„Breaking Bad” to najlepszy serial wszech czasów. Czy to w ogóle podlega dyskusji?

Felieton/Seriale 10.10.2019
„Breaking Bad” to najlepszy serial wszech czasów. Czy to w ogóle podlega dyskusji?

„Breaking Bad” to najlepszy serial wszech czasów. Czy to w ogóle podlega dyskusji?

Z okazji premiery filmu „El Camino. Film Breaking Bad” postanowiłem przypomnieć sobie serial, od którego wszystko się zaczęło. Pomimo kolejnych lat i nowych produkcji nadal uważam, że „Breaking Bad” to najlepszy serial w historii. Poniżej kilka faktów, które to potwierdzają.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Nie znam innego serialu, który utrzymywałby tak długo tak wysoki poziom. „Wysoki poziom” to zresztą mało powiedziane. Niemal cały “Breaking Bad” to absolutne mistrzostwo świata i najwyższy z możliwych pułapów jeśli chodzi o aktorstwo, reżyserię, opowiadanie historii, zwroty akcji, rozwój bohaterów i utrzymywanie napięcia. Napisałem „niemal”, bo pierwszy sezon „Breaking Bad” uważam za w miarę niezły. Sam pamiętam, że po jego seansie zastanawiałem się, czy w ogóle powrócić do serii. I jakże cieszę się, że to zrobiłem.

Od drugiego do ostatniego sezonu „Breaking Bad” to już absolutna jazda bez trzymanki. Utrzymana w poetyce greckiej tragedii, szekspirowska w duchu opowieść o tym, że każdy z nas w „sprzyjających” warunkach może zejść na złą drogę. Nawet jeśli nasze motywy są szlachetne, a my sami przeżywamy wielki osobisty dramat. To też historia o tym, że zło może być niejednoznaczne, jednak twórcy w genialny sposób uniknęli jakiejkolwiek gloryfikacji swoich antybohaterów. Nawet jeśli im kibicujemy, zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka ich smutny koniec i prędzej czy później przyjdzie im zapłacić za swoje uczynki.

„Breaking Bad” to jeden z nielicznych znanych mi seriali z od początku do końca przemyślaną i rozplanowaną konstrukcją.

To doprawdy niezwykłe, że Vince Gilligan był w stanie przedstawić światu swoją wizję od początku do końca tak, jak to sobie obmyślił. Niewielu showrunnerów ma to szczęście, a jeszcze mniejszej ilości udaje się to sukcesywnie wprowadzić w życie. Oglądając „Breaking Bad” od samego początku ma się wrażenie, że twórcy dobrze wiedzą dokąd zmierzają ze swoją opowieścią.

Z czasem pojawiają się rozgałęzienia i kolejne postaci dramatu, natomiast nie sprawiają one wrażenia dopisanych na siłę, przypadkiem, ze względu na popularność. Całość jest stale trzymana w ryzach ram fabularnych. Twórcy na szczęście pozwolili tej historii oddychać pełną piersią i mieszać ze sobą wątki zarówno rodem z tragedii, thrillera, dramatu psychologicznego, ale też chwilami i komedii. Często pokazanej w bardzo niestandardowy i nieoczekiwany sposób.

Jeśli pojawia się jakiś wątek bądź nowy bohater, to tylko dlatego, że ma do odegrania jakąś ważną dla rozwoju fabuły rolę, która ma doprowadzić nas do finału. Właściwie to jedyną dużą postacią, która została „dopisana” do większej historii jest Jesse Pinkman, który w oryginalnym założeniu miał stracić życie już w pierwszym sezonie. Tym niemniej twórcy tak fenomenalnie rozwinęli jego wątek, że nie tylko sam w sobie stanowi poruszającą opowieść, ale też wydaje się niemalże organicznie obecny w całości od samego początku.

Walter White to jedna z najbardziej fascynujących postaci, jakie pojawiły się na ekranie.

To, w jaki sposób Vince Gilligan rozpisał postać Waltera White’a zasługuje na Pulitzera, Emmy i Oscara za jednym zamachem. Tak niesamowitej, kompleksowej, przemyślanej i wiarygodnej transformacji głównego bohatera z niepozornego nauczyciela chemii, który potyka się o swoje własne życie, do narkotykowego bossa, magnata, który budzi strach i respekt w całej okolicy na sam dźwięk swojego pseudonimu, niełatwo znaleźć nawet w literaturze.

