Gubisz się w chronologii „Wiedźmina” od Netfliksa? Prześledziliśmy kolejność wydarzeń z serialu

Analiza/Seriale 21.12.2019
Gubisz się w chronologii „Wiedźmina” od Netfliksa? Prześledziliśmy kolejność wydarzeń z serialu

Gubisz się w chronologii „Wiedźmina” od Netfliksa? Prześledziliśmy kolejność wydarzeń z serialu

Jeśli zgubiłeś się w gąszczu wydarzeń serialowego „Wiedźmina”, to wierz mi, nie jesteś sam. Postanowiliśmy uszeregować najważniejsze wątki serialu w porządku chronologicznym. 

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Uwaga, spoilery!

Już w swojej premierowej recenzji pisałem, że twórcy zdecydowali się na dość kontrowersyjne rozwiązanie fabularne. Uważny widz spostrzeże, że pokazywane wydarzenia nie zazębiają się ze sobą. Co jakiś czas serial rzuca w naszą stronę sugestiami, że to, co obserwujemy na ekranie, odbywa się na przestrzeni bardzo wielu lat. Ilu? Tak naprawdę nie do końca to wiemy. Zadanie jest o tyle trudne, że Geralt i Yennefer nie starzeją się widocznie, trudno więc po liczbie zmarszczek dokładnie ustalić, kiedy dokładnie rozgrywają się poszczególne sceny.

Ważne jest jednak, że w serialu widzimy przynajmniej 3 dość od siebie oddalone linie czasu.

 • Linia młodej Yennefer – gdy ta uczy się w Aretuzie;
 • Linia przygód Geralta – wiele lat po naukach Yennefer;
 • Linia podróży Ciri – kilkanaście lat po linii przygód Geralta, chociaż nie wszystkich pokazanych w serialu.

Wiedźmin” – kolejność wydarzeń

Wątek Yennefer i Aretuzy (odcinki: 1-4)

wiedźmin fabuła

Ta opowieść wydaje się najstarsza. Taki wniosek można wyciągnąć, chociaż, jak już zostało powiedziane, czarodziejka nie starzeje się, więc czasem trudno jest połapać się, ile lat ma, gdy dzieją się kolejne wydarzenia. Możemy jednak swobodnie założyć, że cały jej wątek w Aretuzie to najwcześniejsze wydarzenia w całym serialu. Najsilniejszą chyba wskazówką jest, że na balu, na którym widzimy Yen już po przemianie, pojawia się król Foltest w wieku dziecięcym (w tym samym odcinku Geralt spotyka go, gdy jest już dojrzałym mężczyzną i królem). Sceny z nauką Yennefer w szkole rozgrywają się od 1 do 4 odcinka.

Wątek Geralta sprzed uczty w Cintrze (odcinki 1-3)

Wiedźmin - kadr z serialu

Do czwartego odcinka, zanim Geralt jeszcze zwiąże się przeznaczeniem z Cirillą, obserwujemy jego solowe (ale bywa, że z Jaskrem) przygody. Potyczka ze strzygą, spotkanie z „diabołem” i oczywiście starcie z Renfri, to przygody, które z pewnością odbywają się długo po przemianie Yennefer, ale jeszcze przed spotkaniem Geralta i Calanthe, a także intensywnym romansem z czarodziejką. Świadczy o tym choćby to, iż otoczenie wiedźmina wielokrotnie nawiązuje do „rzezi” w Blaviken. Przygody Geralta nie trwają zapewne dłużej niż kilkanaście lat, wiemy to, gdyż na przestrzeni wszystkich odcinków nie widać, aby towarzysz Geralta, Jaskier, starzał się znacząco.

Uczta w Cintrze i wewnętrzna przemiana Yennefer (odcinkek 4.)

the witcher netflix wiedźmin gra o tron korona królów serial czy warto

4. odcinek jest przełomowy dla serialu. To właśnie tam przeznaczenie zawiązuje losy Geralta i Ciri. Jednocześnie (chociaż trudno umieścić to jasno na linii czasu) Yennefer uświadamia sobie, że oddając swoją zdolność do reprodukcji, pozbawiła się czegoś ważnego. To schyłek pokornego życia jako czarodziejki i zapowiedź zmian w jej charakterze.

Spotkanie Geralta i Yennefer (odcinek 5.)

Kolejny istotny punkt linii czasu. Yennefer spotyka się z Geraltem z Rivii w Rinde, tam oczywiście mają swoją przygodę z dżinem. Ważne jest jednak, że ten odcinek – a jest to epizod 5. – łączy historię obojga bohaterów i od teraz ich przygody będą biegły mniej więcej równocześnie.

Geralt znowu w Cintrze i początek historii Ciri (odcinek 7.)

wiedźmin zdjęcia

Geralt, nagabywany przez innych, podejrzanie dobrze poinformowanych bohaterów drugoplanowych, w końcu pojawia się w Cintrze. Jak się okazuje, jest tam w dniu, w którym Nilfgaardczycy dokonują szturmu na zamek, jeszcze przed bitwą z otwierającego sezon odcinka. To o tyle ważne, że dopiero tu, w 7. odcinku, zaczyna się historia Ciri, którą poznajemy od epizodu 1., a więc od dnia upadku Cintry.

