REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD

Docs Against Gravity bez wychodzenia z domu. Ninateka udostępnia filmy dokumentalne za darmo

Dla wielu kinomanów w Polsce maj to święto dokumentu. Wszystko za sprawą odbywającego się corocznie festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Choć w tym roku, ze względu na pandemię, imprezę przełożono na razie na jesień, fani filmów dokumentalnych mogą odetchnąć z ulgą: od dziś do 18 maja Ninateka udostępnia aż 20 festiwalowych tytułów - za darmo i bez reklam. Które z nich są szczególnie warte uwagi?

08.05.2020
19:05
Docs Against Gravity Ninateka
REKLAMA
REKLAMA

Pandemia i związane z nią ograniczenia dają w kość każdemu, kto na serio interesuje się kulturą i planuje swój wolny czas w zgodzie z festiwalową mapą kraju. Z powodu koronawirusa przesunięto na inny termin m.in. Off Festival i Open’era, a coraz ciemniejsze chmury zbierają się także nad wrześniowym 45. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (o tym, czy impreza się odbędzie, mamy dowiedzieć się w czerwcu).

Na ratunek i otarcie łez przychodzi jednak niezastąpiona Ninateka, która począwszy od dziś, aż do 18 maja udostępnia za darmo i bez reklam 20 tytułów z poprzednich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Choć tegoroczną odsłonę imprezy przeniesiono na jesień, już teraz możemy poczuć namiastkę festiwalowej atmosfery i to bez opuszczania domowych pieleszy. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych tytułów dostępnych w ramach inicjatywy Docs Against Isolation na Ninateka.pl.

Obsypana nagrodami (m.in. dwa wyróżnienia na Millennium Docs Against Gravity oraz tytuł najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu w Wenecji) produkcja opowiada historię Michała Waszyńskiego, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego filmu. Waszyński był najbardziej płodnym twórcą polskiego kina lat 30. - zrealizował ponad 40 produkcji, w tym słynnego „Dybuka” uznanego za najwybitniejszy polski film w języku jidysz. Równie ciekawie co jego twórczość, maluje się życie prywatne artysty, który nie krył się ze swoimi homoseksualnymi preferencjami (powtórzmy — to były lata 30.), a w środowisku ówczesnej bohemy brylował jako niepoprawny romantyk mający problem z odróżnieniem filmowej fikcji od szarej rzeczywistości. „Michał Waszyński urodził się w biednej żydowskiej rodzinie w Kowlu, a zmarł w Madrycie jako książę Michael Waszyński, arystokrata. W swoim życiu wykreował wiele tożsamości, bo nie mógł być naprawdę sobą. Dźwiganie swojej własnej historii było ponad jego siły” - mówi o swoim bohaterze autorka filmowej biografii, Elwira Niewiera. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

„Kraina miodu” (reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, 2018) Nominowana do Oscara historia Hatidze - pięćdziesięciolatki mieszkającej wraz z matką na macedońskiej prowincji w górach. Luksus w postaci prądu lub bieżącej wody leży poza zasięgiem bohaterek. Całe utrzymanie kobiet jest uzależnione od tradycyjnej produkcji miodu - bez rękawiczek i siatek ochronnych, a nawet… uli. Traktowane z szacunkiem do ich pracy pszczoły odwdzięczają się Hatidze porcjami miodu zapewniającymi byt. Gdy pewnego dnia do wioski sprowadza się wielodzietna rodzina, ekologiczna symbioza zostaje brutalnie zaburzona. Cenny  obraz przestrzegający przed skutkami nadmiernej ingerencji człowieka w środowisko.

Poruszająca pocztówka ze zniszczonego bombardowaniami Aleppo. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli Syryjskiej Obrony Cywilnej, którzy niosą codzienną pomoc ofiarom wojennej zawieruchy i ich rodzinom, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Obraz był nominowany do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego film dokumentalnego w 2018 r. Rok wcześniej został uhonorowany Główna Nagrodą Jury na festiwalu Sundance.

Ponad dwugodzinny obraz wykreowany przez wybitnego francuskiego fotografa i dokumentalistę zabiera widza w podróż w poszukiwaniu… człowieczeństwa. Na zbiorowy portret ludzkości złożyły się relacje ponad 2 tysięcy rozmówców z 60 krajów i różnych stron świata. Film to nie tylko fascynująca podróż w głąb ludzkiej natury, ale również zjawiskowy obraz naszej planety — w dokumencie wykorzystano nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia Ziemi z lotu ptaka okraszone nastrojową muzyką.

Dokument jest filmową adaptacją książki Safrana Foera o tym samym tytule. Twórcy (wśród nich znalazła się Natalie Portman) odsłaniają mroczne kulisy hodowli zwierząt. Quinowi udało się dotrzeć z ukrytą kamerą do najpilniej strzeżonych zakładów przetwórstwa żywności. To, co tam zastał, pokazuje brutalną prawdę na temat współczesnego rolnictwa i przemysłu spożywczego. Czy w dobie wysychającej planety i zaśmieconych plastikiem oceanów powrót do ekologicznego rolnictwa jest jeszcze możliwy? To tylko jedno z kluczowych pytań o naszą przyszłość, które zadaje widzom Christopher Quin.

REKLAMA

Wszystkie tytuły w ramach inicjatywy  Docs Against Isolation dostępne na Ninateka.pl:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA