„The Testaments”, czyli książkowa kontynuacja „Opowieści podręcznej”, zostanie zaadaptowana jako serial

News/Książki 05.09.2019
„The Testaments”, czyli książkowa kontynuacja „Opowieści podręcznej”, zostanie zaadaptowana jako serial

„The Testaments”, czyli książkowa kontynuacja „Opowieści podręcznej”, zostanie zaadaptowana jako serial

Margaret Atwood, autorka oryginalnej „Opowieści podręcznej” wydanej w 1985 roku, potwierdziła, że za kilka dni, 10 września, na półki amerykańskich sklepów trafi powieść „The Testaments”, osadzona w Gileadzie wiele lat po pamiętnych wydarzeniach pierwszej książki.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Hulu/MGM już kupiło prawa do tytułu, mając na celu zaadaptowanie nowego materiału na ekran. W tym momencie nie wiadomo jednak jeszcze, czy książka posłuży za materiał do nowego serialu, czy pomoże w tworzeniu kolejnego sezonu popularnej serii „Opowieść podręcznej”.

Serial emitowany jest na platformie streamingowej Hulu od 2017 roku. Opowiada o dystopijnym świecie przyszłości, w którym w miejsce Stanów Zjednoczonych pojawił się nowy kraj o opresyjnym reżimie, Gilead. Wedle jego zasad wszystkie kobiety w wieku rozrodczym traktowane są jako podręczne, pomocnice domu, których zadaniem jest rodzenie dzieci dla swoich bogatych i często niepłodnych właścicieli. Opowieść w serialu i książkowym pierwowzorze opowiada o June/Offred (świetna Elisabeth Moss), która próbuje stawić czoła opresyjnemu systemowi.

Opowieść podręcznej - kadr z serialu

Pierwszy sezon kończy się dokładnie tak, jak książkowy pierwowzór – w otwarty sposób, który każe nam zastanawiać się nad dalszym losem głównej bohaterki. Twórcy serialu już od dwóch sezonów snują opowieść rozgrywającą się po tych dramatycznych wydarzeniach, a teraz Atwood dopisała też książkową kontynuację.

Nowa powieść, „The Testaments” rozgrywa się piętnaście lat po dramatycznych wydarzeniach oryginalnego dzieła.

Historia w „Świadectwach” (jak najprawdopodobniej będzie brzmieć polski tytuł), opowiedziana jest natomiast z perspektywy trzech bohaterek. Młodej kobiety, która żyje w Gileadzie, nastolatki z Kanady, która dowiaduje się, że urodziła się w tym państwie, a także Ciotki Lydii, jednej z bohaterek oryginalnej powieści.

W tym miejscu warto wynotować, że na rynku wraz z powieścią w formie drukowanej pojawi się też audiobook, w którym w rolę Lydii ponownie wcieli się Ann Dowd, która występuje w serialu „Opowieść podręcznej”. Pozostałe trafiły do Bryce Dallas Howard i Mae Whitman.

MGM/Hulu prowadzi właśnie rozmowy z twórcą serialu, Brucem Millerem, na temat tego, w jaki sposób podejść do nowego materiału.

The Testimonials na małym ekranie?

Wytwórnia zastanawia się, czy „The Testaments” stanie się bazą dla nowego serialu osadzonego w świecie „Opowieści podręcznej”, czy raczej inspiracją dla przyszłych sezonów oryginalnej produkcji. Biorąc pod uwagę, że kilka tygodni temu zamówiono już 4. sezon produkcji, trudno przewidzieć, czy nowa powieść wpłynie bezpośrednio na jego wydarzenia, czy te zobaczymy dopiero w przyszłości.

Warto jednak wynotować, że Atwood, która jest konsultantką serialu, prowadziła żywiołowe dyskusje z twórcami podczas prac nad serią nr 3. W niedawnej rozmowie z magazynem „Time” autorka zdradziła, że gdy dowiedziała się, że Ciotka Lydia w jednym z odcinków zostaje dźgnięta przez jedną z podręcznych, od razu udała się do Millera, aby wyrazić swoje niezadowolenie:

W żadnym wypadku nie możesz uśmiercić Ciotki Lydii albo każę przynieść twoją głowę na talerzu – wspomina.

Autorka zauważa też, że twórcy nie mogą dłużej trzymać bohaterki w opresyjnym państwie.

Nie mogą trzymać Offred w Gileadzie przez wiele sezonów więcej. Muszą ją wreszcie przenieść, a ja dałam im wiele sposobów na to, w jaki sposób może do tego dojść – dodała.

Jak serial podejdzie do nowego materiału i w jaki sposób odniesie się do historii June/Offred dowiemy się już w kolejnych miesiącach, gdy ruszy produkcja nowej serii.

Trzy sezony „Opowieści podręcznej” dostępne są na platformie HBO GO.

Teksty, które musisz przeczytać:

Już dziś na HBO GO miniseria o przekręcie w „Milionerach”. „Quiz” to serial, który lubi inteligentnych widzów

„Milionerzy” to jeden z bezwzględnie najpopularniejszych formatów telewizyjnych w historii. Wizja zostania milionerem kusiła jednak do programu nie tylko fanów quizów, ale też rozmaitych spryciarzy chcących oszukać system. Brytyjczycy przekonali się o tym, gdy wybuchła „afera kaszlowa”. O jej kulisach opowiada nowy miniserial HBO, „Quiz”.

Recenzja/Seriale 12.07.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...