Telewizja Polska broni „Szkoły z TVP” w materiale „Wiadomości”. A dla uczniów płynie nauka – popełnisz błąd, to idź w zaparte

Opinia/TV 06.04.2020
Telewizja Polska broni „Szkoły z TVP” w materiale „Wiadomości”. A dla uczniów płynie nauka – popełnisz błąd, to idź w zaparte

Telewizja Polska broni „Szkoły z TVP” w materiale „Wiadomości”. A dla uczniów płynie nauka – popełnisz błąd, to idź w zaparte

„Szkoła z TVP” to jeden z budzących najżywsze emocje programów pokazanych w ostatniej dekadzie przez Telewizję Polską. W większości chodzi o emocje negatywne związane z błędami popełnianymi przez prowadzących poszczególne odcinki. „Wiadomości” TVP nic sobie jednak z krytyki i bezrefleksyjnie sprzedają propagandę sukcesu.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Minął już pierwszy pełny tydzień nadawania przez Telewizję Polską programu „Szkoła z TVP” w wersji dla szkół podstawowych. Początki produkcji emitowanej na większości kanałów TVP (i dostępnej także w ramach VOD) trudno nazwać udanymi. Idąca w dziesiątki liczba mniejszych i większych błędów popełnianych przez nauczycieli na wizji doprowadziła do zmasowanej krytyki i czasem wyjątkowo mocnych opinii na temat prowadzących. W opinii części opinii publicznej (w tym ludzi kultury takich jak Wojciech Chmielarz i Szczepan Twardoch) ataki na nauczycieli przekroczyły dopuszczalną granicę słusznego niezadowolenia.

Do obrony swojego programu z miejsca przystąpił też sam nadawca publiczny. W połowie zeszłego tygodnia Telewizja Polska wystosowała oświadczenie, w którym oskarżyła przeciwników „Szkoły z TVP” o brak solidarności społecznej, uprawianie politycznych gier i swoiste sianie fermentu w trudnych dla wszystkich czasach. W piątek ruszyło też kolejne pasmo programu, tym razem poświęcone uczniom szkół ponadpodstawowych. Na tego typu działaniach się jednak nie skończyło.

Telewizja Polska użyła swojej najmocniejszej broni, czyli „Wiadomości”. We wczorajszym wydaniu pokazano kuriozalny, pochwalny materiał.

„Szkoła z TVP” w medialnej rzeczywistości twórców zamieszczonego powyżej wideo to fantastyczny, w pełni profesjonalnie wykonany program. Nie sposób dopatrzyć się w nim jakikolwiek błędów lub pomyłek. Każdy element realizacyjny jest dopięty na ostatni guzik, a co do przygotowania merytorycznego nauczycieli nie można mieć żadnych wątpliwości. Wzorem innych materiałów TVP dodano również dwie opinie od złapanych na ulicy osób, które oczywiście chwaliły całą inicjatywę. Co ciekawe, w całym wideo nie wypowiada się ani jeden uczeń, choć przecież nosi tytuł: „Szkoła z TVP zdobyła uznanie uczniów”.

Z nowego wydania „Wiadomości” płynie zresztą bardzo ciekawa lekcja dla najmłodszych obywateli. Jeżeli popełniłeś błąd, nie miałeś racji i ktoś cię z tego powodu upomniał, powinieneś natychmiast pójść w zaparte. Przyznanie się do winy jest tu traktowane jako coś absolutnie niewłaściwego. Ani w oświadczeniu Telewizji Polskiej, ani materiale jednego z trzech najważniejszych programów informacyjnych w kraju nie sposób znaleźć choćby cienia przeprosin. Agresywny ataki na nauczycieli nie są niczym pozytywnym i nie dają najlepszego świadectwa uczniom, ale w postawie prezentowanej przez TVP jest coś jeszcze bardziej niebezpiecznego. Jakie społeczeństwo wychowujemy, gdy wmawiamy najmłodszym, że każda krytyka to hejt? Dobry pedagog powinien umieć przyznać się do pomyłki, bo te zdarzają się każdemu. W pewnym sensie to nawet ważniejsze niż perfekcyjne przygotowanie do każdej kolejnej lekcji.

