Śmiejecie się z błędów w programie „Szkoła z TVP”? Według Telewizji Polskiej, tak w skrócie, powinniście się wstydzić

Opinia/TV 02.04.2020
Śmiejecie się z błędów w programie „Szkoła z TVP”? Według Telewizji Polskiej, tak w skrócie, powinniście się wstydzić

Śmiejecie się z błędów w programie „Szkoła z TVP”? Według Telewizji Polskiej, tak w skrócie, powinniście się wstydzić

„Szkoła z TVP” miała być programem wspomagającym uczniów i nauczycieli w trudnym dla nich momencie zamknięcia szkół. Niestety, w poszczególnych odcinkach produkcji można było znaleźć mnóstwo błędów. Mocna krytyka projektu nie spodobała się Telewizji Polskiej, która wystosowała specjalne oświadczenie.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że lekcje z TVP skończyły się spektakularną klapą. Nowy program edukacyjny publicznego nadawcy miał w teorii pomóc uczniom i nauczycielom zmagającym się z problemami zdalnego nauczania. Na najbardziej podstawowym poziomie był to dobry i godny pochwały pomysł, bo system edukacyjny faktycznie jest w trudnej sytuacji. Niestety, „Szkoła z TVP” nie spełniła nawet najbardziej podstawowych oczekiwań.

Program roi się od błędów merytorycznych, wątpliwych decyzji dydaktycznych i stoi na niskim poziomie realizacyjnym. Trudno więc mówić o tym, że głosy sprzeciwu i krytyki były nie na miejscu. Można się oczywiście spierać, co do wartości merytorycznej niektórych argumentów przeciwników produkcji. Sam pisałem o tym, że część komentujących wykazała swoiste schadenfreude z powodu swojej niechęci do TVP. Nie brakowało jednak osób, które odnosiły się do błędów popełnianych przez prowadzących „Szkoły z TVP” w trosce o jakość nauczania.

Dlatego obronna nuta oświadczenia TVP, które nie przyznaje się do błędów i atakuje wszystkich dookoła budzi smutek.

W opublikowanym na stronie Centrum Informacji TVP komunikacie możemy przeczytać, że nauczyciele ze „Szkoły z TVP” są dyskredytowani i poniżani. Mówi się o ich wieloletnim doświadczeniu i zaangażowaniu (które w jeszcze gorszym świetle stawia popełniane błędy, ale o tym nie napisano). TVP ustawia także całą sytuację w kontekście sytuacji politycznej i medialnego sporu między nadawcą publicznym a jego prywatną konkurencją. Całość oświadczenia przeczytacie poniżej (pisownia oryginalna):

Poniżanie i dyskredytowanie nauczycieli, którzy realizując swoją misję zdecydowali się zaangażować w projekt edukacyjny, którego celem jest zapewnienie ciągłości nauczania świadczy o niedostrzeganiu powagi sytuacji i wyzwań, które stoją przed naszym społeczeństwem w tej trudnej chwili. Pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień uczący nasze dzieci w szkołach publicznych, dziś, kiedy poświęcają się i angażują w przedsięwzięcia służące dobru ogółu stają się obiektem drwin i ataków.

Jeszcze kilka miesięcy temu te same media, które wspierały nauczycieli w walce o lepsze wynagrodzenia, dziś na podstawie jednostkowych pomyłek stygmatyzują ich. Zachowanie to świadczy o niedojrzałości przedstawicieli mediów komercyjnych oraz o braku solidarności ze społeczeństwem.

Telewizja Polska udaje – o ile zrozumiałem treść oświadczenia – że w programie „Szkoła z TVP” nie popełniono żadnych błędów.

Nikt rozsądny nie akceptuje poniżania drugiej osoby, bez względu na to jak wypadła ona w telewizji. Zadaniem producenta programu jest jednak zapewnienie jak najwyższego poziomu. A to zdecydowanie się w tym przypadku Telewizji Polskiej nie udało. Zamiast więc pisać nastawione bojowo oświadczenie, które notabene roi się od powtórzeń, błędów stylistycznych i interpunkcyjnych, lepiej byłoby ze strony TVP skoncentrować się na poprawie pozostającego na wizji programu. To najbardziej pomogłoby nauczycielom, uczniom i nam wszystkim.

Teksty, które musisz przeczytać:

Kapuczyna raz! Jestem Grażyną i się tego nie wstydzę

Społeczna izolacja już tak chyba ma, że wyciąga z człowieka jego prawdziwą naturę. Czego nauczyłam się o sobie podczas pandemii? Nieoczekiwanie „diagnoza” przyszła ze strony redakcyjnych koleżanek, które jednomyślnie okrzyknęły mnie Grażyną. I wiecie co? Wcale się tego nie wstydzę.

Felieton/Trendy 22.10.2020

Dołącz do dyskusji (6)

9 odpowiedzi na “Śmiejecie się z błędów w programie „Szkoła z TVP”? Według Telewizji Polskiej, tak w skrócie, powinniście się wstydzić”

 1. dziś na podstawie jednostkowych pomyłek

  Przecież chyba w każdym ich programie jest po kilka(naście) błędów merytorycznych…

 2. O ile krytyka błędów jest uzasadniona to krytyka programu jako idei jest dobra i to jest jeden z przykładów dlaczego TVP nie powinna być likwidowana. Żaden Netlix czy TV komercyjna czegoś takiego by nie stworzyła (bo im się nie opłaca).

  • A TVP się opłaca :D Jedna jedyna biedna TVP schyliła się po te nędzne 2 mld zł rocznie (w sumie to już łącznie 10 mld w ciągu ostatnich 5 lat), których nikt inny nie chciał wziąć, żaden Netflix, TVN, czy Polsat. Rzeczywiście masz rację – misyjna TVP musi zostać. LOL

 3. To oświadczenie raczej odnosi się wyłącznie do ataków ad personam, jakim zostały poddane z każdej strony te nauczycielki i to nawet nie z powodu błędów, a z powodu tego że obrywają motywowanymi wyłącznie politycznie atakami za to, że wogóle współpracują z TVP, co nawet pojawia się w komentarzach pod innymi artykułami o Szkole z TVP.

  Że zacytuję kilka:

  “Bo sa z partyjenego nadania. Widziales zeby adam slodowy mial treme?

  Albo zeby sigma i pi byla krecona na zywca? Abo by puszczac program bez

  korekty? Bez powtornego nagrywania scen. Po prosty w TVP sa same deblie

  po kulach albo uczelni rydza. Same odpady od kamerzysty po prezesa.”

  “To sa katechetki po szkole rydzyka. Czego ci szkoda?”

  “Ludzie – te panie są z partyjnego nadania. Jakie nauczycielki? To sa znajome kogos tam, pisówy. To w konuc wyjdzie.”

  Choć jak pisałem już, z moich obserwacji i pamięci o szkolnych latach wynika, że przyczyna błędów leży też w tym, że nauczyciele sami wykazują braki w wiedzy, ale to wynika już z tego, że niekoniecznie do zawodu (w szkołach publicznych uściślijmy) idą ci, którzy studia kończyli z pracą dyplomową na 5 i wysoką średnią ocen, a wręcz przeciwnie, głównie tacy, co ledwo się prześlizgiwali przez kolejne semestry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...