To się nazywa dobry timing — w samym środku burzy w Polskim Radiu wywołanej protest songiem Kazika pt. Twój ból jest lepszy niż mój, w sieci debiutuje reportaż, w którym fani Kultu spojrzą na członków zespołu oczami ich bliskich. „Kult. Film” od dziś na Mojeekino.pl i platformie VOD Canal+.
Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.
W samym epicentrum awantury wokół cenzury w Polskim Radiu, w konsekwencji której najnowsza piosenka Kazika Staszewskiego Twój ból jest lepszy niż mój zniknęła z Listy Przebojów radiowej Trójki (po tym jak próbowano zatuszować fakt, że utwór tydzień temu znalazł się na szczycie listy, artysta sam zażądał usunięcia piosenki z zestawienia), zespół Kult nie daje o sobie zapomnieć. Już dziś do sieci trafił dokument pt. „Kult. Film”, opowiadający o fenomenie grupy, która ukształtowała muzyczną (i nie tylko) wrażliwość kilku polskich pokoleń. W filmie Olgi Bieniek fani Kultu mają szansę spojrzeć na charyzmatycznego lidera zespołu i resztę grupy z perspektywy bliskich im osób.
- Czytaj też: Miało być polskie BBC, a wyszło Radio Erewań. Kazik stał się symbolem upadku mediów publicznych
Buntownicy z wyboru nie dają się łatwo wyrugować. Może i nie usłyszymy dziś w Trójce Kazika, ale osobisty obraz wyłaniający się z filmu Bieniek w pełni nam to zrekompensuje.
„Buntownicy z wyboru. Zespół, o którym mówi cała Polska” — w takich słowach dystrybutor dokumentu o Kaziku (Next Film) reklamował kilka miesięcy temu swój nowy tytuł. Choć kinowa premiera filmu odbyła się w listopadzie zeszłego roku, dziś — w kontekście afery w Polskim Radiu — te słowa brzmią jak spełniające się na naszych oczach proroctwo. „Kult. Film” w reżyserii Olgi Bieniek to emocjonująca opowieść o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej więzi z fanami. Zdjęcia do filmu realizowane były w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.
Nigdy nie spodziewałem się, że zespół Kult będzie trwał tyle lat — mówi w filmie Irek Wiereński, basista występujący z Kultem, uznawany za jednego z pionierów polskiego punka.
Grupa została założona w 1982 roku przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę. Przez kilkadziesiąt lat istnienia zgromadziła wokół siebie wiernych fanów. Ta więź działa w dwie strony – muzycy zawsze podkreślają, że istnieją dzięki publice i chętnie angażują się w akcje charytatywne.
- Czytaj też: Kazik wypuścił nową piosenkę po aferze z Trójką. „Powiedzcie, że kochacie nas” uderza w internetowy hejt
„Kult. Film” — gdzie obejrzeć?
Dokument trafił do sieci 22 maja. Można go obejrzeć za pośrednictwem nowej platformy VOD Canal+ oraz działającego od niedawna wirtualnego kina – Mojeekino.pl (na platformę można wejść z poziomu strony, ale także przez stronę ulubionego kina — każde kino przygotowuje swój indywidualny program skrojony na potrzeby jego widzów).
Czytaj też: Mojeekino.pl już wystartowało. Sprawdzamy, jak działa serwis z repertuarem kin studyjnych
Uwaga — jak informuje Next Film, w najbliższych dniach „Kult. Film” będzie dostępny również na platformach VOD Onetu, Cyfrowego Polsatu i Vectry.
*Zdjęcie główne: Next Film/mat.pras.
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!
Teksty, które musisz przeczytać:
„Pętla” Patryka Vegi debiutuje dziś na VOD. Film możecie obejrzeć na 16 różnych serwisach streamingowych
Patryk Vega od lat może się pochwalić mianem jednego z najchętniej oglądanych polskich reżyserów. Jego produkcje podbijają zresztą nie tylko kina, ale też od dawna cieszą się sporą popularnością w streamingu. Dlatego nie powinno dziwić, że dzisiejsza premiera VOD filmu „Pętla” odbyła się kilkunastu różnych serwisach. Gdzie dokładnie można go obejrzeć?
Hehe czuje, że Kazik najlepiej na tej aferze wyszedł :):)