Adam Driver rozwodzi się ze Scarlett Johansson. Film „Historia małżeńska” jest już na Netfliksie

Recenzja/Film 06.12.2019
Nasza ocena:
Adam Driver rozwodzi się ze Scarlett Johansson. Film „Historia małżeńska” jest już na Netfliksie

Adam Driver rozwodzi się ze Scarlett Johansson. Film „Historia małżeńska” jest już na Netfliksie

„Historia małżeńska” Noah Baumbacha to nietypowa opowieść o miłości, która mówi o uniwersalnych problemach w szczególny sposób. Film pojawił się dziś na Netfliksie.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Film rozpoczyna się scenami, które urzekały już w pierwszych zwiastunach. To sekwencje „za co kocham Charliego” i „za co kocham Nicole”, ukazujące małżeńskie życie pary z perspektywy obojga bohaterów. Bije z nich niezwykle ciepło i widoczna jest wzajemna miłość. Kontekst tych scen jest ważny dla całej opowieści i zrozumienia problemu, który będzie centralną jej częścią. Pozwala zobaczyć, dlaczego para zakochała się w sobie i w ogóle zdecydowała być ze sobą.

Baumbach przygląda się rozpadowi relacji w wyjątkowo realistyczny i bliski bohaterom sposób.

Twórca uchwycił na ekranie moment, w którym wspólne życie przestaje już być wspólne. Pokazuje również, w jaki sposób powielamy pewne sposoby zachowania, wyuczone przez lata. Baumbach zebrał na ekranie realistyczne, pełne emocji momenty.

Historia małżeńska - kadr z filmu

W tym kontekście piorunujących jest kilka scen. Ogromne wrażenie zrobił na mnie moment podczas jednej z rozmów z prawnikami obu stron. Bohaterowie mają właśnie zamawiać wspólny lunch. Charlie nie potrafi jednak wybrać dania z menu, przez co opóźnia działanie całej grupy. Gdy mężczyzna przeprasza za opóźnienia, Nicole wyciąga do niego rękę, przegląda menu i wybiera dla mężczyzny bardzo konkretne dane ze specyficznym zestawem składników.

Piękny, niewymuszony i niezwykle symboliczny moment.

Mały gest, który kipi jednak od ukrytych znaczeń. Nie tylko ukazuje pewne automatyzmy zachowania, ale przede wszystkim w wyrazisty sposób unaocznia, że choć relacja w obecnym kształcie uległa rozpadowi, nie oznacza to, że obie strony nie mogą dalej chcieć życzyć sobie jak najlepiej.

Drugą sceną, która potrafi wywołać w widzu bardzo silne emocje jest moment kłótni w mieszkaniu mężczyzny. Coraz silniej eskalująca wymiana zdań w niemal pustym mieszkaniu stanowi wręcz serce obrazu i moment, który definiuje całą relację na nowo. Moment ten potrafi prawdziwie wpłynąć na widzów, a mieszanka przejęcia, złości, zawodu oraz bólu na twarzach aktorów urzeka niezwykłą wiarygodnością.

Produkcja celowo zmienia też rejestry. Momenty niezwykle realistyczne i wiarygodne przeplata ze scenami, które celowo podbijają absurdy całej sytuacji z prawniczego punktu widzenia. Dodając tym samym filmowi wiele niewymuszonego, naturalnego humoru.

Film jest zwyczajnie świetnie napisany. Nie umniejsza problemu, tylko ukazuje go w całej swojej złożoności.

Obsada błyszczy na ekranie, zachwycając w każdej scenie. Adam Driver ponownie otrzymał materiał, w którym może pokazać złożoność emocji swojego bohatera. Podobnie jest ze Scarlett Johansson. Jej problem stanowi zresztą motor napędowy całej opowieści, a sposób zachowania aktorki uwiarygadnia całą sytuację.

Wyśmienita jest też Laura Dern w roli zaciętej prawniczki, która reprezentuje Nicole. Dern odtwarza tu wprawdzie wariację na temat swojej twardej i charakternej bohaterki z serialu HBO „Wielkie kłamstewka”, ale robi to w tak piorunujący sposób, że nie sposób oderwać od niej wzroku. Aktorka czuje się w takich rolach, jak ryba w wodzie i każdą scenę z jej udziałem ogląda się z nieskrywaną przyjemnością. Nominacje do prestiżowych nagród rzeczywiście mogą się posypać.

„Historia małżeńska” to piękna opowieść o miłości i o tym, jak trudne jest to uczucie. Staje się też niezwykle uniwersalną opowieścią, która stara podejść się do problemu z wielu różnych kątów. Dzięki temu film powinien spodobać się szerokiemu gronu odbiorców.

Film trafił dziś (6 grudnia 2019) na platformę streamingową Netflix. Od 29 listopada dostępny jest w wybranych kinach.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...