Halle Berry chciała zagrać mężczyznę trans. Społeczność LGBT+ skrytykowała aktorkę

News/Film 07.07.2020
Halle Berry chciała zagrać mężczyznę trans. Społeczność LGBT+ skrytykowała aktorkę

Halle Berry chciała zagrać mężczyznę trans. Społeczność LGBT+ skrytykowała aktorkę

Hollywood w ostatnich tygodniach rozgorzało nową odsłoną dyskusji o niewystarczającej reprezentacji mniejszości społecznych na dużym ekranie i za kamerami. Wiele zostało powiedziane choćby o niedoborze osób czarnoskórych w branży dubbingowej i na planach filmowych, ale Halle Berry rozpoczęła też dyskusję o aktorach transpłciowych.

Debata na temat poszerzenia hollywoodzkiego środowiska o nowe grupy społeczne toczy się już od kilku lat, ale w ostatnim czasie doszło do jej znacznego wzmożenia. Nowa fala protestów ruszyła na początku czerwca, a bezpośrednim katalizatorem gniewu Amerykanów była tragiczna śmierć George’a Floyda. I choć globalna kampania Black Lives Matter w ostatnich tygodniach nieco osłabła, w Stanach Zjednoczonych dyskusja na temat problemów z rasizmem i homofobią wciąż jest bardzo burzliwa.

Część środowiska chwali Akademię Filmową za dodanie do swojego grona kolejnych postaci spoza głównego nurtu Hollywood (o Oscarach będzie od tej pory decydować również reżyser „Bożego Ciała”), ale niektórzy uważają, że te ruchy wciąż są niewystarczające. A ponieważ obie strony sporu w swoich wypowiedziach często sięgają po hiperbolę i niesprawdzone informacje (ostatnio zrobił to Anthony Mackie), to trudno znaleźć pole do współpracy.

Nieco nieświadomie w kłótnię o reprezentację włączyła się Halle Berry. Aktorka publicznie rozważała zagranie transpłciowego mężczyzny.

Gwiazda wspomniała o otrzymanej propozycji w rozmowie ze stylistką fryzur, Christin Brown. Berry przyznała, że jest to bardzo kusząca rola, bo ciekawi ją świat osób transpłciowych. A przyjęcie oferty dałoby jej szansę na lepsze poznanie i zrozumienie tej społeczności. W kontekście ostatnich wydarzeń tego typu słowa zabrzmiały jednak nieco samolubnie. Część fanów aktorki i przedstawiciele środowiska LGBT+ zaprotestowali więc przeciwko tej decyzji i poprosili Halle Berry o ponowne przemyślenie sprawy.

Jak podaje portal Deadline, na ten temat wypowiedział się choćby Sam Feder. Reżyser wypuszczonego niedawno na platformie Netflix dokumentu „Ujawnienie”, który przedstawia historie ważnych transseksualnych twórców i artystów, polecił aktorce obejrzenie swojego dzieła. Bo dzięki niemu również może lepiej poznać to środowisko bez odbierania im pracy. Inne głosy sugerowały coś podobnego. Halle Berry uniknęła natomiast potężnego sprzeciwu i mocnych komentarzy pod swoim adresem (inaczej niż J.K. Rowling), ponieważ jej słowa padły wyraźnie w dobrej wierze, a sama gwiazda od lat wspiera walkę osób LGBT+.

Aktorka szybko postanowiła też przeprosić za swoją poprzednią wypowiedź i podkreśliła, że nie rozważa już przyjęcia zaproponowanej jej roli.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (17)

17 odpowiedzi na “Halle Berry chciała zagrać mężczyznę trans. Społeczność LGBT+ skrytykowała aktorkę”

 1. Rozumiem, że osoby trans już nie będą grały postaci nie trans?
  Jak chęć poznania i zrozumienia drugiego człowieka może być samolubne?

 2. Berry przyznała, że jest to bardzo kusząca rola, bo ciekawi ją świat osób transpłciowych. A przyjęcie oferty dałoby jej szansę na lepsze poznanie i zrozumienie tej społeczności. W kontekście ostatnich wydarzeń tego typu słowa zabrzmiały jednak nieco samolubnie.

  hmm, gdyby tak mógł mi ktoś wytłumaczyć, co w tym samolubnego?

   • Czuję Twój ton, ale naprawdę nie rozumiem, jak można ją było skrytykować za to, że chce lepiej poznać i zrozumieć społeczność LGBT.
    Bo to za mało?
    Bo powinna uczestniczyć w jakichś globalnych akcjach?
    Wtedy to byłoby godne uznania i niesamolubne?

    • Wydaje mi się, że w tym przypadku to w innym kierunku.
     Że osobę trans powinna grać osoba trans. A osoba cis grając trans korzysta ze swojego przywileju.

