A więc wojna. Disney nie będzie reklamować Netfliksa, bo widzi w nim swojego konkurenta

News/VOD 07.10.2019
A więc wojna. Disney nie będzie reklamować Netfliksa, bo widzi w nim swojego konkurenta

A więc wojna. Disney nie będzie reklamować Netfliksa, bo widzi w nim swojego konkurenta

Czasy dominacji Netfliksa nie dobiegły końca i zapewne nieprędko nastąpi przetasowanie na rynku. Ale to dopiero początek wielkich zmian i decyzje Disneya pokazują, że jednego na pewno w tej potyczce zabraknie – litości.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Nie patrząc nawet na liczbę subskrybentów i kilogramy pieniędzy przelewające się z kont abonentów na konta Netfliksa, to ten serwis przez lata był – i cały czas trochę jest – synonimem serwisu VOD. Czerwony gracz zawładnął znaczną częścią rynku, ale też wyobraźnią widzów. W wielu wypadkach posiadanie wykupionej subskrypcji wystarcza, aby zapewnić sobie potrzebę obcowania z kulturą i rozrywką, cały czas mając poczucie, że ma się coś do obejrzenia.

To jednak się zmienia.

I chociaż na światowych rynkach są gracze, którzy nieśmiało rzucają rękawicę Netfliksowi, to wydaje się, że prawdziwa walka zacznie się dopiero, gdy Apple i Disney zaczną prezentować swoje treści i wreszcie odpalą własne serwisy VOD. A nastąpi to już bardzo niedługo, bo Apple TV+ po ma wystartować w 100 krajach (i w Polsce!) już 1 listopada 2019 roku, a platforma Myszki Miki 11 dni później, chociaż niestety nie tak szeroko, jak u jego konkurenta.

disney plus aplikacja iphone

Obaj rywale – a także HBO Max, które również szykuje sztućce do odkrojenia swojego kawałka streaminowego tortu i rzecz jasna Netflix – mają odmienne strategie pozyskiwania klientów, ale jasne jest, że będą walczyć o bardzo podobnych odbiorców. Pierwsze potyczki już za nami. I chociaż nie wiemy do końca, jak to było z superbohaterami Marvela, których jeszcze do niedawna mogliśmy oglądać na Netfliksie, to faktem jest, że czerwony serwis VOD musiał się z nimi pożegnać, jednocześnie proponując swoich własnych superherosów – „The Umbrella Academy”.

Wiele jednak wskazuje na to, że prawdziwa, ostra konkurencja dopiero się zaczyna.

The Wall Street Journal poinformował, że Disney ma w planach rezygnację z reklam, które promują Netfliksa. Zakaz ma dotyczyć wszystkich stacji telewizyjnych należących do giganta. Wyjątkiem ma być jedynie kanał ESPN.

Te doniesienia nie są pewne, ale patrząc na nie chłodno, można uznać je za bardzo prawdopodobne. Disney nie chce, aby widzowie jego stacji przechodzili do konkurencji, zwłaszcza że zapewne wraz z serwisem ruszy silna kampania obejmująca własne media giganta. Nie dziwi więc, że akurat sportowego kanału ESPN nie będzie dotyczyć ta zasada. Włodarze czerwonego serwisu VOD wspominali bowiem wielokrotnie, że akurat sport ich nie interesuje, co nie dziwne, zważając na to, że uczestnictwo w takich wydarzeniach zazwyczaj związane jest z uczestniczeniem w nich na żywo.

Co oznacza ruch Disneya? Między innymi to, że serwisy VOD już niedługo wejdą w fazę bezpośredniej i otwartej walki. Wtedy obok treści będą liczyły się inne atuty, na przykład posiadanie własnej infrastruktury jaką ma Apple czy nowych kanałów dotarcia do widzów. A tego ostatniego Disney ma przecież w nadmiarze i, jak widać, już zaczyna to wykorzystywać.

Teksty, które musisz przeczytać:

„John Wick” i „Łowca androidów” za kilka dni znikną z serwisu Netflix, a wraz z nimi prawie 30 filmowych hitów

Netflix dopiero co przeprowadził dużą aktualizację biblioteki, w ramach której firma usunęła kilkadziesiąt głośnych produkcji, a już szykuje następną. W ciągu najbliższego tygodnia z serwisu zniknie prawie 30 filmów, w tym wiele hollywoodzkich hitów. Macie ostatnią okazję, żeby obejrzeć takie dzieła jak „John Wick” i „Niezniszczalni 3”.

Artykuł/VOD 01.07.2020

Dołącz do dyskusji (9)

10 odpowiedzi na “A więc wojna. Disney nie będzie reklamować Netfliksa, bo widzi w nim swojego konkurenta”

 1. Za Dineyem stoi tak dluga tradycja, renoma i ich produkcje maja taką jakość, ze netlix nie zasluguje nawet by być podstawka na piwo dla Disneya.

  To jakby porównać dziedzictwo kulturowe starozytnej Grecji i Rzymu z pierdami youtubera Pew New Die czy jakimś tan Ninja.

  To, ze netflix jest popularny, nie znaczy, ze moze sie porównywać z nr1 twórca kinematografii na świecie.

  Disney to czyste złoto dziedzictwa kulturowego, a Netflix to hamburger dla zmeczonego pracą w stoczni robotnika.

 2. Obawiam się że wojna VODów będzie żywym przykładem na to że konkurencja nie zawsze jest dobra dla klientów, oraz że zła usługa wypiera lepszą [tzw Copernicus vodus law] …

 3. Zamiast konkurować funkcjonalnością i dodatkowymi usługami, będzie wojna na dostępny materiał. Z punktu widzenia klienta to smutne. Bo mało kogo będzie stać by kupować 4-5 abonamentów, i się znowu zacznie kombinowanie.

  A Disney ze swoim śmiesznym podejściem do materiału (wszystko PG13) już zarżnął wiele rzeczy. Szkoda, że nie potrafią zauważyć, że produkcja materiału dla dorosłych jest równie opłacalna. Szykujmy się na cukierkowatego Daredevila i więcej lunaparkowych “Marveli głównego nurtu”. Głośno i kolorowo, bez czasu na refleksję lub dylematy moralne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...