Media: szybko, usuńmy wszystkie rasistowskie wątki z popkultury. Idris Elba: Serio? To nic nie da

Artykuł/Media 17.07.2020
Media: szybko, usuńmy wszystkie rasistowskie wątki z popkultury. Idris Elba: Serio? To nic nie da

Media: szybko, usuńmy wszystkie rasistowskie wątki z popkultury. Idris Elba: Serio? To nic nie da

„Nie wierzę w cenzurę, ale w wolność słowa” — mówi Idris Elba. Zdaniem ciemnoskórego aktora, rugowanie rasistowskich treści z gotowych już produktów popkultury, nie ma sensu. 

 

„Bardzo wierzę w wolność słowa” — powiedział brytyjski aktor w rozmowie z „Radio Times”. „Jednak nie każdy potrafi z tej wolności korzystać. Właśnie m.in. dlatego funkcjonuje system kategorii wiekowych […] Żeby kpić z prawdy, najpierw trzeba ją poznać. Ale zanim zaczniemy cenzurować rasistowskie motywy w serialach, zatrzymajmy się na chwilę: w końcu widzowie mają prawo wiedzieć, że ludzie tworzą takie materiały” — dodał Idris Elba.

Cenzurowanie rasistowskich treści to efekt odwrotny do zamierzonego przez ruch BLM

Po zabójstwie George’a Floyda i na fali ruchu Black Lives Matter wiele serwisów streamingowych zastosowało nową politykę, w ramach której z platform usuwano treści uchodzące za rasistowskie (stąd np. wzięło się zamieszanie wokół zablokowanego na pewien czas przez HBO Max „Przeminęło z wiatrem”). Zdaniem Idrisa Elby, takie doraźne działania powodują więcej szkody, niż pożytku

Widzowie powinni mieć świadomość, że takie filmy i programy istnieją i że ktoś je stworzył […]Ludzie powinni sami ocenić, co oglądają

— stwierdził gwiazdor serialu „Luther”.

Informacja zamiast cenzury

Jakie rozwiązanie proponuje zatem aktor? Jego zdaniem lepszym wyjściem od cenzury, jest informowanie widzów i ostrzeganie ich, że treści po, które sięgają, mogą zawierać rasistowskie wątki. Podobnie jak utrwalające szkodliwe stereotypy na temat niewolnictwa „Przeminęło z wiatrem” powróciło do HBO Max opatrzone stosownym komentarzem, zbliżone rozwiązanie zastosowano w przypadku filmu „Mad Men”. Zdaniem Idrisa Elby to właśnie takie komunikaty, którymi powinniśmy opatrywać kontrowersyjne treści mogą przyczynić się do zmiany myślenia ludzi.

Czytaj też: Usuwanie „W pustyni i w puszczy” nic nie da, chociaż rasizm w polskiej kulturze jest obecny

Teksty, które musisz przeczytać:

Czy odcinek specjalny sitcomu „Przyjaciele” dojdzie do skutku? Lisa Kudrow zdradza informacje o produkcji HBO Max

HBO Max zainwestowało olbrzymie pieniądze w możliwość pokazywania serialu „Przyjaciele”, a cały serwis miał wystartować przy fanfarach odcinka specjalnego z aktorami tej produkcji. Z powodu pandemii koronawirusa nie udało się go jednak nakręcić. Jakie będą dalsze losy tego projektu? Opowiedziała o tym Lisa Kudrow znana z grania Phoebe Buffay.

News/Seriale 18.01.2021

Dołącz do dyskusji (11)

20 odpowiedzi na “Media: szybko, usuńmy wszystkie rasistowskie wątki z popkultury. Idris Elba: Serio? To nic nie da”

  • To jest prawidłowy krok ale tez trzeba mieć świadomość ze. Owe filmy i seriale nie mogą odrzucać rasistowskich tematów, gdyby iść droga ze nie należy czegoś robić wiec nie pokazujmy tego w filmach, co mogłoby skutkować wykasowaniem zabójstw, gwałtów i innych rzeczy których nie należy robić.
   Potrzebne są produkcje które pokazują prawdziwy świat, ten okrutny i brutalny, ale jednocześnie potrzebni są bohaterowie którzy pokazują nam swoje doświadczenia, jak te sytuacje na nich wpływają, żeby ludzie którzy nie doświadczyli w swoim otoczeniu takich zachowań, lub tez doświadczyli, mieli większa wiedzę na ich temat.
   Tylko w ten sposób możemy lepiej poznać różnorodność która nas otacza lub może otaczać w przyszłości.

    • Ty widzę ze nie więcej niż 10 bo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, twórcy nie mogą być zmuszani do wyrzucania rasistowskich rzeczy i całej reszty przemocy.

 1. radze sie zapoznac ze sprawą Nicka Cannona jednego z najpopularniejszych czarnych prowadzacych programy w USA min Mam Talent amerykanski. Niedawno w radiu powiedział ze biali ludzie niczym sie nie róznia od małp, sa gwałcicielami, mordercami itp. Potem zaczał opowiadac ze popiera organizacje islamska nawołujaca do zabijania zydów. We wszystkich mediach sa artykuły ,,antysemickie wypowiedzi Cannona” nawet słowem sie nie zajakneli ze zwyzywał wszystkich białych ludzi. Na poczatku pojawiła sie wiadomosc ze producenci programu Singer Masked go zwalniają, ale gosc przeprosił….TYLKO ZYDÓW, a producent powiedział ze go nie zwolni. Wyobrazacie sobie cos takiego ze jakis biały wyzywa czarnych od małp i gwałcicieli i nie zostaje wywalony 5 minut potem na morde? no k…….kpina!!!

 2. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie białych z całej historii i kultury, prawda?

  Ja po prostu nie oglądam niczego co powstało pod wpływem obecnej fali rasizmu i faszyzmu.
  Bojkotuję kina i gry. Na szczęście sa tysiące pozycji, które powstały w normalnym świecie i obecne śmieci nie są do niczego potrzebne.

 3. Za dekadę cze dwie ludzie będą nieźle się śmiać z tych czasów w jakich teraz żyjemy. Na dłuższą metę takie wmawianie o rasizmie nic nie da

  • Tak mówili niektórzy kiedy nadchodził komunizm i nazizm. Potem jest już za późno, kiedy oficjalna prawda zakazuje wszystkiego. Człowiek ma swój rozum, kto poddaje to pod wątpliwość i rozpoczyna cenzurę ten dąży do totalitaryzmu. Poczytajcie o historii takiego państwa jak Liberia, albo o Palestynie. Nikt nie jest wolny od pokusy niewolenia innych pod szczytnymi pretekstami.

 4. Jacek Żakowski prowadził audycję „Poranek Radia TOK FM”. Jej gośćmi byli Renata Grochal, Agnieszka Wiśniewska i Martyna Bunda. W pewnym momencie rozmowa zeszła na temat książki „W pustyni i w puszczy”. Żakowski przyznał, że „przerabia” właśnie tę lekturę ze swoim dzieckiem.

  Jestem w trakcie lektury „W pustyni i w puszczy” z moim dzieckiem. Włosy dęba stają, jak to jest rasistowska książka. I ona inna nie będzie. Strasznie źle napisana. To powinno być w przypisach w wydaniu dla dzieci napisane, że Sienkiewicz był rasistą, ale w tych czasach ludzie jeszcze nie wiedzieli że to jest złe – powiedział Jacek Żakowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...