Jeśli Disney+ będzie wyznaczać nowe trendy, to czeka nas koniec ery binge-watchingu

Felieton/Seriale 26.08.2019
Jeśli Disney+ będzie wyznaczać nowe trendy, to czeka nas koniec ery binge-watchingu

Jeśli Disney+ będzie wyznaczać nowe trendy, to czeka nas koniec ery binge-watchingu

Disney+ nie idzie tą samą drogą co Netlfix, jeśli chodzi o sposób serwowania seriali. Kolejne odcinki mają pojawiać się z tygodniowymi przerwami. Czy czeka nas odwrót od binge-watchingu, czyli seryjnego oglądania seriali?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Dla tych, którzy nie pamiętają – dawno dawno temu, w erze przednetfliksowej, gdy ulubione seriale oglądało się w telewizji linearnej, na następny odcinek trzeba było czekać do kolejnego dnia emisji na danym kanale (a w czasach, kiedy nie było magnetowidów, jeśli się nie obejrzało – przepadło i trzeba było liczyć na powtórkę albo streszczenie odcinka w kolejce). Pojawienie się i rozpowszechnienie serwisów streamingowych, zwłaszcza Netfliksa, który znany jest z publikowania swoich seriali w całości, spopularyzowało binge-watching, czyli oglądanie wielu odcinków za jednym zamachem, jeden po drugim. Zdania na temat takiego systemu oglądania są podzielone.

Dla jednych hurtowe pochłanianie epizodów jest najlepszym sposobem na oglądanie. Innych ta metoda zwyczajnie męczy.

Oczywiście nie wszystkie serwisy VOD serwują całe serie na raz tak jak Netflix. HBO GO nadal preferuje system dozowania kolejnych epizodów. Taki model ma pojawić się również na platformie Disney+. Ten sposób podawania treści sprzyja dyskusjom, analizom danego odcinka. Nie wyobrażam sobie innego sposobu przyswajania epizodów tak złożonych serii jak „Fargo”, „Detektyw” czy chociażby „Gra o tron”. Tydzień przerwy pomiędzy odcinkami nie tylko pomaga podkręcić atmosferę i mocniej przywiązać widza do serii – daje też możliwość przegadania odcinka, tworzenia internetowych społeczności, których członkowie mogą wymieniać się swoimi teoriami i przemyśleniami.

Sprawa ma się zupełnie inaczej, gdy cała seria trafia do serwisu VOD w jednym momencie.

Owszem, nikt nikogo nie zmusza do oglądania kilku odcinków jeden po drugim. Ale kto mógłby się oprzeć pokusie obejrzenia na raz nowego sezonu „Mindhuntera” czy całej serii „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, gdy każdy z epizodów kończy się cliffhangerem a internet tylko czeka, aby zaatakować nas spoilerami? A to jedne z wielu wciągających seriali, które swego czasu wjechały na Netfliksa w całości.

Seriale Marvela na Disney+

Wprowadzenie przez Netfliksa modelu udostępniania całej serii na początku przysporzyło platformie wielu entuzjastów. W tamtym momencie ten sposób był nowatorski i genialny w swojej prostocie.

Wielu widzów cieszyło się, że nie trzeba już czekać całego tygodnia na nowy odcinek. Że można oglądać seriale „ciurkiem” jak kilkuczęściowy film. Przez jakiś czas to świetnie działało. Jednak po kilku lat funkcjonowania Netfliksa, powstawania kolejnych serwisów VOD, a z nimi wielu kolejnych, produkowanych niemal taśmowo treści, widzowie mogli po prostu poczuć przesyt. Binge-watching powoli przestaje być spoko, zaczyna za to kojarzyć się z niezdrowym pochłanianiem olbrzymich ilości treści i to „na już”, zwłaszcza jeśli chcemy być na bieżąco, a Netflix nie przestaje nadawać tempa. A im więcej ich pochłaniamy, tym trudniej zaangażować się w opowiadane w nich historie, w analizy fabuły czy rozgryzanie poszczególnych bohaterów.

