REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Chcesz ciekawie spędzić Święto Niepodległości? Sprawdź, co dzieje się w twoim mieście

Z czym kojarzą ci się obchody Dnia Niepodległości? Z marszami i paradami, Marszałkiem Piłsudskim w bryczce czy śpiewaniem hymnu? Zobacz, jak największe miasta w Polsce będą obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

08.11.2019
21:03
legiony film
REKLAMA
REKLAMA

Przegląd zaczynamy od stolicy.

Warszawa

Muzeum Historii Polski zorganizuje grę przestrzenną w Ogrodzie Saskim. Jej fabuła ma obejmować lata 1795-1918, kiedy Polski nie było na mapie Europy i prowadzić do odzyskania niepodległości. W grze mogą brać udział pojedyncze osoby lub całe zespoły.

Dodatkowo, w Łazienkach trwa właśnie darmowy listopad. Zwiedzający mogą za darmo podziwiać m.in. wystawę Virtuti Militari, czy brać udział w różnych warsztatach, np. takim, prowadzącym od Józefa Piłsudskiego do... Wonder Woman.

Kraków

Stolica małopolski organizuje wiele atrakcji dla aktywnych. Oprócz biegów i rajdów rowerowych, znajdziemy również wydarzenia kulturalne.

Rynek Główny opanują artyści Teatru Loch Camelot. Po raz 75. zorganizują Krakowską Lekcję Śpiewania. Jej hasłem będzie Radosna Niepodległości. Oczywiście będzie można nie tylko słuchać, ale również samodzielnie śpiewać. Wśród publiczności zostanie rozdane 6,5 tys. bezpłatnych śpiewników.

O 12:45 rozpoczną się zaś uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie będzie można zobaczyć Wojsko Polskie w akcji.

Aglomeracja śląska

Katowiczanie zbiorą się w południe na placu Chrobrego, aby wspólnie zaśpiewać hymn Polski. Po części oficjalnej rozpocznie się defilada, którą uświetnią żołnierze 3. Pułku Ułanów Śląskich na koniach.

 class="wp-image-342359"

Jeszcze więcej działo się będzie na Stadionie Śląskim. Poza klasycznym, niepodległościowym zestawem (wystawa militariów: broni, amunicji i ciężkiego sprzętu) będzie można skorzystać ze strzelnicy laserowej czy placu zabaw dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie zaś Sebastian Riedel & Cree.

Wrocław

Dużo się dzieje w stolicy Dolnego Śląska. Centrum obchodów będzie Radosna Parada Niepodległości. Pochód wystartuje o 10:00 z placu przy Centrum Historii Zajezdnia i dotrze na pl. Wolności. Tam Wrocławianie udekorowani w biało-czerwone flagi odśpiewają hymn i obejrzą wojskową paradę.

Swoje atrakcje w postaci pikniku dorzuci również Muzeum Militarne:

Fani spływów wodnych będą z kolei mogli świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości w kajaku:

Trójmiasto

Do Gdyni powinni się udać miłośnicy rekonstrukcji. W budynku dawnego Bankowca rekonstruktorzy odgrywać będą międzywojenne życie gdynian, które później zamieni się w rytmiczną potańcówkę.

Do Gdańska zawitają z kolei zabytkowe pojazdy, które obok oddziałów konnych konnych i osób w strojach z epoki wezmą udział w patriotycznej paradzie.

W Sopocie z kolei odtańczony zostanie Polonez Niepodległości. Do kościoła św. Jerzego zapraszają harcerze ZHR, którzy tanecznym krokiem chcą dotrzeć do pl. Przyjaciół Sopotu.

Łódź

Trzecie największe, polskie miasto zadbało o biało-czerwone barwy i przygotowało 11 tys kokard, które wydawane będą na pasażu Schillera od godziny 13.

 class="wp-image-342365"

Łodzianie przejdą się również paradą ulicą Piotrkowską. Ich marsz wyróżni jednak flaga. Będzie długa na 123 metry!

Inne atrakcje, takie jak lekcje kaligrafii czy retro-fotobudkę, zapewni Manufaktura. Z kolei w klubie sportowym SPOŁEM odbędzie się turniej strzelecki.

Poznań

Poznaniacy nie tylko wyruszą w biegu niepodległości, ale postarają się również o upamiętnienie św. Marcina. Imieniny swojego patrona świętować będą na Alei Niepodległości, gdzie przez cały dzień odbywały się będą pokazy taneczne, sportowe i cyrkowe.

Miłośnicy muzyki na żywo powinni również rozważyć wybranie się przed Zamek Cesarski, gdzie św. Marcin symbolicznie przejmie miasto we władanie. To właśnie jego moce ściągną do Wielkopolski takich wykonawców jak Street Band, Noise Band, Siły Specjalne, Izzy and The Black Trees, Pablopavo i Ludziki.

Szczecin

Wyliczankę atrakcji kończymy w Szczecinie. Obchody zaczną się odśpiewaniem Roty przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Szarych Szeregów. Chętni będą później mogli wziąć udział w różnych warsztatach i wystawach. Szczecińska Agencja Artystyczna skupi się na barwach narodowych. Dom Kultury 13 Muz na kobietach walczących o niepodległość.

REKLAMA

Centrum Dialogu Przełomy zaoferuje warsztaty robienia opasek powstańczych, a Muzeum Narodowe wystawę Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku.

Na koniec zostawiliśmy atrakcję, którą Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizuje w 34 miastach w całym kraju. Będą to pikniki Służymy Niepodległej zaplanowane na 10 listopada. Można się spodziewać pokazów sprzętu wojskowego, musztry, koncertów orkiestr wojskowych i... tradycyjnej grochówki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA