„Nowa Fantastyka” zapowiada numer poświęcony społeczności LGBT+. To przeprosiny za obraźliwe opowiadanie Komudy

Artykuł/Media 05.07.2020
„Nowa Fantastyka” zapowiada numer poświęcony społeczności LGBT+. To przeprosiny za obraźliwe opowiadanie Komudy

„Nowa Fantastyka” zapowiada numer poświęcony społeczności LGBT+. To przeprosiny za obraźliwe opowiadanie Komudy

„Nowa Fantastyka” doczeka się wydania, które będzie poświęcone społeczności LGBT+. To pokłosie afery, jaka wybuchła po publikacji opowiadania Jacka Komudy o tytule „Dalian, będziesz poćwiartowany”.

W myśl starej zasady, że kryzysy w social media wybuchają w weekendy, magazyn „Nowa Fantastyka” od wczoraj mierzy się z falą krytyki po opublikowaniu opowiadania, które wielu czytelników uznało za homofobiczne. Autorem budzącego kontrowersje tekstu o tytule „Dalian, będziesz poćwiartowany” jest Jacek Komuda.

Streszczenia tego dzieła podjął się na swoim profilu na Facebooku Piotr Tarczyński.

Trzymajcie mnie, bo już codziennie coś.W najnowszej "Nowej Fantastyce" znajdą Państwo opowiadanie Jacka Komudy pod…

Opublikowany przez Piotra Tarczyńskiego Sobota, 4 lipca 2020

Opowiadanie to historia homoseksualisty, którego przedstawiono w bardzo złym świetle. Chociaż jest fikcją literacką, to uderza w czułe struny w tym prawdziwym świecie w bardzo gorącym okresie. Temat społeczności LGBT+ stał się w końcu jednym z przewodnich motywów trwającej kampanii prezydenckiej i zewsząd padają sugestie, jakoby jej członkowie mieli deprawować dzieci.

"Nowa Fantastyka" opublikowała współczesną wersję opowiadanka ze "Stuermera" albo "Volkischer Beobachter", tyle że…

Opublikowany przez Jacka Dehnla Sobota, 4 lipca 2020

Wiele osób, w tym Piotr Tarczyński i jego partner Jacek Dehnel, skrytykowało opowiadanie Jacka Komudy oraz „Nową Fantastykę”. Publikację tego tekstu uznają za ogromny afront dla całej społeczności LGBT+, bo chociaż autor przekonuje, iż to zwykły pastisz, mający wyśmiać sytuację w Polsce, to osobom nieheteronormatywnym oraz im sympatykom nie jest do śmiechu.

Takie coś mi się wyświetliło na tajmlajnie. Autor tweeta określa się, w jego mniemaniu zapewne żartobliwie, jako "…

Opublikowany przez Adriana Chmielarza Sobota, 4 lipca 2020

Do sprawy na swoim profilu odniósł się też znany twórca gier wideo, Adrian Chmielarz. Starał się on bronić „pro forma” pisarza i zastanawia się, czy przypadkiem „Nowa Fantastyka” nie powinna od czasu do czasu wkładać kija w mrowisko. Zauważa jednak przy tym, że pod względem warsztatu „Dalian, będziesz poćwiartowany” wybitnym dziełem wcale nie jest.

OŚWIADCZENIE REDAKCJI "NOWEJ FANTASTYKI" W SPRAWIE OPOWIADANIA JACKA KOMUDY "DALIAN, BĘDZIESZ ĆWIARTOWANY!"W lipcowej…

Opublikowany przez Nowa Fantastyka Sobota, 4 lipca 2020

„Nowa Fantastyka” również odniosła się do sprawy na swoim profilu i to wielokrotnie.

W pierwszym oświadczeniu padły przeprosiny, a potem pojawiło się kolejne, w którym „Nowa Fantastyka” przypomina, że magazyn od lat podkreśla „znaczenie wzajemnego szacunku, tolerancji i różnorodności”. W mniemaniu redakcji „był on neutralną i życzliwą przestrzenią wymiany idei i poglądów” i przestrzegano w nim „przed totalitaryzmami, fanatyzmem, podziałami i nienawiścią”.

