YouTube skasował wideo, na którym czarni bili białych, a biali czarnych. Tyle że to były szachy

News/YouTube 01.07.2020
YouTube skasował wideo, na którym czarni bili białych, a biali czarnych. Tyle że to były szachy

YouTube skasował wideo, na którym czarni bili białych, a biali czarnych. Tyle że to były szachy

Ostatnie wydarzenia związane ze śmiercią George’a Floyda sprawiły, że temat rasizmu powrócił w USA ze zdwojoną mocną. Wiele firm postanowiło uważniej zwracać uwagę na swoje nastawienie do osób czarnoskórych, ale w niektórych przypadkach prowadzi to do absurdów. Tak jak w przypadku youtubera Antonio Radicia, którego film został usunięty z serwisu YouTube za kolor figur szachowych.

Amerykańskie środowisko artystyczne spędziło kilka ostatnich tygodni głównie na sprawdzaniu swoich szeregów w poszukiwaniu rasistów i dokonaniu swoistego rachunku sumienia. Pociągnęło to za sobą kilka medialnie głośnych i mniej lub bardziej kontrowersyjnych decyzji. Film „Przeminęło z wiatrem” doczekał się specjalnego komentarza historyka, a biali aktorzy znani z kilku popularnych animacji zapowiedzieli, że nie będą dłużej podkładać głosu pod postaci o innym kolorze skóry. Swoją opinię na temat rasizmu na planach produkcji Marvela wyraził także Anthony Mackie.

Najnowsza sytuacja powiązana z serwisem YouTube wywoła jednak chyba największe poruszenie wśród internautów. Algorytm firmy wyszukujący niebezpieczne lub szkodliwe zwroty w zamieszczanych na platformie filmikach skasował wideo youtubera znanego jako agadamator. Chorwat za często używał określeń „biały kontra czarny”, „czarne biją białe” czy „w tej pozycji białe zawsze będą lepsze”.

Problem w tym, że Antonio Radić jest najpopularniejszych szachowym youtuberem. A wymienione kolory dotyczyły figur szachowych.

Mężczyzna może się pochwalić ponad 702 tys. subskrybentów, a niektóre jego najpopularniejsze filmiki doczekały się wielomilionowej widowni. Radić wniósł apelację od decyzji YouTube’a, ale zaledwie kilkadziesiąt sekund później serwis przysłał odmowną odpowiedź. Kanał agadamatora naruszył warunki korzystania z platformy po raz pierwszy, więc kara nie była szczególnie ostra. Fani youtubera zaczęli też dosyć szybko rozgłaszać sprawę w mediach społecznościowych, więc ostatecznie zaskarżony odcinek podcastu przywrócono na YouTube’a.

Właściwie w każdym z 1800 materiałów opublikowanych przez Radicia pojawiają się jednak podobne zwroty, więc obawia się on, co stanie się z jego kanałem w przypadku kolejnego błędu algorytmu. O ile oczywiście właśnie taka była przyczyna zablokowania omawianego filmiku, bo to prawdopodobna (choć całkiem wiarygodna) spekulacja. Gdyby sytuacja miała jednak w następnych tygodniach ulec mimo wszystko zaostrzeniu, to być może wszyscy szachiści na YouTubie będą musieli zainspirować się odcinkiem kultowej animacji „Świat według Ludwiczka”. W odcinku „Mały, zamaskowany szachista” dwóch bohaterów w obawie przed odkryciem swojej tożsamości grali w stworzonych domowym sposobem maskach.

 • Czytaj także: Ostatnie dyskusje o rasizmie na całym świecie odbiły się szerokim echem również w Polsce. Gorąco omawianą kwestią okazało się pytanie: Czy słowo „Murzyn” jest obraźliwe?

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (11)

498 odpowiedzi na “YouTube skasował wideo, na którym czarni bili białych, a biali czarnych. Tyle że to były szachy”

 1. Odnośnie tych kolorów w szachach to ma pan stare nieaktualne już informację gdyż najnowszy postulat głosi by w ogóle zakazać gry w szachy bo ta gra została uznana za strasznie rasistowską.

  A dlatego że w niej to ZAWSZE BIAŁE ZACZYNAJĄ PIERWSZE !!!

 2. Czy Ty autorze zdajesz sobie sprawę że to jest FAKE news? To już dawno zostało wyjaśnione, że film został zawieszony (i po jednym dniu przywrócony) tylko ze względu na to że padały w nim opinie na temat koronawirusa!
  Ten portal naprawdę schodzi na psy!

 3. Trochę polecieliście z niepewnym info – sam autor video pisze, że to mogło być z ww. powodów, ale raczej nie jest, bo pozostałe setki jego filmów też zawierały takie zwroty. Mówi też, że youtubowe wytyczne filtrują video, które zawierają opinie na temat covidu, a w poprzednim jego klipie (tym usuniętym) takie padły.

  • taaa filtrują ale jakoś selektywnie, możesz nawet zgłaszac filmy z bzdurami na temat wirusa (np. autor pieprzy, że nic takiego nie istnieje) i nic, dezinformujące filmy dalej wiszą jak wisiały

    • Bardziej mu chodziło, że moderator za rok pomyśli o zdjęciu wideo – czyli nie warto nic ręcznie zgłaszać, bo jeszcze profil YouTube lub podłączony gmail zbanują i potem się martw że przepadły płatne aplikacje itd.

 4. ludzi pogrzało tak bardzo, że nie zauważyli, że przekroczyli granice absurdu… czyli teraz nie mogę na filmie ze czarnyy przewód nie może iść obok białego tylko co? mocno opalony kabel powinie być oddalony od tego który odbija wszystkie długości fal świetlnych, bo mi film zablokują? Może faktycznie tak trzeba żeby pokazać jak daleko to zaszło?

 5. “YouTube skasował wideo, na którym czarni bili białych, a biali czarnych. Tyle że to były szachy”

  Białe biły czarne, a czarne – białe…. dowcipnisiu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...