Kapitan Żbik powraca. Legenda najsłynniejszego komiksu PRL-u pojawi się w musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator”

News/Komiksy 25.02.2020
Kapitan Żbik powraca. Legenda najsłynniejszego komiksu PRL-u pojawi się w musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator”

Kapitan Żbik powraca. Legenda najsłynniejszego komiksu PRL-u pojawi się w musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator”

Kapitan Żbik przez wiele lat był najważniejszym bohaterem polskiego przemysłu komiksowego. A już na dniach funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej otrzyma szansę na podbój sceny. Pod koniec lutego w warszawskim Teatrze Syrena zadebiutuje musical „Kapitan Żbik i żółty saturator”.

O fenomenie komiksowego milicjanta, który stał się jedną z największych popkulturowych ikon PRL-u napisano w ciągu ostatnich lat całkiem wiele. Stworzony przez Władysława Krupkę Jan Żbik miał w sobie bowiem więcej inteligencji i elegancji Jamesa Bonda niż jakikolwiek funkcjonariusz MO w prawdziwym życiu. A jego przygody były ciekawsze i bardziej ekscytujące niż to, co za sprawą telewizji przeżywał fikcyjny porucznik Borewicz z „07 zgłoś się”.

W latach 1968-82 wydano łącznie 53 zeszyty oficjalnej serii, przy których jako rysownicy pracowali m.in. Grzegorz Rosiński i opłakiwany niedawno przez środowisko Bogusław Polch. Oprócz tego nakładem kilku różnych wydawnictw już w III RP ukazało się kilka kolejnych komiksów z kapitanem Żbikiem w roli głównej (ostatni z nich w 2013 roku).

Teraz Żbik powróci w towarzystwie porucznik Oli w ramach musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator”.

kapitan żbik
Kapitan Żbik i żółty saturator

Spektakl zostanie pokazany na deskach warszawskiego Teatru Syrena. Autorem koncepcji i scenariusza jest Wojciech Kościelniak, który zajmie się też reżyserią. W roli tytułowego bohatera naprzemiennie będą występować Maciej Maciejewski i Łukasz Szczepanik. W obsadzie musicalu wystąpią również naprzemiennie Adrianna Szczepaniak i Iga Rudnicka (Ola) oraz Tomasz Więcek i Albert Osik. Ten ostatni wcieli się w agenta obcego wywiadu, który przybędzie do Warszawy w celu zakłócenia obrad zjazdu KC PZPR.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej reżyser spektaklu „Kapitan Żbik i żółty saturator”, pojawią się w nim liczne odniesienia do lat 70. Całość podkreślać będzie dwoistość naszego podejścia do głównego bohatera, który z jednej strony wniósł do polskiej popkultury dużo koloru, a z drugiej pełnił służbę milicyjnego aparatczyka. Fabuła przedstawienia nie będzie powiązana bezpośrednio z żadnym z istniejących numerów „Kapitana Żbika”. Warto podkreślić, że to nie pierwsza taka sytuacja, gdy bohater rodzimej popkultury trafił do musicalu. Podobnie było również z Geraltem z Rivii, którego losy przedstawiono w spektaklu Teatru Muzycznego w Gdyni pt. „Wiedźmin”.

Oficjalna premiera musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator” już 29 lutego. Przez dwa wcześniejsze dni odbywać będą się pokazy przedpremierowe. Bilety do nabycia TUTAJ.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...