Autor drugiego oświadczenia przekonuje, że tekst Jacka Komudy redakcja odebrała „jako wyeksponowanie właśnie tych wszystkich nienawiści zatruwających ludzi”, ale rozumie, że „został odczytany inaczej” oraz „uznany za atak na homoseksualistów i propagowanie kłamliwych stereotypów na ich temat”. Zdaje sobie też sprawę, że sytuację pogorszył fakt, iż zbiegło się to z kampanią wyborczą.

W sytuacji, gdy po miastach bezkarnie jeżdżą samochody z głośnikami, z których sączy się jad ohydnej antygejowskiej propagandy, publikację tego opowiadania można było zinterpretować jako kolejny atak — to zrozumiałe, nawet jeśli nie taka była nasza intencja, co kolejny raz stanowczo podkreślam — tak brzmi fragment opublikowanego oświadczenia

Dowiedzieliśmy się też, że zaproponowano już „twórcom ze środowisk queerowych” stworzenie wydania magazynu, które będzie w całości zbudowane na tekstach literackich i publicystycznych albo pisanych przez autorów LGBT+, albo poświęcone tej tematyce. Ma to ułatwić miłośnikom fantastyki spojrzenie na świat („ten nasz i ten fantastyczny”) z innej perspektywy.

Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ‒ ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji — czytamy dalej w oświadczeniu

Wiele osób nie jest zachwycona, oględnie mówiąc, stanowiskiem magazynu. Z jednej strony pojawiają się zarzuty, że to takie przeprosiny pod publiczkę, a planowanie takiego wydania, by przykryć kryzys chwilę po zakończeniu „miesiąca dumy”, jest w złym guście. Są również opinie, jakoby „Nowa Fantastyka” dała się sterroryzować i wprowadzała cenzurę.

Przez ostatnie lata na łamach „Nowej Fantastyki” stale podkreślaliśmy znaczenie wzajemnego szacunku, tolerancji i…

Opublikowany przez Nowa Fantastyka Niedziela, 5 lipca 2020

Głosy w tej sprawie są jednak silnie podzielone.

Oprócz krytyki i to z obu stron sporu pojawiają się również wyrazy poparcia dla twórców magazynu. Część fanów uznaje odpowiedź „Nowej Fantastyki” za odpowiednie przeprosiny za zaistniałą sytuację. Wszyscy czekają teraz zaś na szczegóły dotyczące tego wydania poświęconego społeczności LGBT+, gdyż te, w tym dokładna data premiery, nie są jeszcze znane.

„Nowa Fantastyka” obiecała podać informacje na jego temat „wkrótce”. Redakcja wyraża przy tym nadzieję, że „ten planowany numer będzie pierwszym krokiem ku wzajemnemu zrozumieniu w fandomie, ku większej tolerancji, empatii i życzliwości” i oby faktycznie się stało — na ten moment można odnieść wrażenie, że publikacja tego tekstu jedynie nasiliła podziały.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (46)

278 odpowiedzi na “„Nowa Fantastyka” zapowiada numer poświęcony społeczności LGBT+. To przeprosiny za obraźliwe opowiadanie Komudy”

 1. Pojebało. Jeszcze do tego Jacka Komudę, serio? Kto zna tego człowieka, wie jak wspaniała to postać i jaki światopogląd reprezentuje. NF znalazła się na równi pochyłej odkąd funkcję naczelnego przestał pełnić ś.p. Maciej Parowski, a teraz… teraz to już szkoda słów. Kiedyś bycie opublikowanym w NF było powodem do dumy i faktycznym osiągnięciem literackim. No to już nie jest. Leczcie się ludzie na nogi, bo na głowę to już za późno.

 2. Pewni plugawcy ciągle myślą o gejach xD Jak pan Komuda taki jest zainteresowany to niech się wyoutuje zamiast pisać podłe kłamstwa w celu zaspokojenia niezdrowej obsesji.

 3. Pogoń za polityczną poprawnością jest żenujaca. Zaraz się okaże, że czcionka kogoś obraża, za dużo jest białych stron, itp, itd.

