Andrzej Duda i afera w Trójce. Prezydent ma inne zdanie niż premier i wielu polityków rządu

News/Muzyka 25.05.2020
Andrzej Duda i afera w Trójce. Prezydent ma inne zdanie niż premier i wielu polityków rządu

Andrzej Duda i afera w Trójce. Prezydent ma inne zdanie niż premier i wielu polityków rządu

Ostatni tydzień upłynął wielu słuchaczom muzyki na sprawdzaniu kolejnych doniesień na temat Kazika Staszewskiego i afery w Polskim Radiu. Dyrekcja Trójki zaingerowała w skład Listy Przebojów, sprawa wyszła na jaw i doprowadziła do zwolnień wśród dziennikarzy. Swoją opinię na temat całej sytuacji wyraził niedawno prezydent Andrzej Duda.

Wszystko zaczęło się od publikacji piosenki Twój ból jest lepszy niż mój autorstwa Kazika Staszewskiego. Muzyk w tym utworze w dosyć wyraźny i jednoznacznie krytyczny sposób nawiązał do odwiedzania grobów przez Jarosława Kaczyńskiego w trakcie trwania kwarantanny. Piosenka cieszyła się dużą popularnością i z wyraźną przewagą wygrała w głosowaniu widzów na Listę Przebojów Programu 3. Kierownictwo Trójki (jak można się domyślić z powodów politycznych) zarządziło usunięcie wyników pokazujących Twój ból jest lepszy niż mój na 1. miejscu.

Wywołało to olbrzymi konflikt między dyrekcją a pracownikami Trójki oraz wywołało oskarżenia o powrót cenzury rodem z PRL-u. Szeregi rozgłośni opuściła olbrzymia liczba dziennikarzy, a sam Kazik poprosił o wycofanie swojego utworu z kolejnych głosowań. Reakcje wśród dziennikarzy i polityków na wspomnianą aferę były w większości krytyczne, choć nie zabrakło też osób atakujących artystę. Szczególnie krytyczną wobec Kazika opinię wyraził premier Mateusz Morawiecki.

Wygląda na to, że w tej sprawie nie ma porozumienia na szczytach władzy, bo Andrzej Duda nazwał ją „żenującą i niezrozumiałą”.

Prezydent wystąpił w programie „Gość Wiadomości” na TVP Info z okazji 5. rocznicy zwycięstwa nad Bronisławem Komorowskim w 2. turze wyborów. Andrzej Duda opowiedział m.in. o emocjach przeżywanych w dzień triumfu, odpowiedzialności i samotności spoczywających na głowie państwa, a także sukcesach swojej kadencji. Zapis całej rozmowy możecie znaleźć na TVP VOD.

Jedno zadanych przez Danutę Holecką pytań dosyć niespodziewanie dotyczyło sprawy Polskiego Radia „Trójka”. Prezydent dosyć ostro skomentował całe zamieszanie i stanął po stronie przeciwników cenzury:

Ta sytuacja jest żenująca. Myślę, że dla wielu słuchaczy Trójki ta sprawa jest żenująca i niezrozumiała. Pojawiają się różne głosy. Jedni twierdzą to, drudzy tamto, zaś ja mówię: „Proszę wyjaśnić sprawę, a osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje. Ściśle mówiąc, powinny zostać usunięte, żeby nie mogły dłużej prowadzić spraw tego ważnego dla wielu Polaków programu”. Natomiast piosenka? Śpiewać każdy może, ja też czasem lubię i mam do tego prawo. A poprzez piosenkę można wyrażać swoje odczucia. Oczywiście nie wolno nikogo obrażać, ale można w piosence zamieszczać krytykę. To jest ważny element wolności słowa w demokratycznym kraju – podsumowała głowa państwa.

Prezydent Andrzej Duda z pewnym przekąsem pogratulował też Kazikowi rekordowych wyników słuchalności Twój ból jest lepszy niż mój wywołanych całą aferą.

Teksty, które musisz przeczytać:

Papcio Chmiel otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego

Order Orła Białego to najwyższe państwowe odznaczenie przyznawane przez Prezydenta RP za znamienite zasługi cywilne i wojskowe. Na liście uhonorowanych w ten sposób obywateli nie brakuje ludzi kultury, a właśnie dołączył do nich ojciec polskiego komiksu Henryk Jerzy Chmielewski. Andrzej Duda oficjalnie ogłosił tę decyzję za pomocą mediów społecznościowych.

