Rafał Ziemkiewicz: lol, drukarz może odmówić druku ulotki LGBT. Również Ziemkiewicz: Allegro banuje moją książkę, zgłaszam to do prokuratury!

Opinia/Książki 10.06.2020
Rafał Ziemkiewicz: lol, drukarz może odmówić druku ulotki LGBT. Również Ziemkiewicz: Allegro banuje moją książkę, zgłaszam to do prokuratury!

Rafał Ziemkiewicz: lol, drukarz może odmówić druku ulotki LGBT. Również Ziemkiewicz: Allegro banuje moją książkę, zgłaszam to do prokuratury!

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” stworzyło listę kilkudziesięciu książkowych pozycji o zabarwieniu antysemickim i przesłało ją Allegro z rekomendacją o zablokowaniu sprzedaży. Wśród wymienionych autorów znalazł się Rafał Ziemkiewicz i szybko wysunął oskarżenia o bycie cenzurowanym. A potem sprawy potoczyły się w mocno absurdalnym kierunku.

Pisarska kariera Rafała Ziemkiewicza nie od dzisiaj wzbudza duże kontrowersje. Im mocniej publicysta angażuje się w ideologiczne spory i polityczny komentarz, tym tezy stawiane w jego książkach stają się ostrzejsze i bardziej nastawione na konflikt. Dlatego nie brak wypowiedzi Ziemkiewicza, w stosunku do których pojawiały się oskarżenia o antysemityzm czy seksizm.

Najnowsza afera wokół niegdyś zdeklarowanego fana fantasy wybuchła wokół książki „Cham niezbuntowany”, która trafiła do sprzedaży pod koniec maja bieżącego roku. To zbiór publicystycznych esejów nastawionych przeciwko Zachodowi i szeroko pojmowanym elitom. Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” dostrzegło jednak w „Chamie niezbuntowanym” coś jeszcze – fragmenty o zabarwieniu antysemickim:

(..) zawiera treści o charakterze antysemickim, niosące znamiona nienawiści do Żydów, a także podające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej. W publikacji tej Ziemkiewicz zawarł rozdział pt. „Antysemityzm, z którego powinniśmy być dumni”, w którym stwierdził między innymi, że „syjonizm pod wpływem Holokaustu, a raczej mitu Holokaustu, który sam zbudował, nabrał szczególnego okrucieństwa. Shoah dowiódł, twierdzą dziś jego prominentni przedstawiciele, że Żydzi muszą być bezwzględni”. Sformułowanie „mit Holokaustu” nosi znamiona kłamstwa oświęcimskiego, zaś zgodnie z Ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu negowanie prawdy o zbrodniach nazistowskich (Zagłady narodu żydowskiego) jest przestępstwem (…) Powtórzył też swoją tezę o tym, że współcześnie „Żydzi pracują sobie na kolejny holokaust, a co najmniej na nową falę pogromów” – napisano w oświadczeniu na stronie internetowej stowarzyszenia.

Na liście krytykowanych książek „Cham niezbuntowany” pojawił się obok „Mein Kampf” Adolfa Hitlera i dzieł znanego negacjonisty Holocaustu, Davida Irvinga.

Allegro po otrzymaniu doniesienia ze strony „Nigdy Więcej” postanowiło czasowo wstrzymać sprzedaż wymienionych przez stowarzyszenie pozycji. Na całą sprawę niedługo później zareagował Rafał Ziemkiewicz. Na swoim Twitterze mocno skrytykował firmę, a działaczy organizacji nazwał „bandą świrów”. Zapowiedział też, że ostatnimi wydarzeniami zajmą się jego prawnicy. Wśród prawicowych internautów szybko pojawiły się głosy o cenzurowaniu autora i narzucaniu „politycznej poprawności”, co (jak łatwo się domyślić) Ziemkiewicz wykorzystał do wzmożonego promowania „Chama niezbuntowanego”.

