Duda i Trzaskowski wezmą dziś udział w debatach prezydenckich (każdy w swojej). Gdzie je obejrzeć?

Analiza/Media 06.07.2020
Duda i Trzaskowski wezmą dziś udział w debatach prezydenckich (każdy w swojej). Gdzie je obejrzeć?

Duda i Trzaskowski wezmą dziś udział w debatach prezydenckich (każdy w swojej). Gdzie je obejrzeć?

Debata prezydencka w II turze to jedno z najważniejszych wydarzeń całego okresu wyborczego. Niestety, coraz więcej wskazuje na to, że tym razem dyskusja z prawdziwego zdarzenia się nie odbędzie. Zamiast tego Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wystąpią dzisiaj na osobnych wiecach, które dla niepoznaki nazywają debatą. Gdzie będzie można je obejrzeć?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że okres tegorocznej kampanii wyborczej zdecydowanie się wydłużył. Przesunięcie daty głosowania pociągnęło za sobą konieczność organizacji po raz drugi debaty prezydenckiej z udziałem wszystkich kandydatów. W teorii wyborcy z całej Polski mieli już okazję wysłuchać poglądów dwóch polityków biorących udział w II turze, czyli Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Mimo to badania opinii publicznej pokazują, że większość obywateli chciałaby zobaczyć bezpośrednie starcie obu kandydatów.

Niestety, coraz więcej wskazuje na to, że do niego nie dojdzie. Sztaby Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego nie dogadały się z mediami chcącymi stać za organizacją takiego wydarzenia. Obecny prezydent nie wyraził zgody na występ w debacie organizowanej przez TVN, Onet i Wirtualną Polskę, a z kolei jego oponent nie chciał brać udziału w tzw. town hall debate organizowanym przez TVP. Zamiast tego sztabowcy Rafała Trzaskowskiego wystosowali zaproszenie dla ogólnopolskich mediów z różnych stron politycznego sporu do Leszna, gdzie dziś zorganizuje event noszący tytuł „Arena prezydencka”. Zostało ono odrzucone.

Dlatego dzisiaj w Polsce odbędą się dwie debaty prezydenckie, z których żadna nie będzie prawdziwą debatą. Gdzie je oglądać?

Jako pierwsze rozpocznie się wydarzenie obmyślane przez Rafała Trzaskowskiego i jego współpracowników. „Arena prezydencka” wystartuje o 20:30 w Lesznie i będzie transmitowana na żywo w internecie za pośrednictwem mediów społecznościowych kandydata i wspierającej go Koalicji Obywatelskiej. Każda z redakcji zaproszonych na debatę (m.in. TVN, TVP, Polsat, wPolityce, Radio Zet, RMF FM, TV Trwam i Gazeta Wyborcza) będzie mogła wystosować do zadawania dowolnych pytań jednego dziennikarza. Rafał Trzaskowski będzie mieć dwie minuty na udzielenie odpowiedzi.

Z pytaniami wyborców zmierzy się z kolei Andrzej Duda. Zapowiedziana na godzinę 21:00 debata w miejscowości Końskie odbędzie się w ramach formuły town hall debate podzielonej na pięć bloków tematycznych. W każdym z nich padną trzy pytania.  Dwa zostaną zadane przez widownię, a jedno nadesłane przez internautów. Moderatorem dyskusji będzie Michał Adamczyk z redakcji „Wiadomości” TVP. Transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na kanałach TVP 1, TVP Info i TV Polonia, a także w internecie za pośrednictwem TVP VOD i WP Pilot.

Wybory prezydenckie 2020: Jak organizacja debat telewizyjnych przebiega w innych krajach?

Trudno nie odnieść wrażenia, że w pogoni za najwłaściwszą strategią obaj kandydaci wykazali olbrzymi brak szacunku dla obywateli i całego procesu wyborczego. Największym przegranym obecnego sporu bez wątpienia jesteśmy bowiem my sami. I choć zwolennicy obu kandydatów mają skrajnie różne opinie na temat tego, kto zawinił w tej sytuacji, to nikt nie powinien się z niej cieszyć.

