Polski obraz wśród 80 filmów zakwalifikowanych do nieanglojęzycznych Złotych Globów

News/Film 28.10.2019
Polski obraz wśród 80 filmów zakwalifikowanych do nieanglojęzycznych Złotych Globów

Polski obraz wśród 80 filmów zakwalifikowanych do nieanglojęzycznych Złotych Globów

The Hollywood Foreign Press Association, czyli organizacja odpowiedzialna za przyznawanie co roku Złotych Globów, opublikowała właśnie listę 80 filmów, które mogą ubiegać się o nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Jest polski kandydat.

W tym roku HFPA wzięła pod uwagę produkcje z 49 krajów, w tym także USA czy Kanady. Kategoria nazywa się bowiem Najlepszy Film Nieanglojęzyczny i jej głównym wymogiem jest to, że ponad 51% dialogów odbywa się w innym języku niż angielski. Tym sposobem głośna produkcja z festiwalu Sundance „The Farewell” Lulu Wang znalazła się na liście, obok francuskojęzycznych propozycji Kanady.

Na liście pojawiły się także najważniejsze premiery światowych festiwali na czele z Cannes i Wenecją.

Nie dziwi więc obecność polskiego „Bożego Ciała” w reżyserii Jana Komasy. Zwłaszcza że już wiemy, iż film będzie reprezentował Polskę w biegu po Oscara.

Boże Ciało - kadr z filmu

Film znalazł się w zaszczytnym gronie koreańskiego „Parasite” Bong Joon-ho (nota bene – film zobaczyło w Polsce już ponad 158 tys. widzów), hiszpańskiego „Bólu i blasku” Pedro Almodóvara, belgijskiego „Młodego Ahmeda” braci Dardenne, kontrowersyjnego czeskiego „Malowanego ptaka”, czy aż siedmiu produkcji francuskich (i aż 12 francuskich koprodukcji), na czele z głośnym „Dzięki Bogu” Francoisa Ozona, allenowskim „Non-Fiction” Olivera Assayasa, czy „Portretem kobiety w ogniu” Celine Sciammy oraz 72 innych filmów z całego świata.

Warto zwrócić uwagę, że jest to lista wszystkich filmów, które będą brane pod uwagę w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Oficjalna lista nominacji do Złotych Globów ujrzy światło dzienne w grudniu, na miesiąc przed transmisją rozdania nagród, która odbędzie się 6 stycznia 2020.

Pełna lista filmów, mogących ubiegać się o nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny:

Tytuł Państwo pochodzenia Reżyseria
Adam Morocco Maryam Touzani
Anarchist Banker, The Italy Giulio Base
And Then We Danced Sweden, Georgia, France Levan Akin
Antigone Canada Sophie Deraspe
Atlantics Senegal, France, Belgium Mati Diop
Aurora Kyrgyzstan Bekzat Pirmatov
Baba India Raj Gupta
Beanpole Russia Kantemir Balagov
Best Years of a Life, The France Claude Lelouch
Boy Who Harnessed The Wind, The Malawi, United Kingdom Chiwetel Ejiofor
Bull, The Russia Boris Akopov
Buoyancy Australia Rodd Rathjen
Burial of Kojo, The Ghana Sam Blitz Bazawule
By The Grace of God France François Ozon
Commitment – Baglilik-Asli (Commitment) Turkey Semih Kaplanoglu
Corpus Christi Poland Jan Komasa
Cyrano, My Love France Alexis Michalik
Dazzled, The France Sarah Suco
Dear Ex Taiwan Chi-Yen Hsu
Delegation, The Albania, France Bujar Alimani
Domain, The Portugal Tiago Guedes
Eight Out Of Ten Mexico Sergio Umansky
Everybody Changes Panama Arturo Montenegro
Farewell, The USA Lulu Wang
Genèse (Genesis) Canada Philippe Lesage
Gully Boy India Zoya Akhtar
Halt, The Philippines Lav Diaz
Her Job Greece Nikos Labôt
Heroic Losers Argentina, Spain Sebastián Borensztein
Homeward Ukraine Nariman Aliev
Hot Bread Uzbekistan Umid Khamdamov
House of Hummingbird South Korea Bora Kim
I Am You Afghanistan Sonia Nassery Cole
I killed My Husband Spain Francisco Lupini Basagoiti
In Paradox Kuwait Hamad Hassan AlSarraf
Incitement Israel Yaron Zilberman
Instinct Netherlands Halina Reijn
Invisible Life Brazil Karim Aïnouz
Irina Bulgaria Nadedjda Koseva
Joy Austria Sudabeh Mortezai
Kaddish Belarus, Russia Konstantin Fam
Land Imagined, A Singapore Siew Hua Yeo
Les Misérables France Ladj Ly
Lionheart Nigeria Genevieve Nnaji
Meiduo China Xi Guan
Money Changer, The Uruguay, Argentina Federico Veiroj
Monos Colombia, Argentina, Uruguay Alejandro Landes
Moon Hotel Kabul Romania, France Anca Damian
Morine Lebanon Tony Farjallah
Non-Fiction France, Germany Olivier Assayas
On A Magical Night France Christophe Honoré
One Last Deal Finland Klaus Härö
Our Mothers Guatemala, Belgium Cesar Diaz
Out Stealing Horses Norway Hans Petter Mokabd
Pain and Glory Spain Pedro Almodóvar
Painted Bird, The Czech Republic Vaclav Marhoul
Papicha Algeria Mounia Meddour
Parasite South Korea Joon-ho Bong
Perfect Candidate, The Saudi Arabia Haifaa Al-Mansour
Photograph India Ritesh Batra
Portrait of a Lady on Fire France Céline Sciamma
Queen of Hearts Denmark May el-Toukhy
Realm, The Spain, France Rodrigo Sorogoyen
Running Against The Wind Ethiopia Jan Philipp Weyl
Saving Leningrad Russia Aleksey Kozlov
Secret of a Leader, The Kazakhstan Farkhat Sharipov
Shindisi Georgia Dito Tsintsadze
Shyrakshy (Guardian of the Light) Kazakhstan Ermek Tursunov
Sibel Turkey Guillaume Giovanetti, Çagla Zencirci
Silence of Smoke China Yojiro Takita
Single Slipper Size 7 India Radhakrishnan Parthiban
So Long, My Son China Xiaoshuai Wang
Someone, Somewhere France Cédric Klapisch
Spider Chile Andrés Wood
Strangers of Patience Russia Vladimir Alenikov
Stupid Young Heart Finland Selma Vilhunen
Synonyms Israel, France, Germany Nadav Lapid
System Crasher Germany Nora Fingscheidt
Tel Aviv On Fire Luxembourg, Belgium, Israel, France Sameh Zoabi
Third Wife, The Vietnam Ash Mayfar
Those Who Remained Hungary Barnabás Tóth
To Let India Chezhiyan Ramalingan
Tomiris Kazakhstan Akan Satayev
Traitor, The Italy Marco Bellochio
Translator, A Cuba Rodrigo Barriuso, Sebastián Barriuso
Truth and Justice Estonia Tanel Toom
Weasel’s Tale, The Argentina, Spain Juan José Campanella
Whistlers, The Romania Corneliu Porumboiu
Wild League Russia Art Camacho
Wolkenbruch’s Wonderous Journey Into the Arms of a Shiksa Switzerland, Germany Michael Steiner
Young Ahmed Belgium Jean Pierre Dardenne, Luc Dardenne

 

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...