Rasistowskie dzbany sprawdzają, jak się dusi kolanem. Ruszył George Floyd Challenge

Opinia/Trendy 04.06.2020
Rasistowskie dzbany sprawdzają, jak się dusi kolanem. Ruszył George Floyd Challenge

Rasistowskie dzbany sprawdzają, jak się dusi kolanem. Ruszył George Floyd Challenge

Cała Ameryka żyje w ostatnich dniach tragiczną śmiercią George’a Floyda i zamieszkami, które wybuchły na terenie USA po tym wydarzeniu. Wsparcie dla czarnoskórej społeczności deklarują wielkie hollywoodzkie firmy oraz artyści z całego świata. Niestety, część internautów postanowiła zakpić ze sprawy za pomocą viralowego George Floyd Challenge.

Historia George’a Floyda duszonego przez ponad osiem minut kolanem przez funkcjonariusza policji niestety nie jest niczym nowym w życiu czarnoskórych Amerykanów. Podobnych spraw było w przeszłości więcej, stąd tak olbrzymi gniew wielu obywateli USA wychodzących od kilku dni na ulice największych miast w ramach protestu i solidarności z hasłem Black Lives Matter.

Nie brakuje wśród nich gwiazd największego formatu, które apelują do swoich fanów o zaangażowanie w akcję. I wykorzystują do tego w znacznej większości media społecznościowe, idealne przecież do propagowania właściwych postaw na szeroką skalę. Dobrze świadczy o tym choćby charytatywna akcja Hot16Challenge, która w ostatnich tygodniach opanowała polski internet. Niestety, nie wszyscy postanawiają korzystać z dobrodziejstw sieci w tak pozytywny sposób.

W ostatnich dniach popularność zaczął zdobywać George Floyd Challenge polegający na kpiącym powtórzeniu okoliczności śmierci mężczyzny.

Cała sprawa zaczęła się od zdjęć publikowanych przez pojedynczych „żartownisiów”. W internecie łatwo znaleźć powyższe fotografie czterech przypadków, a jak podaje portal Daily Beast co najmniej pięć kolejnych zostało udokumentowanych. W większości nie zostały one jednak podpisane hasłem George Floyd Challenge czy hashtagiem #georgefloydchallenge, bo trafiły do sieci zanim pomysł viralowego wyzwania został rozpropagowany w serwisie 4chan.

Według informacji mediów jako pierwszy na powtórzenie okoliczności śmierci Floyda zdecydował się mieszkający w stanie Waszyngton trener wrestlingu Dave Hollenbeck. Mężczyzna następnego dnia po publikacji zdjęć został zwolniony. Podobnie jak dwóch pracowników budowy (zdjęcie w prawym dolnym rogu) z Minnesoty. Po nich swoją fotografię do sieci wrzucili nastolatkowie pochodzący prawdopodobnie z Chicago oraz trójka młodych Brytyjczyków. Wspomniane zdarzenia miały miejsce w dniach 27-29 maja. W tym ostatnim przypadku doszło już do aresztowania pod zarzutem przestępstwa popełnionego z nienawiści. Angielskie media informują także o przypadku mężczyzny podduszającego w ten sposób krowę i dwóch nastolatkach, które nagrały wideo ze swojego wyzwania.

George Floyd Challenge nie ma wielkiego zasięgu, a olbrzymia większość komentujących wyraża swoje oburzenie. Ale o tej sprawie i tak trzeba mówić głośno.

Zasięgi George Floyd Challenge nie były oczywiście porównywalne z Ice Bucket Challenge czy polskich Hot16Challenge. Ale czy jest się z czego cieszyć? I czy możemy mieć stuprocentową pewność, że bez interwencji mediów nie doszłoby do eskalacji tego szokującego zachowania? Nawet garstka osób biorących udział w viralowym memie szydzącym z czyjejś śmierci i cierpienia to o kilka za dużo.

Wolność internetu to istotna wartość, ale nie możemy na jej ołtarzu poświęcać odpowiedzialności i przyzwoitości.

Bez względu na to, co wyobrażają sobie użytkownicy 4chana kpiący z liberalnych mediów i ich reakcji na śmierć George’a Floyda. Musimy wszyscy głośno protestować przeciw takim zachowaniom. Jeżeli powstrzyma to choć jedną osobę przed zrobieniem największej głupoty w swoim życiu, to znaczy, że było warto.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (150)

258 odpowiedzi na “Rasistowskie dzbany sprawdzają, jak się dusi kolanem. Ruszył George Floyd Challenge”

 1. Nie przeczytałem. Zobaczyłem nagłówek i przeszedlem od razu do sekcji komentarzy.
  Nie piszcie o tym, nie marnujcie czasu na potępianie.

 2. Ludzie mają po prostu dość hipokryzji. Biali ludzie, latynosi, azjaci tez są zabijani przez policjantów i jakoś nikt nie podnosi larum. Gdy chodzi o czarnoskórych to wszyscy mają stać na baczność. Czarnoskórzy jak niegdyś żydzi stali się orężem w brudnej grze demokratów i szeroko pojętej lewicy.

  • Co śmieszne, że gdy David Dorn, czarnoskory emerytowany policjant został wczoraj zabity przez uliczną rewolucję gdyż stanąl w obronie lokalnych sklepikarzy to media lewicowe przemilczały temat. To czarnoskóre życie nie miało dla nich znaczenia bo nie pasowało do narracji.

  • Bzdury, ale tak to jest jak się zza biurka w Polsce komentuje rzeczy mające miejsce w USA i o których ma się blade pojęcie.
   Sprawa George’a Floyda była po prostu katalizatorem, wyzwoliła duże emocje bo każdy na własne oczy mógł zobaczyć, jak metodycznie, powoli i z obojętną miną gość jest duszony – aż do smutnego końca. To wcale nie pierwszy i nie jedyny taki przypadek. Nie zawsze ludzie wychodzą na ulicę. Policja zabija na ulicach około 1000 osób rocznie, wielu idiotów samych zapracowuje sobie na kulkę np. strzelając do policjantów, ale jest i wielu nieuzbrojonych i spacyfikowanych – jak właśnie George Floyd.
   “Śledztwo Vice.com wykazało, że czarni są zabijani przez policję relatywnie częściej niż biali i Latynosi (tzn. w ostatnich 12 miesiącach zastrzelono siedmiu na milion czarnych obywateli USA, trzech na milion Latynosów i dwóch na milion białych).”
   https://wyborcza.pl/1,75399,18532267,usa-czarny-czyli-podejrzany.html

   • Tutaj mamy combo. Tradycyjne palenie, okradanie i mordowanie z powodu zabicia czarnego plus kryzys ekonomiczny. Dlatego jest to tak masowe.

   • Tylko wyniki pomóż razy 10. Bo przestępstw czarni robią jakieś 690.000 kontra 59.000 biali. Gdzieś wczoraj widziałem tabelkę. Białego, czy mexykańca można ubić bez strachu. Zrób coś czarnemu a będzie jak z arabami. Płacz i lament…

    • Kto tworzy te statystyki biały czy czarny kto segregował ludzi. Jak myślisz jak czarnoskórzy trafili do USA cy europy. Tak samo my mieliśmy rozbiory stąd taka nieufność ksenofobia trak samo jest u murzynów.

