Niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo Tomasz Komenda stał się medialnym bohaterem w 2018 roku, gdy po prawie dwóch dekadach w więzieniu sąd uznał jego niewinność. Od tej pory mężczyzna próbuje wrócić do normalnego życia. Już wkrótce do kin trafi film o jego życiu pt. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Kiedy premiera?

Sprawa Tomasza Komendy, okoliczności śmierci Małgorzaty Kwiatkowskiej i długa lista nieprawidłowości popełnionych w trakcie śledztwa przez organy ścigania zostały w ostatnich latach z dużą dokładnością opisane przez media. Trwająca aż 18 lat odsiadka niewinnego człowieka, który nigdy nie powinien był się znaleźć na ławie oskarżonych, poruszyła serca wielu Polaków i stała się symbolem słabości naszego systemu sprawiedliwości.

Nie powinno więc dziwić, że wytwórnia Kino Świat i telewizja TVN postanowiły przenieść tę historię na duży ekran w formie dramatu sensacyjnego z elementami obyczajowymi. Za reżyserię projektu odpowiada Jan Holoubek, dla którego będzie to pełnometrażowy debiut fabularny. Fani dobrego kina nie powinni mieć jednak obaw, czy udźwignie on tę historię. Mowa bowiem o doświadczonym autorze scenariuszy i zdjęć, który współtworzył takie seriale jak „Rojst” i „Kruk. Szepty słychać po zmroku”.

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” dostał właśnie pierwszy zwiastun, który skupia się na pokazaniu relacji bohatera z rodziną i najbliższymi.

Nie brakuje tu też jednak poruszających ujęć z brutalnego przesłuchania i pokazującego Komendę już za kratami Zakładu Karnego w Strzelinie. Główną rolę w produkcji zagrał Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), a w postać matki bohatera wcieliła się Agata Kulesza. W obsadzie produkcji, do której scenariusz napisał Andrzej Gołda, znaleźli się również: Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki.

Zdjęcia do produkcji powstawały na terenie Wrocławia, Warszawy i okolic, a także Wałbrzycha i Zabrza, a za ich wykonanie odpowiadał Bartłomiej Kaczmarek. Projekt powstał przy wsparciu i zaangażowaniu Tomasza Komendy oraz jego rodziny.

Premiera filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” została wyznaczona na 18 września 2020 roku.

*Autorem zdjęcia tytułowego jest Robert Pałka.

Teksty, które musisz przeczytać:

Prawdziwy policjant nazywa się tak samo jak funkcjonariusz z filmu o Tomku Komendzie. „Boję się, że ta sprawa źle się skończy”

Na ekranach kin wciąż można zobaczyć „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Pojawia się w nim dwóch policjantów, którzy siłą wymuszają na tytułowym bohaterze przyznanie się do winy. Jak donosi Jakub Ćwiek, chociaż „wszelkie podobieństwa postaci do prawdziwych osób są przypadkowe” jeden z nich nosi nazwisko prawdziwego funkcjonariusza, który nie miał ze sprawą Komendy nic wspólnego, … Continued

Artykuł/Film 22.10.2020

Dołącz do dyskusji (2)

5 odpowiedzi na “Historia Tomasza Komedy na dużym ekranie. Mamy pierwszy zwiastun „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...