Wystarczy porównać sytuację przed polskimi wyborami do innych systemów prezydenckich i półprezydenckich oraz tego, jak organizuje się tam debaty wyborcze. Dość powiedzieć, że w trakcie niedawnych prawyborów partii demokratycznej w Stanach Zjednoczonych doszło aż do jedenastu debat z systematycznie zawężająca się grupą polityków biorących w nich udział. Sześć z nich została przeprowadzonych jeszcze w 2019 roku, a reszta w ostatnich miesiącach. Byłoby ich zresztą jeszcze więcej, gdyby nie wycofanie się dwóch ostatnich kontrkandydatów Joe Bidena.

W trakcie właściwych wyborów w 2016 roku doszło do trzech spotkań Hilary Clinton i Donalda Trumpa oraz jednej debaty wiceprezydentów.

Jedno z tych spotkań miało rekordową widownię liczącą 84 mln odbiorców (nie licząc osób oglądających ją online). Trzykrotnie w debacie mają się też wkrótce zmierzyć Trump i Biden. Żadnemu z kandydatów w USA nie przychodzi do głowy odmawiać przybycia, a każde ze spotkań było moderowane przez innego przedstawiciela każdej z największych amerykańskich telewizji (NBC, CBS, ABC i CNN oraz FOX-a). Nieco inaczej sprawa wyglądała we Francji, gdzie przez lata nie było zasady organizowania debat przed I turą wyborów. Po raz pierwszy do takiego starcia doszło w 2017 roku, a jego średnia oglądalność wyniosła 9,8 mln widzów. Oczywiście w trakcie kampanii przed kolejną turą Emmanuel Macron i Marine Le Pen również zmierzyli się ze sobą w bezpośrednim pojedynku.

Można by wymieniać jeszcze inne przypadki (jak choćby z Austrii, gdzie w 2016 roku doszło do bardzo burzliwego spotkania dwóch kandydatów przed II turą), ale pogłębiają one tylko ogólne wrażenie negatywnie świadczące o panującej obecnie w Polsce sytuacji przedwyborczej. Kandydaci na prezydenta w zachodnim świecie debatują i zachowują przy tym neutralny grunt oraz równe szanse dla wszystkich występujących w nich polityków. Po bliższe naszej sytuacji przykłady musimy sięgać np. do Rosji.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Bitwa o Winterfell jak amerykańskie wybory? Aktor grający Nocnego Króla bezlitośnie zakpił z Donalda Trumpa

Vladimir Furdik to specjalista od choreografii walk, który w ostatnich latach zaczął też robić karierę aktorską w takich produkcjach jak „Gra o tron” i „Sherlock Holmes: Gra cieni”. Właśnie okazało się ponadto, że popularny „Furdo” jest też mistrzem ciętej riposty. Bezlitośnie zakpił bowiem z Donalda Trumpa, odwołując się do Bitwy o Winterfell.

News/Seriale 09.11.2020

Dołącz do dyskusji (19)

33 odpowiedzi na “Duda i Trzaskowski wezmą dziś udział w debatach prezydenckich (każdy w swojej). Gdzie je obejrzeć?”

 1. To jest totalna porażka dla nas – obywateli. Przez dziecinne gierki obu stron, nie dojdzie do prawdziwej debaty, na którą zasługuje naród.

  • po co kandydować jak olewa się ludzi … Prezydent wszystkich… bez podziałów… ma dosyć… a tylko odpowiada na pytanie swoich wyborców… i po co nam Port Lotniczy jak Niemcy mają .Może warto u nich kandydować na nie w Polsce

   • Znowu mityczne Niemcy z którymi gospodarczo jesteśmy najbardziej związani z korzyścią dla obu stron. Wczorajsza ustawka Dudy sama się ośmieszyła mając 1 redakcję w stosunku do 19 w Lesznie.

