Ludzie nie chcą płacić za abonament RTV, a coraz chętniej zakładają konta VOD. Dlaczego tak jest?

Opinia/VOD 08.10.2019
Ludzie nie chcą płacić za abonament RTV, a coraz chętniej zakładają konta VOD. Dlaczego tak jest?

Ludzie nie chcą płacić za abonament RTV, a coraz chętniej zakładają konta VOD. Dlaczego tak jest?

Nowe badania polskich konsumentów po raz kolejny pokazały, że w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła wśród nich chęć zakładania kont w serwisach Video on Demand. Z kolei płacenia abonamentu RTV wciąż unika olbrzymia liczba Polaków. Dlaczego za streaming chcemy płacić, a za telewizję nie? Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje.

Streaming wideo to dla Polaków stosunkowo nowa, ale z każdym rokiem coraz popularniejsza usługa. Tak wynika z kilku ostatnich badań przeprowadzonych przez różne sondażownie. Jakiś czas temu rosnącą miłość Polaków do Netfliksa pokazały odpowiedzi respondentów na pytania PMR Market Experts. Wykonane przez firmę badanie pokazało, że co czwarty dorosły Polak posiada konto na platformie. Łączna liczba Polaków korzystających z VOD miała zaś wynosić 2,7 mln, co oznaczało potężny, bo 25 proc. wzrost.

Podobny trend wskazuje sondaż „Jak korzystamy z usług subskrypcyjnych” wykonany przez Autopay Research, nawet jeśli nieco różni się dokładnymi danymi od wyników PMR. Jak podaje zlecająca badanie firma Blue Media, odsetek osób korzystających ze streamingowych serwisów filmowych czy muzycznych wzrósł dwukrotnie w ciągu ostatniego roku. Płacenie abonamentu za dostęp do filmów i seriali zadeklarowało 25 proc. respondentów (rok temu było ich zaledwie 11 proc.), a z dostępu do muzyki korzystało 13 proc. (wzrost o 9 punktów procentowych).

Ogółem za jakąś usługę abonamentową w internecie płaci niemal połowa Polaków (49 proc.). Zupełnie inaczej sytuacja wygląda przy okazji RTV.

vod w polsce
Źródło: „Jak korzystamy z usług subskrypcyjnych”/Autopay Research

Jak pokazuje przedstawiony powyżej diagram, Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na dostęp do usług w internecie. Wzrost jest znaczący i pokazuje, że korzystanie z torrentów i nielegalnie udostępnianych treści (choć wciąż obecne w naszej przestrzeni internetowej) powoli odchodzi do lamusa. Zainteresowanie badaczy wzbudziła jednak różnica między chęcią płacenia subskrypcji VOD, a abonamentu RTV:

Z jednej strony ludzie unikają opłat abonamentowych, nawet wymaganych przez prawo. Szacuje się, że ponad 2/3 gospodarstw domowych unika płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednocześnie coraz liczniejsze grono osób jest gotowych płacić za dostęp do platform streamingowych. W ciągu roku liczba skoczyła o ponad 100 proc.!

Ludzie doceniają, że raz rejestrując się do usługi otrzymują niemal nieograniczony dostęp do muzyki czy filmów, bez potrzeby pamiętania o regulowaniu comiesięcznych należności. To właśnie wygoda jest najczęstszym powodem korzystania z usług w modelu abonamentowym. Istotna jest również łatwość płacenia oraz cena, która jest niższa niż w przypadku każdorazowego opłacania usługi – komentuje Marcin Szczur, ekspert Blue Media, polskiej spółki finansowo-technologicznej.

Najprostsza odpowiedź zakłada, że ludzie nie chcą płacić abonamentu telewizyjnego, bo dostają słabsze treści. Ale badanie Autopay Research pokazuje ważniejsze powody.

