Decyzja zapadła. Od 2021 roku abonament RTV w górę i trzeba płacić

News/TV 03.08.2020
Decyzja zapadła. Od 2021 roku abonament RTV w górę i trzeba płacić

Decyzja zapadła. Od 2021 roku abonament RTV w górę i trzeba płacić

Abonament RTV od lat wywołuje mnóstwo kontrowersji w naszym kraju i spotyka się z wyraźnym społecznym oporem. Sytuacja zapewne nie zmieni się na skutek najnowszej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która oficjalnie podwyższyła opłatę abonamentową za rok 2021. Jak dokładnie wygląda nowy cennik?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Obowiązujące w Polsce zasady abonamentu radiowo-telewizyjnego wywołują sprzeciw części obywateli właściwie od początku obowiązywania tej opłaty. Nie brak głosów, że poziom mediów publicznych od lat systematycznie spada, a finansowe wsparcie często nieobiektywnych programów TVP czy Polskiego Radia nie powinno być zrzucane na niechętnym im Polaków.

Wiele osób nie może też zrozumieć, dlaczego za tę samą rzecz muszą płacić dwa lub nawet trzy razy (najpierw za zakup samego radio- lub teleodbiornika, potem za dostęp do telewizji kablowej i satelitarnej, a na końcu jeszcze za abonament). I to nawet w sytuacji, gdy nie korzystają z telewizora w celu oglądania programów emitowanych przez publicznego nadawcę.

W 2020 roku roczna opłata za posiadanie telewizora wynosi 245,15 zł. Ale abonament RTV zostanie wkrótce podwyższony.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała na swojej stronie internetowej zamiar podwyższenia wysokości abonamentu w stosunku do stanu z bieżącego roku. Stawki abonamentu RTV na 2021 rok wyniosą:

 • za używanie odbiornika radiofonicznego – 7,50 zł za miesiąc
 • za używanie odbiornika telewizyjnego lub obu – 24,50 zł za miesiąc

abonament rtv nowy cennik

Oznacza to, że miesięczna opłata w pierwszym przypadku wzrasta o 50 gr. Posiadacze telewizorów będą z kolei musieli wydać więcej o 1,80 zł. KRRiT zdecydowała ponadto o utrzymaniu zniżki dla abonentów, którzy uregulują całą należność z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Po uwzględnieniu upustu wysokość opłat wyniesie odpowiednio:

Za używanie odbiornika radiofonicznego:

 • 14,60 zł za dwa miesiące,
 • 21,60 zł za trzy miesiące,
 • 42,80 zł za sześć miesięcy,
 • 81,00 zł za rok kalendarzowy;

Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego:

 • 47,50 zł za dwa miesiące,
 • 70,60 zł za trzy miesiące,
 • 139,70 zł za sześć miesięcy
 • 264,60 zł za rok kalendarzowy

Można mieć wątpliwości, czy po daninie dla TVP i PR w wysokości 2 mld złotych Polacy spokojnie przyjmą wieści o podwyższeniu ceny za abonament.

Nie wspominając o tym, że sama KRRiT w ostatnim czasie musiała przyjąć na swoje barki sporo głosów krytyki. Instytucja po długim okresie ciszy postanowiła skrytykować telewizje TVP i TVN, ale stało się to już po wyborach. Tak spóźnione reakcje nie mają szans niczego zmienić. A zapowiedziane podwyższenie wsparcia dla mediów publicznych w kontekście ostatniej afery w Trójce czy krytykowanych przez samą radę materiałów „Wiadomości” w najlepszym razie wygląda nielogicznie. W najgorszym ociera się o hipokryzję.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (63)

484 odpowiedzi na “Decyzja zapadła. Od 2021 roku abonament RTV w górę i trzeba płacić”

 1. DNO jakim obecnie jest TVP – upartyjnioną do szpiku kości, niemoralną, tandetną machiną propagandową, którą powinna zająć się Rada Etyki Mediów (gdzie ona jest? ) to jedno…. ale płacenie za ten chłam to już szczyt hipokryzji.
  Nawet Joseph Goebbels nie kazał sobie płacić za propagandę…. TVP przerosła więc mistrza.