 2. Kto jest prawdziwym tchórzem każdy widzi, mimo, że wrzeszczy ‘cykor’ na kontrakndydata.

  Zawsze przy wyborach była debata telewizyjna – taka tradycja
  ale też wielkie show które przyciągało mln Polaków przed telewizory

  Dzisiaj będzie debata telewizyjna i ‘debata internetowa’ którą wymyślono wczoraj rano – mamy prawie godz 20 i najwyraźniej nic nie wiadomo by ta druga ‘debata’ była transmitowana w jakiejś tv. Ja nic na ten temat nie wiem.

  Telewidzowie i wyborcy szczególnie Ci niezdecydowani (czy nie korzystający z internetu) z pewnością ocenią takie zachowanie kandydata czy kandydatów.

  Przy okazji był już taki ‘kandydat’
  który uznał, że nie musi przychodzić na debatę tv
  -by go posłuchali i zobaczyli wyborcy, -jak na tym wyszedł, wszyscy wiedzą- no cóż…

  • No cóż kiedyś była telewizja, teraz mamy tylko pisowską tubę propagandową. Cykorowi wygodnie bo zna wszystkie pytania wcześniej, odpowiedzi też pewnie dostał gotowe z Nowogrodzkiej.

   • Przecież cykor nigdy nie odpowiedział na żadne zadane pytanie, cykor nie ma żadnych poglądów- raz mowi tak, za chwile zupelnie odwotnie

    TVP jest jakie jest tylko dzięki mediom prywatnym. Jak jedna strona tylko stronniczo jątrzy i pluje, skowyczy to drugiej stronie pozostaje się dostosować i widać działa skoro cykor się tak boi i chce likwidować, wprowadzać cenzurę. Tak to te standardy z pod Uralu o których wspomnial autor na koniec swojego tekstu.

    • Problem w tym, że PAD nie robił nic w czasie kiedy miała być debata w TVN. O to właśnie chodzi autorowi, że nie musi być tylko 1 debaty, mogą być 2, a nawet więcej. W TVN była by ustawka tak samo jak w TvPis, więc obaj kandydaci są cykorami, a przegranymi są wyborcy.

 3. Czy ja wiem? Generalnie to TVP nie potrafi dogadać się z resztą. Jedne z kandydatów słusznie nie chce występować w jednej rządowej telewizji. Za to drugi, też całkiem słusznie, chce żeby w organizacji debaty brały udział wszystkie trzy największe telewizje w kraju

 4. Debata ma tylko wtedy sens, kiedy pytania i pytający są neutralni. W TVP p. Duda i jego sztab biorą udział w układaniu pytań, skierowanych wprost przeciw p. Trzaskowskiemu. Dziwne, że p. redaktor wrzuca do jednego worka nieetyczne działania p. Dudy z defensywną postawą p. Trzaskowskiego, który w tej sytuacji może tylko bronić resztek neutralności debaty – której TVP p. Kurskiego nie gwarantuje.

  • Złapałeś Kurskiego, dziennikarzy TVP przy dawaniu pytań Dudzie – jeżeli nie,to jest to tylko twoje i platformiarzy pier****lenie.
   Już wspomnialem, że Trzaskowski i tak nie odpowiedział nigdy na żadne pytanie, podobnie jak ‘prawdziwa prezydent’ która przyszła ze ściągą na debate – tak, tacy kandydaci to żenada.

   Ktoś taki chce być prezydentem(?), jeżeli tak boi się konkurenta, urządza własną ustawkę gdy ma się odbyć debata tv

   • Pytanie o powrót kolei do Końskich… PAD jest tak obkuty ze zna wszystkie numery drog kolejowych i przez jakie wsie i miasteczka przebiegaja, czy tez dokladnie wiedzial ze takie pytanie padnie? ^^

    • Skoro był tam w marcu i podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym to chyba był w stanie zapamiętać numer linii.. włącz myślenie.

 5. po co nam taki prezydent co chowa głowę w pisaek .Jeśli naród pyta to warto odpowiedzieć , a nie na dzieńdobry mieć to w D…

 6. jeżeli redaktor pisze ze one są wiarygodne przez takich jak pan moje dziecinstwo i wczesna dorosłość była zła ,bo moje pokolenie się na de mną znęcało i nie tylko moje.i dlatego im noga się nie powinęła wg sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...