Nowy cennik abonamentu RTV ustawia astronomiczne opłaty za posiadanie telewizora. Może to dobrze, że nikt nie każe nam go płacić?

Felieton/TV 21.01.2020
Nowy cennik abonamentu RTV ustawia astronomiczne opłaty za posiadanie telewizora. Może to dobrze, że nikt nie każe nam go płacić?

Nowy cennik abonamentu RTV ustawia astronomiczne opłaty za posiadanie telewizora. Może to dobrze, że nikt nie każe nam go płacić?

Spór wokół abonamentu RTV toczy się w Polsce od wielu lat, ale właściwie bez wielkich zmian w najważniejszych aspektach. Opublikowany dzisiaj przez Pocztę Polską cennik na 2020 roku również nie zmieni wiele. Bo choć opłaty są skandalicznie wysokie, to przecież nikt na powaznie nie pilnuje pobierania tych pieniędzy.

Dla nikogo mieszkającego w Polsce nie jest żadną tajemnicą, że poziom pobieranych opłat z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego stoi na żenująco niskim poziomie. To jedna z najbardziej niepopularnych danin płaconych na rzecz państwa. Dzięki danym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wiemy, że w 2018 roku odpowiednią opłatę uiściło zaledwie 31 proc. gospodarstw domowych. Powodów niepłacenia abonamentu RTV jest wiele i właściwie od lat się nie zmieniają, choć od czasu powszechnego wejścia do Polski serwisów Video on Demand stały się jeszcze bardziej ewidentne.

Najważniejsze to niechęć dokładania do telewizji wypełnionej reklamami, sprzeciw wobec upolitycznienia publicznego nadawcy, kiepska jakość obrazu i dźwięku czy brak oryginalnych dzieł na wysokim poziomie.

Klient mający na bieżąco do czynienia z jakością Netfliksa, HBO czy choćby lokalnych platform streamingowych, nie widzi powodów, dla których miałby przymusowo oglądać telewizję. A sam fakt zakupu odbiornika nie musi się wiązać z korzystaniem z programów udostępnianych na MUX-ach lub przez telewizje satelitarne i kablowe. Równie dobrze można go wykorzystywać jako narzędzie do gier lub DVD i blu-ray.

Inna sprawa, że (jak pisałem w artykule dotyczącym wzrastającej popularności VOD) na wyjątkowo niskim poziomie stoi też świadomość Polaków, kiedy są zobowiązani do płacenia abonamentu RTV i w jaki sposób uiścić daninę. Dla większości osób wydaje się absurdalne, że muszą corocznie płacić za posiadanie radia lub telewizora, tak jakby nie kupili ich na własność, a jedynie wynajmowali. Uznają więc po prostu, że coś takiego jak abonament ich nie dotyczy lub jest od razu uiszczane przy okazji opłaty za sygnał telewizyjny. A tymczasem opłaty abonamentowe to zupełnie osobna i dosyć wysoka kwota.

nowy abonament rtv

Poczta Polska podała cennik abonamentu RTV w 2020 roku. Wysokość opłat nie zmieniła się od 2017 roku, ale co z tego, skoro jest zdecydowanie za wysoka.

Za dwanaście miesięcy posiadania odbiornika radiowego jesteśmy winni państwu 75,60 zł, a rok korzystania z telewizora (z lub bez radia) wiąże się z opłatą w wysokości 245,15 zł. A wszystko w celu dotowania uświęconej misji telewizji publicznej, której ta od lat nie wykonuje. Wydaje się zresztą, że właśnie tutaj jest pies pogrzebany. Nie chodzi nawet o nagminne promowanie władzy przez Telewizję Polską metodami, które mają wiele wspólnego z propagandą, a niewiele z dziennikarstwem. Ten aspekt wbrew pozorom nie ma jednak wielkiego znaczenia, bo niechęć do płacenia za abonament RTV zdecydowanie przekracza granice partyjne i ideologiczne.

