„Klimat”, „LGBT” i „feminatyw”. Znamy najważniejsze słowa 2019 roku

News/Trendy 03.01.2020
„Klimat”, „LGBT” i „feminatyw”. Znamy najważniejsze słowa 2019 roku

„Klimat”, „LGBT” i „feminatyw”. Znamy najważniejsze słowa 2019 roku

„Klimat”, „LGBT” i „feminatyw”. Tak według językoznawców brzmią słowa roku 2019. To one były najważniejsze w ubiegłych 12 miesiącach i to je odmienialiśmy przez wszystkie możliwe przypadki.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

W grudniu poznaliśmy młodzieżowe słowo roku. Ten zaszczytny tytuł przypadł „alternatywce”. Teraz nadszedł czas na słowo roku. Jak się okazuje, ani wspomniane określenie dziewczyn mających w poważaniu aktualne trendy ani „jesieniara” nie brały udziału w plebiscycie zorganizowanym po raz 9. przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury i Fundację Języka Polskiego. Kapituła w składzie: Jerzy Bartmiński, Jerzy Bralczyk, Katarzyna Kłosińska, Ewa Kołodziejek, Marek Łaziński, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Renata Przybylska, Halina Zgółkowa zdecydowała, że w ubiegłych 12. miesiącach inne słowa były o wiele ważniejsze.

Według kapituły, najważniejszym słowem 2019 roku był rzeczownik „klimat”.

Tuż za nim uplasował się akronim „LGBT”, a podium zamyka „feminatyw” (rzeczownik żeński utworzony od rzeczownika męskiego, np. doktorka). Prócz tego pod uwagę do tytułu słowa roku brane były jeszcze: „hulajnoga”, „nauczyciel”, „smog” i „wolne sądy”.

Wybór „klimatu” jako słowa roku 2019 uzasadnia na stronie konkursu Słowo na Czasie prof. Jerzy Bartmiński:

Klimat to powietrze, wiatr, woda, słońce, czynniki niezbędne do życia, zdawałoby się dane raz na zawsze, na stałe, aż tu nagle wszystko się zmienia: w czerwcu temperatura tropikalna, w grudniu 15 stopni, śnieg tylko na obrazkach. Gotujemy się. Tragedia zbliża się szybkimi krokami, już stoi w drzwiach! Klimat lekceważy granice państwowe, przekracza je, powinien zmuszać do współpracy międzynarodowej, ale nasi politycy żyją wyborami, nie rzeczywistymi problemami ludzi. Chwała młodym, którzy wykazują instynkt samozachowawczy i biją na alarm. Wybór klimatu na słowo roku jest wymownym znakiem, sygnałem ostrzegawczym.

Ponad to znamy wyniki plebiscytu internautów, którzy na najważniejsze według siebie słowo mogli głosować do 1. grudnia 2019 roku. Jak się okazuje, zdecydowali podobnie jak kapituła konkursu.

Pierwsze miejsce zajęło bowiem „LGBT”, a zaraz za tym akronimem uplasowały się „klimat” i „hulajnoga”.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...