„Przeklęta” zabiera nas w świat mitów o Królu Arturze, zmienia je jednak na tyle, że można się w nich pogubić. Sprawdźcie, kim postacie z serialu były w legendach.
Uwaga, drobne spoilery z serialu.
„Przeklęta” pojawiła się w zeszły piątek na Netfliksie. Kto widział, ten pewnie szybko zauważył, że mit arturiański został tutaj pokazany od zupełnie innej strony. Twórcy bardzo wyraźnie budują swój świat, pozbywając się pewnych elementów, tworząc jednocześnie własną, bardziej współczesną opowieść. O tym, jak te elementy finalnie wypadły, piszę w bezspoilerowej recenzji, a punkt widzenia twórców i aktorów pokazuję w rozmowie o tym, czy jest to serial polityczny.
Pamiętajcie, że mity o Arturze są bardzo rozległe i mają wiele często wykluczających się wersji. Postanowiłem zebrać te, które wydają mi się interesujące z perspektywy serialu Netfliksa.
Kto jest kim w micie o Królu Arturze?
Król Artur

Gawain
Gawain w „Przeklętej” jest jednym z dowódców ruchu oporu, z kolei w legendzie znany jest głównie ze spotkania z Zielonym Rycerzem, którego miano nosi w serialu. Opowieść związana jest z tym, że na zamku pojawił się tajemniczy Zielony Rycerz, który powiedział, iż jeden z rycerzy ma obciąć mu głowę, aby równo rok później nastawić karku temu samemu wojownikowi w zielonej zbroi. Po wszystkim, ranny podniósł swoją głowę z ziemi i powiedział, iż zobaczą się z Gawainem za rok. Po roku nie ściął jednak mu głowy, gdyż ten okazał się być poczciwym rycerzem, bowiem przeszedł kilka prób. Finalnie wszystko to okazało się być ukartowane przez Morganę.
Morgana
Siostra Króla Artura, w legendzie była córką króla Kornwalii, którego żonę uwiódł Uther Pendragon. Wersji legendy jest kilka, jedna mówi, iż czarodziejka została wysłana do zakonu, a inna, że Artur pozbył się jej i wydał za mąż za Uriensa, znacznie starszego od niej mężczyznę. Kobieta miała wdać się w romans z jednym ze swoich pasierbów i zlecić mu zabójstwo króla jego własnym mieczem. W innych wersjach Morgana ma syna Mordreda, który narodził się z kazirodczego związku z Arturem. Od jej imienia pochodzi określenie fatamorgana, jako że czarodziejka miała być mistrzynią iluzji.
Uther Pendragon
Legendarny król Brytanii uchodził za dzielnego władcę. Miał być również dość chutliwy. Inna z wersji legendy (patrz akapit o Arturze i Merlinie) mówi, że obiecał on Merlinowi dziecko, które wyjdzie z małżeństwa z Igerną, jeśli mag pomoże mu ją zdobyć.
Merlin
W serialu Merlin jest nietypowy, utracił magię, wszystko, co mu zostało to spryt i cynizm. Legenda o nim jest z grubsza znana, wszyscy wszak wiemy, że doradzał Arturowi, iż mógł go nawet wychowywać i przygotowywać do przyjęcia roli króla. Legendy mówią, że ów mędrzec został zabrany przez władcę, któremu druidzi powiedzieli, że aby zbudować zamek (król wiele razy próbował, ale ten zawsze się rozpadał) musi on znaleźć dziecko, które nie ma ojca ani matki. Znalazł więc Merlina, o którym mówiono, że jego ojcem jest Książę Ciemności, a matka przebywała w klasztorze. Bez względu na to, jaką wersję mitu wybierzemy, jedno jest pewne – Merlin udzielił królowi dobrej rady i od tego czasu stał się doradcą królów. Inna wersja mówi, że doradzał Utherowi i pomógł zorganizować schadzkę z Ingreną, przyszłą matką Artura.
A jak zginął? Cóż, tu więcej jest niewiadomych, ale jedna z wersji mówi, że w lesie spotkał czarodziejkę, która go uwiodła. Merlin miał nauczyć ją wszystkich zaklęć i magicznych umiejętności, gdy tak się stało kobieta uwięziła go (mówi się o pniu dębu i magicznej grocie). Jedno z imion, jakie są przypisywane tej czarodziejce to… Nimue.
Pani Jeziora
O samej Pani Jeziora nie wiemy przesadnie dużo. W niektórych wersjach istnieje tylko jedna postać o tym imieniu, w innych Pań Jeziora jest kilka. W „Rękopisie znalezionym w smoczej jaskini” Sapkowski sugeruje, że nie było to imię, a nazwa pełnionej funkcji przysługującej najwyższej kapłance druidycznej. Ważne jest jednak z perspektywy „Przeklętej”, że to Pani Jeziora wzięła na wychowanie Lancelota i to ona pomagała Królowi w walce z Morganą. Finalnie to również on właśnie zabrała Artura do Avalonu, a wcześniej podarowała mu miecz – Ekskalibur.