     • Tak tak statystyki są przekłamane, powiedział zjeb z neta któremu powinniśmy zaufać bezgranicznie.

   • pan George miał na koncie napad z bronią w ręku, stawiał opór przy aresztowaniu więc trudno się spodziewać żeby policja się cackała. Nie usprawiedliwiam policjanta,, jak nie potrafi unieruchomić zatrzymanego to idzie teraz do paki. Na ulice wychodzi też wiele białych dzieciaków, serio myślisz że tak walczą za czarnych

    • Z całego serca życzę ci by twoja żona/mąż ojciec matka zaznały tego samego, To było morderstwo a nei cackanie się leżał na ziemi nie stawiał oporu obejrzyj incelu (największe wyzwisko) nagranie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • Mówimy o dwumetrowym mięśniaku.Nie,to nie było morderstwo,gdyż morderstwo z definicji jest czymś zaplanowanym i z zimną krwią wykonanym.Owszem,mogło dojść do przekroczenia uprawnień,owszem można to podciągnąć pod zabójstwo choć moim subiektywnym zdaniem był to wypadek przy pracy.Czemu skończyło się tragedią zamiast kilkoma siniakami można się dowiedzieć z materiału dziennikarza,który zebrał informacje z różnych źródeł – polecam obejrzeć materiał,który dodałem w innym komentarzu.

     • Gdyby to był wypadek przy pracy do by we czterech go jakoś utrzymali, reszta stała. Jak ktoś prosi o życie a ty dalej go dusisz to już jest morderstwo.

     • byłeś już w kościółku i mamrotałeś o tym ponoć najważniejszym przykazaniu ? Nie znasz znaczenia słów których używasz, nie umiesz czytać ze zrozumieniem, nie zastanawia cię dlaczego dlaczego twój idol recedywista, aktor porno i narkoman leży nagle na ziemi

   • Jeżeli statystycznie czarni popełniają więcej przestępstw, to też i częściej będą “ofiarami”. Nie ma wprowadzonych parytetów na”odstrzały”, tylko po to aby statystyki były bardziej poprawne politycznie.

    • No właśnie dane zaprzeczają temu co mówisz: jeżeli zatrzymywany jest czarny, to ryzyko że zginie jest kilkunastokrotnie większe niż w przypadku zatrzymywanego białego. Mówię nie o liczbach bezwzględnych tylko proporcjach.

     • Rozwiń proszę, bo jest zbyt dużo niuansów w tym co piszesz i nie potrafię się do tego odnieść. Masz na myśli, że jeżeli policja zatrzymuje białego i czarnego, to czarny ma większe szanse żeby zarobić kulkę? Dasz linkę do tych danych? Bo jeżeli dobrze rozumiem o co Ci chodzi, to te dane dotyczą osób, które zostają zatrzymane do rutynowych kontroli, a nie w związku z toczącym się śledztwem lub pracą operacyjną? Pisząc że dane zaprzeczają temu co mówię, a miałem na myśli to, że 13% społeczeństwa w USA, popełnia około 52% przestępstw (dane z Departamentu Sprawiedliwości: https://www.bjs.gov/content/pub/pdf/htus8008.pdf), więc jeżeli mniejszość popełnia większość przestępstw, to właśnie proporcje będą takie o jakich mówisz. Czyli dane nie zaprzeczają temu co mówię. Chyba że mówiąc, że dane zaprzeczają temu co mówię, odnosiłeś się do mojego drugiego zdania, czyli tego że nie ma wprowadzonych parytetów ;)

     • Zamieszczasz cały internet statystyki są dostępne pokazują to różne organizacje które naziku ci się nie spodobają za dużo fotografowania za mało myślenia.

     • Departament Sprawiedliwości USA – masz podane źródło, po angielsku więc może dlatego nie zrozumiałeś.
      Jeżeli myślisz, że osoba której IQ jest tak niskie, że nie jest w stanie posługiwać się swoim ojczystym językiem, mnie obrazi hasłami typu “naziol”, to jesteś w tej swojej głupocie naiwny. Do tego lajkujesz sam swoje wypowiedzi… Jesteś żenujący i śmieszny. Trzymaj bana, a jeżeli chcesz mnie wyzywać od nazioli, to bywam w Twoich okolicach, możesz powiedzieć mi to wtedy osobiście.

     • Policja nie ma problemu ze strzelaniem do białych. Gdy sprawa dotyczy kolorowego funkcjonariusze wahają się gdy zaistnieje sytuacja,w której do białego już by posłali kulkę.

  • a ci co rechocza z kawalow o mordowaniu Zydow to nie neonazisci tylko “Ludzie mający po prostu dość hipokryzji” bo przeciez Niemcy tez gineli w czasie wojny?

 3. ” I czy możemy mieć stuprocentową pewność, że bez interwencji mediów nie doszłoby do eskalacji tego szokującego zachowania?”

  “interwencja mediów” brzmi śmiesznie…

 4. Poziom zidiocenia współczesnego świata jest niewyobrażalny, aż ciężko uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Jedne dzbany robią sobie jakieś “wyzwania”, inne robią na tragedii politykę, PR, wykorzystują okazję do grabieży i palenia miast. W całym wariatkowie najbardziej razi to, jak tych dzbanów od polityki, pr czy grabieży wszystkie media próbują przedstawiać w dobrym świetle…

  • Niestety ale potępianie dziś tego co się wyrabia na ulicach jest politycznie nie poprawne. Każdy kto to zrobił publicznie przeprasza, nawet na tym portalu jest jeden artykuł na ten temat. Za chwilę nawet rodzina Georga Floyda będzie przepraszać, że są przeciwko bandyckim wybrykom.

   • Nie ma poprawności ale spodziewaj się reakcji tłumu zesrasz się ze strachu ;) USA jest an skraju rewolucji więc się temu nie dziw biednym ludziom puszczają nerwy. Palestyńczycy tez mają dość rasizmu państwa izrael.
    W USA legalna jest nazi party. Trump jak i KAŻDY republikanin wspiera to państwo.

     • A ilu białych policjantów niesłusznie pozbawiło życia białego?
      A ilu czarnych policjantów niesłusznie pozbawiło życia czarnego?
      A ilu czarnych nie policjantów niesłusznie pozbawiło życia czarnego?

      Dlaczego ten przypadek ma być wyjątkowy i potwierdzać tezę o rasizmie?

     • Dokładnie – np. nikt nie mówi o czarnym policjancie który podczas bronienia mienia zginął w tych zamieszkach. Tylko o gościu który możliwe, że nawet nie został uduszony przez tamtego policjanta (jeśli to się potwierdzi to będzie dopiero cyrk)

     • Czy ja wiem… akurat o tym przypadku pierwszy raz przeczytałem na dużym amerykańskim portalu, gdzie link ktoś do tego zapodał na tweeterze. Także tam to się przebiło jednak.

