Luz Noceda ma 14 lat i jest biseksualistką. Disney po raz pierwszy zrobił bohaterkę LGBT postacią pierwszoplanową

Artykuł/Trendy 17.08.2020
Luz Noceda ma 14 lat i jest biseksualistką. Disney po raz pierwszy zrobił bohaterkę LGBT postacią pierwszoplanową

Luz Noceda ma 14 lat i jest biseksualistką. Disney po raz pierwszy zrobił bohaterkę LGBT postacią pierwszoplanową

Choć aluzje skierowane do środowisk LGBT+ ze strony Disneya pojawiały się już w przeszłości, były w większości zaledwie pobocznymi epizodami. Tym razem marka postanowiła otwarcie wesprzeć mniejszości seksualne, czyniąc główną postać animacji „The Owl House” osobą biseksualną.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Studio Disneya coraz częściej angażuje się na rzecz wsparcia dla środowisk LGBT+. Choć postacie nieheteronormatywne pojawiały się już w produkcjach Disneya (jednym z najgłośniejszych przykładów była postać Le Fou z aktorskiej wersji „Pięknej i Bestii”), do tej pory były traktowane głównie epizodycznie i na zasadzie „mrugnięcia okiem” do uważnych widzów.

Disney robi coming out

Pewną nowością była wyprodukowana niedawno przez Disney Pixar krótkometrażowa animacja pt. „Out”. 10-minutowa bajka opowiada o Gregu, który jest homoseksualistą i musi zmierzyć się z dokonaniem coming outu przed najbliższymi.

Kiedy ma już dojść do decydującej rozmowy, chłopak nagle wpada panikę i postanawia zamienić się miejscami ze swoim… psem, Jimem. W nowym ciele bohater będzie dążył, by za wszelką cenę jego bliscy nie poznali prawdy o jego związku. To właśnie to niecodzienne doświadczenie przekona go, że tak naprawdę wcale nie ma ochoty dłużej niczego ukrywać. Animacja „Out” zadebiutowała na platformie Disney+ 22 maja tego roku.

Koniec z krótkometrażówkami i postaciami z marginesu — czas na Luz Nocedę

Luz Noceda to główna postać animacji pt. „The Owl House”. Bohaterka ma 14 lat, amerykańsko-dominikańskie korzenie i jest biseksualistką. Jak tłumaczy Dana Terrace, twórczyni produkcji (a prywatnie również osoba biseksualna), za pomocą postaci Luz, chce przekazać część swoich własnych doświadczeń.

Wykreowanie nieheteronormatywnej postaci, która byłaby główną bohaterką tytułu, wymagało od Terrace wiele starań o zgodę wytwórni:

Kiepsko kłamię, więc przemycenie tego wątku było trudne. Kiedy otrzymaliśmy zielone światło, niektórzy przywódcy Disneya jasno powiedzieli mi, że nie mogę przedstawić na antenie Disney Channel żadnej relacji homo- lub biseksualnej

— tłumaczy Terrace.

Ostatecznie autorce udało się doprowadzić projekt do końca i bajka „The Owl House” trafiła na antenę Disney Channel 10 stycznia tego roku.

* Zdjęcie główne: Twitter.com/DanaTerrace

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (41)

610 odpowiedzi na “Luz Noceda ma 14 lat i jest biseksualistką. Disney po raz pierwszy zrobił bohaterkę LGBT postacią pierwszoplanową”

  • Może nie miliony, ale na pewno dla wielu dzieciaków to będzie spore ułatwienie. W pierwszej kolejności będą mogły identyfikować się z postacią mniej więcej w ich wieku. Będą mogły uświadomić sobie, że to co czują to nic złego a co najważniejsze… Że nie są zw tym same. Ich rówieśnikom także prościej będzie zaakceptować coś, co wiąże się z ich ulubioną postacią z bajki. Obie strony w końcu zyskają punkt odniesienia i umocowanie w rzeczywistości, których niestety nie zawsze dostarczają rodzice.

   Pozostaje sobie życzyć tylko tego, by postać ta miała do zaoferowania więcej niż tylko swoją odmienność. Niechaj będzie w pierwszej kolejności po prostu ciekawa, a nieheteronormatywna tylko przy okazji.

 1. Brawo Disney, teraz czekam jeszcze na animacje o chłopaku co ubiera się i wygląda jak chłop i jest w związku z lesbijką która byla też jego dziewczyną przed ‘coming outem’. Oczywiście wszelka zbieżnóść z Michałem Sz. vel Małgośka całkowicie przypadkowa.

  • Równie urocza byłaby animacja gdzie stary dziad ślini się do pięciolatka. Oczywiście nikt tego nie nazwie zboczeniem i pedofilią, ponieważ bohater utożsamia się z małą dziewczynką. Oczywiście na końcu udany “kuming ałt” i wszyscy szczęśliwi, zadowoleni, kolorowi i postępowi.