Oskarżenia o stosowanie cenzury Allegro odrzuciło ustami swojego rzecznika, Pawła Klimiuka. Sklep zapowiedział też dalsze wyjaśnianie sytuacji zarówno z „Nigdy Więcej”, jak i zainteresowanym publicystą. Nie wiadomo, jak dokładnie potoczyły się te rozmowy (ani nawet, czy w ogóle się odbyły), ale obecnie „Cham niezbuntowany” na powrót jest dostępny w ofercie Allegro.

Uwadze internautów nie uszło jednak kilka paradoksów całej sytuacji. Rafał Ziemkiewicz nie tak dawno wspierał bowiem prawo usługodawcy do odmawiania świadczenia usług z powodów ideologicznych.

Pomijając wszelkie dyskusje na temat słuszności lub nie podobnych zakazów, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że zamieszanie wokół książki zapewniło jej rozgłos, jakiego w normalnych okolicznościach nie mogłaby się spodziewać. Siłą rzeczy zrobiono w pewnych środowiskach reklamę utworu, który jest co najmniej dyskusyjny. Bo przecież nawet przed zamieszczeniem „Chama niezbuntowanego” na liście utworów z fragmentami antysemickimi, książka Ziemkiewicza nie mogła liczyć na zainteresowanie osób o poglądach bardziej od niego liberalnych czy lewicowych.

Sam Rafał Ziemkiewicz nie uniknie oskarżeń o hipokryzję, bo w przypadku słynnej sprawy drukarza z Łodzi stawał murem za jego prawem do odmowy świadczenia usługi. Gdy nagle podobna sytuacja dotknęła jego, to od razu zgłosił sprawę swoim prawnikom. Poparcie dla przedsiębiorcy publicysta tłumaczył (poza względami ideologicznymi) faktem, że oskarżany o homofobię drukarz nie był monopolistą i nie zablokował możliwości powielenia plakatów środowiska LGBT w innym miejscu. Ale przecież w przypadku chwilowego wycofania „Chama niezbuntowanego” było podobnie. Książkę w tym czasie spokojnie można było nabyć w innym miejscu. Można więc odnieść wrażenie, że w tej sprawie wszyscy zainteresowani w jakimś stopniu ponieśli porażkę, choć niektórzy zapewne odczują ją boleśniej od innych.

*Zdjęcie główne pochodzi z serwisu YouTube.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Pisarze fantasy opublikowali list otwarty w obronie Komudy. Podpisali go m.in. Ziemkiewicz, Piekara i Dukaj

Na początku lipca „Nowa Fantastyka” musiała zmierzyć się z szeregiem krytycznych opinii za opublikowanie jawnie homofobicznego tekstu Jacka Komudy. Redakcja pisma przeprosiła i złożyła samokrytykę. To zdenerwowało jednak część środowiska literackiego, które napisało w tej sprawie list otwarty. Podpisali się pod nim m.in. Rafał Ziemkiewicz, Jacek Dukaj i Andrzej Pilipiuk.

News/Książki 05.08.2020

Dołącz do dyskusji (38)

309 odpowiedzi na “Rafał Ziemkiewicz: lol, drukarz może odmówić druku ulotki LGBT. Również Ziemkiewicz: Allegro banuje moją książkę, zgłaszam to do prokuratury!”

 1. Cóż, jakby nie powiedział “przekazuję”, nie byłoby takiego szumu — a szum to zawsze reklama. Myślę, że stowarzyszenie “Nigdy więcej”, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, wpisało się w plan marketingowy publikacji ;-)

  • A piep. to! Ważne że zablokowali – kto chce czytać te wypociny to i tak by kupił / od chomikował (mam nadzieje, jak już). A tak przynajmniej dostał po łapach.

