George R.R. Martin zdradził planowaną datę zakończenia pracy nad „Wichrami zimy”

Artykuł/Książki 24.06.2020
George R.R. Martin zdradził planowaną datę zakończenia pracy nad „Wichrami zimy”

George R.R. Martin zdradził planowaną datę zakończenia pracy nad „Wichrami zimy”

Autor „Pieśni lodu i ognia”, literackiego pierwowzoru serialu „Gra o tron”, zapowiedział właśnie, że wywołana pandemią izolacja przyspiesza jego prace nad szóstą częścią cyklu, która ukaże się pt. „Wichry ziemi”. Pisarz podał przybliżony termin ukończenia tomu.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

„Winds of Winter”, czyli „Wichry zimy” to jedna z najbardziej oczekiwanych na świecie książek. Szósta część cyklu „Pieśń lodu i ognia” budzi emocje nie tylko u wielbicieli fantastyki, ale również u tych, którzy dali się porwać opartemu na sadze George R.R. Martina serialowi HBO „Gra o tron”.

Apetyt na nową książkę rośnie, oczekiwania — również

Od opublikowania ostatniej części „Pieśni lodu i ognia” minęło już dziewięć lat — nic więc dziwnego, że apetyt na nową powieść Martina jest ogromny. Dodatkowo, apetyt ten wzmaga chęć poznania przez czytelników  „autorskiej” wizji finału losów Starków, Targaryenów i Lannisterów — ta zaproponowana przez twórców serialu HBO nie przypadła części fanów do gustu. Na co dzień Martin musi się więc mierzyć z dużą presją — świadomość, że na książkę czekają setki tysięcy fanów z całego świata, na pewno nie ułatwia pracy. Pisarz jednak zdaje się tym niespecjalnie przejmować i kontynuuje pisanie w swoim tempie. Z ostatniej notki na blogu Martina wynika, że entuzjaści jego twórczości powoli mogą zacierać ręce.

Czytaj też: George R.R. Martin pracowicie wykorzystuje przymusową izolację. Każdy dzień poświęca na pisanie „Wichrów zimy”

Pandemia przyspieszy pracę nad „Wichrami zimy”?

Martin pracuje nad „Wichrami zimy” już od ponad roku. Żeby ułatwić sobie pisanie, autor odizolował się od świata i sam niedawno przekonywał, że pandemia koronawirusa nie zmieniła wiele w jego bieżącym trybie życia. Zdaje się jednak, że izolacja nie tylko nie spowolni pracy nad 6. tomem sagi, ale wręcz ją przyspieszy. Tak przynajmniej wynika z wpisu autora na jego stronie Not a Blog:

Jeśli nic nie się nie wydarzy, można powiedzieć, że izolacja pomogła mi w pisaniu. Codziennie spędzam długie godziny na pracy nad „Wichrami zimy” i ciągle robię postępy

— napisał Martin.

Autor zdradził też przybliżoną datę ukończenia książki.

„Wichry zimy”: kiedy premiera?

Pisarz zapewnił fanów, że w dobie pandemii robi wszystko, by zachować zdrowie w dobrym stanie. Jak donosi branżowy serwis Variety, Martin spodziewa się zakończyć prace nad „Wichrami zimy” jeszcze w 2021 roku. Czy to ostateczny termin, w którym możemy się spodziewać nowej powieści? Cóż… Znając charakter i tempo pracy George’a R.R. Martina, nie dałabym sobie w tej kwestii uciąć ręki. W końcu sam autor pisze na swoim blogu, że książka ma jeszcze przed sobą „długą drogę do przebycia”.

Martin dodaje też, że „kiedy nie pisze, myśli o pisaniu”. Tak, że tego, sami wiecie. Lepiej przybrać postawę umiarkowanego optymizmu i dać się mile zaskoczyć, niż nastawić na szybką premierę i mocno rozczarować.

Czytaj też: George R.R. Martin uspokaja fanów: „Wichry zimy” wciąż powstają, podobnie jak scenariusze „House of the Dragon”

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (10)

17 odpowiedzi na “George R.R. Martin zdradził planowaną datę zakończenia pracy nad „Wichrami zimy””

 1. Heh, ktoś w to wierzy? On jej nie pisze rok, jak twierdzi autor tylko 10 lat. W 2010 roku napisał, że ma 6 rozdziałów i 100 stron, książka miała mieć premierę w 2015, potem w 2016 przed 6 sezonem gry o tron. Do czerwca 2016 opublikował w różnych miejscach 11 rozdziałów Wichrów.
  Potem termin to był 2017….

 2. Ja już się pogodziłem z tym że ta historia na zawsze pozostanie niedopowiedziana. Martin “The winds of winter” kończy już od 8 lat i co roku mówi że już zaraz, już za chwilę będą gotowe a żeby podomykać wszystkie wątki wiadomym jest, że będzie musiała powstać jeszcze przynajmniej jedna książka po wichrach (A dream of spring?) a niestety autor ma już swoje lata. Szkoda, bo serial pozostawił niedosyt. Oczywiście wielki szacunek dla wykreowanego przez niego świata, wszystkie jego książki czytało mi się do tej pory bardzo przyjemnie.

  • Wichry Zimy na pewno zdąży widać, ale przy tempie jego pisania powieści z serii to ja mam bardzo poważne obawy, że nie zdąży wydać Snu o Wiośnie.

   Choć w razie czego jest nadzieja, że zostawi po sobie mnóstwo materiału i tak jak było z Tolkienem, ktoś to dokończy z notatek, napisanych wczesnych wersji rozdziałów, oryginalnego skryptu serialu, jaki opracował dla scenarzystów i innych materiałów.

 3. >>Martin pracuje nad „Wichrami zimy” już od ponad roku.<<

  No nie do końca, pierwsze rozdziały powstały na przełomie 2009 i 2010 roku, ponieważ wtedy jeszcze Martin planował dłuższy "Taniec ze smokami". Ostatecznie jednak piąta część cyklu została okrojona i część materiału miała trafić na początek "Wichrów zimy".
  "Taniec…" ukazał się w 2011, a Martin ogłosił swój powrót do pisania rok później.
  Tak więc "Wichry…" powstają oficjalnie od 2012, ale de facto już od 2010.

 4. Szczerze mówiąc mnie ta powieść zmęczyła już w trakcie 3 tomu, dalej czytałem bardziej siłą rozpędu niż dla przyjemności. Po tak długiej przerwie nie pamiętam “kto z kim i kiedy”, a raczej nie będzie mi się chciało wracać do poprzednich tomów żeby sobie przypomnieć więc pewnie daruję sobie zakup tego tomu, jak już wyjdzie.

  • W necie jest tak ogromna wiki że nie ma problemu przypomnieć sobie wydarzeń z poprzednich tomów nie czytając ponownie wcześniejszych więc luz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...