Tym samym widzowie „Breaking Bad” dostali prawdziwie wielką, epicką i wybitną historię genezy zła. I to głęboko zakorzenioną w psychologii, bo i na niej zbudowanej. White podejmuje decyzję o produkcji metaamfetaminy, gdy dowiaduje się, że cierpi na nowotwór i zostało mu niewiele czasu. Pierwszym impulsem jest chęć uzbierania pieniędzy, które mógłby zostawić swojej rodzinie. Impuls ten jest fundamentem i jego główną motywacją, jednak z czasem mężczyzna stopniowo zaczyna wsiąkać w podziemny światek coraz bardziej i odnajdywać się w tamtejszych zależnościach.

Kreacje aktorskie w „Breaking Bad” to jedne z najbardziej niesamowitych popisów XXI wieku i nie tylko.

Zanim przejdziemy do samego Bryana Cranstona, skupmy się na chwilę na Aaronie Paulu. To niesamowite jak ten młody, wcześniej względnie nieznany aktor był w stanie pod czujnym okiem Vince’a Gilligana rozkwitnąć i dać światu kreację, która z miejsca stała się kultowa. I nie chodzi mi tylko o „kultowość” na płytkim poziomie jego firmowej frazy. Bardzo szybko Paul tchnął życie i masę empatii w postać, która z początku wydawała się nieogarniętym życiowo ćpunem. Jego losy z sezonu na sezon nabierały coraz większego dramatyzmu, tragizmu, tak jakby ciążyło nad nim jakieś mityczne fatum.

Dean Norris wcielający się w brata żony Waltera White’a też bardzo szybko stał się kimś więcej niż tylko drugoplanową postacią, z którą Walter gra w kotka i myszkę. Nie był tylko średnio rozgarniętym gliną, który nie potrafi wykryć przestępcy, znajdującego się tuż pod swoim nosem. Twórcy skryptu nadali mu z czasem odpowiednią głębię, którą Norris znakomicie wydobył w swojej kreacji.

No, ale nikt nie może się równać z Bryanam Cranstonem. Jego rola Waltera White’a to istna aktorska ekwilibrystyka.

Dawno już nie widziałem tak fascynującej przemiany głównego bohatera, zrodzonej na kartach scenariusza, ale fenomenalnie pokazanej przez samego aktora. Transformacja Cranstona w Heisenberga to jedna z najlepszych origin story antybohatera w historii.

Przemiana odbywa się stopniowo, powoli, oparta jest na niuansach, które dopiero z czasem cementują się w pełne przepoczwarzenie. Nieporadność Waltera przechodzi w pewność siebie. Z niepozornego przeciętniaka zmienia się w tytana, z bogu ducha winnego szaraczka przeistacza się w demona. Cranston po mistrzowsku wygrywa zarówno tragizm jego sytuacji, jak i drogę na szczyt podziemnego świata. Jest w nim bezradność i gniew, potulność i stanowczość. W niesamowitym stylu pielęgnuje te dwie persony w jednej roli.

To poziom dostępny nielicznym aktorom, pokroju Roberta De Niro, Ala Pacino, Daniela Day-Lewisa, Marlona Brando. Nigdy wcześniej i jak na razie później też nie dane mi było doświadczyć takiej kreacji w telewizyjnym serialu. Więcej, Walter White to jedna z najbardziej niesamowitych kreacji aktorskich w historii tego zawodu.

„Breaking Bad” posiada wyjątkowy styl wizualny, który pomaga w opowiadaniu historii.

Vince Gilligan na potrzeby „Breaking Bad” stworzył wyjątkowy język filmowy, który obrazami opowiada i dopowiada to, czego nie zawsze są w stanie ująć słowa. Począwszy na specyficznej palecie barw, która sprawia, że od razu wiemy, że jesteśmy w Nowym Meksyku i oglądamy „Breaking Bad”, na wspaniałych, przemyślanych i kreatywnych ujęciach kończąc. „BB” wyniósł medium seriali telewizyjnych do poziomu sztuki. Umiejętnie łącząc stylistykę bliską masowej widowni z arthouse’owymi rozwiązaniami, zabawami perspektywą, niestandardowymi ujęciami. I nie są to tylko artystowskie smaczki, które dojrzą jedynie zaprawieni filmoznawcy czy krytycy.

Są w „Breaking Bad” sceny, które tylko ze względu na swoją konstrukcję wizualną przeszły do historii i zapadły w pamięć widzom. Są one nie tylko pięknie zaaranżowane, ale też snują swoje własne mikro-opowieści. Oglądając serial Gilligana byłem w ciągłym stanie zachwytu i fascynacji tym, ile można wymyślić i opowiedzieć za pomocą odpowiednio przemyślanych ujęć, kątów ustawienia kamery, aranżacji pomieszczenia itp.

„Breaking Bad” to najbardziej satysfakcjonujący serial w dziejach.

Jak wspomniałem wyżej, moim zdaniem, nie licząc pierwszego sezonu, „Breaking Bad” nie tylko odznaczał się bardzo wysokim poziomem poszczególnych sezonów, ale też utrzymywał ten poziom właściwie do samego końca. A to bardzo rzadkie. Nawet najlepsze seriale nierzadko prędzej czy później rozjeżdżają się, notują spadki formy, pomysłów, coś się rozpada. Czasem wracają na właściwe tory, czasem nie. Czasem są sinusoidą dobrych i złych sezonów (to przypadek chociażby „Lost. Zagubieni”). No i choćby nie wiem jak genialny był dany serial, rzadko który jest w stanie dostarczyć satysfakcjonujący finał. Taki, po którym nie będzie poczucia, że czegoś zabrakło, coś nie zostało w pełni dopowiedziane, odpowiednio zamknięte.

Finał „Breaking Bad” wyłamał się z tej klątwy. Właściwie nie wyobrażałem sobie, że ta historia mogłaby skończyć się lepiej. Z jednej strony dostałem to czego oczekiwałem, z drugiej nie czułem, że jest to wszystko przewidywalne. Zupełnie jakby Vince Gilligan siedział w mojej głowie i wiedział, co chcę zobaczyć.

Finał „Breaking Bad” był dla mnie na tyle satysfakcjonujący, że niespecjalnie czekałem dotąd na ewentualną kontynuację.

Większą frajdę sprawia mi zaglądanie do przeszłości i wydarzeń sprzed akcji serialu w znakomitym „Zadzwoń do Saula”, który rozwija (wspaniale) wątki drugoplanowych postaci „Breaking Bad” – Saula Goodmana oraz Mike’a. Co nie zmienia faktu, że „El Camino” oczywiście obejrzę.

Jak dotąd nie doczekałem się serialu, który zbliżyłby się do poziomu „Breaking Bad”. Niegdyś przez lata moim numer jeden był „Twin Peaks” i też wydawało mi się, że nikt go nie przebije, tak więc niczego nie wykluczam. Choć w chwili obecnej trudno mi sobie wyobrazić co można by zrobić, by choćby dorównać poziomem do całokształtu produkcji Vince’a Gilligana.

„El Camino: Film Breaking Bad” od dziś na Netfliksie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (53)

91 odpowiedzi na “„Breaking Bad” to najlepszy serial wszech czasów. Czy to w ogóle podlega dyskusji?”

 1. Pierwszy raz w 100% zgadzam się z artykułem na SW… szok :D W mojej osobistym rankingu BB jest absolutnym i niezagrożonym numerem 1. Parę lat temu uważałem, że być może GoT jest w stanie dorównać temu serialowi, ale wszyscy wiemy jak to się skończyło. Aktualnie na 2 miejscu jest DARK który jest bardzo blisko poziomu BB, ale nie sądzę aby był jednak w stanie przeskoczyć wyżej, mimo iż mocno kibiucję i czekam na finał.

  • Dark dla mnie lepszy – mega klimat, który zostaje w głowie na lata. Do tego skomplikowana i utkana misternie fabuła – po prostu wyższa szkoła jazdy scenariuszowej. No i kasting :) BB to taki serial do kotleta bardziej, ja go nie pamiętam już prawie zupełnie.

 2. Po kilku latach od zakończenia serialu poleciłem serial żonie (po trosze żeby znaleźć czas dla siebie do grania ;)). Jednak zerkając na serial – sam się wciągnąłem drugi raz.

 3. Podlega. Są lepsze – Black Mirror, dla osób lubiących pomyśleć, a z bardziej rozrywkowych jest rzecz jasna genialny Dark i równie genialny Mr. Robot. Także znam co najmniej 3 seriale lepsze od BB. Kiedyś również HoC by się tu znalazło, ale wiadomo – ostatnie dwa sezony były tak słabe, że trudno teraz ten serial polecać.

  • Black Mirror to serial dla pseudo intelektualistów, nie wiem jak można się tym brandzlować. Może z 3 czy 4 odcinki były na prawdę bardzo dobre, reszta co najwyżej mocno średnia. A czy BB jest najlepszym serialem ever? Nie wiem, pewnie nie.

   • A kto powiedział, ze jest dla intelektualistów? Dla intelektualistów to są książki drogie dzieci a nie seriale :D Poza tym kontekst wypowiedzi jest taki, że jest BM jest serialem do pomyślenia w stosunku do BB, które to jest przecież serialem dla amerykańskich bezmuzgów. Fajny, ale czysta rozrywka.

    • Z całym szacunkiem, ale jeśli twierdzisz, że Breaking Bad jest, cytuję: “serialem dla Amerykańskich bezmózgów” to ten serial znasz chyba z opisu na Wikipedii. Nie wierzę, że minimalnie inteligentna osoba nie zauważy o czym serial opowiada.

     • Tak twierdzę bo oglądam nie tylko te mainstramowe rzeczy. Jak chcesz coś dobrego, głębokiego dla dorosłego i inteligentnego widza to polecam Mad Mena. BB to przy nim rozrywka dla nastolatków.

     • Twierdzisz jakoby Breaking Bad było tworem mainstreamu. Wypowiadasz się o serialu, którego historii nawet nie znasz. Dopóki netflix przed ostatnim sezonem nie wykupił praw do emisji, BB było bardziej niszowe niż Mad Men

     • Co Ty nie powiesz. Widzę, że wiesz lepiej niż ja sam co ja oglądałem i czego historię znam, czy nie. Gratuluję – to cenna, ale niestety (tu cie zmartwię) wyobrażona umiejętność. Fakty są takie, że obecnie BB zna praktycznie każdy, a Mad Mena mało kto – co zapewne sam przyznasz. Ty sam w ogóle oglądałeś MM?

 4. “Nie znam innego serialu, który utrzymywałby tak długo tak wysoki poziom. „Wysoki poziom” to zresztą mało powiedziane.”

  Soprano, The Wire to tylko niektóre z innych przykładów. BB zresztą nie trzymał cały czas tak wysokiego poziomu.

 5. “Nie znam innego serialu, który utrzymywałby tak długo tak wysoki poziom. „Wysoki poziom” to zresztą mało powiedziane.”

  Soprano, The Wire to tylko niektóre z innych przykładów. BB zresztą nie trzymał cały czas tak wysokiego poziomu.

 6. Jest tyle lepszych seriali. Niektórzy oglądali tylko BreakingBad i Grę o Tron. Serial Breaking Bad powinien się skończyć po dwóch sezonach sam oceniłem go na 6 na filmwebie. Dla mnie o wiele lepsze były seriale np.Battlestar Galactica, The Boys, Doom Patrol, Westworld, Daredevil, Babilon Berlin, Manhunt: Unabomber, Dark, Mindhunter, Narcos, True Detective, The Ciemny kryształ: Czas buntu, Expanse, Fargo, Castle Rock, Doom Patrol, Czarnobyl itd długo jeszcze mógłżebym wymieniać

