Tęczowo na finale Męskiego Grania. Dawid Podsiadło o apelu Kingi Dudy

News/Muzyka 09.08.2020
Tęczowo na finale Męskiego Grania. Dawid Podsiadło o apelu Kingi Dudy

Tęczowo na finale Męskiego Grania. Dawid Podsiadło o apelu Kingi Dudy

Końcówka tegorocznego Męskiego Grania, mimo związanego z COVID-19 braku żywej publiczności, rozpaliła emocje politycznym przekazem, o który pokusili się biorący udział w akcji artyści.


Podczas wczorajszego koncertu (8.08.2020 r.) Dawid Podsiadło postanowił delikatnie zmodyfikować tekst swojego przeboju, piosenki „Trofea”. Słowa „Staję się potworem, bo wtedy czuję, że choć jestem tak naprawdę, nie ma mnie. To dzięki temu mogę na stary rower wsiąść, zamieszkać w kamienicy, nie myć rąk” rozdzielił wersem:

„Kinga, taki ładny apel miałaś, taki ładny”.

Odwołał się tym samym do słów Kingi Dudy, które córka prezydenta wypowiedziała na wieczorze wyborczym. Słowa Podsiadły były też ewidentnym odniesieniem do represji, jakie w piątkowe popołudnie spotkały protestującą w obronie aktywistki LGBT młodzież, zebraną na Krakowskim Przedmieściu. Albo, żeby być precyzyjniejszą: nie tylko protestujących, ale i zupełnie przypadkowych gapiów, którzy bez podania przyczyny zatrzymania i w wyjątkowo brutalny sposób zostali zapakowani do policyjnych samochodów, a później rozwiezieni po stołecznych komisariatach, gdzie utrudniano im kontakt z adwokatem, przetrzymywano bez podania powodu i, prawdopodobnie, wymuszano zeznania.

Echa piątkowych zdarzeń można było usłyszeć również podczas sobotniego występu, kiedy Daria Zawiałow i Tomasz Organek, przed wykonywaniem Niemiłości tego drugiego, zapowiedzieli utwór słowami:

W Warszawie dzieją się dantejskie sceny, bije się ludzi. Ta piosenka jest przeciwko przemocy.

Przypomnijmy przy okazji, że i sam utwór ma ewidentnie polityczny wydźwięk, bo znalazły się w nim wersy: „Idę ulicą i słyszę jak krzyczą, /że racja jest jedna, ponad wszystko, nie dwie. /Jesteś z nimi czy przeciw, mamy gaz i kastety /i Bóg jest z nami, nie wiem czy wiesz.”

„Bardzo emocje w nas buzują w związku z wczorajszymi wydarzeniami. To będzie bardzo emocjonalny wieczór dla nas wszystkich” – skwitowała piosenkę Zawiałow.

W finale sobotnich występów pojawiły się też tęczowe flagi wyraźniej jeszcze sygnalizując kontekst przekazu.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (25)

83 odpowiedzi na “Tęczowo na finale Męskiego Grania. Dawid Podsiadło o apelu Kingi Dudy”

 1. Szanowna Pani Redaktor, Uprzejma prośba o informację, czy posiada Pani samochód i czy szanuje Pani gwarantowaną Pani nietykalność cielesną? I co powie Pani na “sport” (tak określa to Margot) polegający na zniszczeniu Pani własności i naruszeniu Pani osoby, bo Pani osoba, Pani poglądy się nie podobają? Czy dąży Pan Podsiadło do standardu, gdzie osoby, np. Margot, mają prawo do siłowych rozwiązań? Kiedyś tak było na Pradze, ze “krzywe spojrzenie” można było zostać obitym… Czy to jest ta twarz tolerancji i mowa miłości? Zawsze uważałem, że należy oddzielać swoje preferencje i fobie od pracy zawodowej… Pani przykład pokazuje, że przeciwnie… Tylko szkoda spidersweb.pl…

  • Nikt nie powiedział, że niszczenie czyjegoś mienia jest ok. Margot popełniła wykroczenie i jak najbardziej powinna ponieść za to konsekwencje karne. Warto jednak spojrzeć na tę sytuację z szerszej perspektywy. Motywem działania dla Margot były bannery fundacji pro prawo do życia, które mimo sądowego zakazu wciąż pojawiają się na ulicach polskich miast, a policja nic z nimi nie robi. Fundacja m. in. straszy edukacją seksualną w szkołach, oraz propaguje treści łączące homoseksualizm z pedofilią (dewiacją). Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć że jest to sprzeczne z obecnym stanem wiedzy, a takie plakaty są po prostu po ludzku obrzydliwe. Sądzę, że nikt nie chciałby, aby ktokolwiek próbował wmawiać mu że jest pedofilem. Druga sprawa: areszt tymczasowy, który wg prawa karnego jest środkiem zapobiegawczym, wykorzystywanym tylko w przypadku wyjątkowo niebezpiecznych osób, lub niektórych szczególnych sytuacji, co w tym przypadku było całkowicie nieuzasadnione. Jest to typowa próba siły ze strony rządu, który dalej robi wszystko żeby straszyć ludzi “ideologią”, i szczuć jednych na drugich. Ponadto aresztowano nie tylko samą sprawczynię zamieszania, ale również ludzi którzy byli na miejscu zdarzenia, albo przyszli protestować w związku zaistaniałą sytuacją. To jest główny powód oburzenia, oraz pojawiających się głosów wsparcia.
   Podsyłam linki aby nie być gołosłownym:
   https://oko.press/sad-nakazal-fundacji-pro-prawo-do-zycia-usuniecie-homofobicznych-furgonetek-i-plakatow-w-calym-kraju/
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Tymczasowe_aresztowanie

