Nowa superprodukcja Audioteki przedstawia kulisy Cudu nad Wisłą. Dziś premiera audioserialu „Łamacz szyfrów”

News/Audiobooki 12.08.2020
Nowa superprodukcja Audioteki przedstawia kulisy Cudu nad Wisłą. Dziś premiera audioserialu „Łamacz szyfrów”

Nowa superprodukcja Audioteki przedstawia kulisy Cudu nad Wisłą. Dziś premiera audioserialu „Łamacz szyfrów”

Od dzisiaj można wysłuchać dwóch inauguracyjnych odcinków „Łamacza szyfrów”. Nowa superprodukcja Audioteki to fabularyzowana wersja prawdziwych wydarzeń, które doprowadziły do Cudu nad Wisłą, utrzymana w szpiegowsko-sensacyjnym klimacie.

Audioteka coraz częściej inwestuje w słuchowiskowe superprodukcje. W usłudze pojawia się coraz więcej seriali, które powalają rozmachem realizacji. Chociaż ich twórcy operują jedynie efektami dźwiękowymi, potrafią wykreować świat przedstawiony lepiej, niż niejeden twórca hollywoodzkich blockbusterów. W maju w serwisie pojawił się „Lot 202” na podstawie prozy Remigiusza Mroza, a miesiąc wcześniej za sprawą „Upadku gigantów” według książki Kena Folletta mogliśmy przenieść się do realiów I wojny światowej. Teraz poznamy kulisy Cudu nad Wisłą.

„Łamacz szyfrów” to fabularyzowana historia polskich kryptologów, którym udało się złamać szyfry Armii Czerwonej.

Fabuła serialu audio prezentuje się następująco:

Latem 1920 roku Armia Czerwona nieubłaganie zbliża się do Warszawy i Lwowa. W Biurze Szyfrów na warszawskiej Cytadeli rodzi się wówczas niezwykły plan. Porucznik Jan Kowalewski do rozgrywki z bolszewikami zaprasza najlepszych polskich matematyków z Wacławem Sierpińskim na czele. Ich przewagą była nie tylko umiejętność łamania skomplikowanych kodów, ale też tworzenia symulacji przyszłych zdarzeń i znajdowania słabych punktów przeciwnika.

Scenariusz napisał Andrzej Fedorowicz, skupiając się na wydarzeniach i wątkach mało znanych, ale mających istotny wpływ na zwycięstwo polskiej armii. Zgodnie z zapowiedziami, narracja jest iście komiksowa. Fani serii „Corto Maltese” z pewnością odnajdą tu znajomy szpiegowsko-sensacyjny klimat, zapewniający godziny pełne emocji.

Szykuje się więc prawdziwa uczta.

Tym bardziej, że twórcy dołożyli wszelkich starań, żeby jak najlepiej oddać ówczesne realia. Dlatego usłyszymy tu kozackie dumki, Marsz Budionnego i pieśni ułańskie. W obsadzie natomiast znalazły się dobrze wszystkim znane nazwiska i charakterystyczne głosy. W „Łamaczu szyfrów” występują bowiem m.in. Piotr Bajtlik, Grzegorz Damięcki, Karolina Bacia, Mariusz Bonaszewski i Jan Wieczorkowski.

Dwa odcinki dzisiaj pojawiły się w Audiotece. Pierwszego z nich możecie posłuchać zupełnie za darmo. Drugi natomiast jest już dostępny dla członków Audioteka Klub. Kolejne odsłony będą pojawiać się w serwisie w każdą środę.

Pierwszego odcinek „Łamacza szyfrów” możecie posłuchać w Audiotece.

Teksty, które musisz przeczytać:

„Lot 202” Remigiusza Mroza wystartował. Na pokładzie Audioteki witają m.in. Dąbrowska, Żurawski i Zawierucha

W związku z przypadającą na 20 maja premierą najnowszej powieści Remigiusza Mroza, Audioteka przygotowała coś specjalnego. Już dziś fani książek polskiego króla kryminałów mogą sięgnąć po „Lot 202” zarówno w wersji papierowej, jak i w formie audioserialu. Na pokład zapraszają m.in. Katarzyna Dąbrowska, Michał Żurawski, Mariusz Bonaszewski i  Rafał Zawierucha. Po wysłuchaniu pierwszego rozdziału czternastoodcinkowej … Continued

Artykuł/Książki 20.05.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...