Polaków boli przede wszystkim brak wartościowych dzieł, nieprzejrzysty system opłat i niemożliwość weryfikacji usługodawcy. Jeżeli Netflix lub jakikolwiek inny dostarczyciel usług czy treści nie spełnia naszych oczekiwań, to mamy możliwość rezygnacji z umowy lub dochodzenia swoich praw. A na wielokrotne łamanie zapisów misji publicznych mediów pozostajemy całkowicie bezradni. Nie wspominając o tym, że abonament RTV w obecnym kształcie to relikt z czasów przed nastaniem globalnego Internetu. Nie nadąża ani za rozwojem technologicznym, ani zmieniającymi się przyzwyczajeniami widzów. Tak po prawdziwe nie istnieje więc realny powód, żeby go płacić. Oczywiście oznacza to łamanie prawa, ale w sytuacji, gdy władzy nieszczególnie zależy na ściganiu niepłacących, mamy do czynienia z całkowicie martwym przepisem.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy cieszyć się z obecnej sytuacji. Z dwóch powodów.

Po pierwsze dlatego, że w razie zmiany nastawienia olbrzymia część społeczeństwa zostałaby postawiona przed groźbą płacenia olbrzymich kar. Gdy rodzi się gwałtowna potrzeba dodatkowych pieniędzy nawet względy polityczne mogą stracić na znaczeniu. A przecież sama Telewizja Polska dopiero co dostała olbrzymie dofinansowanie sięgające 2 mld złotych. Trudno to nazwać sytuacją komfortową dla wszystkich przeciwników abonamentu. Nie dość, że nisko oceniany przez nich dostawca treści jednak dostał potrzebne mu pieniądze, to w sposób daleki od standardów przejrzystości i demokracji, gdzie powiązania między mediami i politykami powinny być jak najmniejsze. W tym sensie zamieszanie wokół abonamentu staje się tylko jedną ze składowych bardzo złego stanu mediów publicznych.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (113)

390 odpowiedzi na “Nowy cennik abonamentu RTV ustawia astronomiczne opłaty za posiadanie telewizora. Może to dobrze, że nikt nie każe nam go płacić?”

 1. Po pierwsze: autor tego artykułu jest niedoinformowany, przepełniony goryczą, całkowicie subiektywny i kilka innych nieciekawych przywar – można by powiedzieć że kłamie i bredzi.

  Otóż TVP wywiązuje się z misji aż nadto. Serio. Tu raport za 2018 (za 2019 jeszcze nie ma, ale będzie i będzie w porządku) z wykorzystania środków z abonamentu (50% dla TVP):
  https://s.tvp.pl/repository/attachment/e/4/7/e474b7a0e6d5ced834134ccb0371ccc11552665798631.pdf

  Po drugie, oprócz tego że TVP wywiązuje się z misji, to jest pierdzieloną tubą propagandową, publicznie kłamie, łże, przekręca, jątrzy, nie wykonuje wyroków sądów, i parę innych rzeczy za które już dawno powinna mieć zabraną koncesję.

  Po trzecie czegoś takiego jak abonament RTV – a tym bardziej opłata za posiadanie radioodbiornika; nie powinno być w takiej formie i takiej wysokości.

  Po czwarte J***Ć PIS i TVP.

  • Jednak co niektórych bolą fakty podawane przez TVP. Opozycja nawet nie ruszy z inicjatywą zmiany w abonamencie rtv, tacy oni zapracowani.

   • Tak, bolą mnie “fakty” podawane w TVP, bo z faktami nie mają nic wspólnego. TVP kieruje się wspaniałymi ideami północnokoreańskiej telewizji publicznej – nie wiem czy do tego powinno to dążyć.

     • Ale co ma TVN wspólnego z moim wpisem? TVN to prywatna telewizja i może mówić co chce. TVP jest utrzymywana z pieniędzy podatników, i to jest istotne.