Utarło się przekonanie, że abonament RTV to zabawka polityków, którzy chcą zmusić Polaków do opłacania swojej propagandy. Obecny rząd Mateusza Morawieckiego przed trwającą kampanią wyborczą wysyłał zresztą dosyć sprzeczne komunikaty na temat ewentualnych zmian w opłacaniu telewizji publicznej. Jak podał Bizblog, premier we wrześniu zaprzeczył, by na ten moment istniały jakiekolwiek plany zmieniania obecnej formuły. Ale kilka dni temu szef Rady Mediów Narodowych podkreślił, że nowy system może wejść już w 2021 roku i ma zakładać bezpośrednie finansowanie mediów publicznych z budżetu. Od razu rozbudziło to krytyczne komentarze i porównania sytuacji do całkowitego ubezwłasnowolnienia TVP i Polskiego Radia.

vod w polsce
Źródło: „Jak korzystamy z usług subskrypcyjnych”/Autopay Research

Faktycznie prawdą jest, że sposób podawania treści przez klasyczną telewizję w dużej mierze się zestarzał. Możliwość oglądania ulubionych produkcji o dowolnej godzinie dnia i nocy, a także dostęp do całego sezonu za jednym zamachem zachęciły wielu klientów do korzystania z VOD. Jednocześnie coraz częściej mówi się o zjawisku zmęczenia binge-watchingiem, a nowe platformy streamingowe wracają do cotygodniowych premier. Zresztą wbrew pozorom sami respodenci w sondażu Autopay Research znacznie częściej niż dostęp do unikalnych treści jako powody zakładania kont wskazywali jasność korzystania z serwisu, wygodę i łatwość płacenia.

Największym problemem abonamentu RTV jest jego przerażające zagmatwanie. Większość Polaków zapewne nawet nie ma pojęcia, czy go zapłaciła.

Większość klientów telewizji cyfrowej czy kablowej zakłada, że skoro płaci już dostarczycielowi sygnału, to ma jednocześnie uiszczoną opłatę za posiadanie telewizora. A tak wcale nie jest. Nie wspominając o tym, że sprawę znacznie utrudniły komputery i smartfony. Bo jeśli nie ma się radiodobiornika, ale słucha się radia przez telefon lub komputer osobisty, to czy należy płacić abonament radiowy? Większość widzów i słuchaczy nie ma pojęcia, że nie płaci, a nawet jeśli by chciała, to w jaki sposób to zrobić.

Abonament radiowo-telewizyjny można uregulować w każdej placówce Poczty Polskiej lub za pomocą jej strony internetowej. Wymagana jest jednak znajomość 26-cyfrowego rachunku bankowego abonenta, który ten otrzymuje podczas rejestracji odbiornika. O której większość Polaków nawet nie wie. Ale nie ma problemu – bo numer rachunku można poznać, podając na stronie internetowej 8-cyfrowy numer identyfikacyjny abonenta. Tylko skąd go wziąć?

Podobnych przeszkód w tym chaotycznym procesie jest jeszcze więcej, a wszystko w imię przestarzałego przeświadczenia, że zakup telewizora oznacza używanie go do oglądania stacji telewizyjnych, co przecież wcale nie musi być prawdą (równie dobrze można to zrobić z powodu posiadania konsoli do gier lub chęci oglądania VOD na dużym ekranie). Czy wobec tego naprawdę powinno nas dziwić, że 2/3 Polaków nie uiszcza tej opłaty?

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (19)

54 odpowiedzi na “Ludzie nie chcą płacić za abonament RTV, a coraz chętniej zakładają konta VOD. Dlaczego tak jest?”

 1. Jest jeszcze coś takiego jak kontrola nad wydatkami. Z VOD można zrezygnować w tej każdej chwili. Jak raz się wpieprzysz w abonament to nie wyjdziesz do końca życia.

  • I dla tego nawet z kablówek ludzie coraz mniej chcą korzystać i zamiast telewizji kablowej wybierają VOD.
   Chodzi o to, że dostęp jest do tego co ktoś chce o każdej porze dnia i nocy oraz jeszcze jest ta kontrola nad wydatkami, a to ma duże znaczenie.