      Chyba więcej jednak się mówi o czarnoskórym restauratorze i właścicielu kilku klubów, byłym graczu futbolu amerykańskiego Chrisie Beaty, który brał udział w pokojowych protestach i został zastrzelony przez nieznanego sprawcę niedaleko miejsca zamieszkania, gdy próbował powstrzymać złodziei przed obrabowaniem 2 kobiet.

     • No i o to mi chodzi. Pewnie że jakiś rasizm u części społeczeństwa istnieje – w USA, w DE, w GB i w PL także. Ale z tego powodu nie powinno się robić rewolty – a tym bardziej nic zmieniać – no chyba że na lepsze.
      Brutalne aresztowania, wypadki przy pracy, etc. się zdarzają po prostu bez względu na rasę.

      Ja generalnie mam dla nich pomysł:
      każdy patrol to np. biały+czarny albo biały+latynos itd. (zależnie jeszcze od dzielnicy na przykład).

     • Mam lepszy pomysł. Każdy patrol to biały gej, biały hetero, czarny gej, czarny hetero,,at nos gej, Latynos hetero.

     • Nie wiem ilu, ale wiem, że w USA jednak z rąk policji ginie więcej białych niż czarnych.

    • Nikt nie obwinia wszystkich policjantów, nie stwarzaj sobie. Demonstranci żądają zaostrzenia kar dla policjantów, którzy nadużywają przemocy, a nie że możesz sobie zamordować nieuzbrojonego człowieka robiącego zakupy po czym powiedzieć że to “nieporozumienie”.

    • Ta, bo ci policjanci go zabili, bo był czarny(sarkazm). Większość bandziorów w USA jest pewnego koloru skóry, więc jeżeli policjant jakiegoś zastrzeli, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie on należał do pewnej grupy etnicznej, która jest nadreprezentowana w środowiskach kryminalnych.
     Owy Pan, który (raczej przez przypadek) został zabity, też nie był krystalicznym obywatelem, z tego co mi wiadomo.
     Policja nie wzięła się tam z kosmosu, tylko została wezwana, a on się zaczął stawiać.

     Podobnie było parę lat temu w Ełku, gdzie pod kebabem Arab zabił Polaka. Były zamieszki itp. Oczywiście nie pochwalam zabójstwa, ale koleś, który zginął, był małym cwaniaczkiem, z patologicznych środowisk. Po fikaniu do obsługi i wyzwiskach ukradł coś i uciekł. Miał na koncie parę rozbojów, jednak podczas zamieszek zrobiono z niego krystalicznego, przykładnego obywatela, którym nie był.

     • ” bo ci policjanci go zabili, bo był czarny.”
      W USA ginie z rąk policji więcej białych niż czarnych. To jest generalnie problem brutalnosci w USA.
      Policja musi tak reagować, bo kazdy może mieć broń.

     • “W USA ginie z rąk policji więcej białych niż czarnych.”

      To bardzo ciekawe, możesz tę tezę podeprzeć wiarygodnymi statystykami?

     • Wspaniały przykład braku zrozumienia danych, które się załącza. Przeczytaj dane z linku, który zamieściłeś do końca. :)

     • Nie wiem po czyjej stronie jest ten brak zrozumienia. W USA zabito 1252 czarnoskórych (2015-2020), natomiast białych w tym samym okresie 2385. 1253<2385. Do tego tyczył się mój komentarz. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zgonów na 1mln mieszkańców to wtedy tak, czarnoskórzy są 2x bardziej poszkodowani. Tylko, że ciężko jest przejść obojętnie obok faktu, iż odpowiadają oni za 53% morderstw i 60% kradzieży. Przy takich statystykach przestępczości ich szansa na zostanie zastrzelonym wzrasta dość gwałtownie.
      https://en.wikipedia.org/wiki/Shooting_bias#Likelihood_of_being_shot:_Black_vs._White

     • Ależ oczywiście, że zawsze powinno się brać pod uwagę liczbę zgonów na milion mieszkańców. Jest tu widoczna bardzo duża dysproporcja.

      Problem przestępczości jest szerszy, i należy na niego spojrzeć z perspektywy socjalno-ekonomicznej. Dlaczego wszyscy ci, którzy twierdzą, że czarni są przestępcami, nie zastanawiają się “dlaczego” się tak dzieje? Nikt nie zwraca uwagi na to, że ich społeczności są biedniejsze, że mają mniej możliwości rozwoju w Stanach, ze względu na specyfikę tego kraju (chociażby przykład z finansowaniem szkół, o którym wspomniałem wcześniej), że są zdecydowanie bardziej poszkodowani przez pandemię i zapaść ekonomiczną?

     • Oczywiście, przestępczość powiązana jest z sytuacją socjalno-ekonomiczną. W tym wątku dyskutowano jednak o liczbie zabitych przez policję (czarni vs biali). Przy takiej nadreprezentacji w przestępstwach czarnoskórzy nie są zabijani, aż tak często jak próbuje się nam wmówić.
      Wracając jednak do sytuacji Afroamerykanów. Czemu BLM nie walczy z gloryfikowaniem przez młodzież gangsterów i raperów? Czemu nie walczą o poprawę sytuacji rodzinnej (ok. 75% dzieci czarnoskórych wychowuje się bez ojca)? Czemu nie walczą o lepszą edukację? Pewnie mają to na swoich plakatach/stronach, ale czy przez te kilka lat od założenia zrobili coś by pomóc faktycznie pomóc?
      Zwalanie winy na policję (lub na kogokolwiek innego) za wykonywanie swojej pracy (w większości, bo zawsze znajdzie się paru świrów z odznaką) nie jest pomocne, a szkodliwe. Brutalność policji była, jest i niestety jeszcze będzie (niezależnie od koloru skóry i kraju). Jeśli chcą zmienić USA, muszą zacząć też od siebie. Ciężko walczyć z uprzedzeniami, jeśli spora grupa tylko utrwala stereotypy.
      Polecam również ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=piwaBO6U43U&list=WL&index=113&t=0s
      Stronniczy wiadomo, ale kto z nas nie jest :)

     • Oczywiście, przestępczość powiązana jest z sytuacją socjalno-ekonomiczną. W tym wątku dyskutowano jednak o liczbie zabitych przez policję (czarni vs biali). Przy takiej nadreprezentacji w przestępstwach czarnoskórzy nie są zabijani, aż tak często jak próbuje się nam wmówić.
      Wracając jednak do sytuacji Afroamerykanów. Czemu BLM nie walczy z gloryfikowaniem przez młodzież gangsterów i raperów? Czemu nie walczą o poprawę sytuacji rodzinnej (ok. 75% dzieci czarnoskórych wychowuje się bez ojca)? Czemu nie walczą o lepszą edukację? Pewnie mają to na swoich plakatach/stronach, ale czy przez te kilka lat od założenia zrobili coś by pomóc faktycznie pomóc?
      Zwalanie winy na policję (lub na kogokolwiek innego) za wykonywanie swojej pracy (w większości, bo zawsze znajdzie się paru świrów z odznaką) nie jest pomocne, a szkodliwe. Brutalność policji była, jest i niestety jeszcze będzie (niezależnie od koloru skóry i kraju). Jeśli chcą zmienić USA, muszą zacząć też od siebie. Ciężko walczyć z uprzedzeniami, jeśli spora grupa tylko utrwala stereotypy.
      Polecam również ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=piwaBO6U43U&list=WL&index=113&t=0s
      Stronniczy wiadomo, ale kto z nas nie jest :)