     • Mylisz się kolego, TVN czy Polsat nie mogą a raczej nie powinny interpretować wiadomości tak jak im się to podoba. Dziennikarz to zawód zaufania publicznego i niezależnie od pracodawcy powinni rzetelnie przedstawiać wydarzenia. Problemem dziennikarstwa obecnie to nie przedstawianie faktów tylko narzucanie swojej narracji. Takimi cechami kierują się wszystkie stacje TVP, Polsat czy TVN. Troszkę nie rozumiem krytyki TVP, bo narracja TVP zawsze była jedna i niezmienna od lat, narracja partii rządzącej. Tak było za PO, tak jest za PIS-u!

     • No to może zacznijmy się czepiać Do Rzeczy, W sieci czy innych prawicowych gazet i czasopism, które są nawet finansowo powiązane z partią rządzącą? TVN jest amerykańskie (nie ma powiązań finansowych z PO), Polsat jest prywatny (i raczej bliższy rządowi, z którym Solorz-Żak robi interesy).

      Media powinny patrzeć na ręce władzy, a u nas patrzą na ręce opozycji (co nie ma sensu większego).

     • Możemy przyczepić się Do Rzeczy, możemy też przyczepić się do Gazety Wyborczej i sprawie smarowania dziennikarza na brązowo, wysłania na marsz niepodległości i cały blamaż w wyniku tej prowokacji. Zgadzamy się jednak w jednej kwestii, dziennikarze powinni patrzeć władzy na ręce. Ja bym poszedł jeszcze dalej, Media powinny patrzeć wszystkim politykom i urzędnikom na ręce, bez znaczenia z jakiej partii pochodzą :-)

     • Dalej jednak nie rozumiesz, że od stacji, za którą płacisz w podatkach można oczekiwać wyższego standardu niżo stacji prywatnej, która za wszystko co emituje płaci sama. Tvn możesz nie oglądać tak jak i tvp ale za tvp musisz płacić czy oglądasz czy nie. Stąd rozgoryczenie.

     • Rozumiem, tylko mam inny punkt widzenia :-)
      Mieszkałem już w kilku krajach i nie mówię tutaj o 2 tygodniowych wakacjach. We wszystkich krajach w jakich dano mi było mieszkać telewizja publiczna (opłacana z abonamentu) zawsze była pro-rządowa, w mniejszym lub większym stopniu. Natomiast Ty nie rozumiesz elementarnej podstawy jaką jest prawo i dorabiasz do tego swoja własna ideologie. Abonament RTV to podatek za posiadanie odbiornika radiowo telewizyjnego, nie za to jaka stacje oglądasz lub nie oglądasz. To że pieniądze z tego podatku są przekazywane na TVP nie jest żadną tajemnica.

      Zgadzam się z tym że to głupi podatek, bo czemu nie płacić podatku za lodówkę, kosiarkę do trawy lub ekspres do kawy, Ale to kolejny podatek mający na celu przerzucenie części kosztów utrzymania rządowych mediów na podatnika.

      Moje oczekiwania odnośnie standardu nie spełniła żadna stacja TV skutkiem czego mam projektor oraz wzmacniacz, odtwarzacz sieciowy i gramofon. Nie musze płacić abonamentu RTV. (samochód mam firmowy)

     • Nie, narracja TVP nie jest obecnie taka jak za innych rządów. Przypomnę o czystkach w TVP, w PR oraz o masowych odejściach z powodów ideologicznych i moralnych. Nie muszę chyba wymieniać flagowych programów które zostały przez “dobrą zmianę” praktycznie zniszczone – prawda? Ah nie, no napiszesz że przecież są. No są. Ale to już nie to samo.

      I niestety prawie codziennie rano szefowie działów informacyjnych na regionach dostają prikazy czym się zająć a czym się nie zajmować. Opowiadają o tym ludzie którzy zakończyli współpracę z TVP i kwitują jednym: tak źle nie było od komuny.
      I oczywiście, jak się robi materiały o żarciu, ogrodzie, przyrodzie czy muzyce to jest w miarę komfort – natomiast w kulturze i newsach jest dramat.