     Nie wiem kiedy to się obróciło o 180°. 20 lat temu dostałaby oklaski od tego samego środowiska za chęć zagrania takiej roli.

     Wyobraź sobie, że masowo denerwujemy się na Jona Voighta za to, że zagrał papieża a nie jest z Polski. A przecież w Hollywood Polaków mało. Skorzystał z przywileju.

     • Jeśli to w tym rzecz, to wiesz: no teoretycznie jakoś można zrozumieć to podejście, że chcą, aby transa grał trans. Patrząc z ich punktu widzenia, gdybym miał się wstawić w jedną z takich osób – do tego z wielkim poczuciem swojej inności i dumą i tym podobne wewnętrzne odczucia, to pewnie można by nie chcieć, aby transa “udawała” (nieważne, że jako aktorstwo) osoba, która taka nie jest. Można to poczytać jako walką o niejako zachowanie “czystości” w tej inności i tę wielką dumę z faktu, że się takim jest.
      Tyle że oczywiście patrząc z boku, obiektywnie, ogólnie, jest to absurdalne i takich przykładów – całkiem dobrych, jak ten który podałeś, można sporo wymienić, np. muzułmanie mogliby się święcie oburzać, gdyby jednego z nich grał ktoś niebędący tej wiary.

      “20 lat temu dostałaby oklaski od tego samego środowiska za chęć zagrania takiej roli.”

      Dokładnie tak by było. Ale dziś, gdy owo środowisko urosło w siłę i cały czas staje się silniejsze, to i trochę inne myślenie się wdało.
      A szkoda….
      Bo ja np. ze wszech miar jestem za równością, popieram związki partnerskie, nie mam żadnych uprzedzeń do osób homoseksualnych, ale z kolei nie popieram głupoty, a takową w tej sytuacji jest ta ich krytyka. A wtedy nie ma znaczenia kolor skóry, rasa, narodowość, wyznanie, poglądy polityczne, orientacja seksualna etc.

      I jeszcze Halle musi przepraszać, mimo posiadania dobrych intencji.

      Stawia to wszystko w sytuacji jakiejś patowej.
      Masz ich gdzieś, to źle, a zainteresujesz się, to jeszcze gorzej.
      pozdrawiam, Piotrze.

 3. Zaiste ironiczna obrona praw wolnościowych poprzez ograniczanie tychże praw do grupy wybranych.
  Aktor to aktor ma wcielić się w postać tak aby kracja byla jak najbardziej naturalna w odbiorze.
  Najlepiej aby grali sami Murzyńscy Żydzi mający transpłciowych rodziców, którzy zgini w zamachach.

 4. “Halle Berry uniknęła natomiast potężnego sprzeciwu i mocnych komentarzy pod swoim adresem (inaczej niż J.K. Rowling), ponieważ jej słowa padły wyraźnie w dobrej wierze, a sama gwiazda od lat wspiera walkę osób LGBT+.”

  Uniknęła mowy nienawiści i grożenia śmiercią, a nie jakiś tam mocnych komentarzy.

  Herbert Marcuse postulował to już w roku 1965 w swoim eseju pt. “Tolerancja represywna”.

 5. Zupełnie bez hejtu dla osób lgbt – ale jak ktoś mi wytłumaczy w jaki sposób to nie jest internetowy terror to piwo postawię. Serio.

 6. Idiotyzm zatacza coraz szersze kręgi na tym świecie… Teraz możesz być najlepszym aktorem, ale nie, nie zagrasz osoby Trans, homoseksualnej, biseksualnej, nie podłożysz głosu pod czarnoskórą postać, bo nie jesteś taką osobą…
  A jeszcze nie tak dawno jak heteroseksualny aktor grał homoseksualnego to wszyscy się zachwycali jego grą, środowisko, fani, krytycy itd.

  Jeszcze niech Kayne West zostanie tym prezydentem USA i mamy Idiokrację w prawdziwym życiu.

 7. A na pewno to była społeczność LGBT a nie tzw obrońcy uciśnionych? Bo to zwykle oni pierwsi się rzucają pod drzwi i drą szaty? Sami zainteresowani zwykle ostatni dowiadują się o tym że powinni się na coś obrazić…

 8. Ciekawe czy to też by zadziałało w drugą stronę: homoseksualny aktor nie powinien grać hetero.
  To właśnie taka opresyjna tolerancja doprowadza do stref bez LGBT.
  A może to jest celowe? Tak się wpierdzielać we wszystko aż komuś puszczą nerwy, da się sprowokować, dojdzie do tragedii, powstaną pierwsi męczennicy LGBT.
  Wtedy dopiero się zacznie uprzywilejowanie. Za samo skrytykowanie, np. niekompetencji osoby homo dostanie się łatkę homofoba.
  Zaraz, czy to nie juz się zaczęło?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...