  • Jak sa fikcje literackie w ktorych w zlym swietle przedstawia sie heterykow, bialych katolikow, polakow albo mezczyzn o pogladach prawicowych to dopiero wszyscy byscie mieli taki bol dupy ze szok.. Tak jak PLAKALISCIE by rzad polski ukaral facebooka za to ze ten zablokowal faszystowskie fanpage xDDD

 4. I teraz bankowo zbiegną się znowu fani lewej i prawej strony sceny politycznej wykrzyczeć sprzeciwy.

  I każdy się wypowie wcale się nie przejmując, że opowiadania nie przeczytał. Bo czy autor miał na myśli satyrę na lgbt, na prawicowców, na wszystkich razem wziętych.. Czy tam jest faktycznie obraza, czy nadinterpretacja chociażby P. Tarczyńskiego. A może faktycznie opowiadanie wyszło zwyczajnie słabe i nie “robi” tego co w zamyśle autora robić miało? Pewnie to ostatnie, ale kogo to obchodzi – zlinczujmy Komudę, Nową Fantastykę lub gejów, że się czepiają bez sensu.

  Zdania i tak z góry ustalone, mamy pretekst, jest kolejna wojna.

  Fajne mamy czasy – opinie na temat opinii na podstawie opinii, nagłówków i plotek.
  Era TL;DR.

 5. Sorry ale taki brak dystansu do dzieła literackiego będącego subiektywnym, często satyrycznym spojrzeniem na sytuację to przejaw tępoty albo choroby psychicznej.
  Ludzie optujący za “poprawnością polityczną” wylewają tyle jadu, nienawiści i nietolerancji, że nie jeden członek młodzieży wszechpolskiej mógłby iść do nich na kurs. Swoją drogą niezły pomysł na biznes.

  • Sorry ale taki brak dystansu do dzieła literackiego będącego subiektywnym, często satyrycznym spojrzeniem na sytuację to przejaw tępoty albo choroby psychicznej.

   Przecież dzieło literackie zwykle (zawsze?) powstaje w ramach jakiegoś środowiska socjo-politycznego, czyż nie? Autor danego dzieła żyje przecież w społeczeństwie i chcąc nie chcąc coś z obecnie nagłośnionych sytuacji społecznych do pracy tego autora trafi. Oczywiście, można próbować je odbierać w sposób całkiem od tego środowiska odczepiony, ale czy takie zatracenie kontekstu nie byłoby “przejawem tępoty albo choroby psychicznej”? :P
   Czy przy lekturze “Dziadów” okoliczności ich powstania nie są istotne? Czy przy czytaniu “Nad Niemnem” należy zapomnieć o powstaniu styczniowym?

  • Jakie “dzieło? Zwykły bluzg homofoba. Przebrniecie przez te wypociny przyprawia o ból mózgu. Powinni po prostu tego nie publikować i by było po sprawie.

 6. Obrzydliwe opowiadanie. Uwielbiam fantastyke, ale jezeli tak wyglada wspolczesna literatura, to ja jednak podziekuje i zostane przy zaleglych lekturach szkolnych.

 7. “Wszyscy czekają teraz zaś na szczegóły dotyczące tego wydania poświęconego społeczności LGBT+”
  Krótko mówiąc, gaszenie pożaru benzyną.

 8. Pieprzenie o Szopenie. Komuda to Komuda, kto zna twórczość ten doskonale wie czego można się po nim spodziewać. Zastanawiające jest to, że za brutalny i w zasadzie ohydny cykl o “inkwizytorach” pana Komudy, który godzi w dobre imię KK jak i całej wiary chrześcijańskiej jakoś nikt nie przeprasza. Jednakże za publikację jednego opowiadanka, gdzie piętnowanym antagonistą jest pederasta to już trzeba się czołgać i kajać.*

  Obrzydliwa hipokryzja i piekło politpoprawności.

  *Popierniczyłem autorów – mój błąd, komentarz bzdurny, oparty na błędnej tezie.

  • Pomyliłeś Jacków, o inkwizytorach pisze Piekara. Komuda to głownie szlacheckie Dzikie Pola, ale też nowsze “Hubal” czy “Westerplatte”.

  • Pomyliłeś Jacków, o inkwizytorach pisze Piekara. Komuda to głownie szlacheckie Dzikie Pola, ale też nowsze “Hubal” czy “Westerplatte”.

   • No i faktycznie, nie popisałem się. Dawno temu czytałem książki obu tych panów, popierniczyły mi się nazwiska. Także całe moje wywody o kant d*** potłuc, komentarze wyedytowałem, zaznaczyłem, że są bzdurne :)

  • Moze dlatego, ze KK jako instytucja ma na swoim sumieniu wiele grzechow oraz straconych istnien ludzkich, a homoseksualisci jako osoby nie stworzyly swojej organizacji, ktora bylaby odpowiedzialna za rozne zbrodnie. Dodam jeszcze fakt, ze to homoseksualisci bez zadnego powodu byli przesladowani, zabijani, wysmiewani, wyzywani tylko dlatego, bo kochali inaczej. Jest roznica? Jest.