    • I nawet jest dostęp tam gdzie dostęp do telewizji jest ograniczony do tv naziemnej i satelitarnej.
     Co więcej do internetu wystarczy smartfon lub modem 4G LTE połączony z laptopem.
     Nie trzeba żadnego gara, ani drutów wozić ze sobą jadąc za miasto.

  • Tak samo jak w radiu jest wielkie G.
   Codziennie po sto razy odtwarzane te same piosenki.
   W serwisach streamingowych jest możliwość wyboru czego się chce słuchać, a co więcej streaming nie ogranicza się do tych kilkunastu piosenek dziennie.
   Zamiast zwykłego radia też coraz częściej się zdarza słuchanie podcastów.

 2. Zapłacę abonament jak nie zobaczę, żadnej reklamy, tokiem ala YT, nie chcesz reklam zapłać, serwis za darmo się nie utrzyma. To po pierwsze, po drugie treści są na poziomie podrzędnej kablówki w USA w latach 80tych. Zakodować cały ten chłam, i płacić zależnie co chce się oglądać , zależnie od pakietu.

  • Ja akurat jestem w tej mniejszości, która abonament płaci i to nie oglądając TVP oprócz TVP Sport i TVP Kultura. Ale nie o tym chciałem pisać a o reklamach. Jako płacący abonament, mam dostęp do “Strefy ABO” w TVP VOD w której to można obejrzeć produkcje BBC. Nie dalej jak wczoraj wieczorem próbowałem obejrzeć kilka odcinków “Allo Allo” i… nie dało się. Na początku 5 reklam, w trakcie 25-minutowego odcinka kilka przerw reklamowych, gorzej jak w Polsacie. Taki VOD to ja chromolę…

 3. Bzdury. Mało kto ma ochotę płacić za możliwość oglądania i słuchania reklam podpasek, suplementów diety reklamowanych przez pajaców w kitlu lekarskim (to powinno być zakazane), tabletek na biegunkę, trawienie, sztuczną szczękę, samopoczucie, znajdzie się coś na każdą dolegliwość. A jeśli taka dolegliwość nie istnieje, to zaraz się ją stworzy. Ktoś pamięta o głupiej reklamie pigułek na zespół niespokojnych nóg? Co to w ogóle jest? Ta zacofana telewizja już nawet nie ma ciekawych reklam, tylko ciągle jakieś śmieci sprzedawane w aptekach dla zwiększenia wiarygodności. Filmy nadal zaczynają się 15 minut po godzinie podanej w programie? Nie wiem, bo tv oglądam tylko w gościach jak nie mam nic innego do roboty, a głupio wyciągnąć telefon. Za to kiedyś jej nienawidziłem, a byłem na nią skazany. Za co mam płacić? Za zakłamane wiadomości? Za te tony idiotycznych reklam? Za filmy przerywane 20 minutowymi reklamami? Za opóźnienia programów z powodu reklam? Za to, że prezenter w TVP zarabiał 40 000zł? Za to, że w telewizji publicznej są najgorsze crapy filmowe, lub wałkowane od 20 lat te same filmy? Dawno nie było maratonu Jamesa Bonda… Za to, że każdy lepszy film/program najpierw przechodzi przez wszystkie dobre stacje szanujące swoich widzów, później przez średnie kanały, a na końcu są w telewizji publicznej? Nie wiem jak jest teraz, ale pewnie jest jeszcze “lepiej” . Telewizora już dawno się pozbyłem, filmy oglądam w VOD na komputerze, transmisje sportowe również na streamach. Bez reklam, w dobrej jakości, z napisami, lektorem, lub bez nich, do wyboru. Telewizja, zwłaszcza publiczna, to relikt przeszłości. Dzisiaj nie jest do niczego potrzeba. Jej rolą jest ogłupianie społeczeństwa i zapewnianie stołków dla swoich.

