Jest już zwiastun filmu „Pan T.”, ale w sieci mówi się tylko o kłopotach twórców z prawami autorskimi

News/Film 29.11.2019
Jest już zwiastun filmu „Pan T.”, ale w sieci mówi się tylko o kłopotach twórców z prawami autorskimi

Jest już zwiastun filmu „Pan T.”, ale w sieci mówi się tylko o kłopotach twórców z prawami autorskimi

„Pan T.” w reżyserii Marcina Kryształowicza zadebiutował na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni we wrześniu, zyskując przychylność premierowej widowni. Obraz budzi jednak kontrowersje, gdyż losy ekranowego bohatera łudząco przypominają losy polskiego pisarza, Leopolda Tyrmanda. Sęk w tym, że nikt nie zapytał spadkobierców jego twórczości o zgodę na ich adaptację.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

„Pan T.” to czarno-biały film osadzony w powojennej Warszawie z Pawłem Wilczakiem w roli głównej. Historia bohatera – uznanego pisarza, który mieszka w hotelu dla literatów i utrzymuje się z korepetycji, tak znacząco przypomina losy prawdziwego pisarza Leopolda Tyrmanda, że być może twórcy trafią do sądu za naruszenie praw autorskich.

Pan T - kadr z filmu

Tego chciałby Matthew Tyrmand, syn słynnego autora. Uważa on, że losy ekranowej postaci tak mocno przypominają historię jego ojca, a zdania, które padają z ekranu, są tak łudząco podobne do tych zapisanych w „Dzienniku 1954”, że ma podstawy, by domagać się zadośćuczynienia na drodze sądowej. Żaden oficjalny wniosek nie został jeszcze złożony. Na razie trwają negocjacje obu stron.

Film „Pan T.” został wyreżyserowany przez Marcina Krzyształowicza na podstawie scenariusza Andrzeja Gołdy. Obaj panowie utrzymują jednak, że tekst skryptu jest autorskim pomysłem autora, inspirowanym jedynie twórczością Leopolda Tyrmanda.

Pat T. - kadr z filmu

Pytania o te inspiracje pojawiały się zresztą już od pierwszych projekcji obrazu w Gdyni. W swojej recenzji krytyk filmowy Tomasz Raczek użył nawet nazwiska Tyrmanda, co zostało później skomentowane przez twórców, którzy odżegnywali się od powiązań ze słynnym autorem.

Młody Tyrmand twierdzi jednak, że twórcy filmu dopuścili się kradzieży praw autorskich i naruszenia dóbr osobistych, gdyż wykorzystali bez jego zgody twórczość i dorobek jego ojca, Leopolda. Twórcy natomiast zdradzają, że jedynie inspirowali się losami mężczyzny, a „polskie prawo odróżnia utwór inspirowany od adaptacji”, jak zauważył podczas konferencji prasowej Andrzej Gołda.

Sprawa jest o tyle poważna, że gdyby trafiła do sądu, mógłby to być:

największy proces o prawa autorskie w historii polskiej kinematografii – jak czytamy w artykule portalu Onet, który jako jeden z pierwszych poinformował o sprawie.

Trudno w tym momencie przewidzieć, jak potoczą się dalsze losy filmu i jego twórców. Sprawa na pewno jest bezprecedensowa i może rozwinąć się w wielu kierunkach.

Film „Pan T.” zadebiutuje na ekranach polskich kin już 25 grudnia.

Teksty, które musisz przeczytać:

Film „Zenek” ma trafić do TVP VOD w przyszłym tygodniu

Polskie kina wciąż pozostają zamknięte ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Obecna sytuacja sprawiła, że wielu dystrybutorów zdecydowało się na wcześniejsze wypuszczenie swoich produkcji na VOD. Według nieoficjalnych informacji do „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „365 dni” i „Sali samobójców. Hejter” dołączy film „Zenek”.

News/Film 03.04.2020

Dołącz do dyskusji (1)

Jedna odpowiedź do “Jest już zwiastun filmu „Pan T.”, ale w sieci mówi się tylko o kłopotach twórców z prawami autorskimi”

  1. Oświadczenie, które zostało wydane należy potraktować poważnie. Film jak najbardziej może zawierac inspiracje z zycia prawdziwych postaci, ale zdecydowanie nie ma nic wspólnego z biografia Pana Tyrmanda. Ciesze się na premiere tego filmu, lubie komedie osadzone w czasach stalizimu wzbogacone o abstrakcyjne poczucie humoru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...