     • Skoro wiesz co napisze to raczej moja odpowiedz mija sie z celem :-)

      Czystki w TVP i PR, czyli za czasów PO przeszukania redakcji i rekwirowanie komputerów dziennikarzy było w porządku?

      Piszesz że flagowe programy zostały praktycznie zniszczone i jednocześnie że są, ale Twoim zdaniem nie takie same. Przepraszam ale nie rozumiem Twojej retoryki.

      Koalicja PO/PSL miała 3 największe stacje telewizyjne, większość rozgłośni radiowych które pompowały w społeczeństwo swoją propagandę. Kiedy TVP robi to, co robiło od zawsze, służy propagandowo party rządzącej, części wychowanków TVN się to nie podoba. Masz wybór nie oglądaj TVP.

      Boli Cię abonament RTV? Oczekiwania swoje kierujcie do osoby która dała przyzwolenie na nie opłacanie abonamentu RTV, Tuska. Nie ma regulacji prawnych? Piszcie do polityków PO o wywiązanie sie z obietnic.

      Ciesze się że nie oglądam TV, nie musze poddawać się poddziałom jakimi chcą skłócić społeczeństwo media i politycy. Nie musze się poddawać dziecięcej naiwności że jedna partia to lek na całe zło tego świata, a druga to tylko dno i kilometr mułu. Miłego dnia!

     • W TVP i PR nie było żadnych przeszukań, było jedno czy dwa głośne i związane ze śledztwem ale w innych redakcjach (gazet). Nie było to ładne, oczywiście.

      Programy zniszczone to np. Teleexpress czy Jaka to melodia – plus kilka innych, powinieneś znać temat. W PR podobnie, wiele programów już nie jest takich samych bo wymieniono wszystkich na politycznych klakierów.

      Koalicja PO/PSL nie miała żadnych stacji oprócz ew. rządowej TVP – a to, że jakieś stacje sympatyzują (zwykle czasowo) z ogólną linią jaką obrał rząd (np. kierunek Unia itd.) to całkiem inna sprawa.

      Tusk nie dał żadnego przyzwolenia do niepłacenia abonamentu – to co piszesz to kłamstwo i manipulacja. Zacytuję z Wprostu z 29.04.2008r.:

      Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia – zapowiedział premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej.

      Jeśli widzisz tutaj przyzwolenie do niepłacenia to współczuję.

      Zauważ że w moich wypowiedziach nigdzie nie chwalę PO. Nie wiesz nic o moich poglądach, oprócz tego że nie zgadzam się z zagrabianiem i upolitycznianiem wszystkiego co możliwe przez PIS.

 2. Swoją drogą to na rynku jest spora nisza i dziwne, że żaden producent telewizorów jej jeszcze nie wykorzystał – potrzebne są ‘telewizory’ bez możliwości odbioru sygnału TV. Brak możliwości odbioru TV – nie ma potrzeby płacenia abonamentu. Można oczywiście kupić jakiś duży monitor (sam to rozważam) ale takie rozwiązanie ma jednak sporo minusów: brak pilota, brak wbudowanych głośników, brak smart tv, do tego tego monitor wychodzi drożej od tv.

 3. Polakow boli wszystko to, za co musza placic. Nie wazne czy to na TVP czy na TVN, czy na Owsiaka czy na Caritas. Przecietny Polak jakby mogl, to by zadnego podatku nie placil ale za darmo wszystko wezmie. Polak = Dziad. Mowa o zachowaniu a nie o zasobnosci portfela.

 4. Nie mam od 2 lat telewizora, a radia rzadko słucham bo odczuwam dyskomfort słuchając audycji. Już pisałem na ten temat do poru redakcji radiowych. Nikt z tym nic nie robi. Najlepsza jest Olewka-
  Yato.