   • ” Margot popełniła wykroczenie i jak najbardziej powinna ponieść za to konsekwencje karne. ”

    Nie wykroczenie – przestępstwo- różnica jest duża

    ” Motywem działania dla Margot były bannery fundacji pro prawo do życia, które mimo sądowego zakazu wciąż pojawiają się na ulicach polskich miast, a policja nic z nimi nie robi.”
    Jeśli faktycznie jest łamany zakaz sądowy- należy złozyć zawiadomienie . Z tym zakazem dla furgonetki jednak nie jest tak do końca :)

    ” Fundacja m. in. straszy edukacją seksualną w szkołach, oraz propaguje treści łączące homoseksualizm z pedofilią (dewiacją). ”
    Druga strona łączy religijność z pedofilią – wszyscy siebie warci :)

    “Druga sprawa: areszt tymczasowy, który wg prawa karnego jest środkiem zapobiegawczym, wykorzystywanym tylko w przypadku wyjątkowo niebezpiecznych osób, lub niektórych szczególnych sytuacji, co w tym przypadku było całkowicie nieuzasadnione. ”
    Totalna bzdura. Skąd Ty czerpiesz wiedzę prawniczą. Areszt stosuje się w celu zabezpieczenia postepowania przed mataczeniem. art. 258kpk wykazuje przesłanki zastosowania. Osoba która zapowiada ciąg dalszy akcji sprzecznych z prawem dostanie w tym kraju areszt- bez względu na orientację

 2. Oczywiście artyści muszą się wplątać w sprawy, których nie rozumieją żeby pokazać jacy to są fajni postępowi.

  Rozumiem, że według nich jak jesteś nie hetero to masz prawo atakować furgonetkę prezentującą poglądy z którymi się nie zgadzasz i pobić jej kierowcę, a potem uniknąć kary ze względu na orientację?

  A jak chcą cię zatrzymać to skrzykujesz kolegów i koleżanki, którzy siłą usiłują powstrzymać twoje aresztowanie, a potem oburzenie, że Policja też ich zawinęła stosując metody adekwatne do ich zachowania?

  W każdym normalnym demokratycznym kraju Policja się nie bawi jak ktoś ich atakuje, albo usiłuje nie dopuścić do zatrzymania osoby, która popełniła przestępstwo lub wykroczenie, szczególnie gdy co do tej osoby jest wydany sądowy nakaz zatrzymania. Na to są odpowiednie paragrafy.

 3. “[…] żeby być precyzyjniejszą: nie tylko protestujących, ale i zupełnie
  przypadkowych gapiów, którzy bez podania przyczyny zatrzymania i w
  wyjątkowo brutalny sposób zostali zapakowani do policyjnych samochodów, a
  później rozwiezieni po stołecznych komisariatach, gdzie utrudniano im
  kontakt z adwokatem, przetrzymywano bez podania powodu i,
  prawdopodobnie, wymuszano zeznania.”

  Ci zatrzymani przypadkowi gapie zostali już prawdopodobnie zamordowani przez totalitarny, pisowski reżim…

 4. “nie tylko protestujących, ale i zupełnie przypadkowych gapiów, którzy bez podania przyczyny zatrzymania i w wyjątkowo brutalny sposób zostali zapakowani do policyjnych samochodów, a później rozwiezieni po stołecznych komisariatach, gdzie utrudniano im kontakt z adwokatem, przetrzymywano bez podania powodu i, prawdopodobnie, wymuszano zeznania.”

  Rozumiem, że posiadając taką informację o licznych przestępstwach- złożyła Pani zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa? Czy po prostu trzeba było szokujący artykuł na szybko napisać ? :)

 5. Proszę trochę poszperać w internecie. Jak to wyglądało wszystko. Tak, policjanci tylko chcieli przyjść i bić dzieciaki? Serio, jak czytam o tej demonstracji to aż robi mi się nie dobrze. Po pierwsze, facet, który uznaje siebie za babę, ” Margot”, pobił gościa, zniszczył mu auto, i jak rozumiem to że za bardzo nie jest w stanie powiedzieć czy jest facetem czy babą zwalnia go z odpowiedzialności karnej za taki czyn tak ? I dlatego była ta demonstracja ? Bo ON (tak on, to jest facet, jeśli chodzi o mnie to może nawet uznawać siebie za nietoperza, to i tak dalej jest facet) czuję się że w Polsce jes traktowany nie fair ? No komedia jakaś. Wielu przedsiębiorców ma dłużników z wyrokami o nakazie zapłaty, ale to ich nie uprawnia do pobicia i zniszczenia im auta. Chyba że się mylę ? Bo jeśli tak to jadę bezkarnie spuścić w pier.ol kilku osobom. I mam nadzieję że prezydent Warszawy i rzecznik praw obywatelskich też mnie będzie bronił, jeśli zła policja mnie zatrzyma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...