Zmarł Albert Uderzo – rysownik, twórca komiksów o Asteriksie

News/Komiksy 24.03.2020
Zmarł Albert Uderzo – rysownik, twórca komiksów o Asteriksie

Zmarł Albert Uderzo – rysownik, twórca komiksów o Asteriksie

To smutny dzień dla popkultury. Zmarł bowiem Albert Uderzo, czyli rysownik, który wraz z René Goscinnym powołał do życia Asteriksa i innych dzielnych Gallów walczących z Rzymianami.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

We wtorek, 24 marca 2020 roku zmarł słynny francuski rysownik Albert Uderzo. O śmierci artysty jego rodzina poinformowała agencję newsową AFP. To on wraz z o rok starszym René Goscinnym w 1959 roku stworzył jedną z najsłynniejszych, a wręcz najsłynniejszą postać frankofońskiego komiksu w całej historii tego medium. Dzięki niemu już od ponad 60 lat możemy cieszyć się przygodami dzielnego Galla Asteriksa i jego pobratymców.

W czasie przekraczającym pięć dekad Uderzo pracował nad komiksami przedstawiającymi losy pewnej wioski Gallów, którzy dzielnie stawiają czoła rzymskiemu najeźdźcy. Wspomagając się magicznym napojem Asterix i Obelix przeżyli niezliczone liczby przygód, zdobywając fanów na całym świecie.

W 2011 roku Albert Uderzo zdecydował się przejść na emeryturę z powodów zdrowotnych.

Przewlekła choroba nie pozwalała mu już posługiwać się pędzlem i rysować. Dlatego zdecydował się zrezygnować z pracy.

Asterix jednak nie odszedł w zapomnienie. Wciąż pojawiają się nowe komiksy, w których Gall ze starszymi i młodszymi towarzyszami uciera nosa Cezarowi, trafiając do nowych odbiorców.

Postać Asteriksa na stałe zapisała się na kartach popkultury.

Jego przygody z sukcesem nie raz przenoszone były z komiksów na ekran w formie filmów animowanych i aktorskich.

Teksty, które musisz przeczytać:

Asteriks to bohater komiksu, który zdobył Polskę szturmem, niczym Cezar Galię. Jakie były początki serii i co czeka ją w przyszłości?

Właściwie każde polskie dziecko słyszało o Asteriksie i Obeliksie. Komiksy opowiadające o wiosce niezwyciężonych Galów po 60 latach istnienia zajmują miejsce na absolutnym szczycie popularności w Europie. Z twórcami i wydawcami serii rozmawiamy o kulisach powstawania nowych numerów, zeszycie „Asteriks. Córka Wercyngetoryksa” oraz dziedzictwie Goscinny’ego i Uderzo.

Artykuł/Komiksy 14.11.2019

Dołącz do dyskusji (1)

30 odpowiedzi na “Zmarł Albert Uderzo – rysownik, twórca komiksów o Asteriksie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...