 5. Czemu w krajach zachodnich (np. UK), gdzie jest abonament, to wszyscy płacą i nie płaczą jak w Polsce? Ja płacę abonament choć TVP(iS) nie oglądam i mi to nie przeszkadza. Jest obowiązek? Jest. Gdyby go znieśli, to bym nie płacił. Powinnyśmy się cieszyć, że nie powiązali tego z rachunkiem za prąd, bo to by były dopiero płacz.

 6. Wolę nie mieć telewizora niż opłacać TVPis. Żeby nie było – Tusk Vision Network nie jest lepszy. Dobrze, że jest Netflix i inne na lapku.

 7. Moim zdaniem, to KRRiT lub rząd powinien płacić mi zaoglądanie telewizji publicznej a nie ja im. To bardzo proste, to rząd ma korzyść z tego że społęczeństwo ogląda te rządowe wypociny majace na celu hipnotyzowanie ich i programowanie. Zacznijcie ludziom pałacić za oglądnie miesięcznie po 200zł to będą oglądać, a wprowadźcie bonusy od ilości godzin oglądania czyli im wiecej godzin ogaldaja tym wiecej kasy dostają to ciągle, nałogowo oglądać. Dzięki temu będą mieli wytresowane zwierze człowiecze bez wlasnego myslenia, które zrobi dokladnie jak rząd chce…taki posłuszny piesek. Korzyść obustronna.

 8. Wg mnie powinno się wprowadzić bardzo niski abonament płatny przez wszystkich polaków doliczany do podatku, pisząc niski mam na myśli naprawdę niską opłatę rzędu 1 zł miesięcznie. Można powiedzieć że to bardzo mało ale jednocześnie postuluje aby z tego abonamentu były utrzymywane tylko jeden program telewizji i jeden program radia. Reszta do sprywatyzowania. Przy założeniu że płaciłoby 25 mln polaków mamy 300 mln zł, jeśli to byłoby mało można nałożyć np. 5% podatek na reklamy w tv i radio w zamian za zaniechanie ich emisji w tv i radiu publicznym (nadawcy prywatni już kiedyś byli za takim rozwiązaniem), biorąc pod uwagę rynek reklamy tv i radio w 2018 który wyniósł 5,144 mld zł dodatkowy wpływ wyniósłby 257 mln zł czyli razem mamy prawie 560 mln zł rocznie na utrzymanie jednego programu tv i jednego programu radia. Żeby dotychczasowa produkcja TVP nie została zapomniana no bo ciężko byłoby ją przypominać jeśli zostałaby tylko jedna antena całą dotychczasową produkcję filmową, widowiskową, publicystyczną , serialową, rozrywkową itp. należałoby przenieść do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej skąd każdy mógłby wykupić prawo do emisji a nowa TVP i radio byłoby z tej opłaty zwolnione. Wpływy byłyby częściowo przeznaczone na cyfryzację a reszta na statutowe działania PISF-u.
  Jakie mamy zalety takiego rozwiązania ?
  Jest program w tv i jeden w radio do dyspozycji politycznej czyli transmisji uroczystości państwowych, emisji przemówień, obwieszczeń itd.
  Z uwagi że jest tylko jeden program nie ma miejsca na idiotyczne programy typu talent show gwiazdy jeżdżą na lodzie czy seriale dla gospodyń domowych.

 9. Od kiedy telewizja pseudopubliczna stała się spółką akcyjną podlega pod kodeks prawa handlowego. Co za tym idzie nie ma umowy- nie ma podstaw do roszczeń abonamentu.