 2. Hmm, czyli drukarz, konkretny czlowiek, i allegro, korporacja, oboje maja sumienie? Drukarz odmowil i allegro odmowilo… no faktycznie to samo. A jakie bylo uzasadnienie w przypadku drukarza? Nie przypadkiem takie ze jest cala masa drukarzy i brak dostepu do jednego uslugodawcy nie jest znaczacy. A jaka pozycje na rynku ma allegro?
  Jestem zazenowany aktywizmem politycznym redaktora na tym portalu. W sumie nawet nie wiedzialem ze takie tematy sa tu opisywane.

  • To przecież nie jest żaden argument. O ile publikacja faktycznie łamała prawo. Skoro już wymieniono “Mein Kampf” to: równie dobrze można by argumentować że odmówić sprzedaży “Mein Kampf” może jedna księgarnia, ale nie allegro/empik, bo jest pół-monopolistą. Co do samego artykułu – rozumiem, że RZ dopiero ostatnio się dowiedział przy okazji wspomnianej sprawy, że nie można odmówić usługi ot, tak sobie, “bo ideologicznie klient mi nie odpowiada” i teraz tę nowo zdobytą wiedzę stosuje w praktyce – w ogóle mi to nie przeszkadza. Oczywiście wolałbym, żeby nikt tego trolla nie czytał, ale to zupełnie inna sprawa.

 3. Allegro: lol, odmawiamy pośrednictwa w sprzedaży książki Ziemkiewicza.
  Również Allegro: Mein Kampf do nabycia u nas na wielu aukcjach, zapraszamy!

 4. Kontynuując wypowiedź @labovsky:disqus właśnie o proporcje w działaniu allegro chodzi. Allegro już uruchomiło ponowną możliwość sprzedaży książki, więc się zreflektowali dość szybko, że donos był grubymi nićmi szyty. Ważne natomiast jest to, abyśmy mieli możliwość zapoznania się z wieloma poglądami i mogli je sami ocenić a nie poprzez marksistowskie działania cenzorskie.

 5. No nie mogę, nawet każdy temat, który jest dalej od aktualizacji iphona czy technoplotek musicie uniemożliwić do czytania…

  Znowu k… 5 akapitów z zapętlonym dokładnie tym samym zdaniem. Plus jeszcze nagłówek.

  Wasze teksty piszą roboty i już tak się nie da dłużej. Już lepiej by było gdybyście wstawiali same obrazki

 6. Nie ma co tworzyć kolejnej bańki informacyjnej i pojazdu tylko po jednej stronie.

  Mówiąc o logice Ziemkiewicza wypadałoby też wspomnieć, że na Allegro do dostania jest też Mein Kampf albo książki Grossa. Można też wspomnieć o dorobku organizacji Nigdy Więcej, który krystaliczny też nie jest.

  Te informacje wystarczą, żeby ludzie wyciągnęli własne wnioski z sytuacji. Zapewne uznają wówczas obie strony za siebie warte… i słusznie.

  • Można też wspomnieć o dorobku organizacji Nigdy Więcej, który krystaliczny też nie jest.

   Ale że co, pochwalają i gloryfikują? Czy po prostu zamawiali piwo, a może pozdrawiali kolegów, którzy stali trochę dalej?

   • Malowanie swastyk po to, by mówić, że jest z czym walczyć, mazanie po ścianach antysemickich haseł aby też pokazywać, że mają z czym walczyć. A teraz – publikowanie ksiąg zakazanych i działania na rzecz blokady publikacji – czyli działania takie same jak każde niebezpieczne ideolo (komuchy, naziole i religijni dewoci). Inaczej mówiąc – nie dość, że cwaniacy to jeszcze z jasną agendą ideolo. Tu masz szczegóły – https://youtu.be/mjov4QTrCL0

  • I jeszcze w tym samym czasie Mein Kampf, mimo że również znajduje się na tej samej liście, co książka Ziemkiewicza dalej było dostępne na Allegro i to w wersji nieopatrzonej żadnym historycznym komentarzem. Można więc powiedzieć, że Allegro potraktowało Ziemkiewicza gorzej niż Hitlera.