     • Nie, w USA zabito 1252 czarnoskórych (2015-2020), natomiast białych w tym samym okresie 2385. 1253<2385. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zgonów na 1mln mieszkańców to wtedy tak. Ciekawy jest jednak fakt, iż odpowiadają oni za 53% morderstw i 60% kradzieży. Wtedy ta liczba nie jest już tak szokująca, bo popełniając tyle przestępstw ich szansa na zostanie zastrzelonymi przez policję wzrasta dość gwałtownie.
      https://en.wikipedia.org/wiki/Shooting_bias#Likelihood_of_being_shot:_Black_vs._White

     • Ten “John” to pewnie z “bardzo stabilnych geniuszy” i nie slyszal o danych per capita. Wskazowka dla geniuszy – z faktu ze w 1.3 mld Chinach ginie rocznie wiecej ludzi niz w 6 mln Salwadorze, nie oznacza ze Salwador jest bezpieczny w prownaniu z Chinami – przecietny Salwadroczyk ma 100-krotnie wieksza szanse zostac zamordowany niz przecietny Chinczyk.

     • Odezwała się tuza intelektu :) W USA zabito 1252 czarnoskórych (2015-2020), natomiast białych w tym samym okresie 2385. 1253<2385. Jako, że Afroamerykanów jest 6% (mężczyźni) to ta liczba wydaje się nadal duża, prawda? Chyba, że weźmiemy pod uwagę fakt, iż popełniają oni 53% morderstw i 60% kradzieży. Wiec mają raczej większe prawdopodobieństwo zostać zastrzelonymi podczas popełniania przestępstwa.
      https://en.wikipedia.org/wiki/Shooting_bias#Likelihood_of_being_shot:_Black_vs._White

     • John: “Odezwała się tuza intelektu :) ”
      – Nawet rusycyzmu nie potrafi Pan poprawnie uzyc?
      John: “W USA zabito 1252 czarnoskórych (2015-2020)”.
      Moge pozyczyc Panska maszyne czasu* ? (*hint: jest polowa 2020, a John juz podaje statystyki: z “2015-2020″…)
      John: ” Afroamerykanie popełniają 53% morderstw i 60% kradzieży. Wiec mają raczej większe prawdopodobieństwo zostać zastrzelonymi podczas popełniania przestępstwa.”
      Co ma piernik do wiatraka? Mowa jest o zabijaniu NIEUZBROJONYCH (patrz jego wlasny link do Wikipedii) – zabici “podczas popelniania mordu” – na ogol nie sa wliczani do “nieuzbrojonych”, a tlumaczenie “tak zabilem go, ale Afrykoamerykanie per capita czesciej kradna” TEZ nie dziala – bo za kradziez w USA nie karze sie smiercia, o odpowiedzialnosci zbiorowej (jedni Czarni za przestepstwa innych Czarnych) nie mowiac

      Ale niech to nie powstrzymuje Johna od pouczania _innych_ o ich niskim intelekcie.

     • Faktycznie popełniłem gafę, nie jestem widocznie tak dobry w obrażaniu innych w pierwszym zdaniu komentarza (“Ten “John” to pewnie z “bardzo stabilnych geniuszy””). :)
      Nie pouczam innych, tylko przedstawiam swój punkt widzenia (od tego są chyba komentarze). Również to nie ja zacząłem konwersację od kwestionowania czyjegoś intelektu, choć faktycznie mogłem nie dać się tym sprowokować.
      Nie trzeba maszyny czasu, w artykule wyraźnie jest napisane “since January 1 ,2015; as of May 28 2020”.
      W którym momencie zeszliśmy na temat tylko nieuzbrojonych? Cały czas pisałem o wszystkich przypadkach. Nie będę też podawał więcej linków z wiki, bo w tym temacie jest tyle edycji i sprzecznych informacji, że idzie się w nich pogubić.
      Jeśli chodzi jednak o nieuzbrojonych: “In 2016, The Guardian counted 1093 people who were killed by the police in the United States. Out of these, 574 were white and 266 were black. 95 of the white victims were unarmed, while 42 of the black victims were unarmed.”
      Z powyższego zdania można wywnioskować, że śmiertelność nieuzbrojonych w obu grupach wynoski ok.17%. Gdzie jest ta dysproporcja w zabijaniu czarnoskórych bez broni?
      Wracając do ogółu populacji: “In 2013, African Americans accounted for 52.2% of all murder arrests, with Whites 45.3% and Asians/indigenous Americans 2.5%. Of the above, 21.7% were Hispanic.”.
      Jeśli przestępczość rozkłada się (w przybliżeniu) na 50%(czarni) vs 50%(biali), to liczba ofiar wśród afroamerykańskiej społeczności powinna być jeszcze większa niż jest obecnie.
      Per capita jest przeważnie dobrym miernikiem, ale nie idealnym. Jeśli te zgony (link ze statista.com) nie byłyby w korelacji z przestępczością, wtedy przyznałbym Ci rację. Niestety tak duży odsetek kryminalistów w tak niewielkiej grupie wypacza ten wynik.
      Na koniec chciałem dodać, że zbyt duża brutalność policji w USA to jest fakt i nie ma nad nim co dyskutować. Nie zgadzam się jedynie ze stwierdzeniem, że Afroamerykanie są jej jedynymi ofiarami (niby przez rasizm).
      Polecam również filmiki:
      https://youtu.be/piwaBO6U43U
      https://youtu.be/czJxp3qx3BA

     • Nie widze mojej odpowiedzi wiec raz jeszcze:
      J>Faktycznie popełniłem gafę, nie jestem widocznie tak dobry w obrażaniu innych w pierwszym zdaniu komentarza
      P: Czyli jak obrocic swoja wpadke w okazje do chwalenia sie … ;-)
      J>to nie ja zacząłem konwersację od kwestionowania czyjegoś intelektu (“Ten “John” to pewnie z “bardzo stabilnych geniuszy””). :)
      P: Kwestionowalem glownie Panska polityke – “bardzo stabilny geniusz” to bylo oczywiste nawiazanie do slow Donalda Trumpa o sobie (twierdzil ze jest “geniuszem” i do tego “bardzo stabilnym”).
      Panski intelekt wyszedl przy okazji:
      – w fakcie, ze ktos podpisujacy sie “John” nie lapie amerykanskiego odniesienia (ze “very stable genius” to nawiazanie do Trumpa)
      – w fakcie, ze w odpowiedzi najwyrazniej probowal podlaczyc mnie pod … Rosje (nieudolne uzycie rusycyzmu wobec mnie)
      – oraz w jakosci jego argumentow w tym watku.

      J> Nie trzeba maszyny czasu, w artykule wyraźnie jest napisane “since January 1 ,2015; as of May 28 2020”.

