REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem? Na początek – przesłuchać webinar zorganizowany przez Uniwersytet SWPS

Stoimy w ostatnich dniach w obliczu ogromnego kryzysu – to już nie są puste słowa. O ile jeszcze kilka dni temu mogliśmy łudzić się, że pandemia koronawirusa nie wpłynie na nasze życie codzienne, tak kilka dni po wprowadzeniu zaleceń Ministerstwa Zdrowia widzimy, że sytuacja wpływa na każdego, w mniejszy czy większy sposób. Także na samopoczucie i stan psychiczny.

18.03.2020
17:36
koronawirus webinar
REKLAMA
REKLAMA

Okazuje się, że w tych trudnych czasach możemy liczyć na pomoc i wsparcie ze strony najmniej oczekiwanych źródeł. Jednym z najbardziej rozczulających aspektów całej sytuacji są oddolne inicjatywy wsparcia, takie jak zrzutki pieniędzy na czynsz dla ulubionego klubu czy pani, która za darmo przed swoją piekarnią rozdaje zakwas do chleba. Wsparcia możemy szukać także w sieci, w której zaroiło się od onlineowych wydarzeń kulturalnych, artystycznych czy edukacyjnych.

Jedno z nich szczególnie przykuło moją uwagę – był to webinar organizowany przez Uniwersytet SWPS, pod tytułem „Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?”.

Rozmowa dr Ewy Pragłowskiej, psychoterapeutki, specjalistki psychologii klinicznej i Joanny Gutral, psycholożki, doktorantki SWPS, nie przyniosła rzecz jasna odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania oraz schematów gotowych rozwiązań, ale warto sięgnąć do tej kojącej rozmowy i potraktować ją jak kolejny interesujący podcast. Z kilkoma dobrymi poradami.

A nurtujących pytań jest wiele, co udowodnili słuchacze tego webinaru, zadając w jego trakcie całą masę pytań. Sądząc po liczbie uczestników – tego typu spotkania są bardzo potrzebne i oczekiwane.

Co osoba zmagająca się z lękiem przed koronawirusem może wynieść z tej rozmowy?

Przede wszystkim poczucie, że ten lęk nie jest odosobniony. Oraz to, że nie ma sensu z nim walczyć, udawać, że go nie ma. Emocje są potrzebne, kluczowe jest natomiast uregulowanie ich.

Obserwowanie i zróżnicowanie własnych lęków, odróżnienie aspektów, na które mamy wpływ i tych, na które żadnego wpływu nie mamy, rozmowa z innymi ludźmi, alokacja naszej uwagi na to, co dzieje się z innymi, wreszcie: upewnienie się, że stosujemy się do procedur zachowania wobec zagrożenia koronawirusem. To tylko niektóre z porad, o których mowa w rozmowie dr Pragłowskiej i Joanny Gutral. Większość z nich może wydać się oczywista, ale nie zaszkodzi powtórzenie ich i usystematyzowanie.

To nie emocje są szkodliwe, ale trwałość tych emocji – mówi dr Pragłowska.

REKLAMA

Odnalezienie w internecie wartych uwagi treści dotyczących radzenia sobie z lękiem przed koronawirusem jest teraz szczególnie trudne. Jak nie poddać się działaniu zmasowanych komunikatów medialnych w momencie, gdy wiele aktywności przenosi się teraz właśnie do sieci? W rozmowie, którą znajdziecie na kanale SWPS na YouTubie, pojawia się mimo to rada dla tych, którzy nie potrafią poradzić sobie właśnie teraz z napięciem związanym z zagrożeniem koronawirusem – odwołajmy się do mediów, poszukajmy w nich metod relaksacji, treningów uważności, które mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia.

Dr Pragłowska sugeruje, że z obecnej sytuacji może wyniknąć pozytywny skutek i przytacza dla porównania statystki z lat 1980-81. Wtedy w Polsce spadł wskaźnik samobójstw. Tłumaczono to między innymi tym, że aktualna sytuacja w kraju sprawiła, że wszyscy stali się potrzebni. Ludzie pomagali sobie, stając na zmianę w kolejkach, sąsiedzi dzielili się zakupami, ci samotni, nagle nie byli już sami. To, co zostanie nam po pandemii, to nadal pieśń przyszłości. Póki co pozostaje nam wyłuskiwanie z szalonego natłoku informacji i bodźców tych najbardziej wartościowych komunikatów. Webinar SWPS jest jednym z nich. Zapowiedziane zostały już kolejne spotkania z tego cyklu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA