Jeśli nie wiecie, od czego zacząć czytanie prozy Olgi Tokarczuk, to mam pewien pomysł

Felieton/Książki 10.10.2019
Jeśli nie wiecie, od czego zacząć czytanie prozy Olgi Tokarczuk, to mam pewien pomysł

Jeśli nie wiecie, od czego zacząć czytanie prozy Olgi Tokarczuk, to mam pewien pomysł

Polskie media – niestety też społecznościowe, i piszę „niestety”, bo widzę też poziom tych komentarzy – obiegła wiadomość o literackim Noblu dla Olgi Tokarczuk. I jeśli chcielibyście wiedzieć, o co cały ten hałas, to spieszę z pomocą.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Chociaż giełda noblowskich nazwisk wybucha w Polsce co roku z ogromną intensywnością, to dopiero tym razem można było powiedzieć, że coś jest na rzeczy. Olga Tokarczuk w zeszłym roku zgarnęła The Man Booker International Prize (rzecz jasna również dzięki tłumaczniu Jennifer Croft), w tym roku nagrodę Laure-Bataillon za „Księgi Jakubowe”. Trzeba przyznać, że jej twórczość dostała silnego, ale też zasłużonego, międzynarodowego impetu.

I chociaż dzisiaj, pytając znajomych, czy mogą mi pożyczyć jedną z powieści, której nie czytałem, usłyszałem, że jestem „sezonowcem” (co mnie trochę zabolało), to wiem, że są osoby, które polskiej noblistki jeszcze nie znają. I ten „efekt Nobla” wręcz uwielbiam. Chociaż nagrodzie towarzyszą najróżniejsze kontrowersje, zarzuty o upolitycznienie, to sam, dzięki właśnie szumowi w pobliżu nagrodzonego nazwiska, trafiłem na autorów, którzy zostali ze mną na dłużej. Choćby na Alice Munro, po którą zapewne nigdy bym nie sięgnął.

I jeśli miałbym doradzić jedną książkę, po którą koniecznie musicie sięgnąć, to byliby to „Bieguni”.

Czytałem ją wiele lat temu, chwilę przed tym, jak otrzymała nagrodę Nagrodę Literacką Nike i zwyciężyła w głosowaniu czytelników. I to jedna z niewielu powieści, do których po jakimś czasie wróciłem.

Tytułowi bieguni, to prawosławna sekta, która wierzyła, że można uciec przed złem i reprezentującym go diabłem tylko poprzez ruch, ciągłą zmianę miejsc, unikanie gromadzenia przedmiotów. I taką samą potrzebę ruchu widzi Tokarczuk współcześnie, w dzisiejszych nomadach, biegunach właśnie. Nagrodzona powieść to miks bardzo różnych historii osadzony w odmiennych miejscach, czasach, opowiadający o bardzo różnych ludziach, których łączy jedno – podróże.

booker 2018

Oldze Tokarczuk udaje się tutaj nie tylko pokazać ludzką tendencję do przemieszczania się, ale pyta o to, co ciągnie ludzi do życia w ruchu.

Jednocześnie wielość perspektyw, które bardzo precyzyjnie szkicuje autorka, jest zbieżna z tym, jak dzisiaj postrzegamy świat. W całym chaosie i kakofonii najróżniejszych punktów widzenia, zdań, argumentów trudno jest znaleźć prawdę czy jakąkolwiek stałość. A „Bieguni” korespondują z tym doświadczeniem, zarówno formą, jak i tematem.

Schodząc jednak trochę na ziemię: tę powieść czyta się świetnie. Nie tylko język jest bardzo klarowny, czysty, ale też budowanie opowieści z wielu różnych historii sprawia, że można czytać ją z doskoku, drobnymi fragmentami. To zabawne, ale znaczną jej część przeczytałem… w podróży właśnie, bo tak konstrukcja nadaje się do tego doskonale.

Jeśli od czegoś chcecie zacząć przygodę z Tokarczuk, to „Bieguni” będą idealni. Zwłaszcza że nie jest to powieść – powiem to wulgarnie – przesadnie obszerna. A jednocześnie jest głęboka i stanowi prawdziwy popis warsztatu, niesamowitej wyobraźni i zdolności do obserwacji – napawajmy się tym zwrotem – polskiej noblistki.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (7)

33 odpowiedzi na “Jeśli nie wiecie, od czego zacząć czytanie prozy Olgi Tokarczuk, to mam pewien pomysł”

  1. Jeśli nie wiecie, od czego zacząć czytanie prozy Olgi Tokarczuk, to mam pewien pomysł – nie czytajcie jej wcale! no chyba, że jesteście masochistami i lubicie kiedy ktoś smaga was epitetami w stylu Polacy mordercy Żydów czy Polacy pogromcy niewolników. Szczególnie, że Tokarczuk po prostu konfabuluje udając pisarkę znającą historię.

    • Ay, way. Nikt z prawilnych pisarzy “dobrej zmiany” nie dostał nic. Nigdzie, nie tylko Nobla. Pietrzak również choćby skały s***y, to Kaczmarkowi śpiewem nie dorówna.

      Nowe elyty, na których nikt poza Glińskim się albo poznać nie może, albo właśnie poznano się na nich zbyt dobrze.

  2. A widzieliście to – virtualo.pl/autor/olga-tokarczuk-a47712/ ? Który autor ma tyle bestsellerów? Pewnie to efekt Nobla, ale swoją drogą – imponujące. To średnio moja tematyka książkowa, ale mimo wszystko 2 pozycje już za mną i wciągnęły. 2 kolejne ebooki czekają w kolejce ;-)

  3. Smutne jest to że Nobla dostaje pisarka która wcześniej praktycznie nie była znana w Polsce. Sam spytałem kilkanaście moich znajomych czy ją znają i tylko jedna czytała Bieguni. O czym to świadczy? Na pewno nie o tym że mało ludzi czyta książki bo teraz w internecie jest wszystko do reklamowania i czytania. Poprostu Tokarczuk nie była na topie w Polsce a rekalmy dał jej Nobel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...