 10. Jeśli dobrze rozumiem opłata jest pobierana od każdego telewizora niezależnie czy coś jest podłączone do niego czy nie
  Czyli duże monitory nie wliczają sie?
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 11. Komedia. Widzę że niektórzy tak uwierzyli w system że są gotów go bronić. Powiem tak. Nie wszystkie zachodnie pomysły są dobre. Zmuszanie ludzi do płacenia na państwowa telewizję to zwykle złodziejstwo, zalatuje to zwyczajnie Koreą. Gdzie ten kapitalizm i demokracja? Ludzie w uk, Danii, Niemczech płacą …to niech płacą. Połowa narodów w eu jest już tak rozbrojona i zniszczona że ludzie nie potrafia już korzystać z pierwotnych instynktów jak np obrona w sytuacji zagrożenia lub zwyczajnie się boją gdyż mniej problemów będą mieć dając się zabić bądź zgwałcić a co dopiero jakby mieli jeszcze myśleć i uświadomić sobie że są okradani. Sprawa jest naprawdę prosta. Ktoś każe ci płacić za usługę z której nie chcesz korzystać. Tłumaczenia że płacimy za możliwość odbioru sygnału bądź za samo posiadanie odbiornika jest jeszcze głupsze. To jak opłacać ubezpieczenie auta którego nie posiadasz no ale musisz płacić bo takowe możesz kupić. To że większość Polaków nie chce płacić abonamentu lub nie płaci to nie objaw żydostwa i chamstwa tylko przejaw logicznego myślenia.

 12. Jeżeli ktoś z PiS kradnie ich odpowiedzią jest że oni też kradli. Niech zakodują TVP i kto będzie chciał oglądać niech płaci. Nikt za telewizor Polakom nie płaci, mało tego przy zakupie biorą podatek to jeszcze chcą aby płacić za jego posiadanie. Jeszcze trochę a będziemy płacić za posiadaniem pralki lodówki zmywarki a może i komputera.Dlaczego mamy się składać na szczujnie PiS.

 13. W wielu sprawach jesteśmy uzależnieni od państwa…państwowy prąd, przymusowe składki emerytalne i wiele innych o których każdy rozsądny człowiek wie.
  Gdyby Państwo wkładało rękę do mojej kieszeni tylko po to 245, 15 byłbym przeszczęśliwym człowiekiem.
  Musimy przyjąć to, nasza wolność jest ograniczona, pomimo tego, że nigdzie nie widzimy drzwi od celi ani płotów z drutu.

 14. Głupie przepisy. Skoro nie oglądam TVP, a telewizor używam do oglądania netflix-a i HBO go to dlaczego mam płacić. W takim razie przy zakupie telewizora powinna być opcja wyboru. Z możliwością podłączenia do anteny i bez możliwości. Wtedy byłoby proste.

 15. Można powiedzieć ze w UK jest obowiązek płacenia opłaty za posiadanie ODBIORNIKA (tv, telefon etc) pozwalającego na odbiór treści audio/video w kwocie £13,20 miesięcznie z kara za brak opłaty£1000 mimo ze BBC jest stacja politycznie zależna od rzadu, ale spróbuj niezapłacone to się przekonasz czy warto było. Tak samo powinno być w Polsce , bez względu na jęki opornych. Prawo jest prawo i należy go przestrzegać lub go ZMIENIĆ !

 16. TVP S.A. spółka akcyjna. To nie jest firma państwowa tylko prywatna. Abonament RTV jest za możliwość oglądania telewizji i radia, nie za możliwość oglądania TVP. Tylko dlaczego dotacje i wpływy z abonamentu dostaje TVP. Czyli podsumowując TVP s.a. dostaje legalną łapówkę w zamian za propagandę obecnego rządu.

 17. Nie zapłacę za mój MONITOR. Argument “ale płacisz za możliwość odbioru” jest słaby – bo takim tokiem myślenia państwo wisi mi masę kasy za gotowość pracy w jego strukturze. A jestem w gotowości!

 18. Jakby spidersweb byl chociaz troche rzetelny w tym co pisze to w tych artykulach bylaby rowniez wzmianka o tym, ze kazdemu przysluguje prawo do wyrejestrowania odbiornikow radiowo-telwizyjnych (oczywiscie jesli ich nie posiada :)).

