Milion złotych na koncie i mordercze tempo – tak radiowcy ratują Trójkę. Radio Nowy Świat rusza już w czerwcu

Artykuł/Media 08.06.2020
Milion złotych na koncie i mordercze tempo – tak radiowcy ratują Trójkę. Radio Nowy Świat rusza już w czerwcu

Milion złotych na koncie i mordercze tempo – tak radiowcy ratują Trójkę. Radio Nowy Świat rusza już w czerwcu

Na warszawskim Wilanowie, w otoczeniu domków jednorodzinnych i agencji reklamowych, powstaje od kilku tygodni Radio Nowy Świat. Ojcowie założyciele i matki założycielki musieli przystosować lokal nie tylko do obecności mikrofonów i konsolet, ale i do… obecności dorosłych. Wcześniej bowiem mieściło się tam przedszkole, czego pozostałością są choćby toalety obsługujące klientów do metra dziesięć wzrostu.

Nowe wykładziny, intensywne kolory na ścianach, dwa studia i cała masa innych drobiazgów.

Tempo przygotowań jest mordercze – mówi Piotr Jedliński, związany z inicjatywą „Ratujmy Trójkę”. To właśnie on, razem z byłymi dziennikarzami Programu III Polskiego Radia, z Magdą Jethon na czele, postanowił stworzyć od zera całkiem nowe radio. Stację, która stanie się schronieniem dla tych wszystkich rozczarowanych obecną sytuacją w Polskim Radiu. – Nie mieliśmy na to 2-3 miesięcy – zrobiliśmy to w jakieś 3 tygodnie – dodaje Jedliński.

O tym, że powstaje nowe radio, dowiedzieliśmy się ledwie kilka tygodni temu. Sprawa potoczyła się bardzo szybko – założenie spółki, zbiórka na Patronite, na której koncie widnieje w tym momencie ponad 1 mln złotych.

To Państwo, nasi Słuchacze, namówili nas, żebyśmy spróbowali. To dzięki uporowi grupy „Ratujmy Trójkę” jest szansa, że ten projekt wystartuje. Wszystkim nam zależy na stworzeniu dobrego radia.

Powstała więc „Ratujmy Trójkę” Sp z o.o., której udziałowcami są m.in.: Magda Jethon, Jan Chojnacki, Piotr Jedliński i Wojciech Mann – napisali organizatorzy na stronie inicjatywy na Patronite.

Oprócz grona znanych dziennikarzy, twórcy Radia Nowy Świat zaprosili do udziału w przedsięwzięciu ludzi, którzy dopiero zaczynają przygodę z dziennikarstwem. Dostali, bagatela, 1500 zgłoszeń. Obecnie trwają jeszcze przesłuchania, za chwilę zaczną się pewnie szkolenia i dopinanie ramówki.

Radio Nowy Świat ma rozpocząć nadawanie 26 czerwca.

Źródło: patronite.pl/radionowyswiat

Zbiórki funduszy na Patronite zawsze niosą ze sobą ryzyko – gdy mija pierwsza fala entuzjazmu, patroni często rezygnują ze wsparcia projektów, tym samym uszczuplając budżety inicjatywy. Twórcy radia mają tego świadomość, dlatego myślą cały czas o innych formach finansowania.

Byłoby fajnie, gdyby zbiórka na Patronite trwała, bo z pewnością z czasem te wpłaty się zmniejszą. Nie planujemy reklam na antenie. Planujemy audycje sponsorowane, reklamy w sieci, być może zajmiemy się też sprzedażą książek. Będziemy też szukać sponsorów. Planujemy robić koncerty, spotkania autorskie, ale to też nie jest zbyt dochodowe – opowiada o modelu biznesowym radia Jedliński.