   • “Moze dlatego, ze KK jako instytucja ma na swoim sumieniu wiele grzechow (…)”. A może dlatego, że miał kaprys stworzyć takie, a nie inne uniwersum.
    Nie bawmy się w rozważania “co autor miał na myśli”, O ile pamiętam nawet Szymborska nie zaliczyła analizy własnego wiersza na “próbnej” maturze.

    Tak czy inaczej, czytając Komudę “oberwało” multum mniej lub bardziej wierzących i nikt rejwachu nie robił. Za to po krótkim i kiepskim opowiadanku o “kochającym inaczej” rwetes jak na bazarze.

    *Popierniczyłem autorów – mój błąd, komentarz bzdurny, oparty na błędnej tezie.

    • A gdyby napisal o Polakach jako nacji gwalcicieli i pedofili, a germanow jako obroncy sprawiedliwosci i cnot? Tez stwierdzilbys, ze to inwecja tworcza i wolnosc slowa? No nie. Slusznie bys sie oburzyl, tak samo jak czuje sie oburzone srodowisko, ktore sympatyzuje z homoseksualistami.

     • Ale kolego, co ty mi imputujesz? Czy ja bronię autora i piszę o “inwencji tworczej i wolnosci slowa”? Nie, piszę o tym, że Komuda swoją twórczością naraża się w zasadzie wszystkim. Ale najgłośniejsi i “najbardziej poszkodowani” są jak zawsze waginosceptycy. I to jest moim zdaniem śmiechu warte.

      *Popierniczyłem autorów – mój błąd, komentarz bzdurny, oparty na błędnej tezie.

     • Czyzbys sugerowal, ze autor tego artykulu jest waginosceptykiem? I w ogole w czym masz problem? Ze liberalowie obyczajowi sa bardziej widoczni niz katolicy? Nawet jesli, to co z tego?

     • Słuszna uwaga. Od “waginosceptyków” dużo gorsi są biali, heteroseksualni neofici zwani “sojusznikami LGBT”.

   • PiS? Całkiem możliwe – faszystów tulą z jednej a komuchów (sekretarka Balbiny, Kryże, Piotrowicz, sama Balbina itp) z drugiej.
    Wypisz wymaluj lewicowi faszyści. :-) Typowo katołkowa hybryda.

 9. To, że LGBT-owcy są nadwrażliwi to jeszcze nic strasznego, mają prawo być. Ale uleganie tak absurdalnym atakom ze strony redakcji jest strasznie słabe. Na Zachodzie dochodzi wręcz do tego, że wyrażanie sceptycyzmu wobec homomałżeństw wiąże się nie tylko z falą hejtu i gróź, ale i np. utrata pracy. Tymczasem w takim Netfliksie leci sobie anime “Castlevania”, gdzie księża zajmują się wyłącznie mordowaniem ludzi i szlachetnych potworów oraz podburzaniem ciemnego motłochu do rozpalania stosów. Jak najbardziej wpisuje się to w powielanie krzywdzących stereotypów i jest dostępne również w krajach znanych z nietolerowania chrześcijaństwa (np. Indiach). Nikt nie protestuje (i słusznie).

 10. Żenada i tyle. Swoją drogą dość śmieszne – Komuda chciał stworzyć satyrę a najbardziej satyryczny jest on sam, jako autor tego dennego “dzieła”. Tak długo pisał o uwstecznionych sarmatach, że sam się stał jednym z nich. Słoma z butów, zakuty łeb i grafomaństwa.

 11. Straszne czasy nastały. Nawet literatura i sztuka musi być poprawna politycznie. Ostatni raz tak było w czasach komuny i nazistów. Teraz równie faszystowska robi się ideologia LGBT. Gejom wolno wszystko, a nawet więcej. Czas sprowadzić ich do szeregu z wszystkimi ludźmi. Albo będą tacy jak my albo… Im wolno obrażać moje poglądy religijne czy społeczne wartości. Im wolno wszystko…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...