Coś tu poszło nie tak. Celebryci okładają się patelniami, by zwrócić uwagę na problem przemocy domowej

Artykuł/Trendy 11.05.2020
Coś tu poszło nie tak. Celebryci okładają się patelniami, by zwrócić uwagę na problem przemocy domowej

Coś tu poszło nie tak. Celebryci okładają się patelniami, by zwrócić uwagę na problem przemocy domowej

To nie żart. Polscy celebryci dołączyli do akcji #cucchallenge, w ramach której udają, że okładają się patelniami i wymieniają ciosy. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem przemocy domowej, zwłaszcza w czasie izolacji. Choć idea akcji jest szczytna, to sam sposób mówienia o problemie budzi wątpliwości. 

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Pamiętacie słynną kampanię społeczną „Powstrzymać przemoc domową”, w ramach której w przestrzeni publicznej pojawiły się billboardy przedstawiające pobitą kobietę i hasło „Bo zupa była za słona”? Akcja uwrażliwiająca na przemoc domową, a zarazem promująca działalność Niebieskiej Linii głęboko wyryła się w zbiorowej świadomości. W czasie pandemii, gdy wiele osób doświadczających przemocy jest zmuszonych do przebywania dwadzieścia cztery godziny na dobę w zamknięciu z agresorem, psychologowie biją na alarm.

Oprócz akcji zainicjowanych przez Niebieską Linię (#ZatrzymajEpidemiePrzemocy), szczegółowych instrukcji w sytuacji zagrożenia udzielają m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (akcja „Za drzwami”), Centrum Praw Kobiet, a także — władze lokalne — m.in. urząd miasta Warszawy (kampania „Przemoc karmi się milczeniem”). Swoje „trzy grosze” postanowili dołożyć także celebryci. W sieci pojawiło się nagranie, w którym znane osoby udają sceny walki (m.in. przy użyciu kuchennej patelni). Pierwszy film z hasztagiem #CucChallenge zamieściła aktorka i prezenterka telewizyjna, Barbara Kurdej-Szatan:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dzięki ekipo za wspólną domową zabawę montażem i efektami ! 💪👏💪👏 Udział wzięli : @rafalmaslak @annamarkowska_official @asiaopozda @danny.ferreri @maciej_dowbor @klaudiahalejcio @juliawieniawa @kazadi_official @sebastianchlodnicki @gruszka3 @jurasmma @marcelina_zawadzka @olakot_ @victorborsuk @wierzbicki_andrzej_ @emilian_gankowski @kvcperkrol @adam_zdrojkowski Nasz film to tylko zabawa. Jednak codziennie ktoś staje się ofiarą przemocy. Jeżeli jesteś jej świadkiem – nie bądź obojętny, REAGUJ! Poniżej lista instytucji, które pomagają walczyć z różnego rodzaju przemocą: – Policja tel. 112 – Policyjny Telefon Zaufania tel. 800 120 226 – Komitet Ochrony Praw Dziecka www.kopd.pl tel.22 626 94 19 – Telefon Zaufania „Zatrzymaj Przemoc” tel. 800 120 148 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” www.niebieskalinia.pl tel. 800 120 002 – Rzecznik Praw Dziecka www.brpd.gov.pl – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel. 800 121 212 – Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów 800 080 222 W każdym powiecie funkcjonują Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej. #reagujnaprzemoc #stopprzemocychallenge

Post udostępniony przez Basia Kurdej-Szatan (@kurdejszatan)

Na nagraniu możemy zobaczyć znane osoby (poza inicjatorką w akcji udział wzięli m.in. Julia Wieniawa, Klaudia Halejcio, Maciej Dowbor i Marcelina Zawadzka) odgrywające „sceny walki”: w ruch idą nie tylko gołe pięści, ale również kuchenne patelnie, kije bejsbolowe, a nawet… brzuch ciążowy.

Nasz film to tylko zabawa. Jednak codziennie ktoś staje się ofiarą przemocy. Jeżeli jesteś jej świadkiem – nie bądź obojętny, REAGUJ! – czytamy pod nagraniem.

Wideo zostało opatrzone listą numerów alarmowych i instytucji, które na co dzień zajmują się pomocą ofiarom przemocy. Choć idea wydaje się szczytna (podobnie jak podbijający polski internet #Hot16Challenge), sposób, w jaki polskie gwiazdy próbują zwrócić uwagę na problem agresji, delikatnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia.

Okraszone „luzacką” muzyką scenki przemocy i karykaturalnie ukazana przemoc, sprawiają, że inicjatywa nabiera komicznego charakteru. Rozumiem ideę, ale totalnie nie kupuję konwencji, w jakiej nasze gwiazdy zdecydowały się zmierzyć z tematem. Abstrahując od tego, że przemoc niejedno ma imię i przeważnie nie sprowadza się do grożenia wałkiem do ciasta, generalnie fajnie, dziewczyny i chłopaki, że się „pobawiliście”, a przy tym zwróciliście uwagę na jedno z największych społecznych wyzwań, ale nie chciałabym zobaczyć wyrazu twarzy doznającej agresji kobiety, która w izolacji każdego dnia walczy o przeżycie i przypadkiem trafia na waszą kampanię. Może gdyby nie zabrakło wam wyobraźni, też byście ją dostrzegli, a wtedy tak słaby i  szkodliwy pomysł, szybko wyparowałby wam z głów.

 

*Zdjęcie główne: Pixabay

 

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...