„Boże Ciało” na shortliście do Oscara dla filmu zagranicznego. To świetny czas dla polskiego kina

News/Film 17.12.2019
„Boże Ciało” na shortliście do Oscara dla filmu zagranicznego. To świetny czas dla polskiego kina

„Boże Ciało” na shortliście do Oscara dla filmu zagranicznego. To świetny czas dla polskiego kina

Polskie kino przeżywa niezwykły moment triumfu. Wyniki finansowe są z każdym rokiem coraz lepsze, wartościowych produkcji nie brakuje, a artyzm rodzimych twórców jest też doceniany za granicą. Właśnie ogłoszono, że „Boże Ciało” Jana Komasy dostało się na oscarową shortlistę. Powalczy m.in. z „Malowanym ptakiem” i „Parasite”.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Nie sposób wymienić wszystkich polskich filmów, które w ostatnich pięciu latach znalazły sporą widownię, a przy tym były doceniane na festiwalach w Polsce i poza granicami kraju. Nie dlatego, żeby takich produkcji brakowało. Tam gdzie kiedyś były jednak pojedyncze przypadki, teraz jest prawdziwa fala: „Ida”, „Kler”, „Fuga”, „Obywatel Jones”, „Zimna wojna”, „Boże ciało”. A to tylko te najbardziej znane. Nawet na pozór prosty wybór najlepszego polskiego filmu w 2018 roku sprawiał trudności, bo kandydatów było naprawdę sporo. W tym roku będzie zresztą podobnie.

Można wprost powiedzieć, że mamy do czynienia z historycznym momentem, co dostrzega się nawet Stanach Zjednoczonych. Do tej pory najmocniejszym polskim nazwiskiem w amerykańskim środowisku filmowym był oczywiście Paweł Pawlikowski. Ale właśnie dołączył do niego kolejny kandydat na gwiazdę międzynarodowej reżyserii – Jan Komasa.

Jego nowy film – „Boże Ciało” – ma szansę na Oscara. Wraz z takimi dziełami jak „Parasite” i „Malowany ptak” znalazł się na krótkiej liście nominowanych.

Chętnych do zdobycia statuetki za najlepszy film nieanglojęzyczny co roku jest wielu. Propozycje nadchodzą przecież z całego świata. Dlatego znalezienie się w najlepszej dziesiątce jest olbrzymim osiągnięciem, zaś polskiej produkcji udaje się to po raz trzeci w ciągu zaledwie pięciu lat. A warto pamiętać, że w obu poprzednich przypadkach udało się dostać do finałowej piątki („Ida” ostatecznie wygrała, a „Zimna wojna” musiała uznać wyższość „Romy”).

Czy „Boże ciało” ma szansę na podobny sukces? Jak najbardziej. Widownia filmu Komasy z każdym tygodniem się powiększa, a wkrótce trafi on też dystrybucji kinowej w USA. Równie zachwyceni produkcją są krytycy w Polsce i na świecie (pozytywną recenzję „Bożego Ciała” znajdziecie też na Rozrywka.Blog). Przy czym konkurencja w tym roku będzie równie mocna jak w poprzednim sezonie. Na shortliście do Oscara znalazły się także m.in. koreański „Parasite”, czeski „Malowany ptak”, francuscy „Nędznicy” czy „Ból i blask” Pedro Almodovara.

Pełna shortlista kandydatów do zdobycia Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego:

  • Czechy, Malowany ptak
  • Estonia, Truth And Justice
  • Francja, Nędznicy
  • Węgry, Those Who Remained
  • Macedonia Północna, Honeyland
  • Polska, Boże Ciało
  • Rosja, Wysoka dziewczyna
  • Senegal, Atlantics
  • Korea Południowa, Parasite
  • Hiszpania, Ból i blask

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...