Wątek Lwiątka z Cintry przeplata się z opowieściami o losach Geralta i Yennefer, jest jednak od nich znacznie późniejszy. W zasadzie wszystko, czego dowiedzieliśmy się o Geralcie i Yennefer do tego momentu, to wydarzenia sprzed zagłady stolicy Cintry (też Cintry).

Wątek Ciri (odcinki 1-8)

the witcher netflix wiedźmin gra o tron korona królów serial czy warto

Historia rozgrywająca się po upadku Cintry i władzy królowej Calanthe, a która dotyczy jej wnuczki, rozpięta jest w zasadzie na cały sezon. Od pierwszego odcinka widzimy, jak dziewczyna przeżywa kolejne przygody swojego uchodźczego żywota i trwa to do finałowej sceny z 8. epizodu. Oczywiście pojawiają się retrospekcje i ten porządek jest zaburzony (w 7. odcinku widzimy raz jeszcze jak żegna się ze swoją babką), ale to tylko pojedyncze sceny. Najprawdopodobniej historia ta rozgrywa się w najkrótszym czasie – w porównaniu z opowieściami o Geralcie i Yennefer.

Bitwa o Wzgórze Sodden (odcinek 8.)

W 7. odcinku pojawiają się retrospekcje dotyczące otwierającej sezon zagłady Cintry, a w 8. widzimy już to, co wydarzyło się po niej. A więc zatrzymanie Nilfgaardczyków przez wojska Królestw Północy i czarodziejów na Wzgórzu Sodden. Możemy założyć (chociaż pewność będziemy mieli dopiero zapewne w kolejnej serii), że walka o zamek, podróż rannego Geralta na wozie Yurgi i przygarnięcie Ciri przez żonę wspomnianego kupca, Złotolitkę, dzieje się dokładnie w tym samym czasie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (12)

25 odpowiedzi na “Gubisz się w chronologii „Wiedźmina” od Netfliksa? Prześledziliśmy kolejność wydarzeń z serialu”

  • Dziewczyny, które miały magię, ale nie nadawały się na czarodziejki zamieniali w węgorze (traciły formę człowieka, ale nie magię), by czerpać z nich moc do czarów i zasilać szkołę.

 1. Strasznie to zagmatwane. Dla osoby która nie grała w gry i nie czytała książek Sapkowskiego trochę ciężko ogarnąć te skoki w czasie

  • Znajomosc gier nie ma tu znaczenia, pomóc może przeczytanie kilku opowiadan, nie trzeba znac calej sagi aby sie w tym polapac.

  • Znajomosc gier nie ma tu znaczenia, pomóc może przeczytanie kilku opowiadan, nie trzeba znac calej sagi aby sie w tym polapac.

 2. W czym tu sie gubić, wątek z Ciri dzieje się w teraźniejszości a cała reszta to chronologicznie ułożona przeszłość. Wątki splatają się razem w ostatnim odcinku podczas bitwy o Soden, swoją drogą nakręconej w Ogrodzieńcu pod Zawierciem. Nawet nie trzeba znać całej sagi aby się w tym połapać. Wystarczy znajomość kilku opowiadań. Mnie osobiście serial bardzo się podobał, czekam na drugi sezon.

  • …a w 8 odcinku ranny Geralt pyta się woźnicę Yurgę o odgłosy w oddali, a ten odpowiada, że to Nilfgaardczyczy prawdopodobnie dotarli do Wzgórza Sodden.

  • …a w 8 odcinku ranny Geralt pyta się woźnicę Yurgę o odgłosy w oddali, a ten odpowiada, że to Nilfgaardczyczy prawdopodobnie dotarli do Wzgórza Sodden.

 3. Zastanawia mnie jeden szczegół.
  Geralt ugryziony przez potwora jedzie na wozie Yurgi. Za chwilę jest scena z pola walki na wzgórzu Sodden, gdzie Tissaia de Vreis woła Yennefer (która po wyładowaniu chaosu i podpaleniu okolicy zniknęła). W międzyczasie obok Tissaii pojawia się Geralt, który też woła Yennefer. Po chwili znowu scena z Geraltem na wozie, który dojeżdża do posiadłości Yurgi.
  O co chodziło z tym jego wołaniem Yennefer na wzgórzu Sodden? Jemu to się po prostu śniło/wydawało gdy jechał na tym wozie, czy to był znowu jakiś skok w czasie?

 4. Zastosowanie trzech odrębnych linii fabularnych (Geralt, Yennefer, Cirilla) nie stanowi dla mnie problemu. Irytuje mnie natomiast nieprzestrzeganie przez scenarzystów chronologii wydarzeń w ramach linii fabularnej Geralta. Wątek strzygi pojawia się już w 3 odcinku gdy Geralt nie spotkał jeszcze Yennefer (poznają sie dopiero w 5 odcinku), podczas gdy z opowiadań jasno wynika, że wydarzenia ze strzygą dzieją się nie tylko po spotkaniu z Yennefer, ale również po wątku Jeża i Pavetty (odc. 4).

  Wspomniane wydarzenia w serialu przedstawiono w następującej kolejności:
  1. Strzyga.
  2. Jeż i Pavetta
  3. Poznanie Yennefer

  Zgodnie z opowiadaniami kolejność powinna być odwrotna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...