Kina będą legitymować widzów, a popcorn zjemy tylko w strefie gastronomicznej? Nowe zalecenia rządu

News/Trendy 03.06.2020
Kina będą legitymować widzów, a popcorn zjemy tylko w strefie gastronomicznej? Nowe zalecenia rządu

Kina będą legitymować widzów, a popcorn zjemy tylko w strefie gastronomicznej? Nowe zalecenia rządu

Ministerstwo kultury opublikowało zestaw nowych zaleceń dotyczących tzw. czwartego etapu odmrażania życia gospodarczego i społecznego. Umożliwia on wznowienie działalności kin, teatrów, oper i filharmonii. Od soboty do kin wrócą również strefy gastronomiczne, ale podczas seansu widzowie nadal będą musieli mieć zasłonięte usta i nosy. Oprócz tego, organizator imprezy może poprosić jej uczestników o dane osobowe.

Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe tygodnie w tych instytucjach będą kluczowe pod względem rozpoznania nastrojów wśród publiczności. Jej powrót na widownię będzie z pewnością stopniowy i ważne będzie przede wszystkim budowanie zaufania. Dlatego dyrektorzy i pracownicy instytucji mają przed sobą ważne zadanie polegające na odpowiedniej komunikacji z widzami i stworzeniu przestrzeni spełniającej warunki bezpieczeństwa sanitarnego.

— czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opublikowane przez resort zalecenia dotyczą organizacji pracy kin i teatrów. Jak nowe obostrzenia wpłyną na funkcjonowanie instytucji i odwiedzających je widzów?

Legitymowanie widzów. Co na to RODO?

Jak już informowaliśmy, w powracających od 6 czerwca kinach widzowie uczestniczący w seansach będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosów. Ponadto, publiczność będzie mogła zająć maksymalnie połowę dostępnych na widowni miejsc. W opublikowanych we wtorek nowych wytycznych MKiDN wskazuje również na rozmieszczenie widzów: rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Ten obowiązek może być zniesiony w trzech przypadkach:

  • widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
  • widza, który uczestniczy w pokazie z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
  • osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Co więcej, kina zostały upoważnione do zbierania danych osobowych widzów:

Zaleca się, aby widzowie podawali swoje dane kontaktowe (np. w trakcie zakupu biletów on-line) na wypadek stwierdzenia u któregoś z widzów zakażenia SARS-CoV-2. Dane zbierane są w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną

– czytamy w komunikacie.

Taki krok wydaje się sensowny, ale od razu nasuwa się pytanie o potencjalny konflikt z RODO. Jak informuje MKiDN, zbieranie danych osobowych „nie jest obligatoryjne, ale rekomendowane w miarę możliwości, tak by ułatwić służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w danym wydarzeniu”.

Czytaj też: Chodzimy do kina czy na film? Czerwiec zweryfikuje nasze priorytety

Wracają strefy gastronomiczne, ale raczej trudno będzie zjeść popcorn w maseczce

Jak dowiadujemy się z wytycznych zamieszczonych na stronie resortu kultury, do kin będą mogły wrócić strefy gastronomiczne:

Zaleca się sprzątanie stref przygotowywania i wydawania posiłków, które  powinno uwzględniać:

– stosowanie środków dezynfekujących;

– obowiązek i zwiększoną częstotliwość odkażania pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury, z którą klient ma kontakt;

– odkażanie urządzeń systemów płatności.

Ponadto, „sprzedaż artykułów spożywczych (parzenie i podawanie kawy, nakładanie popcornu itp.) powinno być wykonywane tylko przez osoby pracujące przy artykułach spożywczych. Osoby te powinny podczas sprzedaży artykułów spożywczych pracować w przyłbicach. Zalecane jest mycie rąk i dezynfekowanie ich po bezpośrednim kontakcie z klientem lub jego rzeczami osobistymi.”

To jasny sygnał, że wraz ze startem kin, wrócą strefy gastronomiczne. Jednak wytyczne nie uwzględniają najpopularniejszej formy korzystania z tych stref, czyli zabierania jedzenia (popcornu, nachosów) na wynos, na salę kinową. Jako że podczas seansu widzowie są zobowiązani do noszenia maseczek, trudno sobie wyobrazić, by jednocześnie mogli spożywać przekąski.

Czytaj też: Kina otwarte od 6 czerwca. Ale co to za kino bez blockbusterów i przekąsek?

Odkażony puzon i kostium w worku

Ministerstwo kultury przygotowało również zalecenia dotyczące wznowienia działalności teatrów, oper i filharmonii. Podobnie jak w przypadku kin, widownia może być zapełniona maksymalnie w połowie, a uczestnicy spektakli i koncertów są zobowiązani do zakrycia ust i nosów. Ciekawie natomiast brzmią zalecenia skierowane do artystów występujących na scenie:

Kostiumy: ubieranie i rozbieranie bez garderobianych tam, gdzie to jest możliwe. Po zdjęciu kostium powinien być włożony do worka foliowego, oznaczonego imieniem i nazwiskiem danego artysty, a następnie oddany do pralni.

— czytamy w komunikacie.

Zachowanie szczególnych środków ostrożności ma dotyczyć również muzyków. W specyficznej sytuacji znaleźli się przede wszystkim artyści grający w orkiestrach na instrumentach dętych — w przeciwieństwie do pianistów czy skrzypków będą oni musieli dezynfekować swoje instrumenty dużo częściej.

W orkiestrach – dla instrumentów dętych pojemniki ze środkiem dezynfekującym, służące do oczyszczania instrumentów ze skroplonego powietrza.

— zaleca resort.

Czytaj też: Sieć Helios nie otworzy kin 6 czerwca. Rząd zlekceważył branżę i pogłębił chaos w polskim kinie

Teksty, które musisz przeczytać:

Tytuły na jeden wieczór: te miniseriale HBO potwierdzają starą prawdę o tym, że mniej znaczy więcej

Miniseriale są jak małe dzieła sztuki — doskonale dopracowane pod każdym względem, stają się genialnym kompromisem między pełnometrażowymi filmami, a wielosezonowymi serialami. Oto siedem tytułów, z których większość można obejrzeć „na raz” — łącząc przeżycie pasjonującej przygody z brakiem poczucia straconego przed ekranem czasu.

Top/Akcja partnerska 04.07.2020

Dołącz do dyskusji (4)

4 odpowiedzi na “Kina będą legitymować widzów, a popcorn zjemy tylko w strefie gastronomicznej? Nowe zalecenia rządu”

  1. Ale na co będę szedł do kina jak niema blockbusterów żadnych wielkich filmów . Wiec ja sobie poczekam do następnego roku z kinem . Mnie male produkcje nie interesują chyba ze jakieś mocno krwiste horrory . Kino to dla mnie rozrywka na co tam pójdę

  2. I tak teraz nie ma i nie będzie na co iść do kina bo większe produkcje przesunięte. A tak poza tym to będzie martwy przepis. Chyba że ktoś się uprze i nie wpuści ludzi na seans z jedzeniem. Nawet w komunikacji miejskiej, sklepach z połowa ludzi nie nosi masek więc wystarczy samemu sobie odpowiedzieć, czy ktoś w kinie gdzie jest ciemno będzie miał kaganiec na gębie. Samo to zbieranie informacji o klientach to zalecenie a nie obowiązek. Chyba że ktoś pomylił znaczenie słów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...