   • Złoty Glob 2014 za najlepszy serial dramatyczny i dla najlepszego aktora. Nominacje w różnych kategoriach w 2011, 2012, 2013. Nagroda Emmy w 2014 za najlepszy serial dramatyczny, najlepszego aktora, aktora i aktorki drugoplanowej, montaż i scenariusz za odcinek. Nominacje łącznie w 10 kategoriach. nagroda Emmy za 2013 rok w 3 kategoriach, nominacje w 10. Nagroda Emmy za 2012 za najlepszego aktora drugoplanowego, nominacje w 11 kategoriach. W 2011 roku nagroda Emmy w dwóch kategoriach. Pięć nominacji. W 2009 dwie nagrody Emmy, trzy nominacje. W 2008 dwie nagrody, dwie nominacje. Statuetki Satelitów, People’s Choice, Saturnów, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Wiele, wiele innych nagród. Łącznie 55 nagród i 125 nominacji. Analize this.

 7. oh autorze, to mało seriali widziałeś ;)

  Przebrnąłem chyba przez 4-5 odcinków pierwszego sezonu i nie mogłem się zmusić by oglądać dalej. Skylar była strasznie wkurzająca…

  Może kiedyś zaliczę kolejne podejście, kto wie

 8. Najwieksza sila BB obok scenariusza, rezyserii i aktorow jest to, ze showrunnerzy wiedzieli kiedy go skonczyc – u szczytu formy. Taki chocby The Walking Dead zjada wlasny ogon bleeee.
  Ale teraz wychodzi “El Camino” i obawiam sie ze bedzie kaszana.

 9. BB był dobry ale poległem chyba na 3 sezonie jak czekasz 2 czy 3 odcinki aż coś się stanie to zaczyna się nudzić. Był by lepszy gdyby były 30 minutowe odcinki tak to momentami wiało nudą.

 10. “Nie znam innego serialu, który utrzymywałby tak długo tak wysoki poziom. „Wysoki poziom” to zresztą mało powiedziane.”

  Soprano, The Wire to tylko niektóre z innych przykładów. BB zresztą nie trzymał cały czas tak wysokiego poziomu.

 11. Najwieksza sila BB obok scenariusza, rezyserii i aktorow jest to, ze showrunnerzy wiedzieli kiedy go skonczyc – u szczytu formy. Taki chocby The Walking Dead zjada wlasny ogon bleeee.
  Ale teraz wychodzi “El Camino” i obawiam sie ze bedzie kaszana.

 12. Nie jest to najlepszy serial jaki oglądałem, ale zdecydowanie jest jednym z lepszych. Mam mieszane uczucia co do niego, bo generalnie był nudny. Chodzi mi o to, że to w sporej części serial obyczajowy. Jest też “brudny”, nie wiem jak to nazwać. Chodzi o to, że widzowi ciężko utożsamić się głównym bohaterem, bo jednocześnie przyciąga i odrzuca.
  Co natomiast lubię w tym serialu to to, że wydarzenia są logiczne, spójne i sensowne. Mało tu akcji typu “słyszę odgłosy w piwnicy, zejdę i zobaczę co to, co mi się może stać” znanych z horrorów. Postaci są naprawdę dobrze rozpisane i ciężko sobie wyobrazić innych aktorów w tych rolach.
  Nie tak dawno wysłałem kolegom taką rozpiskę, w której było zestawienie ocen poszczególnych sezonów tych najbardziej popularnych seriali. Wszystkie notowały spadek formy w końcowej fazie – Zagubieni, Gra o Tron, Dr House. Ale nie Breaking Bad. Ten serial nie tylko nie zaliczał spadku, ale ocena każdego kolejnego sezonu była wyższa. To ewenement, ale w sumie nie dziwię się, bo ostatnie sezony to stopniowa kulminacja wszystkich wydarzeń i widz czuje cały czas, że ta historia nie może się zakończyć dobrze dla wszystkich bohaterów biorących w niej udział.

 13. Rodzina Soprano to najlepszy serial wszechczasow. Breaking Bad jest swietny ale nudzi przy kolejnym ogladaniu. Sopranos to kino w odcinkach, zreszta bez jej glownego bohatera nie bylo Waltera White’a.

  Niektorzy w komentarzach niezle odlatuja: Dark, Peaky Blinders itd.. typowe idiotyczne rankingi biorace pod uwage tylko ostatnie lata…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...