Wśród benefitów, które mogą uzyskać wspierający radio na Patronite, twórcy wspominają między innymi o udziale w koncertach. Radiowa Trójka ma swoje Studio im. Agnieszki Osieckiej, słuchaczom Radia Nowy Świat pewnie marzy się podobne miejsce, w którym tak jak w popularnej “osieckiej”, wyposażonej w wysokiej klasy nagłośnienie, będzie można wziąć udział w wyjątkowych, kameralnych muzycznych wydarzeniach.

Moim marzeniem było otworzyć siedzibę, w której będzie przestrzeń do robienia koncertów. Nie udało się, szukałem, w Warszawie to kosztuje naprawdę duże pieniądze. Jednym z pomysłów jest posiadanie własnej przestrzeni, kawiarni ze sceną, w której ludzie będą mogli się spotykać – opowiada Jedliński. – Chcemy stworzyć pewnego rodzaju społeczność około-radiową. W innych stacjach redaktor mówi do mikrofonu, a gdzieś tam dalej są wirtualni słuchacze. U nas słuchacze tym żyją, jesteśmy z nimi w stałym kontakcie.

Radio Nowy Świat, inaczej niż Trójka, nadawane będzie nie za pośrednictwem fal radiowych, ale w internecie.

Dzięki temu twórcy będą mogli otrzymać natychmiastowy feedback dotyczący słuchalności kolejnych audycji.

Będziemy mogli bardzo szybko i bardzo łatwo oceniać popularność audycji. Co przy tradycyjnym nadawaniu radia jest raczej niemożliwe, bo wszystkie badania słuchalności stacji to tak naprawdę mierzalność rozpoznawania marki. A tu na żywo wiemy, ile osób słucha danej audycji. Pojawia się pytanie: czy najsłabsze audycje odpadają? Niechętnie, bo są audycje niszowe, które mają niewielu słuchaczy, ale są po prostu potrzebne – dodaje Jedliński.

Rynek internetowych stacji radiowych w ostatnich latach coraz bardziej się zagęszcza. Halo.Radio, Radio Kapitał czy mocno hip-hopowe Newonce Radio tworzą coraz ciekawszą ofertę, odciągająca od tradycyjnych mediów. Potencjalni konkurenci Radia Nowy Świat inwestują także w transmisje wideo ze studia.

Myśleliśmy nad przygotowywaniem wideotransmisji z radia, mieliśmy to już policzone i stwierdziliśmy, że po pierwsze jesteśmy radiem, a nie telewizją, a po drugie – radio to teatr wyobraźni. Za pieniądze, które miały zostać wydane na sprzęt wideo postanowiliśmy zbudować drugie studio, które będzie służyło do nagrań, tzn. studio podcastowe, nie emisyjne. Dzięki temu rozszerzamy swoje możliwości działania – mówi Jedliński.

Trójka All Stars

Marzeniem twórców jest przeniesienie swoistej magii Trójki do nowego miejsca. Miejsca skoncentrowanego na audycjach autorskich, nadającego przez 24 godziny na dobę (w nocy playlisty), składającego się z wartościowych materiałów tworzonych także przez młodych dziennikarzy.

Do tej pory swój udział w projekcie zapowiedzieli między innymi Jerzy Sosnowski, Marcin Kydryński, Fisz, Wojciech Waglewski, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk, Michał Rusinek czy Tomasz Raczek. O tym, jak wypadnie start radia dowiemy się 26 czerwca o 6:00. Na pierwszy ogień: Wojciech Mann.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (19)

266 odpowiedzi na “Milion złotych na koncie i mordercze tempo – tak radiowcy ratują Trójkę. Radio Nowy Świat rusza już w czerwcu”

 1. “Milion złotych na koncie i mordercze tempo – tak radiowcy ratują Trójkę.”

  Przecież to nie prawda, co zresztą wynika z samej treści artykułu.