Odcinki programu „Szkoła z TVP” znajdziecie na TVP VOD.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (24)

40 odpowiedzi na “Telewizja Polska broni „Szkoły z TVP” w materiale „Wiadomości”. A dla uczniów płynie nauka – popełnisz błąd, to idź w zaparte”

 1. Program w którym występują losowi nauczyciele obnażył, nie słabość TV a słabość nauczycieli. To są właśnie ci sami ludzie co protestują i domagają się pensji jak informatyk za 20 h pracy tygodniowo bo są elitą. Przychodzi co do czego i klapa. Tacy ludzie uczą nasze dzieci. Autor art. ma tezę, ale zgubił obiektywnosc…

  • Nauczyciele nie pchali się tam sami – zostawili wyznaczeni i mieli iść, dyrektor każe. Nauczyciele nie mieli przygotowania do pracy przed kamerą, a wpadki merytoryczne, zapominanie zdań i kwestii zdarzają się nawet profesjonalnym aktorom.
   Materiał był nagrywany przez cały dzień, a my nie mamy zielonego pojęcia, która to była godzina nagrań, może 14.
   Nauczyciele nie mieli prawa autoryzować materiału, poprawić się. Zrobić dubla.
   Nauczyciele nie mieli nawet prawa korzystać ze swoich pomocy naukowych i przygotować lekcji po swojemu, bo prawa autorskie nie zezwalały. W takich okolicznościach nie trudno o stres i pomyłki.

   Nauczyciele popełniali wielbłądy, ale krytyka w głównej mierze powinna spaść na telewizję, która dopuściła do publikacji tego materiału.

   • “Nauczyciele nie mieli prawa autoryzować materiału, poprawić się. Zrobić dubla.” Rozumiem, że na lekcjach, gdzie uczą moje dzieci w szkole mają takie możliwości? Jedynym błędem TV – niezależnie od tego jaka to TV – było zaufanie, że nauczyciele potrafią porwać za sobą uczniów i natchnąć ich pasją do nauki. Powinni zatrudnić aktorów. Oni muszą wykonać swoją pracę perfekcyjnie.

  • Super kolego to zauważyłeś to nie jest wina TVP tylko nauczycieli bo to przecież nie TVP ma się znać na nauczaniu tylko nauczyciele którzy nie tak dawno strajkowali i uznawali siebie za super fachowców którzy mając 20 godzin tygodniowo chcieli zarabiać tyle co ludzie pracujący po 40 godzin na tydzień

  • Nie ma to jak oceniać całą grupę społeczną przez pryzmat 3 losowych bab o wątpliwym wykszyałceniu. Mmm jaki przepyszny argument anegdotyczny XD

  • Tak się składa że “przypadkiem” wybrano panie które nie uczestniczyły w protestach, tylko popierały stanowisko rządu. Widać kto popiera PiS-owską deformę szkolnictwa. Porządni nauczyciele po tym jak ich obrzucano gównem w TVP nie chcą się tam zgłaszać.

  • Czy Państwo naprawdę nie widzą tego, że zrobiono to celowo aby zatkać usta nauczycielom, by więcej nie dopominali się o pieniądze… Przecież za te 2mld zl można było wziąć nauczycieli roku z kilku lat wstecz i zrobić lekcje na wypasie… Albo jakiś inny program edukacyjny, bo pewnie żaden szanujacy sie nauczyciel za żadne pieniądze by tam nie poszedł…

 2. Różne stacje TV mają różne wtopy. Jest taka TV dla maślunów co znalazła nazioli w lesie układających swasty z wafelków i maśluny się tym zachwycały. W tym przypadku TVP zaprasza sól tej ziemi czyli elitę elit ZNP. Jak wiemy ZNP zrzesza nauczycieli dotkniętych palcem bożym. Podczas strajku, w którym towarzystwo ZNP przebierało się za krowy i śpiewało głupkowate piosenki powiedziano nam jasno – to są niebotycznie wykształceni ludzie, zasługują by płacić im sztabkami złota itd. TVP daje tej elicie antenę i wolną rękę i co mamy? Epicki fail. Elita ZNP krztusi się, bredzi, nie ma żadnych pomysłów na lekcje, ba, nie ma nawet autorskich materiałów dydaktycznych. Z rozbrajajacą szczerością elita mówi, że na co dzień odsyła dzieci do klipów na youtube… po czym daje zadanie domowe i w poczuciu wspaniale wypełnionego obowiązku idzie na kawusie do pokoju nauczycielskiego jojczyć na rząd albo planować wystawną fetę na Dzień Nauczyciela.