      P: tyle, ze tego “May 2020” NIE MA ani w Pana poscie, ktory tu dyskutujemy ANI w jedynym linku ktory Pan tam podal.
      Czyli zamiast maszyny czasu trzeba maszyny do “wyraznego” czytania w Panskiej glowie (tego co Pan NIE napisal)

      J> W którym momencie zeszliśmy na temat tylko nieuzbrojonych?

      P> W tym momencie w ktorym “zszedl” Pan do dyskusji Black Lives Matter? pomoge – nikt nie mowi ze policjanci nie maja prawa strzelac do uzbrojonych ludzi stwarzajacych zagrozenie ich zycia, BML jest o mordowaniu NIEUZBROJNOYCH Czarnych przez rasistowaskich policjantow.

      J> Cały czas pisałem o wszystkich przypadkach.

      P> Dokladnie – zamiast mowic o krytyce BML tego jak policja traktuje NIEUZBROJONYCH Czarnych, Pan wyciaga … statystyki przestepstw.
      A wiec w efekcie stosuje Pan odpowiedalnosc zbiorowa wg koloru skory – tlumaczy Pan zamordowanie konkretnego niuezubrojonego Czarnego tym, ze …inni CZarni kradna czy morduja.
      A wiec dokladnie myslenie rasistowskich policjantow: poniewaz inni Czarni morduja – ergo w porzadku jesli przycisne kolanem szyje tego nieuzbrojonego Czarnego
      cd – a nastepnym poscie

     • [tu reszta:]
      John > Jeśli chodzi jednak o nieuzbrojonych: “In 2016, The Guardian counted 1093 people who were killed by the police in the United States. Out of these, 574 were white and 266 were black. 95 of the white victims were unarmed, while 42 of the black victims were unarmed.” Z powyższego zdania można wywnioskować, że śmiertelność nieuzbrojonych w obu grupach wynoski ok.17%.

      petrel> Jedyne co mozna wywnioskowac to ze John znowu stosuje odpowiedzialnosc zbiorowa – bo zabicie konkretnego NIEUZBROJONEGO Czarnego jest w porzadku jesli …zabito wystarczajaco duzo uzbrojnych Czarnych?

      J> Gdzie jest ta dysproporcja w zabijaniu czarnoskórych bez broni?

      P> W Johna wlasnych liczbach? Zabicia nieuzbrojonych Czarnych: Bialych 42/95, proporcja Czarnych do Bialych w ogolnej populacji : 13.4%:60.4% (wikipedia). Podzielic te wskazniki i voila:
      przecietny nieuzbrojony Murzyn ma o ~ 100 % WIEKSZA szanse zostania zamordowanym przez policje.

      I o tym jest BML. Oraz o tym oraz o tym ze mordujacy policjant prawie nigdy nie ponosi powaznej kary – bo policjanci maja “qualified immunity”, bo ich przelozeni i ich wplywowy zwiazek zawodowy bedzie ich bronil jak niepodleglosci (“Blue Lives Matter”), bo prokurator nie poda ich do sadu, a na wypadek gdyby cos poszlo nie tak– to i tak biale jury ich uniewinni, tak jak stalo sie w setkach/tysiacach innych przypadkach rasowej police brutality w przeszlosci.

      J> Nie zgadzam się jedynie ze stwierdzeniem, że Afroamerykanie są jej jedynymi ofiarami (niby przez rasizm).

      P: Skoro NIKT nie twierdzil w tym watku, ze sa “jedynymi” to najwyrazniej John uzywa polemiki z teza ktorej … nikt nie glosil – jako okazje by pisac …. jacy to Czarni kryminogenni, oraz powolywac sie na liczby z ktorych wynika ze to ze nieuzbrojony Czarny ma 100% wieksza szanse zginac z reki policji niz nieuzbrojony Bialy to dowod na BRAK rasizmu (“niby przez rasizm”).

      P.S. Na ogladanie filmikow nie marnuje czasu – gdyby bylo tam cos tam waznego dla Panskiego argumentu – to strescic wlasnymi slowami, a nie przerzucac oddzielanie ziarna od plew na czytelnikow.

  • A może by tak pośmiać się zrażenia paralizatorem Polaka w Kanadzie śmieszne co nie. Tam też tłum polaków poniszczył witryny w okolicznych sklepach. To nie ciemne okulary tylko końskie zaślepki. Prawaka wyczuć na kilometr. Postawa murzynów=postawa polaków wobec okupacji dotąd nie zapomnieliśmy II wojny światowej czy Wołynia a oczekujecie że murzyny zaponą porwań i apartheidu

   • bo nieuzbrojony Polak w Kanadzie ma 100% wieksza szanse zostania zabitym niz nieuzbrojony przedstawiciel uprzywilejowanej grupy etnicznej? Bo tylko wtedy Panskie porownanie byloby uczciwe.

 5. Nie wiem co ci amerykanie mają do murzynów. W polsce czarnoskórych w ogóle nie ma, ale od czasu do czasu można spotkać np. w centrum Warszawy obcokrajowców i nikt na nich nie zwraca uwagi. Były rzeczywiście takie sprawy, że ktoś został zabity przy aresztowaniu przez brutalnych policjantów, ale o żadnym murzynie tak zabitym nie słyszałem. Na murzyna pr

  • Amerykanie rasizm mają zakorzeniony w DNA, niestety. Całe pokolenia Amerykanów rosły z przeświadczeniem, że czarny jest gorszy, biedniejszy, bardziej niebezpieczny. U nas czarnoskórych osób praktycznie nigdy nie było, więc nie wykształciły się takie odczucia (na szerszą skalę, bo pojedynczych kretynów u nas pod dostatkiem).

   • U nas całe pokolenia żyły w przeświadczeniu, że chłopstwo jest takie, a jakoś potomkowie chłopów nie robią najazdu na Radziwiłów i odwrotnie.

    • Oczywiście, że jest to fakt. Dziwi mnie natomiast ilość łapek w dół. Każdy, kto był w Stanach, ma rodzinę w Stanach, znajomych ze Stanów lub kto interesuje się tematem i czyta opracowania publicystyczne lub naukowe, o tym wie. To nie jest tajemnica.

   • Żadne tego typu przeświadczenia nie biorą się w całości znikąd. Owszem, solidny kawał roboty zrobiło niewolnictwo, ale przez dziesiątki lat Murzyni dawali dość powodów do tego, aby w społeczeństwie utrwalił się taki ich obraz a nie inny. Podobnie jak w Europie z Cyganami, którzy ciężko zapracowali na swoją markę. I nie pomoże zmiana słownictwa na “oświecone” afroamerykanizmy czy Romów. Musi minąć jeszcze wiele lat w których jedni i drudzy pokażą, że się trwale zmieniają.

    • Poczytaj o problemach społeczności afroamerykańskiej to zrozumiesz w czym problem. Pierwszy przykład z brzegu – edukacja. W Stanach jest to bardzo ważne. Jak wygląda finansowanie szkół publicznych w Stanach? Finansowane są z podatku od nieruchomości w dzielnicy. Niewolnictwo = brak kapitału = społeczność afroamerykańska jest biedniejsza = szkoły są niedofinansowane i gorsze = absolwenci mają gorsze szansę na rynku pracy. To jest zamknięte koło.

