Ennio Morricone nie żyje. Kompozytor zmarł w wieku 91 lat

News/Film 06.07.2020
Ennio Morricone nie żyje. Kompozytor zmarł w wieku 91 lat

Ennio Morricone nie żyje. Kompozytor zmarł w wieku 91 lat

Smutne wieści dotarły do nas z Włoch. Jak donosi portal „la Republica” dzisiaj, nad ranem zmarł dobrze znany wszystkim kinomanom kompozytor Ennio Morricone. Muzyk miał 91 lat.

Jak podają włoskie media muzyk zmarł dzisiaj, 6 lipca o świcie w wyniku powikłań po poważnym upadku, w związku z którym od jakiegoś czasu przebywał w rzymskim szpitalu. Informację o śmierci kompozytora potwierdził jego przyjaciel i prawnik Giorgio Assuma. Zgodnie z jego słowami Ennio Morricone „odszedł z pociechą wiary”.

Morricone zapisał się w pamięci melomanów przede wszystkim za sprawą swoich wyjątkowych ścieżek dźwiękowych, które komponował do wielkich, filmowych hitów. To on pisał muzykę do westernów Sergia Leone („Dobry, zły i brzydki”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”). Pracował również przy „Misji”, „Franticu” czy „Cinema Paradiso”.

W czasie swojej kariery siedmiokrotnie był nominowany do najbardziej pożądanej w branży filmowej nagrody, czyli Oscara. Zdobył dwie statuetki. Pierwszą za całokształt twórczości w 2007 roku, a drugą w 2016 roku za muzykę do ósmego filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”.

Muzyka do filmów była tylko jednym z licznych zajęć, jakich się podejmował. Komponował m.in. dla takich artystów jak Gianni Morandi, Paul Anka, Andrea Bocelli, czy nawet Sting i Pet Shop Boys.

W zeszłym roku objechał różne kraje z pożegnalną trasą koncertową „90th Celebration Concert”, po której zamierzał skupić się już tylko na tworzeniu. Odwiedził wtedy również Polskę.

Teksty, które musisz przeczytać:

Zmarł Ennio Morricone. Genialnego kompozytora będziemy pamiętać dzięki fenomenalnym filmom – TOP7

Świat kina otrzymał dzisiaj rano niezwykle smutną wiadomość o śmierci kompozytora, Ennio Morricone. W trakcie swojej kariery Włoch współpracował z dziesiątkami wybitnych artystów i nagrał muzykę do ponad 500 filmów. Wiele z nich zapisało się złotymi zgłoskami do historii światowego kina, a duża była w tym zasługa właśnie klimatycznego soundtracku.

Top/Film 06.07.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...