    • Sądząc po przemycanych tekstach i infografikach w różnego rodzaju akcjach LGBT spokojnie można powiedzieć, że “unormalnienie” pedofilii to tylko kwestia czasu.

     • Do czasu. I nie szkaluje, tylko piętnuje. A przynajmniej robi to w momencie pojawienia się głosów sprzeciwu (coraz to słabszych). Jak nikt nic nie gada to “wszystko ok”.

     • Jak wszyscy ślepi i głusi? Co ty koleżanko pierniczysz? Wkracza prokuratura i tyle w temacie. A delikwent zyskuje “zaszczytne” miano pedofila.

     • japierdole lgbt nie ma nic zwiazanego z pedofilia, doucz sie na ten temat przed wypowiadaniem sie w internecie

     • Poradziłbym zapoznanie się z innymi materiałami niż gównoposty na fejbuczku, ale sądząc po składni i jakości wypowiedzi, widać że mam tu do czynienia z “młodocianą bojowniczką”. Także poradzę tylko jedno: spakuj dziecko lepiej plecak i zasuwaj do szkoły.

     • Poradziłbym zapoznanie się z innymi materiałami niż gównoposty na fejbuczku, ale sądząc po składni i jakości wypowiedzi, widać że mam tu do czynienia z “młodocianą bojowniczką”. Także poradzę tylko jedno: spakuj dziecko lepiej plecak i zasuwaj do szkoły.

     • Bawi mnie to, że nikt w ciągu 3 miesięcy nie postanowił wyjaśnić tego merytorycznie
      Nie, lgbt to nie pedofilia
      Lgbt to pociąg do osób innej płci, posiadanie innej płci niż biologiczna, bądź jej nie posiadanie
      Rozumiem, są pedofile, którzy są homoseksualni tak samo jak są pedofile którzy są heteroseksualni, nie ma to żadnego znaczenia
      Lgbt+ nie zajmuje się promocją, bądź zachęceniem ludzi do zaakceptowania pedofilii, a sprawieniem by ludzie zaakceptowali osoby odmienne od nich, które nie robią nic złego innym ludziom, tylko żyją inaczej od innych
      A argumenty o niektórych przypadkach obrazków tego typu są po prostu skrajnościami, lecz nie można oceniać całej organizacji przez działanie jednego lub kilku spośród milionów ludzi
      Przykładem jest kościół, idąc tym tropem wiara jest zła, bo kilku księży to pedofile
      Czy to jest logiczne?
      Nie
      Czy to jest to samo oskarżenie które właśnie podałeś?
      Tak
      Czy w takim razie twoje oskarżenie jest nie logiczne?
      Tak

     • Chciałbym, żebyś miał rację kolego. Przekonamy się za kilka/kilkanaście lat w co wyewoluuje ruch LGBT+. Obym nie był złym prorokiem.

 2. Fajny styl rysowania.
  Co do LGBT to chyba warto dzieci uswiadamiac, ze bycie bi czy homo jest jest tak samo kontrowersyjna sprawa jak bycie blondynem czy brunetka, prawda?

  • Wyobraź sobie, że ludzie LGBT są częścią społeczeństwa. Więc czego ty oczekujesz? Nie ma w tym nic niezwykłego, że w serialach odwzorowuje się rzeczywistość.

   • Katolicy też, a jakoś nie widać ich w serialach, po za nawiedzonymi trumpofilowymi i nienawidząci wszystkich… Oczywiście 3% społeczeństwa z czego znaczna. część się nawet z LGBT nie utożsamia to wg was 50% społeczeństwa, wszędzie chcecie tych wątków. O innych piszecie, że to propaganda.

    • Wiara jest trochę inną kwestią. I sorry, ale w serialach pojawiają się wyznawcy różnych wiar. A wątków religijnych jest aż zanadto. Oglądałeś np. Supernatural? Albo Mesjasza? Albo Lucyfera? Z Archiwum X? Dotyk Anioła? Ojca Mateusza? Nie opowiadaj głupot, że nie ma katolików w serialach. Poza tym, nie wszędzie katolicyzm jest tak powszechni.