  • Ale jak nieprawda? Łącznie trochę ponad 1 mln zł na Patronie uzbierali. „Nie mieliśmy na to 2-3 miesięcy – zrobiliśmy to w jakieś 3 tygodnie – dodaje Jedliński.” – działali pod presją czasu, bardzo szybko. Ratują Trójkę, tworząc nowy projekt, bo chcą zachować to, co najlepsze było tam i uruchomić to pod nowym szyldem. Co się nie zgadza? No i pełny tytuł to: Milion złotych na koncie i mordercze tempo – tak radiowcy ratują Trójkę. Radio Nowy Świat rusza już w czerwcu.

   • Nie ratują żadnej Trójki, tylko zakładają nowe radio – co sami podkreślają.
    Chyba że czegoś nie wiem albo nie rozumiem, ale odnoszę się do tytułu, a ten nie powinien wprowadzać w błąd.

    • No to jest bezpośrednie odwołanie do inicjatywy „Ratujmy Trójkę”, w którą są zaangażowane osoby odpowiedzialne za nowe radio. Jest o tym w tekście.

     • o czym Ty piszesz? przecież to tylko skrajnie lewicowy odłam dziennikarzy PR3 tu zawitał :) pokaż mi tu jednego dziennikarza o konserwatywnych poglądach czy nawet umiarkowanie konserwatywnych :) Eliza Michalik chce ratować trójkę? no bez głupich żartów proszę… zresztą ciekawy jestem jak długo lewicowi słuchacze będą łożyć kasę :):) jak jesienią kryzys przyjdzie podejrzewam, że entuzjazm oklapnie – ale szczerze, źle nie życzę, każdy niech słucha czego lubi :)

     • Ale przyznasz, że zasługą niesławnej piosenki Kazika jest deubekizacja i dekomunizacja Trójki. których to nikomu z rządzących przez 30 lat Polskim Radiem się nie udało.

 2. Dobre studio do koncertów ma tylko sens jak streaming będzie wysokiej jakości. Mogło by tak być, że koncerty takie leciały by kodowane w streamie bezstratnym.

 3. Ja im kibicuję, bo im więcej dobrych stacji, tym lepiej. Ale zastanawia mnie ich plan biznesowy oparty na “co łaska” od słuchaczy. Owszem, na razie dotacje płyną, podsycane m. in. przez ostatnie wydarzenia wokół Trójki. Ale jak będzie za 6 miesięcy, za rok? Co się stanie ze stacją, jeżeli ludzie przestaną płacić? W mojej ocenie jest wątpliwe, by reklamy w sieci i inne wspomniane w wypowiedzi p. Piotra formy finansowania mogły utrzymać to wszystko.

 4. Można by to rozumieć, że odchodząc podpalili konkurencję ;) A gdzie Pan Lista? Zaraz się przypadkiem odnajdzie?
  Ludzie jak zrozumieją, że panna prowadząca portal Koduj24 po prostu dobrze się bawi z kolesiami za ich kasę odetną im kranik i tyle.

 5. hehe Michalik to prawdziwa elita trójki :) :) Mann spoko, razem z Żebrowskim mogli by do spółki z Michnikiem kampanię Trzaskowskiemu poprowadzić :) zresztą już chyba zaczęli? ogólnie skrajnie lewicowe towarzystwo – ale jak kto woli, każdy głosuje własnym portfelem…

  • Skąd ten ból d..y? Przecież nikt nie każe nikomu wydawać pieniędzy ani słuchać, nie ma się co tak podniecać, zawsze zostaje PR3, rozgłośnia toruńska i wiele innych nie ,, skrajnie lewicowych”.

 6. To raczej ci, co za komuny sobie dawali radę i nic im jakoś nie przeszkadzało. Dziwne to. Teraz gierrom im idolem jest i ok. Niech tak będzie. Po co Pan, Panie Mann tak mocno angażuje się w politykę. Chyba muzyka ważniejsza i tyle. Komuna nie przeszkadzała? Jakoś Pan pracował…i co? Dla mnie jest Pan jak gierrom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...