  Uwazam ze tutaj panuje najwieksza niewiedza w tym temacie Polakow. Wejdz na strone poczty, wyrejestruj i nikt nie ma prawa Ci wejsc do mieszkania zweryfikowac czy masz jakis odbiornik czy nie masz (nawet listonosz). Nie jest to nowosc ze sa osoby w Polsce ktore nie maja odbiornikow wiec moga Cie cmoknac i tyle w tym temacie.

  A tutaj toczy sie debata o nie wiem co. Po co tracic nerwy na glupoty? Jedyne co sie moze stac w tej sprawie to po prostu dodadza nam manipulacyjna oplate do mieszkania gdzie beda sobie doliczac ten abonament. Dopoki to sie nie stanie bardzo latwo jest sie z tego wypisac.

  Ta ustawa jest martwa od dawna tak samo jak jej egzekucja.

 19. Pomijając politykę (bo TVP zawsze była tubą władzy – każdej) to chyba największą bezczelnością jest to że mając kablówkę i tak musimy płacić ten faktycznie – podatek i nie ma systemu rozliczenia się między nadawcą kablówki/cyfrówki TVP. A reklamy lecą. A swoją drogą to i tak jesteśmy chyba jednym z bardziej wolnych krajów. U nas nie zarejestrujesz to mogą Ci w sumie skoczyć. W innych krajach są takie pomysły jak np. rejestracja telewizora przy zakupie, albo słynne brytyjskie auta z wykrywaczami sygnału.

  • Co to za porównanie? ;) W 2019 r. PiS przekazał na służbę zdrowia 97,6 mld zł. To jest o 7,6 mld zł więcej niż w 2018 r. i o 1,2 mld zł więcej niż przewiduje ustawa.

   • A co to dopiero za porównanie?? Służba zdrowia jest obowiązkowa i to nie PiS a podatki pracujących ludzi ją utrzymują. Mówimy tu o złodziejstwie w postaci abonamentu i gigantycznych dopłatach do TVP.

 20. Zakodować sygnał i kto będzie chciał to wykupi dostęp. Tylko okaże się że z TV korzystają emeryci i renciści a reszta używa TV jako monitorów.

 21. Płace abonament radiowo telewizyjny w Niemczech cale życie I to co kwartał 250zł czyli 1000 za rok I nie mam z tym problemu. Powini w Pl zrobic jak tu przymusowa opłata jak nie to komornik.

 22. Prawda jest taka:
  Po jakiego ch….a ściągają różne gwiazdy i pseudo gwiazdy na jakieś koncerty czy sylwestry,nawet charytatywne, skoro i tak żądają one wysokich kwot za godzinę grania. Ziarnko do ziarnka… Wtedy nie trzeba by im było tyle kasy

 23. Odkąd TVP jest spółką prawa handlowego a nie instytucja skarbu państwa, abonament jest w świetle prawa bezprawny. Spółką prawa handlowego by otrzymać jakiekolwiek pieniądze związane ze swoją działalnością musi podpisać na to umowę obustronną, abonament wymuszony nie jest taka umową.
  Koniec i kropka.

 24. Większość osób posiada telewizję cyfrowa za którą też uiszcza abonament może czas na nowelizację ustawy by abonament RTV zostal pobierany z danych opłat od operatorów telewizji cyfrowych a nie pobierać dwóch opłat bo skoro opłacamy jedno czemu mamy płacić za drugie

  • Zawód byle jakiego dziennikarza był wyceniany na najniższą krajową, a nawet ludzie chodzili na półroczne bezpłatne staże. Myk z TV partyjną jest taki, żeby zatrudnić tłumy osób nie nadających się do pożytecznej pracy. W zamian za zatrudnienie jest dozgonna wdzięczność, co widać na ekranie. Dobry dziennikarz pójdzie do normalnej stacji TV, gdzie zapłacą odpowiednio za jego kwalifikacje.