News/Komiksy 10.02.2021

Dołącz do dyskusji (12)

13 odpowiedzi na “Andrzej Duda i afera w Trójce. Prezydent ma inne zdanie niż premier i wielu polityków rządu”

 1. Jak słyszę, że prezydent RP wypowiedział się w jakiejś sprawie to się uśmiecham pod nosem. Człowiek bez możliwości wyrażania swojego zdania (bo być może takowe posiada). Karykaturalna i ośmieszona postać wykrzykująca przemówienia niczym… sami wiecie kto. I pierwsza dama, wiecznie milcząca, tak do kompletu. Sprawia wrażenie jak by się wstydziła męża. Każda treść, która wyszła z ust czy spod palców prezydenta jest niczym zlepek przypadkowych słów wygenerowanych przez jakiś automat.

 2. Na miesiąc przed wyborami prezydent w “apolitycznej” państwowej TV z okazji rocznicy zwycięstwa w poprzednich wyborach i doszło do tego, że nawet nikogo to zawłaszczenie nie dziwi. Co do tematu – nie wierzę, żeby pan Andrzej miał własne zdanie w jakiejkolwiek sprawie.

  • To za zaistnialą sytuację na prawdę winisz pana Dudę czy TVP czy rząd?

   Prawda jest taka że automat zliczył głosy i Kazik miał 4 miejsce. Potem po ingerencji moderatora, Niedzwiedzkiego? jakimś cudem znalazł się na 1. Nic dziwnego że producent nie chciał mieć z tym szwindlem nic wspólnego a producenta poparła dyrekcja. Jaki sens jest w takim razie oddawać głosy jak i tak o wygranej nie decydują głosy słuchaczy.

   https://i.imgur.com/4FVZTfR.jpg

   • Prawda jest taka (oprócz tego, że obywatel Pisul Maximus wierzy w propagandę najniższych możliwych lotów), że gdyby moderator nie usuwał głosów oddawanych np. z 30 różnych loginów, ale z tego samego IP komputera to wtedy to głosowanie nie miałoby sensu. Kazikowi też usunął głosy, jakby miał fałszować wyniki, to by mu nie usunął w ogóle albo jeszcze sam dodał. Mają program, który informuje o oddanych multigłosach z tego samego IP (w dużym uproszczeniu) i moderator takie multigłosy usuwa.

   • To ciekawe, bo pierwsza wersja, to było, że na Kazika nie dało się zagłosować. Jak ludzie zaczęli wrzucać screeny, że jednak się dało, to zmienili zdanie, i się okazało, że Niedzwiecki miał teczkę, a w ogóle to jakiemuś nonejmowi w latach 90 proponował kupić miejsce na liście. Tylko, że nonejm szybko usunął post z “nieznanych” przyczyn.
    Potem winne miały być boty, ale jak sprawdzili botowość głosów, to wyszło, że Kazik wcale nie miał najwięcej botowych głosów. No i w ogóle okazało się, że jest jakaś wewnętrza komisja do liczenia głosów lp3 i wcześniej zawsze było ok i dopiero teraz musiała ingerować.

    Rozumiem, że to co podesłałeś to już ostateczna wersja przekazu?

    Btw. na stronie trójki jest zestawienie 1999 i tam Kazik wygrał XD
    https://lp3.polskieradio.pl/lp3/1999

    Btw 2. Najbardziej mi się podobał “błąd” po wejściu na stronę notowania 1998.
    https://twitter.com/Adam_Kwantowo/status/1261908118956621824

   • Pokazujesz tabelę którą przedstawiono jako dowód manipulacji prowadzącego?. To obrona po tym jak “sprawa się rypła” i nie chodziło już o szwindel tylko o obronę cenzora. Ten tzw. szwindel tłumaczył W Mann. Od zawsze liczono głosy korespondencyjne pisane tym samym charakterem i długopisem i z tej samej miejscowości oddany na jednego wykonawcę jako jeden głos , a w wersji elektronicznej głosy botowe i z jednego IP traktuje się tak samo. Gdy zrobił się smród , to co było oczywiste od zawsze , zostało przedstawione jako oszustwo. Wiem widzowi TVP i Miłośnikom disco polo temat LP3 jest obcy więc Holecka wytłumaczy najlepiej i nawet tabelkę pokaże.

 3. Duda wie, że sami pisowcy (oni raczej nie słuchali Trójki) to za mało, że wygrać wybory, więc mruga do innych. A jako są wybory, jest czas głaskania różnych grup, czasami ocierając się o śmieszność jak na targu w Grójcu, kiedy Duda ogłosił, że dał razem z rządem 500+ i “trzynastki”, a za drogie śmieci odpowiada samorząd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...