Ruszyły prace nad filmem o Edwardzie Gierku. Mamy już zdjęcie Michała Koterskiego jako I sekretarza KC PZPR

News/Film 15.07.2020
Ruszyły prace nad filmem o Edwardzie Gierku. Mamy już zdjęcie Michała Koterskiego jako I sekretarza KC PZPR

Ruszyły prace nad filmem o Edwardzie Gierku. Mamy już zdjęcie Michała Koterskiego jako I sekretarza KC PZPR

Okres PRL-u mimo upływu lat nie przestaje interesować polskich filmowców. Najnowszym projektem poświęconym tym czasom będzie filmowa biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych I sekretarzy KC PZPR. W rolę Edwarda Gierka wcieli się Michał Koterski, a wraz z nim w produkcji pojawią się Małgorzata Kożuchowska i Rafał Zawierucha.

Edward Gierek to jedna z najważniejszych, ale i budzących najbardziej sprzeczne emocje polskich postaci z XX wieku. I sekretarz Komitetu Centralnego Polskie Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1970-80 początkowo cieszył się dużą popularnością ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy i pojawienie się w sklepach dużej liczby produktów wcześniej niedostępnych w Polsce. Szybko okazało się jednak, że większość zdobytych wówczas pieniędzy pochodziła z kredytów zaciągniętych u zachodnich państw, a pod koniec rządów Gierka Polskę dotknął poważny kryzys gospodarczy.

Mimo to z badań opinii publicznej przeprowadzonych na początku XXI wieku wynikało, że około połowa rodaków oceniała urodzonego w 1913 roku polityka pozytywnie. To właśnie tzw. „dekada Gierka” najczęściej jest kojarzona z nostalgią za czasami PRL-u, która objawia się u części Polaków. Wszystko to sprawia, że rozpoczęcie prac nad filmem biograficznym poświęconym właśnie tej postaci nie dziwi. Za reżyserię produkcji zatytułowanej po prostu „Gierek” odpowiadają Michał Węgrzyn i jego brat Wojciech Węgrzyn (autorzy popularnych na platformie Netflix filmów „Proceder” i „Wściekłość”), a scenariusz napisał dziennikarz Rafał Woś. Do dzisiaj nie wiadomo było jednak, kto pojawi się w obsadzie filmu.

Producent filmu firma Global Studio poinformowała, że główne role w „Gierku” zagrają Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska, a do obsady dołączył Rafał Zawierucha.

Jak podaje portal Onet Kobieta, syn popularnego reżysera wcieli się w przewodniczącego KC PZPR i już na pierwszym opublikowanym zdjęciu widać, że będziemy mieć do czynienia z poważną aktorską metamorfozą dokonaną we współpracy z odpowiedzialną za charakteryzację Joanną Szołtysek. Porównanie zdjęć Koterskiego i Gierka pokazuje bardzo wyraźne podobieństwo, które z pewnością przyciągnie wielu widzów do kin.

michał koterski edward gierek
Foto: Michał Koterski (po lewej) i Edward Gierek (po prawej)/ Autorką zdjęcia po lewej jest Magdalena Zych/Global Studio

Małgorzata Kożuchowska zagra z kolei Stanisławę Gierek, żonę polityka, która uznawana była za osobę wyznaczającą przez pewien czas trendy mody w PRL-u. Szczegóły roli Rafała Zawieruchy nie zostały z kolei na razie ujawnione. Więcej na ten temat dowiemy się po rozpoczęciu zdjęć. Ma to nastąpić 27 lipca na Śląsku.

„Gierek” trafi do kin w przyszłym roku. Na stronie producenta można znaleźć datę 15 października, ale nie wiadomo, czy to ostateczna data debiutu.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

1 371 odpowiedzi na “Ruszyły prace nad filmem o Edwardzie Gierku. Mamy już zdjęcie Michała Koterskiego jako I sekretarza KC PZPR”

 1. – Może powtórzymy manifest komunistyczny?
  – Nie no, co ty tato.
  – No opisz marksizm.
  – No daj spokój.
  – No opisz no.
  – Weź się tato.
  – Bo nie opiszesz!
  – Taa nie opiszę.
  – No to opisz. No, Dykta …
  – Dykta …
  – … tura
  – Dyktatura..
  – No wiem. Dyktatura …
  – Proletariatu…
  – Proletariatu… No sam powiem!
  – Ale nie mówisz!
  – Bo ty …
  – Co ja, co ja???
  – … mnie stresujesz.
  – Ja cię stresuje, K*RWA, uczysz się tego piąty rok w szkole i na kursach, i wszystko to jak krew w piach.
  – Taa, krew od razu.

 2. Jakby Edek miał niedorozgarniętego synka, Misiek byłby idealny do tej roli.
  W tej chwili jest to równie dobrzy wybór, jak Waldusia Kiepskiego.

 3. Jak ktoś będzie zainteresowany pewną sytuacją z życia pana Gierka to niech się odezwie.Ja już 70-te brałem udział.Ten epizod nigdy nigdzie nie był w Mediach a i chyba zapomniany w ich Partii.Ale był.Pamiętniki Gierka robione na Specjalne zamówienie w Agencji Młodzieżowej RSW Prasa książka Ruch.Bardzo ciekawe zdarzenia były jak w tamtych latach.Kontakt mfj900@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...