 4. Zacznijmy od tego, że płacąc za VOD płaci się za dostęp do określonych treści, natomiast abonament RTV z definicji ustawowej jest opłatą za samo posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego. To jest główny powód dla którego ludzie nie chcą płacić, bo dlaczego mają płacić abonament za samo posiadanie czegoś co sami sobie kupili.

 5. Po co płacić za coś za co się nie korzysta? A druga sprawa nie po to ktoś kupuje telewizor, żeby później jeszcze co miesiąc (?) płacić haracza…

 6. Brak reklam, 4K, dobrowolność zamiast przymusu, dostępność na wszystkich urządzeniach, odtwarzam kiedy mam czas, a nie kiedy stacja mi narzuci, personalizacja, dobór treści, system ocen i podpowiedzi, zapamiętanie miejsc gdzie zatrzymało się odtwarzanie. Nie trzeba chyba wiele dodawać. Telewizja jaką znamy prędzej, czy później umrze.

  • Już do tego dochodzi i niedługo w telewizji będzie tylko Sport i polityka.
   Za to wydarzeń muzycznych już nie ma za dużo w telewizji, a większość jest tylko w internecie (oczywiście nie licząc chłamu robionego pod publiczkę).

 7. A wiecie co powiedziała pani na poczcie mojej mamie, gdy była przepisać abonament RTV? Że niestety, ona nie może podać mamie numeru konta/danych do płacenia, bo ona ich nie ma tak ot, ale mama może sobie WYKUPIĆ książeczkę, w której to będzie. Pani się zreflektowała, że numer może też za darmo przyjść pocztą, po tym jak mama spojrzała na nią jak na idiotkę.
  Chcesz legalnie korzystać i zapłacić? Super, zapłać najpierw żebyśmy mogli podać ci dane do zapłacenia za usługę! No ludzie…
  Z komentarzami, które już tu są też się zgadzam. W VOD jest wszystko od razu, bez reklam. Plus jakość tego co jest jest dużo wyższa. Telewizji nie oglądam od kilku lat, bo nie ma po co.

 8. Ja nie rozumiem w ogóle czegoś takiego jak rejestracja odbiornika i płacenie za coś co od wielu wielu lat leci w kółko ,a informacje są tak nasycone kłamstwami i zabarwione że aż żal na coś takiego tracić pieniądze. Nie dziwię się że ludzie wolą uciekać w vod streaming i inne. Niedługo wymyśla podatek od człowieczeństwa. Za to że jesteś. Jbn.. sępy rządzące tym Państwem doprowadzają do ruiny.

 9. To były czasy kiedy na teleranek sie czekało kazda dobranocka oglądana a i w ciągu dnia znalazło się coś fajnego Filmy ktore nadawany były chitami wiele z nich były emitowane po raz pierwszy Może nie były to chity z klasy Gwizdnych wojen czy Kopani Braci Ale nie było reklam podpasek czy tabletek na potencję Co się zmieniło chyba wszytko do takiego stopnia ze oglądanie TVP stało się wrecz Nie możliwe Czemu mam płacić za coś z czego nie korzystam według prawa płacimy za odbiornik telewizyjny A co jeśli nie korzystam z odbiornika a ekranu na którym po przez rzutnik oglądam programy ?? Czemu mam płacić dla Tvpis za ich propagandę w ktora nie wierzę Nie oglądam ani TVP 1 ani TVP 2 Jesli oglądam to HBO Canal + History itp Co do filmów w TVP tragedia Posejdona była by tu chyba najleprzym określeniem Co do VOD który widze rządzi nie oglądam z przyczyn ktore troche denerwują w godzinnym filmie tyle reklam ile np w Polsacie jak nie lepiej Raczej korzystam z Netfix Wiec ekipie TVP dziekuje serdecznie a abonamentu płacić nie muszę bo odbiornika telewizyjnego nie posiadam żadnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...