Percival
… czy też Parsifal to jeden z towarzyszy Artura przy okrągłym stole. Syn Króla Rybaka, czyli Pellinore’a. Najczęściej jest wiązany z poszukiwaniami Świętego Graala, jeden z eposów rycerskich opisuje jego próbę zdobycia przedmiotu i niepowodzenie wiążące się z odrzuceniem Boga. W późniejszych przekazach tym, który poszukuje Graala, jest Galahad, syn Lancelota. W towarzystwie Borsa (który również pojawia się w serialu) i właśnie Parsifala, Galahad zdobywa upragniony przedmiot.
Lancelot
Nazywany też Lancelotem z Jeziora bohater pojawia się w „Przeklętej”. Nie będę jednak nic o nim pisał, aby uniknąć spoilerów. Warto jednak wiedzieć, że według legend był on wychowany przez czarodziejkę Vivianę (jedną z Pań Jeziora, ale pamiętajmy, że Pani Jeziora nosiła kilka imion, w tym Nimue). Jest on postacią tragiczną, bo został uznany za największego spośród rycerzy Okrągłego Stołu, przyjaciela i podopiecznego Artura, a jednocześnie stał się kochankiem jego żony – Ginewry. Grzeszna miłość doprowadziła do rozłamu wśród rycerzy króla. Dramatycznie rozdarty między miłością do Artura i Ginewry Lancelot nieświadomie wbija ostatni gwóźdź do trumny Camelotu, na który czyhają już Morgana i Mordred. Grzechy ojca wymazuje Galahad, który po ojcu dziedziczy tylko najlepsze cechy, co pozwala mu zdobyć Graala. Lancelot nie był w stanie zdobyć przedmiotu, gdyż grzech zamknął mu do tego drogę.
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!
Teksty, które musisz przeczytać:
10 najpopularniejszych filmów i seriali na Netfliksie w sam raz na weekend. Sprawdź, o czym się mówi
Pora podsumować, które filmy i seriale cieszyły się w minionym tygodniu największą popularnością w największym z działających w Polsce serwisów VOD. Przedstawiamy TOP 10 pozycji w ofercie Netfliksa.
Jestem prawie pewien że tu miało być ‘doradzał Arturowi’, ale co ja tam wiem – nie oglądałem serialu ;)
ps. przydałby się jakiś przycisk ‘zgłoś błąd’ na stronie…
Masz rację, dzięki za czujne oko, już poprawiam :)
Aj aj…Morgana czarna ? I to przeszło w obecnych czasach ?
Z legendą arturiańską zrobiono już praktycznie wszystko i za każdym razem było gorzej. Mi podobał się film King Arthur z Clive Owenem, gdzie Artur jest Rzymianinem i Brytem z pochodzenia, walczy z Sasami a towarzyszą mu Sarmaci.
W wersji , którą czytałem.Parsifal nie został odrzucony. Był pierwszym, który zadał pytanie co oznacza procesja z Graalem, czym wypełnił część przepowiedni. Graalowym Rycerzem (i Kapłanem Graala) był rzeczywiście Galahad. On sprawował Ofiarę Graala i zmarł kiedy Graal uniósł się do Nieba.
Hmm w legendach Arturiańskich jest 1-2 (bo to zależy kto je spisywał) ciemnoskórych rycerzy. No wtedy na wyspach byli wciąż jeszcze potomkowie legionistów, których to brano z łapanki i czasem nie byli biali. To jak widać ich istnienie odbiło się w legendach, nawet po latach gdy już level integracji był taki że ich już nie było – bo się wybielili. Naturalna kolej rzeczy jak widać po Francji i USA…
W sumie więc czarnoskóra Morgana…
On był z Afryki (imię Morien, z holenderskiej odnogi legendy), poza tym było kilku Saracenów, (rodzina “króla Babilonu”), zadni tam “potomkowie legionistów” (takich nie ma w ogóle w żadnej wersji).
Nie było żadnego “wybielania” też, tylko w 21 wieku jest oczernianie.
Niestety rzeczywistość wygląda nieco inaczej,..
Wersji mitu o Arturze jest naprawdę bardzo wiele, nie sposób wszystkie je zmieść w tekście. Nie ma tu czegoś takiego jak kanon, są różne opowieści, snute w różnych czasach i miejscach.
Serio trzeba ludziom tłumaczyć kto kim by był w legendach Arturiańskich?
Przecież to się chyba przerabia w szkole podstawowej, filmów i seriali jest tyle co mrówków… serio?
To nie jest tak, że trzeba, ale można, myślę, że nie każdy pamięta :)
No jak ci już kolega wyżej wyjaśnił – i jak ja później okiem rzuciłam – to faktycznie chyba trzeba. Ale tobie….