Nadmierne oglądanie Netfliksa ma wpływ na nasze zdrowie i planetę. Tak przynajmniej mówią badania

Artykuł/VOD 12.08.2019
Nadmierne oglądanie Netfliksa ma wpływ na nasze zdrowie i planetę. Tak przynajmniej mówią badania

Nadmierne oglądanie Netfliksa ma wpływ na nasze zdrowie i planetę. Tak przynajmniej mówią badania

Nadużywanie Netfliksa może szkodzić twojemu zdrowiu oraz źle wpływać na osoby w twoim otoczeniu – taki komunikat mógłby pojawić się przed produkcjami giganta VOD. Amerykańskie badania wykazały bowiem zgubny wpływ długich sesji binge-watchingu.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Amerykański portal The Hollywood Reporter, powołując się na lipcowe badania „Journal of the American Heart Association”, zdradza, że ponad cztery godziny dziennie spędzone na oglądaniu seriali na platformach streamingowych zwiększa ryzyko chorób serca o blisko 50% w stosunku do użytkowania serwisu w mniejszych dawkach.

Tak naprawdę odkrycie to nie jest niczym nowym. W końcu zwiększenie ryzyka choroby serca może wynikać bezpośrednio z faktu bezruchu naszego organizmu. Nie bez powodu od lat mówi się przecież, że człowiek powinien robić codziennie co najmniej 10 000 kroków dla lepszego krążenia. Oglądając seriale na Netfliksie, nasze ciało rzeczywiście znajduje się w bezruchu.

Czy dlatego Netflix pyta czasem swoich odbiorców: „Czy nadal oglądasz?”

A może właśnie dlatego kilka tygodni temu Netflix zaczął testować możliwość badania aktywności fizycznej użytkowników? Aby walczyć ze zgubnymi skutkami uzależnienia od oglądania serialu w bezruchu?

Gdy media dowiedziały się o niecodziennych planach rozwoju platformy, spekulowano, że działania te mogą być powiązane ze stworzeniem systemu zachęcającego do ćwiczeń w rytm serialowych wydarzeń. Aplikacja, badając twoje ruchy, pozwala Ci oglądać serial, dopóki biegniesz na bieżni, ale przerywa oglądanie w chwili, w której robisz sobie przerwę. Gdyby taka innowacja rzeczywiście weszła w życie, mogłaby się przyczynić do lepszego stanu zdrowia wielu osób, które wolą w bezruchu oglądać swoje ulubione produkcje.

Binge Watching

The Hollywood Reporter przytacza też wyniki badań paryskiej grupy non-profit, The Shift Project, która bada ślad węglowy, czyli poziom emisji dwutlenku węgla wynikający z działalności konkretnych firm. Wedle danych placówki z powodu wzrostu przesyłu danych wideo sieciami mobilnymi i cyfrowymi, do 2020 półtorakrotnie wzrośnie odsetek emisji CO2, związany z osiągnięciami technologicznymi. Badanie wykazało też, że 10 minut streamingu wideo na komórce zużywa tyle samo energii, co użycie piecyka elektrycznego o mocy 2000 wattów przez pięć minut. Oszacowano także, że oglądanie Netfliksa przez dwie godziny emituje ponad 6kg CO2.

Warto zwrócić uwagę, że Netflix zdecydowanie bierze sobie do serca tego rodzaju uwagi.

Kilka miesięcy temu, jakiś czas po opublikowaniu raportu, na oficjalnej stronie platformy, pojawił się nowy raport „o energii odnawialnej”, w którym Netflix opisuje, w jaki sposób przyczynia się do wykorzystywania energii odnawialnej na całym świecie.

Podobna sytuacja miała też miejsce niedawno, gdy Netflix zdecydował się usunąć kontrowersyjną scenę samobójstwa Hannah Baker z serialu „Trzynaście powodów”. Nastąpiło to po tym, jak badanie wykazało wzrost samobójstw wśród nastolatków w okresie premiery serialu. Przykład ten pokazuje, że największa platforma streamingowa na świecie słucha odbiorców i dba o swój wizerunek.

Główną lekcją dla Netfliksa i nas jako odbiorców pozostaje natomiast to, że najważniejszy jest umiar.

Tagi:

Teksty, które musisz przeczytać:

Pizza, burgery i seriale. Te produkcje są lepsze niż comfort food

Są takie seriale, które „wcina” się jak frytki – prawie każdemu zasmakują, a jak już się w nie wsiąknie, to paczka musi być pusta, eee… tzn. sezon dokończony. Zarywacie dla nich nockę, oglądacie „do bólu brzucha” i świetnie się bawicie. Te serie są lepsze niż najlepsze comfort food.

Top/Seriale 15.12.2019

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...