TVP zrobi film o Zenku Martyniuku. Świadectwo fenomenu disco polo czy marnowanie publicznych pieniędzy?

Opinia/Film 23.10.2019
TVP zrobi film o Zenku Martyniuku. Świadectwo fenomenu disco polo czy marnowanie publicznych pieniędzy?

TVP zrobi film o Zenku Martyniuku. Świadectwo fenomenu disco polo czy marnowanie publicznych pieniędzy?

Robienie biografii muzyków to ostatni krzyk mody w Hollywood. Popularność gatunku dotarła również do Polski. W filmie wyprodukowanym przez TVP obejrzymy historię Zenona Martyniuka. 

Poważna rozmowa o disco polo jest w Polsce niełatwa. Albo natrafia się na fanów gatunku, którzy słuchają go całkowicie bezrefleksyjnie, albo zdeklarowanych przeciwników. Nawiasem mówiąc, tych drugich można często zobaczyć, gdy na weselach i domówkach bez żenady bawią się do disco polo, więc można powątpiewać w szczerość ich zapewnień. Jakkolwiek ocenimy jednak disco polo, nie sposób podważyć faktu, że Zenek Martyniuk jest prawdziwą gwiazdą polskiej estrady.

Dlatego niedawne ogłoszenie Telewizji Polskiej o rozpoczęciu prac nad filmową biografią lidera zespołu Akcent wcale mnie nie zdziwiło. Jak podaje portal TVP Info, na Podlasiu ruszyły już pierwsze zdjęcia. Za reżyserię projektu odpowiada Jan Hryniak, a w obsadzie zobaczymy m.in. Jakuba Zająca (w roli młodego Zenka), Krzysztofa Czeczota (zagra starszą wersję bohatera), Klarę Bielawkę i Olafa Marchwickiego. Film ma być kręcony w „hollywoodzkim stylu”, ale to zapewnienie słyszymy ostatnio bardzo często w związku z różnymi projektami finansowanymi głównie z pieniędzy publicznych. Efekty końcowe przeważnie były mierne.

Zenek Martyniuk zapewne zasługuje na ciekawą biografię. Ale to samo można powiedzieć o 50 innych polskich muzykach.

Nie bez powodu padło jednak na „króla disco polo”. Telewizja Polska od kilku lat stawia zdecydowanie mocniej na promowanie tego gatunku muzyki. Można długo mówić o tym, że publiczny nadawca powinien pokazywać muzykę w znacznie szerszym zakresie i otwierać drogę kulturze z wyższej półki do szerokiego grona odbiorców. Ale wiadomo przecież, że od dłuższego czasu jest to całkowicie nierealny scenariusz. Kultura w Polsce też jest poletkiem politycznego sporu, na co zresztą wskazuje wypowiedź Jacka Kurskiego w materiale o filmie „Zenek”. Prezes TVP mówi o tym projekcie, tak jakbyśmy mieli do czynienia z szeroko zakrojoną akcją fałszowania historii disco polo i szykanowania jej autorów:

Jest to pierwszy od wielu lat film pokazujący prawdę o fenomenie, jakim jest zjawisko disco polo, ale przede wszystkim ikona tej muzyki, czyli Zenon Martyniuk w różnych sytuacjach.

Oczywiście o niczym podobnym nie może być mowy. Pierwsze plotki na temat powstającej produkcji poświęconej postaci Zenona Martyniuka pojawiały się zresztą już rok temu. Spekulowano początkowo, że w rolę lidera grupy Akcent może wcielić się Antoni Królikowski lub nawet Jacek Braciak. Ostatecznie faktycznie będziemy mieć do czynienia z dwoma aktorami grającymi jedną postać, ale w obsadzie próżno szukać tak mocnych nazwisk rodzimego show-biznesu. I może właśnie to tak boli prezesa TVP. Co oczywiście wcale nie oznacza, że „Zenek” nie ma szans stać się udanym dziełem. Nie trzeba być geniuszem w swoim fachu, żeby idealnie pasować do struktury filmu. W końcu z dwóch bohaterów „Amadeusza” to Salieri jest ciekawszy.

„Zenek” ma trafić do polskich kin 14 lutego 2020 roku. Na TVP film będzie mieć premierę w okolicach Bożego Narodzenia tego samego roku.

Teksty, które musisz przeczytać:

Film „Zenek” ma trafić do TVP VOD w przyszłym tygodniu

Polskie kina wciąż pozostają zamknięte ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Obecna sytuacja sprawiła, że wielu dystrybutorów zdecydowało się na wcześniejsze wypuszczenie swoich produkcji na VOD. Według nieoficjalnych informacji do „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „365 dni” i „Sali samobójców. Hejter” dołączy film „Zenek”.

News/Film 03.04.2020

Dołącz do dyskusji (4)

24 odpowiedzi na “TVP zrobi film o Zenku Martyniuku. Świadectwo fenomenu disco polo czy marnowanie publicznych pieniędzy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...