 2. DNO jakim obecnie jest TVP – upartyjnioną do szpiku kości, niemoralną, tandetną machiną propagandową, którą powinna zająć się Rada Etyki Mediów (gdzie ona jest? ) to jedno…. ale płacenie za ten chłam to już szczyt hipokryzji.
  Nawet Joseph Goebbels nie kazał sobie płacić za propagandę…. TVP przerosła więc mistrza.

 3. i bardzo dobrze – irytuje mnie fakt ,ze ja place uczciwie abonament , a wiekszosc kombinuje. gdyb y to byly jakies wielkiee pieniadze to rozumiem, ale mowimy o 250zl na rok. Cebulakow w polsce widac na peczki jest co z reszta widac dlaczego takie xiaomi jest u nas popularne – domniemam z z tego samego powodu. To samo netflixem – paru kolesi sklada sie na abonament:D buahahah jaką trzeba byc w zyciu cebula zeby robic taki wałek i skladac sie w paree osob na netflixa – zawsze mnie bawili tacy kolesie:D

  • Naprawdę nie interesuje mnie co oglądasz ale wolałbym byś sobie sam finansował swoje upodobania. Nie mam zamiaru dofinansowywać wątpliwą rozrywkę komukolwiek więc dalej nie będę nabywał żadnego odbiornika i nie będę płacił. Irytują mnie ludzie żyjący na cudzy koszt jak ty czy pasożyty z TVP.

   • zeby byla jasnosc – nie ogladam tvp , ogolnie nie ogladam tv bo tam nic nie ma, ale prawo mowi wyraznie ze nalezy placic wiec dlatego płace abonbament. mozesz sie z tym nie zgadzac , ale to nie zmienia faktu ze kombinujac aby nie placic abonamentu jestes nieuczciwy w strosunku do tych co placą .

  • Więc tak płacisz płać. Ja płacę dostawcy tv i nie widzę logiki płacić dodatkowo państwu. Netflix na kilka osób od tego są profile właśnie na nim, cebulak to właśnie kwintesencja twojej wypowiedzi;)

   • mozesz zaklinac rzczywistosc , ale nie oszukuj sie profile powstaly nie w tym celu zeby kilka osob robilo zrzutke na netflixa za 50zl/msc . ale spoko rob dalej w zyciu takie “wałki” na pare złotych. Tak z cieekawosci . jak przychodzi dzien zrzutki i dajesz te pare zlotych swojemu znajomemu to jakie to uczucie?? myslisz sobie : ale jestem kozak w zyciu:D Marcin P. z ambergold to przy mnie drobny cwaniaczek z PKSu.

   • Cebula to akurat kwitensencja Twojej wypowiedzi…
    Profile na Netflixie są po to, by każdy DOMOWNIK mógł sobie wybierać ulubione filmy/seriale. Same zasady usługi o tym mówią, ale co tam…

   • Cebula to akurat kwitensencja Twojej wypowiedzi…
    Profile na Netflixie są po to, by każdy DOMOWNIK mógł sobie wybierać ulubione filmy/seriale. Same zasady usługi o tym mówią, ale co tam…

 4. A gdzie można odbiornik TV “wykastrować” z możliwości odbierania programów ogólnoidiotycznych? Czy wystarczy nie mieć anteny?

 5. Jeszcze żeby było za co , ale to przecież dno i jeszcze; ktoś może się po prostu nie zgadzać z linią partii ale płacić i tak musi , dobrze , że póki co można wyłączyć – pytanie jak długo.

  • za używanie odbiornika radiofonicznego – 7,50 zł za miesiąc
   za używanie odbiornika telewizyjnego lub obu – 24,50 zł za miesiąc. A nie za to co leci w TV czy radiu.

    • Ponieważ państwo nie płaci ani za produkcję a nie za utrzymanie krzesła czy stołu. Natomiast płacą za budowę infrastruktury która sprawia że możesz oglądać te stacje telewizyjne czyli masz ty, i utrzymanie, wszelkie zezwolenia. A poza tym płacą za tworzenie tych programów telewizyjnych i radiowych. Ciekawi mnie tylko czy jeżeli poszedł bym z nimi w zaparte i sprawa skończyła się w sądzie, a ja mam np TV mpeg2 Czyli taki który w rzeczywistości nie pozwala mi na odbiór telewizji naziemnej To czy taki sąd uznałby że jestem winny, czy nie.