 7. Niech Szanowny Pan Gardziński będzie uprzejmy przenieść się na jakiś portal typu krytyka polityczna lub GW, tam w pełni rozwinie swoje skrzydła i znajdzie poklask u czytelników. Albo niech zacznie pisać o procesorach, telefonach, samochodach, programach (komputerowych ,a nie POlitycznych :)

 8. o tak tak porównanie odmowy jakiegoś osiedlowego drukarza z faktyczny monopolistą dużego sektora rynku internetowego w Polsce ( na szczeście nie książkowego ) to jest jak najbardziej to samo – słuszną linie ma nasz redaktor !

  • Tak, bo dobrze wiesz, że tu kompletnie nie chodzi o skalę.
   Chodzi o to, co kto ma w głowie i czym się kieruje.

   Ziemkiewicz to taki pan, który powołuje się na twarde poglądy, a one są jak najprostsze równanie ever:

   Wpisz jakikolwiek temat i w mianowniku daj zawsze *interes pis/antyelity* i zawsze wyjdzie Ci to samo ;)
   Czyli tu nawet w 1% nie chodzi o to, że bronił jakiegokolwiek drukarza, wolności czy praw kosumenta – po prostu chodziło mu o lgbt i tyle. Tam gdzie biją, to on będzie za.
   To są jedyne i wyłączne kierunkowskazy u tego typu ludzi, daj sobie spokój z argumentami.

  • Tak, bo dobrze wiesz, że tu kompletnie nie chodzi o skalę.
   Chodzi o to, co kto ma w głowie i czym się kieruje.

   Ziemkiewicz to taki pan, który powołuje się na twarde poglądy, a one są jak najprostsze równanie ever:

   Wpisz jakikolwiek temat i w mianowniku daj zawsze *interes pis/antyelity* i zawsze wyjdzie Ci to samo ;)
   Czyli tu nawet w 1% nie chodzi o to, że bronił jakiegokolwiek drukarza, wolności czy praw kosumenta – po prostu chodziło mu o lgbt i tyle. Tam gdzie biją, to on będzie za.
   To są jedyne i wyłączne kierunkowskazy u tego typu ludzi, daj sobie spokój z argumentami.

 9. Oj tam oj tam… Wklepałem sobie do wyszukiwarki Allegro: “ziemkiewicz cham niezbuntowany” i znalazłem sporo ofert sprzedaży tejże książki. :P

 10. Ale wiecie, że nabijanie się z Ziemkiewicza to trochę jak szydzenie z dziecka z zespołem Downa – nie wypada, i tak już jest poszkodowany przez los niedostatkami umysłowymi…

 11. Jeśli konkretna księgarnia nie wprowadza książki do swojej oferty, to jest to jej decyzja biznesowa. Jeśli właściciel bazaru na którym jest księgarnia zabrania sprzedawcom jej sprzedaży, to jest to cenzura. Serio nie widzicie różnicy?

 12. Filozofia “Nigdy więcej”
  Jeżeli ktoś krytykuje Żydów i nie należy do naszej kamaryli to antysemita.
  Na przykład Forum Żydów Polskich nie znalazło w książce e antysemityzmu a krytykę – “ześwirowani” nadgorliwcy, przeciwnie.

 13. Wydaje mi się, że autor powinien przeczytać książkę i się wypowiedzieć czy jest antysemicka bo przypomnijmy antysemityzm to jest wywyższanie swojej nacji i stawianie Żydów jako tych gorszych. Ziemkiewicz robi dokładnie odwrotnie bo ich chwali :) a raczej krytykuje PL że ciągle za jedyny wyznacznik uważają aby było jak na Zachodzie gdy tym czasem “Zachód” ma swoje problemy i trzeba wybrać i odrzucić to co warto :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...