     • Dodająć do ostatniego zdania:
      Katolicyzm jest tak powszechny właściwie jedynie w Europie.
      W np. USA jest to po prostu kolejna z wielu religii – o reszcie Świata już nie wspominając.
      Niestety rozmowy o tematach religijnych i poglądowych to w Polsce całkowite i wyłączne Marnowanie Czasu.
      Nie ważne czy ma się rację, czy nie – Katolicyzm i tak zawsze będzie stawiany jako Wyznacznik Słuszności Zdania…

     • Dodająć do ostatniego zdania:
      Katolicyzm jest tak powszechny właściwie jedynie w Europie.
      W np. USA jest to po prostu kolejna z wielu religii – o reszcie Świata już nie wspominając.
      Niestety rozmowy o tematach religijnych i poglądowych to w Polsce całkowite i wyłączne Marnowanie Czasu.
      Nie ważne czy ma się rację, czy nie – Katolicyzm i tak zawsze będzie stawiany jako Wyznacznik Słuszności Zdania…

  • Zignoruj wątek LGBT i obejrzyj “The Owl House”.
   Serial jest ciekawy i wciągający.
   Wątek LGBT nie jest w nas rzucany wogle – dopiero w odcinku 16 mamy jakieś przebłyski, że Amity – przyjaciółka Luz – ją lubi bardziej niż po prostu. Tak poza tym, to gdyby Twórczyni Serialu nie napisała nic na Twitter’ze, to trudno byłoby się domyśleć (i napisała tylko dlatego, że po premierze Odcinka 16, Fani zaczęli się ją o to pytać).
   Do tego ten Wątek LGBT nie jest poruszany wogle – dopiero trochę wspomniany w Odcinkach 16 i 17…

  • Ty wogle oglądałeś ten serial ? Ludzi na “the Boiling Isles” nie ma – są jedynie Elfy, oraz inne Stworzenia Magiczne. Do tego wśród Mieszkańców Świata Magii krąży informacja, iż “Ludzie nie są w stanie używać Magii”. Oczywiste więc jest to, że Zasady Szkoły Magii, w Świecie Magii, nie przewidywały Ludzkiej Uczennicy…
   Jeżeli coś tak oczywistego jest dla ciebie “oznaką R@sizmu” to może przemyśl co i jak, i w pierwszej kolejności to obejrzyj ten Serial. Dostępny na Youtube po angielsku (nie-oficjalne kanały).

 3. Chciałbym tylko dodać, że na ten moment Wątek LGBT w serialu “The Owl House” może być całkowicie ignorowany.
  Czemu ?
  Bo Serial miał premierę w Styczniu, a Wątek LGBT nie jest w nas rzucany wogle – dopiero w odcinku 16 mamy jakieś przebłyski, że Amity – czyli przyjaciółka Luz – możliwe, że może coś czuć do niej (Amity do Luz). Najlepsze jest to, że to tak czy siak nie było jednoznaczne, bo jedyne co się stało, to Amity chciała zaprosić Luz na Bal – nie było niczego w stylu “No ja ciebie bardzo lubię” – jedyne co mogło skazywać na Uczucia, to fakt, iż Amity bała się, że Luz odrzuci jej propozycję…

  Od strony Luz nie było do tej pory żadnych wskazań na orientację. Gdyby @DanaTerrace nic nie napisała, to trudno byłoby się tego domyśleć – a napisała dlatego, że Fani Serialu się jej o to pytali.

 4. Chciałbym tylko dodać, że na ten moment Wątek LGBT w serialu “The Owl House” może być całkowicie ignorowany.
  Czemu ?
  Bo Serial miał premierę w Styczniu, a Wątek LGBT nie jest w nas rzucany wogle – dopiero w odcinku 16 mamy jakieś przebłyski, że Amity – czyli przyjaciółka Luz – możliwe, że może coś czuć do niej (Amity do Luz). Najlepsze jest to, że to tak czy siak nie było jednoznaczne, bo jedyne co się stało, to Amity chciała zaprosić Luz na Bal – nie było niczego w stylu “No ja ciebie bardzo lubię” – jedyne co mogło skazywać na Uczucia, to fakt, iż Amity bała się, że Luz odrzuci jej propozycję…

  Od strony Luz nie było do tej pory żadnych wskazań na orientację. Gdyby @DanaTerrace nic nie napisała, to trudno byłoby się tego domyśleć – a napisała dlatego, że Fani Serialu się jej o to pytali.

 5. Mogliby zrobić jakąś fajną animację z wątkiem, w którym dwóch panów stara się o dzidziusia ale im nie wychodzi. Potem na swojej drodze spotykają wróża o imieniu InVitro i po całej drodze różnych perypetii u urologa, spotykają młodą menelicę która po zapłodnieniu przez kloszarda rodzi im dzidziusia. Potem ten dzidziuś jest fajnie dotykany po pupce i wszyscy się cieszą i każdy chce go przewijać, a prawdziwa mamusia zarabia dużo pieniążków za tego dzidziusia THE END.

  • czy slowo biseksualistka pociaga pedofilow???? myslalam, ze chodzi o wiek, bo nie wiem czy wiesz, ale lgbt nie ma nic zwiazanego z pedofilami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...