     • Oj, chyba wielka część obywateli używa kablówek, na których nie oglądają TVP, tylko co innego, co albo nie używa tej Państwowej infrastruktury, albo już płaci za eksploatację sieci nadawczej

   • a jak kupisz i nie używasz? Co za głupie gadanie…. i głupie argumenty.
    Abonament to jest za jakąś usługę, a jak się jej nie używa, to się nie płaci.

    • Jak rozumiem nie masz swojego mieszkania i nie wiesz że latem także płacisz za ogrzewanie tylko nie za zużyte ale za sam fakt tego że jesteś podłączony do magistrali. Jeśli wyjedziesz na pół roku z Polski to nadal płacisz abonament dostawcę energii za to że w ogóle masz prąd w domu. Nawet jeżeli będziesz miał zerowe zużycie. Jeśli podpiszesz umowę na abonament w T-Mobile i postanowisz nie ładować nigdy telefonu który się rozładuje to nadal będziesz za niego płacił. Na tym polega abonament. Niestety wszystkie sytuacje które przytoczyłem są dobrowolne czyli sam zgłaszasz się do usługodawcy żeby mieć ten abonament. Ten jest nam narzucony wbrew woli.

   • Tak się składa, że ta danina jest przeznaczana na to co leci w radiu czy telewizji.
    “Za używanie” to tylko formułka nie zmieniająca celowości. Skoro nie rozumiesz to się nie odzywaj.

   • Tak się składa, że ta danina jest przeznaczana na to co leci w radiu czy telewizji.
    “Za używanie” to tylko formułka nie zmieniająca celowości. Skoro nie rozumiesz to się nie odzywaj.

     • Nie. W przybliżeniu definicji odbiornika tv płacisz za telewizor/dekoder gotowy do odbierania sygnału, bądź możliwy do przystosowania w krótkim czasie (np. podpięcie anteny, która już jest na dachu). Nie mam teraz źrodła, ale w ubiegłym roku czytałem trochę o aboRTV i taki był sens definicji odbiornika tv.

 6. Kolejny powód by do zagranicznego netflixa i geforce now kupić monitor 43cale niż telewizor :p (zero problemów ze smarttv i abonamentem). Absurdalne jest domagać się opłat za coś do czego jeszcze sam rząd przeznacza nie maly kapitał z naszych podatków. Przykre to że w ten sposób chce się ludziom wciskać ideologię rządzących jakbyśmy żyli w kraju o dziwnym rodzaju ustroju totalitarnego :P

 7. a w zamian za opłacanie abonamentu przywilej oglądania / słuchania mediów publicznych
  narodowych sfinansowanych w ten sposób… i bez reklam

 8. Generalnie to jest absurd, że on istnieje jeszcze. Skoro TVP i PR dostają 2 mld zł. rocznie w ramach “rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu” bo tak to przecież nazwano, to po kiego grzyba abonament jeszcze mamy płacić?

  I jeszcze jedna ciekawa i chyba nieuregulowana kwestia pokazująca, że abonament RTV to przeżytek – czy komputer, notebook, tablet albo smartfon też są urządzeniami od których trzeba płacić abonament radiowo – telewizyjny?

  W końcu legalnie za darmo można za ich pośrednictwem w internecie słuchać prawie wszystkich stacji radiowych w tym Polskiego Radia, tak samo dostępne jest legalnie na TVP Stream TVP Info oraz regionalna TVP 3, a także TVP Kultura, a jeśli mamy kablówkę w UPC, Vectrze, Multimedii albo Canal + to możemy przez aplikację albo stronę oglądać część kanałów TV. (W tym w aplikacjach kablówek nawet kanały TVP)

  Czyli nawet jak ktoś nie ma radia czy telewizora i telewizję ogląda poprzez stronę internetową operatora gdzie ma wykupiony pakiet TV albo słucha radia z strony internetowej stacji to teoretycznie powinien płacić abonament.