     • Tłumaczenie zwykłego bandytyzmu niewolnictwem sprzed 200 lat jest cienką, politpoprawną wymówką. Murzyni od dziesiątek lat mają socjalnie uprzywilejowaną pozycję, tylko – niestety – w tej nacji dominuje chroniczny brak chęci do jakiegokolwiek ruszenia palcem we własnej sprawie. Za to doskonale nauczyli się korzystać z tych przywilejów i torpedować jakiekolwiek próby ich ograniczenia. Poznałem ludzi prowadzących biznesy w Stanach i przez grzeczność nie będę cytował ich zdania n/t standardu zachowania Murzynów w pracy. To właśnie takie pięknoduchy jak Ty konserwują ten stan rzeczy szukając jego przyczyn w plamach na Słońcu, kierunku wiatru i wydarzeniach sprzed stuleci i nawołując do samobiczowania białych.

     • Nie nawołuje do samobiczowania białych, tylko do zmian. :) Rasizm jest obrzydliwy i powinien być piętnowany, wszyscy jesteśmy tacy sami, i chcemy tego samego. Podaje ci konkretne przykłady, jak z finansowaniem szkół, potwierdzające dlaczego bogate białe gromady są uprzywilejowane, i skąd się to wzięło, a jedyne co ty jesteś w stanie odpowiedzieć to “hehe, murzyny pracować nie chco”. Wybacz, ale szkoda mi na ciebie czasu, bo nic konstruktywnego powiedzieć nie umiesz.

 6. Statystyki przestępstw nowojorskiej policji mówią, że więcej białych ginie z rąk czarnoskórych, niż odwrotnie. No to jak to jest, jaki kolor live matters?

 7. USA samo się wytłucze, zamieszki + covid19 to gwóźdź do ich trumny. Rosja i Chiny tylko siedzą z popcornem i zacierają ręce…

 8. Tak, wyrzucajcie z pracy wszystkich, którzy mają inne zdanie na temat tego bandytyzmu, który opanował USA. To dobry sposób na pokonanie rasizmu.

 9. Ludność czarnoskóra w USA stanowi około 13%.
  Te 13% jest odpowiedzialna za 53% morderstw i 54% kradzieży ogółem. To potwierdzone dane statystyczne. Także niech też nie robią z siebie takich niewiniątek. Ostatnie wydarzenia i zabójstwo przez policjanta było haniebne, ale podłoża tego są dużo głębsze.

  • co za czasy, że zabojstwo smiecia ktory byl skazany za m.in. przylozenie pistoletu do brzucha ciezarnej kobiety, to straszna sprawa lol

  • “Te 13% jest odpowiedzialna za 53% morderstw i 54% kradzieży ogółem. To potwierdzone dane statystyczne. ”

   Zapomniałeś dodać, że to nie jest 53% wszystkich morderstw, tylko 53% z przypadków, gdzie rasa sprawcy została określona, gdzie w jakiejś 1/3 przypadków pozostaje ona nieustalona (unknown).

   • Ale to raczej w sensie statystycznym niczego nie zmienia. Można przyjąć że te pozostałe 1/3 rozkładają się “rasowo” na tym samym procencie.

 10. Śmierć naćpanego złodzieja z chorobą wieńcową sprawiła, że zgraje czarnych przestępców, podobnych do samego George’a F., przy aprobacie popierających ich rasistów spod hasła BLM, ruszyły niszczyć, bić, kraść i mordować. Nie są to żadne – jakkolwiek potrzebne – protesty przeciwko policyjnej brutalności, to pokaz brutalności i nienawiści samej w sobie.

  Wszyscy przejęli się losem George’a F. Kto przejął się losem zabitego przez hordę “pokojowych protestantów” chłopaka? Kto przejął się losem policjanta przejechanego samochodem, gdy próbował go zatrzymać? Kto przejął się losem emerytowanego (czarnego!) policjanta zabitego za próbę ochrony lokalnych sklepikarzy? Kto przejął się pobitej starszej kobiety na wózku lub właścicielki sklepu okładanej deską za próbę obrony swojego mienia?… A przecież to tylko przypadki nagrane kamerą. Ilu innych poniosło śmierć? Ilu straciło dorobek życia? Ilu zostało pobitych?

  Oto skutki wieloletniego ignorowania rasizmu czarnych amerykanów, oto skutki medialnej narracji o ich krzywdzie. Zniszczone miasta, rozkradzione sklepy, zamordowani ludzie. Pamiętajcie jednak, wy UPRZYWILEJOWANI BIALI – #blacklivesmatter. Takie zachowania, te pokojowe protesty, są przecież całkowicie normalne – w końcu biali sto lat temu mieli więcej praw…

 11. Otóż sądzę, że SSD w PS5 może mieć realny wpływ na szybkość. Z kolei xbox ma więcej teraflopów… Oh wait, znowu zabłądziłem, myślałem, że jestem blisko technologii.

 12. Panie Tomku, dlaczego jest pan tak agresywny? Dlaczego uważa pan, że wartości wyznawane przez pana są jedynymi słusznymi i jedynymi do zaakceptowania? Ja na przykład, powielam informację naukowców badających ludzkie IQ, że iloraz inteligencji rasy skośnej jest wyższy niż iloraz inteligencji człowieka białego. To fakt. Jest mi przykro, bo jestem biały i wolałbym, aby to biali byli bardziej inteligentni od skośnookich. Ale akceptuję to, bo to fakt, a z faktami się nie dyskutuje. W związku z tym, jestem rasistą, gdyż uważam, że rasa biała jest mniej inteligentna od rasy żółtej, czyli rasa biała różni się od rasy żółtej. Nic na to nie poradzę. Pan natomiast nazwał mnie dzbanem, co jest określeniem pejoratywnym w tym wypadku. Czym panu zawiniłem, że agresywnie nazywa pan głupkiem człowieka, którego na oczy pan nie widział?

  • “a na przykład, powielam informację naukowców badających ludzkie IQ, że iloraz inteligencji rasy skośnej jest wyższy niż iloraz inteligencji człowieka białego. To fakt. ”

   Skoro “powielasz”, to z pewnością jesteś w stanie podać źródło, wskazać miarodajne badania w tej sprawie… prawda? Inaczej ktoś mógłby powiedzieć, że powielasz po prostu internetowy faktoid.

   • Panie Gamoniu, oczywiście, że jestem w stanie. Do tej pory nie spotkałem się nigdy z kimś, kto by kwestionował to, że statystycznie rasa skośna jest bardziej inteligentna od rasy białej. Dlatego, jeśli mi zapłacisz za poświęcony czas, to chętnie przygotuję dla ciebie takie informacje.

    • Jaki czas, nie bardzo rozumiem? Skoro znasz te badania, to co za problem podlinkować publikację lub publikacje? No, chyba że, jak w zasadzie wszyscy powtarzający tę tezę, powielasz ją po prostu dlatego, że jest często powielana.

