Wróciło stare logo CD Projekt RED. W komentarzach roi się od żartów z firmy i oburzonych na LGBT

News/Gry 01.07.2020
Wróciło stare logo CD Projekt RED. W komentarzach roi się od żartów z firmy i oburzonych na LGBT

Wróciło stare logo CD Projekt RED. W komentarzach roi się od żartów z firmy i oburzonych na LGBT

Wraz z początkiem lipca zakończył się świętowany w całym zachodnim świecie Pride Month. Wiele korporacji deklarujących wcześniej swoje poparcie dla społeczności LGBT szybko zmieniło więc specjalne tęczowe loga na poprzednią wersję. Tak samo zachowało się studio CD Projekt RED, przez co spotkała je fala żartów w internecie.

Początek całego zamieszania związanego z CD Projekt z LGBT zaczął się w połowie czerwca, gdy firma postanowiła wyrazić swoje poparcie dla środowiska osób nieheteronormatywnych poprzez zmianę swojego logo na takie z tęczą. Tak, wydawać by się mogło, niewielka zmiana wywołała olbrzymie poruszenie wśród fanów „Wiedźmina” i potencjalnych nabywców „Cyberpunk 2077”, którzy w komentarzach na Facebooku wyrażali swoje niezadowolenie z całej sprawy. Pojawiały się nawet groźby bojkotu i rezygnacji z pre-orderów nowej gry studia.

Wielu graczy negatywnie odebrało, że firma postanowiła się zaangażować się w ideologiczny spór, zamiast po prostu zająć się tworzeniem nowych produkcji. CD Projekt RED oficjalnie podkreśla jednak, że ważnym punktem strategii polskiej firmy jest zwalczanie wszelkich przejawów rasizmu, homofobii czy ksenofobii. I można firmie w tej kwestii ufać, bo przecież tak „Wiedźmin”, jak i „Cyberpunk 2077” podejmują/będą podejmować wymienione tematy. Nawet jeśli grafika z tęczą nie pojawiła się we wszystkich krajach, co wywołało trochę kontrowersji.

CD Projekt RED błyskawicznie po zakończeniu Pride Month postanowiło jednak zmienić tęczowo logo na poprzednie.

Tak wielki pośpiech nie był raczej wskazany, bo przez to cała akcja zaczęła wyglądać na nieszczerą i robioną pod publiczkę. Internauci dosyć szybko wytknęli to zresztą firmie, a w komentarzach zaroiło się do żartów zarówno z wcześniejszych gróźb bojkotu, jak i zachowań wielkich korporacji na koniec Miesiąca Dumy. Większość komentujących podeszło do całej sprawy z duża dozą ironii, a osoby reagujące na poważnie  (negatywnie bądź pozytywnie) na zmianę loga są przynajmniej na razie w zdecydowanej mniejszości.

cd projekt red logo

I faktycznie trudno nie odnieść wrażenia, że nie wszystkie korporacje faktycznie kierują się dobrem osób nieheteronormatywnych, gdy wspierają Pride Month. Bo przecież czym innym jest faktyczne opowiadanie o gejach, lesbijkach czy osobach trans, a czym innym wrzucanie ich pod publiczkę do kilkusekundowej sceny (w tym ostatnim szczególnie wyspecjalizował się Disney). Wydaje się, że akurat CD Projekt RED zdecydowanie zależy na tym pierwszym, o czym świadczą choćby szczegóły zaawansowanego edytora postaci w „Cyberpunk 2077”.

Zmiana loga na poprzednie mogła zostać jednak załatwiona ze zdecydowanie większą gracją. Nie brak przecież firm, które przynajmniej na razie wciąż chwalą się grafiką z tęczą i zapewne zmienią ją, gdy o całej sprawie będzie zdecydowanie mniej głośno. I nikomu wtedy nie przyjdzie do głowy oskarżanie ich o instrumentalne wykorzystywanie walki środowiska LGBT o równe traktowanie.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (21)

267 odpowiedzi na “Wróciło stare logo CD Projekt RED. W komentarzach roi się od żartów z firmy i oburzonych na LGBT”

 1. Jestem w szoku, ze dodanie jakis kolorkow do logo, moze wywolac takie oburzenie. Normalny czlowiek nie zawraca sobie takimi bzdetami glowy.

  • Może dlatego, że w wielu krajach muzułmańskich wszelkie przejawy homoseksualizmu są traktowane jak przestępstwo, w niektórych nawet karane śmiercią. Jak rozumiem takie standardy ci odpowiadają więc przy najbliższej okazji w samolot i na nauki do Iranu, Jemenu, Afganistanu… (itd.). Do wyboru do koloru. No i koniecznie odezwij się do CDPR, że tu jest Polska i ma być jak na Bliskim Wschodzie.

    • Tęcza jest symbolem ruchu LGBT, jak i orientacji nieheteronormatywnych, oraz tolerancji, krzyż nie jest symbolem celtyckiego święta Bożego Narodzenia, nieważne co zrobi kościół. Rozejrzyj się, wśród ludzi obchodzących święta chrześcijanie to jakaś mniejszość. Pewneie CDP red wstawi jakiegoś świętego Mikołaja, czy inną choinkę na boże narodzenie i pożyczy świąt.

     • Zwłaszcza w Polsce, gdzie 90% to katolicy, czyli Polacy:)

      Celtyckie Boże Narodzenie?!
      Jeśli już to komercyjne albo germańskie. Anglicy to Germanie, a nie Celtowie. Celtami są Brytowie, ale oni mieszkają w Bretanii, która jest we Francji:)
      A tak na poważnie – jest to chrześcijańskie święto, a krzyż to symbol tej religii, więc pasuje! Ponadto jest to obecnie najpopularniejsza religia na świecie, toteż z demokratycznej zasady większości głosów wynika konieczność jej respektowania w sferze publicznej. Dodatkowo LGBT to nie ludzie! Tylko zamaskowani komuniści, którzy są w mniejszości, więc ich zdanie nie ma znaczenia. Więcej, powinni być przykładnie karani za propagowanie komunizmu!

     • __W zeszłym roku, Microsoft musiał usunąć ikonkę czapki św. Mikołaja w Visual Studio Code, bo jakiemuś użytkownikowi się ona nie spodobała (przyrównał ją do swastyki).

 2. Nie popieram i nigdy nie popre LGBT. To choroba to rak tego świata. Nie chce aby moje dziecko widzialo 2 facetów trzymajacych się za rękę i pytając mnie kto czemu itd. Żygam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...