Netflix usuwa odcinek programu z powodu rasizmu. To jeszcze nadgorliwość czy już głupota?

Opinia/Seriale 18.06.2020
Netflix usuwa odcinek programu z powodu rasizmu. To jeszcze nadgorliwość czy już głupota?

Netflix usuwa odcinek programu z powodu rasizmu. To jeszcze nadgorliwość czy już głupota?

„With Bob & David” padło kolejną ofiarą cenzury ze względu na panujący aktualnie na świecie klimat społeczno-polityczny. Netflix zdecydował się bowiem pójść śladem HBO Max i BBC, decydując się na usunięcie odcinka programu, w którym pojawia się problematyczny zdaniem platformy skecz.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

„With Bob & David” to program komediowy z 2015 roku stworzony przez Davida Crossa i Boba Odenkirka. Każdy odcinek to zbiór zabawnych skeczy dotyczących aktualnych wtedy w USA tematów. Jeszcze do niedawna produkcja spoczywała sobie spokojnie gdzieś w odmętach biblioteki Netfliksa i być może wyskakiwała użytkownikom w podpowiedziach po obejrzeniu jakiegoś stand-upu czy innego, podobnego tematycznie show. Platforma uznała jednak, że jeden z żartów w świetle ostatnich wydarzeń jest niezbyt smaczny.

W USA kwestie rasowe to palący temat.

Śmierć George’a Floyda i zamieszki, które rozprzestrzeniły się na cały kraj znalazły swoje pokłosie również w branży rozrywkowej. Kolejne instytucje i wielkie firmy wyrażały swoją solidarność z protestującymi przeciwko rasizmowi. Niektóre z nich zdecydowały się pójść nawet krok dalej. I tak jakiś czas temu z nowopowstałej platformy HBO Max zniknęło „Przeminęło z wiaterem”. Powód? Stereotypizacja czarnoskórych i pokazywanie niewolnictwa jako czegoś pozytywnego. Jak zapewniają włodarze platformy produkcja wróci do biblioteki w niezmienionej formie, ale zostanie opatrzona komentarzem wyjaśniającym kontekst historyczny w niej przedstawiony.

Niedługo potem brytyjskie BBC poszło śladem amerykańskiej platformy. Z ich serwisu streamingowego zniknął bowiem odcinek „Hotelu Zacisze” zatytułowany „The Germans”. Powodem były rasistowskie odzywki jednego z bohaterów. Do sprawy odniósł się grający jedną z głównych ról w serialu John Cleese:

Teraz Netflix poszedł w kierunku wyznaczonym przez wymienione serwisy.

W jednym z odcinków „With Bob & Dave” pojawia się skecz „Know Your Rights”. Widać w nim jak David Cross próbuje doprowadzić do konfrontacji z policjantem. Chociaż stara się z całych sił, nie wychodzi mu to. Przynajmniej do czasu, kiedy nie pomaluje sobie twarzy na czarno, a więc problemem jest w tym wypadku tzw. blackface. Streamingowy gigant zdecydował się usunąć cały epizod programu.

Jeśli wejdziecie na Netfliksa i znajdziecie ten program zobaczycie, że w spisie odcinków brakuje jednego z nich. Po drugim wyświetla się od razu czwarty. Takie cenzorskie działania platformy nie uszły uwadze twórców. Postanowili oni skomentować sprawę w swoich mediach społecznościowych. Zaczął David Cross:

Hej wszystkim, Netflix zdejmie skecz z With Bob & David z powodu granej przeze mnie absurdalnej i głupiej postaci, która nakłada sobie czarną twarz. Celem tego było podkreślenie nonsensu… zresztą macie ostatnią szansę, aby się tego dowiedzieć.

Zawtórował mu Bob Odenkirk:

Zawsze ostrożnie podejmowaliśmy decyzję w przypadku naszego show i zawsze chcieliśmy zmusić was do śmiechu i myślenia, ale nigdy w oczywisty i prosty sposób… To dotyczy też tego skeczu. Nasz humor zawsze dotyczył czynnika ludzkiego, nigdy samej polityki.

Zgodnie więc z wypowiedziami twórców, włodarze Netfliksa, którzy zdecydowali się na usunięcie odcinka, nie zrozumieli żartu.

I właśnie z tego względu podjęli absurdalną decyzję o usunięciu odcinka z biblioteki platformy. I tak jak chciałby tego Cross, sami pewnie dojdziecie do takiego wniosku po obejrzeniu skeczu, o jaki się rozchodzi:

Działania platform streamingowych tworzą niebezpieczny proceder. Ze względu na nie kolejni twórcy mogą bać się podejmować trudnych tematów, a przez to zarówno kino jak i telewizja przestaną wywoływać dyskusję. Odbije się to na widzach, którzy będą częstowani grzecznymi, wygładzonymi i pozbawionymi charakteru produkcjami. A tego chyba byśmy nie chcieli, prawda?

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Dołącz do dyskusji (5)

8 odpowiedzi na “Netflix usuwa odcinek programu z powodu rasizmu. To jeszcze nadgorliwość czy już głupota?”

  1. Netflix, HBO, Hollywood, media, to wszystko jest głównie amerykańskie. Gdyby inne kraje miały swoje, tak bardzo rozwinięte platformy, to nie obchodziłoby nas, aż tak co amerykanie robią u siebie, a niestety jesteśmy na tych monopolistów skazani.

  2. Czy Disney usunie ze swojej platformy film Captain Marvel? Co to w ogóle za pomysł by jakiś Kree udawał czarnoskórą postać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...