  • Sorry, ale “elita” nie idzie pracować do szkoły za takie pensje, bo potrafi sobie znaleźć lepszą pracę. Z takim szacunkiem społecznym do zawodu sami zrobiliśmy z niego zawód dla “odpadków”.

  • Obawiam się że nie uważałeś wystarczająco solidnie, ale akurat ZNP ma bardzo nie po drodze z TVP i snując takie oskarżenia warto by najpierw je zweryfikować zamiast wyciągać osądy z odbytu ;)

  • O kolejny wyznawca PiS-u. Nazioli nie ważne czy w lesie czy w mieście należy tępić bo to ludzie ich pokroju wymordowały miliony Polaków podczas II WŚ. No ale obecna władza ich chwali więc i takie trole też. A panie nauczycielki nie były w ZNP i nie popierały protestu nauczycieli z zeszłego roku, one uważały że w szkole jest supr po deformie. Widać czemu tak uważają.

 3. Czy ten sławetny odcinek prowadziła jakaś prawdziwa nauczycielka, czy po prostu “osobowość medialna”?

  Bo jeśli nauczycielka, to już chyba na zawsze zostanie dla uczniów “średnicą” ☺

  • To była prawdziwa nauczycielka z Białegostoku. Dodajmy że przypadkiem była to jedna z tych co nie popierała protestów z zeszłego roku. Już widać czemu jej nie przeszkadzało to co się dzieje. Poziom PiSiej szkoły i tak jest dla niej za wysoki.

 4. Smutne jest to, że w tym programie nie wszystko jest aż tak beznadziejne jak wszyscy mówią. Jest kilka, wprawdzie niewiele udanych lekcji na których widać, że nauczyciele bardzo się starają. Mi osobiście jest bardzo przykro, że coś, co teoretycznie miało rację bytu, stało się finalnie totalną kaszaną, której nie chce się oglądać. Przecież co najmniej 90% błędów można było wyłapać przy montowaniu odcinków. Pokazuje to, że lekcje są robione byle jak, byle jak najszybciej natrzaskać ich pierdyliard. Najgorsze jednak jest dopasowane treści lekcji do wieku odbiorców. Nawet lekcje dla licealistów poziomem trudności nie odbiegają od tego, czego uczniowie uczą się w 5 klasie

 5. Nie można popełniać aż tylu błędów, chyba że to jest robione bez dubli ani konsultacji. A dzieci będą mówić, że pani przecież narysowała średnicę, skoro mówiła, że pokaże obwód.

 6. Dlaczego pisze Pan zwroty skierowane do anonimowego dziecka jedynie w rodzaju męskim: ”
  Jeżeli popełniłeś błąd, nie miałeś racji i ktoś cię z tego powodu
  upomniał, powinieneś natychmiast pójść w zaparte. Przyznanie się do winy
  jest tu traktowane jako coś absolutnie niewłaściwego.”? Proszę nie dyskryminować dziewczynek.

 7. Przez zamknięcie szkół ciesze się z każdego programu edukacyjnego dla dzieci, ale do gustu najbardziej mi przypadła szkoła z tvp. Fajnie prowadzone zajęcia przez prawdziwych nauczycieli, a do tego konkretny podział na klasy, by dziecko uczyło się tego, co jest adresowane w jego kierunku.

 8. Czy tak do końca w zaparte, nie oceniam. Daleki jestem też od krytyki kogokolwiek. Dla mnie najważniejsze, że jednak z tych początkowych wpadek wyciągnęli wnioski. Teraz te lekcje są na bez porównania lepszym poziomie. Samo to, że uczniowie widzą nauczyciela, ktoś do nich mówi. Zawsze to odmiana. Jak dla mnie na plus ta szkoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...