Na platformie Disney+ pojawią się takie nowe serie jak „The Mandalorian”, „Loki”, „Falcon and the Winter Soldier”, „WandaVision”, „She-Hulk”, „Ms. Marvel” oraz „Moon Knight”. Włodarze serwisu wiedzą, że taka forma dystrybucji, czyli publikowanie kolejnych epizodów co tydzień, pomaga w utrzymaniu zainteresowaniem serialem. A tych na rynku jest mnóstwo, może nawet za dużo, by każdy miał szansę porządnie wybrzmieć i skupić na sobie odpowiednią uwagę widzą. Dlatego zdaje się, że jedynym wyjściem jest podarowanie seriom i widzom czasu. By mogli przyswoić kolejne odsłony, przeanalizować wątki i przywiązać się do danej serii. Prezentowanie odcinków co tydzień zdecydowanie temu sprzyja. I chyba przywraca na nowo radość z oglądania seriali.

Disney+ zadebiutuje w USA 12 listopada 2019 roku. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Teksty, które musisz przeczytać:

Miało być rodzinne polowanie na potwory, a wyszła męcząca teen drama. „October Faction” – recenzja

„Chilling Adventures of Sabrina”, „Stranger Things”, „The Umbrella Academy” i  „Chambers” to tylko niektóre z seriali platformy Netflix, które łączą elementy teen drama, komiksów i horroru. To popularna mieszanka, ale przy takiej konkurencji niełatwo zrobić wrażenie. Czy udało się to nowemu serialowi zatytułowanemu „October Faction”.

Recenzja/Seriale 24.01.2020

Dołącz do dyskusji (11)

26 odpowiedzi na “Jeśli Disney+ będzie wyznaczać nowe trendy, to czeka nas koniec ery binge-watchingu”

 1. Nie rozumiem… Netflix daje wybór. Oglądasz raz za razem, lub kiedy chcesz, np. raz na tydzień czy raz na 100 lat. Disney tak nie umie? Niech się goni. TV mam w TV

  • No tak, ale z tego co kojarzę, to Netflix też planuje odejść od udostępniania całego sezonu na raz na rzecz odcinka udostępniania co jakiś czas. Idea jest taka, żeby (między innymi) dłużej podtrzymywać hype (patrz: Gra o Tron).

 2. To już są jakieś jęki, żeby tylko o coś jęczeć. Bindżłoczing już nie jest trendi, kul i spoko, bo liczy się zaangażowanie i analiza wyborów moralnych postaci, a to można uczynić wtedy, i tylko wtedy, kiedy odcinki nadawane są co tydzień.

 3. Ale pieprzenie – skoro Disney będzie wrzucał serial w kawałkach (co tydzień, miesiąc, rok) to poczekam rok i oglądne cały sezon i zaoszczędze na usłudze.
  Jak moi przedmówcy – era czekania na odcinek powinna skończyć się na Modzie na Sukces :P
  Podam przykład – pierwszy sezon Westworld oglądnąłem z przyjemnością, na drugi czekałem, oglądnąłem 1-szy odcinek i juz do niego nie wróciłem. Tydzień? W tydzień oglądnąłem 2 lub 3 seriale na Netflix!

 4. A! Zapomniałbym…
  “Jeśli Disney+ będzie wyznaczać nowe trendy, to czeka nas koniec ery binge-watchingu”.
  Nie. Jeżeli Disney+ będzie wyznaczać nowe trendy, to czeka nas rychły koniec ery Disney+.

 5. To wcale nie chodzi o dobro widza, tylko o pieniądze. Disney wie, że jeśli udostępni od razu pełen sezon, to widz nie wykupi abonamentu na kolejny miesiąc, żeby obejrzeć nastepne odcinki. I oto tak naprawdę w tym chodzi, a nie delektowanie się odcinkami.

  • Tyle, że mogą się przeliczyć z tym podejściem. Ja właśnie ze względu na brak całych sezonów seriali przestałem płacić za HBO Go. Będą już wszystkie odcinki tego co chcę obejrzeć to zapłacę, obejrzę i zrezygnuję.

 6. To przykre, że większość ma tutaj takie cebulowe podejście typu “nie będę płacił by oglądać tydzień w tydzień”, naprawdę takie z was sknery by zapłacić tych 30 zł w miesiącu, za mase treści płacicie tyle co za jeden wypad do kina, dla mnie to jęczenie jest żałosne.
  Osobiście wole odcinki dodawane co tydzień prynajmniej są wtedy dyskusje o nich, fandom się tworzy i rośnie, a prY bindwatchingu po 2 tygodniach o serialu nikt nie pamięta.

 7. Wydaje mi się jednak, że serwowanie seriali co tydzień, ma za zadanie, tylko i wyłącznie, przywiązać widza do danego serwisu. Niech płaci co miesiąc grzecznie, zamiast w jednym miesiącu obejrzeć wszystko, czym był zainteresowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...