Dziś 100. rocznica urodzin Federico Felliniego, uznanego włoskiego twórcy. Gdzie legalnie obejrzymy jego filmy?

Top/Film 20.01.2020
Dziś 100. rocznica urodzin Federico Felliniego, uznanego włoskiego twórcy. Gdzie legalnie obejrzymy jego filmy?

Dziś 100. rocznica urodzin Federico Felliniego, uznanego włoskiego twórcy. Gdzie legalnie obejrzymy jego filmy?

Dziś, tj. w poniedziałek 20 stycznia przypada 100. rocznica urodzin włoskiego reżysera Federico Felliniego. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się produkcjom reżysera, dostępnym w streamingu.

Federico Fellini urodził się 20 stycznia 1920 roku we włoskim Rimini. Syn wędrownego sprzedawcy i gospodyni domowej po przeprowadzce do Rzymu w wieku 19 lat, zaczął interesować się filmem. Ważnym krokiem w jego karierze filmowca był rok 1945, gdy dostał możliwość pracy przy filmie „Rzym, miasto otwarte” Roberto Rosselliniego. Fellini był współautorem scenariusza obrazu i od tego czasu jeszcze mocniej złapał kinematograficznego bakcyla.

Za debiut reżyserski Włocha uznaje się film „Światła Variete” z 1950 roku.

Od tego czasu Fellini rozpoczął coraz prężniej radzić sobie w filmowym biznesie i tworzyć coraz śmielsze fabuły. Łącznie nakręcił ponad 20 pełnometrażowych filmów, z których część zapisała się złotymi zgłoskami w historii kinematografii. Wiele z nich nagrodzonych zostało prestiżowymi nagrodami, w tym Złotą Palmą Cannes czy Oscarem. W 1993 roku reżyser został natomiast pośmiertnie nagrodzony Oscarem specjalnym za wkład w historię kinematografii.

Federico Fellini – gdzie obejrzeć jego filmy?

Osiem i pół

Najsłynniejszy film włoskiego twórcy, zwycięzca Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanlglojęzycznego 1964 roku. Opowieść o kryzysie twórczym reżysera, który próbuje skończyć swój najnowszy film, przykuła uwagę widzów nietuzinkową, autotematyczną warstwą opowieści.  Kilka lat temu powstał musical, nawiązujący do pracy nad filmem. Mowa o „Nine – Dziewięć” Roba Marshalla.

Film dostępny w serwisie TVP.VOD (bez opłat)

Słodkie życie (La Dolve Vita)

Wyrazisty portret życia i mieszkańców Rzymu. Główny bohater – dziennikarz i playboy rozkochuje w sobie kobiety, czym doprowadza do szaleństwa swoją narzeczoną. Film przygląda się, jak zmienia się zachowanie mężczyzny pod wpływem działań kobiety. Reżyser stara się nakreślić w ten sposób mentalność pokolenia.

Film dostępny w serwisie VOD.TVP.

Wałkonie

Opowieść o trudach wchodzenia w dorosłość. Piątka przyjaciół zbliża się do 30., ale wciąż niespieszno im się ustatkować. Traf jednak chce, że rodzice dziewczyny jednego z bohaterów naciskają na ślub młodej pary, w celu zapewnienia lepszego bytu swojej córce. Reżyser przygląda się, w jaki sposób małżeństwo zmienia życie lekkoducha. Jak poradzi sobie on z obowiązkami i koniecznością utrzymania rodziny?

Film dostępny w serwisie VOD.TVP

Rzym, miasto otwarte

Film Roberto Rosselliniego, którego jednym ze współscenarzystów był Federico Fellini. Film „Rzym, miasto otwarte” z 1945 roku uznaje się za dzieło przełomowe w karierze młodego filmowca, jako obraz który zaszczepił bakcyla kinematografii we włoskim twórcy.

Film dostępny w serwisie iTunes.

Miłość w mieście

Filmowa anotologia, opisująca zwyczajne życie w Rzymie. Na film składa się pięć krótkich historii, wyreżyserowanych przez uznanych włoskich twórców. Oprócz Felliniego, swoje segmenty otrzymali (m.in) Michaelangelo Antonioni, Dino Risi, czy Alberto Lattuda

Film dostępny w serwisie Chilli.

Dostępne są także: „Próba Orkiestry” (TVP.VOD), „Klauni” (iTunes) oraz „Miłość” Roberto Rosselliniego (ze scenariuszem Felliniego) (iTunes).

Teksty, które musisz przeczytać:

Miłość to wszystko, czego potrzebujesz. Najlepsze filmy na Walentynki

Jeśli wierzyć Beatlesom, wszystko czego potrzebujemy to miłość. Filmy, które tu zebrałem, pokazują jak wielką siłę ma to uczucie łączące dwoje ludzi. Bez względu na to, czy obchodzicie dzień zakochanych, jesteście sami, czy męczy was niespełniona miłość, poniższe filmy z pewnością dostarczą wam wielkich przeżyć. I osłodzą ten dzień.

Top/Film 14.02.2018

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

“ad”

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...