     • Panie Gamoniu, to, że pan czegoś nie rozumie, nie znaczy, że to jest niezrozumiałe a jedynie to, że pan ma ograniczone możliwości pojmowania. Skoro mam zrobić cokolwiek dla fanaberii innego człowieka, to muszę być za taką czynność wynagrodzony. Dlaczego mam za darmo robić to, czego panu się nie chce zrobić!?

     • Tu nie ma niczego do rozumienia, bo pytałem o prostą sprawę, a mianowicie źródło rewelacji, które głosisz. Konkluzja jest dokładnie taka, jakiej się spodziewałem, ponieważ w KAŻDYM przypadku, gdy prosiłem kogoś, kto powoływał się w Internecie na ten rzekomy fakt, by wskazał naukowe źródła, na których się opiera, kończyło się tak samo, tj. stawało na dziecinnym “wiem, ale nie powiem”, “jestem w stanie, ale nie wskażę”. Potwierdzasz zaobserwowaną przeze mnie regułę :)

     • Panie Gamoniu, wyraźnie potwierdził pan moją obserwację, że ma pan ograniczoną możliwość pojmowania. Do tego łże pan bezczelnie. Ja nigdy nie pisałem, że wiem ale nie wskażę, wiem ale nie powiem – wyraźnie domagam się zapłaty za spełnianie pańskich fanaberii. Jestem człowiekiem, który pracuje jedynie za adekwatne wynagrodzenie a pan oczekuje, że akurat dla pana będę pracować za darmo. Dlatego twierdzę, że pan Gamoń jest gamoniem, bo tego nie potrafi pojąć ;-)

     • Widzę, że z czytaniem ze zrozumieniem też u Ciebie kiepsko. Spokojnie – to też we wspomnianej grupie typowe :)

      Choć przyznam, że uporczywe domaganie się zapłaty jako wytrych mający służyć wymiganiu się od przedstawienia rzekomo posiadanych źródeł na potwierdzenie swoich tez to jednak pewna nowość. Dziecinne, ale świeże :)

     • Możesz próbować odwracać kota ogonem, ale to ty wyszedłeś na wała ;-) Narka gamoniu ;-)

 13. Daleki jestem od popierania tak głupich akcji, ale George Floyd nie był kryształowy. Kryminalista jakich wielu w USA (co pokazują obecnie niszczone miasta), z którego robi się Boga. Policjant przesadził i powinien ponieść karę, ale litowanie się nad przestępcami (niezależnie od koloru skóry) jest dla mnie niezrozumiałe.

 14. Bojówki co rzekomo protestują paląc wszystko co stanie im na drodze włącznie z jeszcze nie wybudowanym osiedlem domów socjalnych dla najuboższych a rabunki i niszczenie mienia. Ci ludzie nie protestują kto protestuje to protestuje wandali do Więzienia. Nie wspomnę już o rasistowskim hasztagu tak jakby się im należało więcej niż hindusom, azjatom, meksykanom, białym, czerwonym itd… Może guzik ich rozumiem bo jestem Polakiem w prawie homogenicznej Polsce. Wiem jedno że nie powinni spalać miast i zagrażać przeciętnym obywatelom. Nie dziwi mnie że Trump wysłał wojsko, gwardię narodowa i Policję próbują to opanować bo nie ma z kim rozmawiać oni tylko wszystko niszczą.

 15. Tak sobie popatrzyłem na te zdjęcia czy screeny…dlaczego rasistowskie dzbany w tytule? Czyli co, jeśli kogoś smagnę batem, to też jestem rasistą bo czarnych biczowali? Głupota totalna, ale wszędzie widzieć rasizm. Czasem chciałbym być czarnoskórym żyd..em o odmiennej orientacji seksualnej, nikt, ale to nikt nie mógłby mi podskoczyć ;)

 16. Najśmieszniejsze jest to że komentujący tutaj w znakomitej większości nie znają żadnych czarnoskórych. Oczywiście wielu z nich których znam to bardzo wartościowe osoby ale niestety ogół mozna skomentować takim żartem który słysząc kiedyś mnie oburzył ale niestety po latach zdałem sobie sprawę że to troszkę smutna i krzywdząca dla wielu prawda.
  -Jaka jest różnica pomiędzy turystą a rasistą?
  -2 tygodnie…

 17. ten portal to jest juz dno dna, wezcie se ten swoj rasizm i zenujacy protekcjonistyczny ton. kto byl za granica wie ze czarni to rasisci pierwszej wody, ktorzy chca jedynie przywilejow.

  jak nie wierzycie to puszukajcie art jak czarny policjant zastrzelil bialego w usa czy w uk

 18. Pewnie mówi tak każde pokolenie osiągające wiek średni czy słuszny, o tym młodszym sporo i bardzo młodym. Świat oszalał. Na około sami idioci i przygłupy. :(

  Inna sprawa, że to podciąganie każdego pierdnięcia pod rasizm jest skrajnie chore!

 19. Za hoplofobia.info
  “I jak tam wasza opinia na temat sprawy uduszenia kolanem/zgonu na zawał serca/koronawirusa/z powodu przedawkowania narkotyków (niepotrzebne skreślić) George’a Floyda? Zmieniła się trochę od 25 maja?

  Media zrobiły z niego świętego męczennika, a tu się okazuje, że koleś wcale nie był aniołkiem – miał całkiem długą kartotekę: napaści z bronią w ręku, włamania, rozbój, grożenie bronią ciężarnej kobiecie, wielokrotne aresztowania za dragi (sam też ćpał na potęgę). Wygląda więc na to, że czarnoskóra społeczność w Ameryce po raz kolejny źle trafiła ze wzorcem dla swoich dzieci.

  Przedwczoraj gruchnęło info, że zmienili zarzuty dla gliniarza z morderstwa trzeciego stopnia na morderstwo drugiego stopnia. Oznacza to, iż strona skarżąca będzie musiała udowodnić “intent to kill” (co, moim zdaniem, jest mało prawdopodobne).

  Spróbujcie wejść w skórę tych funkcjonariuszy: zapewne wiedzieli, że jadą do notowanego przestępcy (skazanego za zbrojną napaść), w dodatku narkomana. Zdanie mieli już wyrobione. Na miejscu skuli pana Floyda, wsadzili go do radiowozu, gość nie chciał siedzieć spokojnie, w środku doszło do szamotaniny (nie wiemy, co dokładnie się stało – żadne nagrania nie wyciekły – być może był agresywny albo próbował sięgnąć po służbową broń jednego z gliniarzy?), wywlekli go na zewnątrz, po czym ułożyli na glebie. Resztę historii znacie.

  Warto też podkreślić, że przyciskanie kolanem karku osoby podejrzanej to standardowa procedura policji w Minneapolis, określana jako non-lethal i stosowana wobec jednostek, które stawiają opór podczas aresztowania. Ci funkcjonariusze byli do tego szkoleni i pewnie wykonywali podobne czynności dziesiątki razy.

  No właśnie – kim jest Derek Chauvin? Pracę w policji Minneapolis rozpoczął w 2001 roku. W trakcie służby na mężczyznę złożono 17 skarg, jednak tylko jedna z nich zawierała szczegółowe informacje na temat zajścia. Dotyczyło ono interwencji z 2007 roku, gdy policjant zatrzymał kobietę jadącą z nadmierną prędkością. Chauvin zdecydował się wówczas wyciągnąć ją z samochodu, co jego przełożeni uznali za zbędne.

