Katolicy protestują przeciwko filmowi, w którym Paris Jackson zagra Jezusa. O co chodzi z „Habit”?

News/Film 01.07.2020
Katolicy protestują przeciwko filmowi, w którym Paris Jackson zagra Jezusa. O co chodzi z „Habit”?

Katolicy protestują przeciwko filmowi, w którym Paris Jackson zagra Jezusa. O co chodzi z „Habit”?

Jezus Chrystus wielokrotnie w historii stawał się bohaterem najróżniejszych filmów i seriali. Część tych portretów wzbudzała olbrzymie kontrowersje i nie inaczej jest z nadchodzącą produkcją pt. „Habit”. Postać kobiety-Jezusa ma tam zagrać Paris Jackson.

Postać Jezusa w kinie była źródłem niezliczonych kontrowersji, protestów, a nawet otrzymywanych przez filmowców gróźb karalnych. Wystarczy przypomnieć oburzenie części środowisk katolickich przy okazji premier takich filmów jak „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Jesus Christ Superstar”, „Pasja” czy „Żywot Briana”. A przecież z dzisiejszej perspektywy wszystkie wymienione portrety Jezusa z Nazaretu wydają się dosyć wyważone i dalekie od obrażania osób wierzących.

W pewnym sensie wydaje się to też wynikiem upływu lat, w trakcie których popkultura coraz częściej przekraczała granice dawniej uznawane za niemożliwe do pokonania. Dlatego mało kogo w dzisiejszych czasach oburza wizerunek Chrystusa z karabinem maszynowym w animacji „South Park”, możliwość oglądania drogi krzyżowej w technologii VR czy pokazanie politycznych skutków powrotu Mesjasza na Ziemię w niedawnym serialu Netfliksa. Właściwie tylko jeden obrazoburczy portret Jezusa nadal budzi gorące emocje wśród katolików. Chodzi o wszelkie próby włączenia go do środowiska LGBT+. Nie tak dawno brazylijski sąd nakazał usunięcie produkcji „Pierwsze kuszenie Chrystusa” z największej platformy VOD, a teraz powstała petycja wymierzona w film „Habit”.

Dzieło z Bellą Thorne, Brią Vinaite i Paris Jackson w obsadzie pokaże kobiecego i lesbijskiego Jezusa.

paris jackson jezus

Film w reżyserii Janell Shritcliff (będzie to dla niej debiut w tej roli) zdążył ukończyć zdjęcia na planie przed wybuchem pandemii koronawirusa i znajduje się obecnie w post-produkcji. Producent Donovan Leitch przekazał telewizji Fox News, że „Habit” opowie o kobiecie mającej fetysz Jezusa Chrystusa. Bohaterka wplątuje się niebezpieczną sytuację związaną z przemytem narkotyków i przywdziewa strój zakonnicy, żeby uciec przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Grany przez Paris Jackson Jezus ma się jej objawić w kilku różnych momentach filmu.

Na temat filmu Shritcliff wiadomo obecnie niewiele więcej. W sieci nie ma też zbyt wielu materiałów promocyjnych związanych z „Habit”. Na jednym z pokazanych zdjęć widzimy jednak Paris Jackson z kolczykiem w nosie i zaplątanym dredem, ale równocześnie w czymś wzorowanym na klasycznych biblijnych szatach z czerwoną szarfą charakterystyczną dla przedstawień Zbawiciela w malarstwie. Wizerunek wydaje się stosunkowo wyważony, ale nie powstrzymało to części wiernych przed gorącymi protestami.

Powstała choćby petycja wzywająca do powstrzymania dystrybucji „Habit”. Podkreśla się w niej, że Jezus Chrystus z filmu jest „lesbijską kobietą”. Ale w materiałach promocyjnych nic podano takiej informacji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nun -ya-business New week new movie 🌹

Post udostępniony przez BELLA (@bellathorne)

Nie wiadomo, czy autorzy petycji dotarli do zakulisowych informacji na temat fabuły filmu czy kierują się niesprawdzonymi plotkami i stereotypowym myśleniem. Tak czy inaczej nie powstrzymało to ponad 26o tys. osób przed podpisaniem apelu. A wraz z zainteresowaniem światowych mediów można się spodziewać, że liczba podpisów na Change.org wkrótce jeszcze bardziej urośnie.

Rzecz w tym, że tego typu akcje bardzo rzadko przynoszą pożądany skutek. Zamieszanie wokół „Habit” sprawi raczej, że niszowy film, o którym do niedawna mało kto w ogóle słyszał, urośnie do rozmiarów głośnej i kontrowersyjnej produkcji. A takie są oglądane znacznie chętniej niż debiuty z dwoma modelkami udającymi aktorki. Dlatego bez względu na to, jak oceniamy pokazanie Jezusa jako kobiety i reakcję części środowisk katolickich, zapewne jeszcze o „Habit” usłyszmy.

Film z Paris Jackson nie ma jeszcze daty premiery ani oficjalnego dystrybutora.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

15 odpowiedzi na “Katolicy protestują przeciwko filmowi, w którym Paris Jackson zagra Jezusa. O co chodzi z „Habit”?”

  1. Nie powinno być takich rzeczy jak ten film jeśli to obraża czyjąś religie, bo obraża. O równość chcą walczyć z jednej, a z drugiej takie filmy.

    • No walczą o równość sztuki, nwm czemu ktoś miałby im to zabraniać. Film jest o tym że ktoś uzywa przebrania zakonnicy bo dobrze sie mu ukrywa wtedy narkotyki

  2. No bo wiadomo, że Jezus był białym, błękitnookim mężczyzną – typowym mieszkańcem Bliskiego Wschodu. Pewnie przez to, że Matka Boska była Polką.

  3. ludziom na prawdę w ciul się nudzi :) Jedni wymyślają takie bzdury, a drudzy koniecznie muszą zaprotestować bo… w sumie nie wiem czemu… jak mnie się nie podoba głoszenie religijnych bzdur to nie protestuję co i rusz, że to obraża ludzką inteligencję, bo zwyczajnie szkoda czasu uświadamiać co chwilę, że to jedynie narzędzie manipulacji… syndrom przywiązania do prześladowców jest zbyt duży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...