 25. Twórca ów obecnego komentarza powinien zajrzeć że od 2 lat fiskus ściąga z ludzi brak opłat za owy abonament uchowają się tylko ci co nie zostaną podkablowani a wcześniej nie rejestrowali odbiorników radiowo telewizyjnych. Więc redaktorze najpierw wiarygodne fakty a nie wyssane z przeszłości a ps urząd ściąga do 5 lat wstecz

 26. Co by się nie działo to dla wszystkich wina PISu . A jak rządziło PO to co było takiego super że tak chcecie ich powrotu???Jakie korzyści mieliście??Zawsze wszystko drożało. Jeśli chodzi o abonament rtv to czemu ktoś ma płacić go skoro wielu ludzi opłaca np w Cyfrowym Polsacie i oni kanały mają w swojej ofercie więc od nich niech żądają zapłaty za każdego klienta… chore by było płacić dwa abonamenty.

 27. Szczerze to ja nie oglądam jakiś TVP Tvn Polsat bardziej Canal+ HBO Eleven Discovery to nie będę płacił za coś z czego nie korzystam

 28. Ludzie czy Pis czy Po oni chcą tylko władzy . A krew mnie zalewa jak słysze takie bzdury jak np. ” Pis jest leprzy , Po jest leprze ” to tak jak bym słuchał kłutni na podwurku czyja drużyna piłkarska jest lepsza nie zalerznie od tego gdzie w rankingu się znajduje ( na dobre i na złe ) ! Nie ważne która partia daje wiecej i tak zabiera to obywatelą i robią się w tym coraz bardziej zuchwali . Zamiast się dzielić z wyznawców iednych czy drugich ziednoczmy się by żadna władza nie miała pełnej władz i bali się głosu ludu poto jest demokracja zeby muc wybrać partie która ma leprzy program polityczny a nie poto by ślepo iść nadno razem z jedną z parti . ” POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO , POLACY NIC SIĘ NIESTAŁO ” STAŁO SIĘ ALE NIKT NIE CHCE PRZYZNAĆ SIĘ DO BŁĘDU .

 29. Nie mam nic przeciwko TVPropaganda … przecież na całym Świecie, każda dyktatura ma swoją telewizję…
  Jest tylko jedno “ale” : pensje pracowników i kierownictwa powinny być pensjami urzędników – nie więcej – to nie są biznesmeni/celebryci/youtooberzy …
  skoro to jest “misja” to chyba wynagradzanie ich minimalną pensją będzie uczciwe ? A Kurskiemu dać średnią krajową ! a co – niech ma – stara się…

 30. Za co płacić abonament? Aby wysłuchiwać tylko o Pisie bo PiS to bo PiS tamto bo PiS jest najlepszy? . Już na wymioty bierze jak się ogląda wiadomości w TVP. Dlatego już TVP nie oglądam. Wyzywają od złodziei a to PO a to Owsiaka a sami kim są? 2mld dla TVP czy pieniądze na eksperymenty Rydzyka to jawna kradzież. Zamydlenie oczu 500+ Jedyna TV w Polsce i pewnie nawet na świecie która jest przeciwna WOŚP czyli już sobie wrogów wśród Polaków robią. Po drugie mają reklamy z których też mają pieniądze. Inne TV w Polsce utrzymują się z reklam i równie dobrze mogli by wołać o dofinansowanie z rządu jakie dostaje TVP.

 31. Pamiętam jak Pan Tusk w kampanii wyborczej przekonywał, że gdy PO wygra t zniesie abonament. W sieci łatwo znaleźć nagranie jak zachęca Polaków do tego by nie płacili abonamentu.

 32. U nas z abonamentem RTV jest jak z opłatą klimatyczną w miastach, gdzie poziom emisji ze spalania śmieci przekracza wszelkie normy i zagraża zdrowiu. Truj się i płać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

“ad”

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...