  Poza tym facet był dwukrotnie wyróżniany medalem za odwagę – w 2006 i 2008 roku. Miał na koncie liczne pochwały, m.in. za pościg i konfrontację z oprychem, który otworzył ogień do patrolu. Dokonał również samodzielnego zatrzymaniu członków gangu, na których trafił już po pracy w nocnym klubie El Nuevo Rodeo w Minneapolis.

  Gość miał 19-letnie doświadczenie na froncie walki z przestępczością. Pewnie też wiele razy słyszał błagania od aresztowanych osób, że “nie mogą oddychać” albo “czują ból w klatce piersiowej”, które ostatecznie okazywały się zwykłą ściemą – szansą na ucieczkę lub coś jeszcze gorszego

  Zmierzam do puenty, że sytuacja nie jest wcale tak binarna jak mogło się to wydawać na samym początku: dobroduszny, niegroźny Murzyn vs rasistowski, biały pies. Sporo tutaj odcieni szarości. Ja sam dałem się nabrać na tę prostą, emocjonalną narrację o morderczym gliniarzu. Życie po raz kolejny nauczyło mnie pokory.

  Jak myślicie, jaki będzie finał tej surrealistycznej historii? Skażą Chauvina za morderstwo, żeby udobruchać neandertalski tłum szabrowników oraz ideologicznych fanatyków BLM czy puszczą go wolno?”

 20. Mnie zastanawia ta antyrasistowska histeria. Policjant zabił człowieka. Czy gdyby uduszony nie był czarny byłoby to zwykle nieumyślne zabójstwo? Ewentualnie gdyby duszący też był czarny? Ludzie mają takiego poprawnościowego pierdolca, że byłoby to nawet zabawne gdyby nie fakt, że tych ludzi jest większość i kształtują rzeczywistość.
  Ostatnio w necie widziałem filmik, ma którym czarny ex-gracz NBA skopał białego wandala (płeć nie do ustalenia) za próbę zniszczenia samochodu. I OK. Powinien mieć pełne brawo bronić mienia. Pytanie tylko czy gdyby to był biały sportowiec tlukacy czarnego/czarną SJW, to już nie zawinęło by go FBI. Bo obawiam się, że tak by się mogło stać.
  BTW, Fox jakiś czas temu zrobił wywiad z Hindusem, który udawał Murzyna żeby się dostać na uczelnię medyczną. Okazało się, że za bycie czarnym ma się mnożnik 1.x do zdobytych punktów. Latynosi mają mniejszą premię. Biali żadnej. A totalnie w dupie są Azjaci, którzy mają 0.x. Czyli jakiś kolejny “świadomy społecznie” zjeb wymyślił żeby karać tę inteligentniejsza i bardziej pracowitą grupę etniczną za fakt bycia optymalnymi kandydatami do wykonywania najbardziej odpowiedzialnych zawodów.
  I to nie jest rasizm? Bo wg mnie w najczystszej postaci. Tylko Azjaci po prostu będą jeszcze bardziej zapierdalać i i tak zdobędą większość wolnych miejsc. A też mogliby się powoływać na niewolnicza pracę swoich przodków odwalajacych najgorszą możliwą robotę w czasie zdobywania Ameryki przez białych kolonizatorów.

 21. Doszło do tragedii? Trudno, tylko dlaczego nikt nie pisze co było wcześniej? Za co został zatrzymany, jak zachowywał się podczas zatrzymania czy miał broń albo czy policjanci byli pod naciskiem kolegów zatrzymanego i musieli w ten sposób trzymać ich na dystans?
  Każdy z was wie jak wyglądają zatrzymanie w USA i ilu bandytów ma broń, jak wielu policjantów ginie na służbie więc nic dziwnego że czasami reagują przesadnie.

 22. A może przypadek GFC pokazuje ironicznie (przez przypadek w sumie) jak głupie są te “czalendże” , wyzwania w Sieci ? To publiczne robienie z siebie wariata, niby w imię wyższych celów. Oblewanie się wodą, rapowanie … No i palma odbija aż do powtarzania zdarzeń ekstremalnych.

 23. @Tomasz Gardziński

  Brawo, wykazał się Pan wzorową czujnością rewolucyjną. Tytuł artykułu żałosny i nieprofesjonalny, bo emocjonalny. Uwielbiam tę polską pedagogikę wstydu – zawsze musi się znaleźć masa ludzi, którzy koniecznie chcą być bardziej amerykańscy od samych Amerykanów. To może parę faktów, bo to, co Pan wypisuje, to jest mentalność na poziomie nastolatka. Przede wszystkim ten cały George Floyd to spatologizowany kryminalista, którego działalność była wysoce szkodliwa. Z całą pewnością nie była to Matka Teresa z Kalkuty, dlatego robienie z niego jakiegoś męczennika opresyjnego rządu jest śmieszne i niedorzeczne. Kolejny fakt jest taki, że to, jak zachowują się murzyni w Stanach, to jest poziom gorszy od zwierząt. Nasuwa się pytanie – czy te masowe okradanie sklepów, terroryzowanie, bicie, poniżanie innych ludzi – przeważnie białych, wandalizmy, to sprawka fanów pana Floyda? Bo ja nie wiem, która odpowiedź będzie gorsza. Jeśli twierdząca, no to
  mamy czytelny obraz tego, kim był ten człowiek i jak oddziaływał na ludzi. Jeśli jednak nie, to mamy do czynienia z kolejnym obnażeniem mitu dotyczącym tego, że rasa nie ma znaczenia. Oczywiście można twierdzić, że to przypadek, że prawie wszyscy złodzieje i agresorzy są czarni, można ciągle na siłę próbować usprawiedliwiać ich zachowanie, ale to będzie skrajnie głupie i naiwne. Spatologizowana, agresywna masa ludzi, składająca się prawie z samych murzynów, których w tym kraju jest około pięć razy mniej niż białych, TO NIE JEST PRZYPADEK. Tak jak nie jest przypadkiem to, że czarna mniejszość stanowi większość w więzieniach. Ja nawet mógłbym pójść dalej i napisać, że to, że największy procent ofiar koronawirusa w USA to czarna mniejszość, to też nie jest przypadek. Tak, jak to, że mają oni najmniej oszczędności; największe problemy ze zdrowiem (zwłaszcza nadwagą); że istnieje ogromny problem samotnych czarnych kobiet, bo mentalność czarnego mężczyzny jest taka, że przeleci, zrobi dziecko i “na razie”; że czarni włodarze katastrofalnie zarządzają miastami (uderzające podobieństwo do czarnych rządów w Afryce), i tak dalej, i tak dalej. Społeczeństwa multi-kulti NIE DZIAŁAJĄ. W Europie też przecież to bardzo dobrze widać. I można dorabiać temu jakieś różne, dziwne ideologie, komplikując w istocie rzeczy prostą, ale brutalną prawdę, że ludzie czasami są zbyt różni, żeby żyć obok siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...