  • spróbujcie nie płacić abonamentu w Europie ;)

   We Francji istnieje abonament roczny w wysokości 139 euro (około 600 złotych). Płacić go musi właściciel każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się telewizor (inne urządzenia nie są brane pod uwagę). Aby obniżyć koszty zbierania opłat, są one doliczane do podatków od nieruchomości.

   W Niemczech każdy, kto posiada urządzenie zdolne do odbioru radia i/lub telewizji (także laptopa, smartfonu i innych urządzeń przenośnych), jest zobowiązany do uiszczenia opłat.
   Co ważne, w Niemczech opłatę tę wnosić musi każde gospodarstwo domowe, niezależnie czy posiada w ogóle jakikolwiek odbiornik radiowy lub telewizyjny.

   W Wielkiej Brytanii obowiązek płacenia abonamentu spoczywa na właścicielu każdego gospodarstwa domowego z odbiornikiem telewizyjnym. Co ciekawe, znacznie mniejsza opłata przewidziana jest za telewizor czarno-biały, niż kolorowy. Za ten pierwszy trzeba zapłacić 52 funty (około 263 złote), za kolorowy – 154,5 funta (około 783 złote) rocznie.
   Niepłacenie abonamentu w Wielkiej Brytani traktowane jest jak przestępstwo. Zdarzają się przypadki kar więzienia za unikanie płacenia.

 9. Tak mnie zastanawia, ostatnio za piwo dostałem telewizor, czy jesli usunę w nim moduł do przyłączenia anteny nie muszę płacić abonamentu? Telewizji nie oglądam od ponad 10 lat i myśl że miałbym płacić za to jakoś mnie drażni…

 10. Szkoda że to jest od telewizora, a nie na przykład anteny.
  Masa firm płaci ten haracz przy zakupie sprzętu który nigdy nie posłuży do celu wzkazanego w podatku, bo wisi na przykład w konferencyjnej do wideo rozmów i prezentacji.

  W wynajętym mieszkaniu kabel antenowy leży gdzieś za kanapą skręcony. Przez myśl mi nie przeszło żeby coś z nim zrobić i jakiś telewizor podpinać.

 11. Za odbiornik radiofoniczny albo telewizyjny uważa się urządzenie stałe lub przenośne umożliwiające natychmiastowy odbiór programu radiowego lub telewizyjnego. Charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i odtwarzacze wideo, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.
  To jest napisane na stronie Poczty Polskiej, nie masz anteny- nie masz odbiornika-nie musisz płacić. Dobrze myślę?

 12. Poproszę artykuł porównawczy do innych krajów UE. Czy w UK lub w DE można posiadać odbiornik telewizyjny bez płacenia abonamentu?

 13. A jakie to ma znaczenie? Nie podwyższą opłaty, to zwiększą kwotę dofinansowania. Nie kijem, to pałką. Nawet nie można powiedzieć, że w ten sposób finansowanie partyjnego organu PIS w większym stopniu przejdzie na tych odbiorców, którzy oglądają ten sza js, skoro wielka część widzów i tak nie płaci abonamentu. Do niedawna uważałem, że państwo powinno mieć swój kanał, żeby przekazywać “państwowy” punkt widzenia, ale poziom merytoryczny tych rządowych wiadomości jest tak żenujący, że zmieniłem zdanie. Zlikwidować. Niestety, obawiam się, że nikt się na taki krok nie zdecyduje

 14. Jak by Polacy potrafili czytac przepisy prawa,to nie mieli by problemu z abonamentem.Zeby ułatwić…Jako,że TVP i Poczta Polska zostaly przekształcone w spolki skarbu panstwa tzw.S.A…POLECAM DOKLADNIE PRZECZYTAĆ PRAWO ZAWIERANIA UMÓW HANDLOWYCH Z PODMIOTAMI TEGO RODZAJU.I problem z głowy…nawet jest przeslanka do wstąpienia na drogę sądową o odszkodowanie przeciwko Panstwu Polskiemu za oszustwo i wieloletnie wyludzenia.Najlepiej grupowo.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...