Mamy wreszcie zwiastun „Wiedźmina”. Które opowiadania Andrzeja Sapkowskiego widać w materiale promocyjnym?

Analiza/Seriale 20.07.2019
Mamy wreszcie zwiastun „Wiedźmina”. Które opowiadania Andrzeja Sapkowskiego widać w materiale promocyjnym?

Mamy wreszcie zwiastun „Wiedźmina”. Które opowiadania Andrzeja Sapkowskiego widać w materiale promocyjnym?

Nareszcie dostaliśmy materiał promujący najgorętszy tegoroczny serial – „Wiedźmin”. Postanowiliśmy sprawdzić, które elementy prozy Andrzeja Sapkowskiego się w nim pojawiły.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Po tylu tygodniach oczekiwania wreszcie dostaliśmy materiał, który odsłania nam rąbek – a może rąbek rąbka – tajemnicy. Wiemy już mniej więcej, czego możemy spodziewać się po serialu. Zwiastun zasugerował nam, jak rozłożone będą akcenty tej opowieści i z których opowiadań (i powieści) skorzystają netfliksowi twórcy.

Oczywiście nie będzie to łatwe, bo zwiastun skonstruowany jest tak, że pokazuje jedynie niewielkie skrawki, wycinki. Widać wyraźnie, że jego celem jest przedstawienie świata pełnego magii, bohaterów i naszkicowanie zagrożenia, nie zaś pokazywanie konkretnych i charakterystycznych wydarzeń. Pamiętajmy też, że zaprezentowane sceny mogą mieć swoje korzenie w powieściach, ale w serialu ich kontekst, niektórzy bohaterowie mogą finalnie być zupełnie inne.

„Kwestia ceny”

wiedzmin zwiastun

Na powyższym zrzucie jasno widać, że ktoś niemałą siłą magiczną, psioniczną rozrzuca uczestników uczty, imprezy. Od razu przychodzi nam na myśl opowiadanie, w którym wiedźmin Geralt poznał Calanthe, Pavettę i związał się przeznaczeniem z Ciri. Jestem prawie pewien, że ta scena zostanie pokazana, zwłaszcza że widać na przykładzie Yennefer, iż twórcy sporo czasu poświęcą na pokazanie jej przeszłości, więc pewnie tak samo będzie z Lwiątkiem z Cintry. To o tyle dobra decyzja, że to opowiadanie jest jednym z kamieni węgielnych całej sagi. Nie jest jednak wykluczone, że to co widzimy, to nie uczta, a wtargnięcie Nilfgaardzkich rycerzy do sali jadalnej w zamku w Cintrze.

„Miecz przeznaczenia”

wiedzmin zwiastun

To kolejne opowiadanie, z którego wyłaniała się fabularna całość dotycząca przeznaczenia Geralta. To właśnie tam neutralny wiedźmin spotyka Ciri, chociaż przez dłuższy czas nie ma pojęcia, że to właśnie dziewczynka, o którą poprosił po udzieleniu pomocy Calanthe. Zapewne to właśnie Brokilon widzimy na tym fragmencie zwiastuna, a te dziwacznie poprzebierane kobiety to driady, chociaż narrator dokładnie w tym momencie mówi nam o elfach. Jestem prawie pewien, że ten akurat fragment zostanie wykastrowany przez twórców m.in. o Freixeneta (który w przeszłości zaklęty był w kormorana).

Rzeź Cintry, ale tu sprawa jest niejasna.

wiedzmin zwiastun

Znowu szczęk żelaza, chrap koni. Domy dookoła tańczą, buchające ogniem okna są nagle tam, gdzie przed chwilą była błotnista uliczka, zasłana trupami, zawalona porzuconym dobytkiem uciekinierów. Rycerz za jej plecami zanosi się nagle dziwnym, chrapliwym kaszlem. Na wczepione w rzemień ręce bucha krew. Wrzask. Świst strzał – Andrzej Sapkowski, „Krew elfów”

Bo chociaż rzeź Cintry, której dokonały Nilfgardzkie wojska, dzieje się chwilę wcześniej (sytuację po tym konflikcie maluje opowiadanie „Coś więcej”), to żywe opisy tego, jak wyglądało to wydarzenie, widzimy dopiero w „Krwi elfów”, w snach Ciri. A to wydarzenie musi się tu pojawić. Nawet obecność Calanthe, która mówi wnuczce, że ma znaleźć Geralta o tym świadczy.

„Ostatnie życzenie”

wiedzmin zwiastun

Oczywiście znajmy umiar, bo przy pierwszym spotkaniu Geralta i Yen ten pierwszy bardzo szybko rozumie, że za pięknym ciałem czarodziejki kryje się skaza, którą magicznie wymazano.

A on nagle znał prawdę. Wiedział. Wiedział, kim byłą niegdyś. O czym pamiętała, o czym nie mogła zapomnieć, z czym żyła. Kim była naprawdę, zanim stała się czarodziejką. Bo patrzyły na niego zimne, przenikliwe, złe i mądre oczy garbuski – Andrzej Sapkowski „Ostatnie życzenie”.

Widać jasno, że w serialu ta przemiana Yen będzie bardzo istotnym elementem fabuły. Być może nawet sprawa zostanie postawiona tak, że Yennefer za swoje piękno zapłaciła bezpłodnością i dzisiaj tego żałuje. To ładnie tłumaczyłoby, dlaczego chce zaopiekować się Ciri.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (6)

32 odpowiedzi na “Mamy wreszcie zwiastun „Wiedźmina”. Które opowiadania Andrzeja Sapkowskiego widać w materiale promocyjnym?”

  1. Moim zdaniem rzeź cintry i scena z wozem i krwią dookoła niego to pewnie będzie rozdział “Coś więcej”. Historia mogłaby wtedy opowiadać o tym jak Geralt pomaga chłopu, który utknął z wozem na bagniskach i żąda od niego tego co zastał w domu i się nie spodziewał.

    Domyślam się że to będzie ostatni odcinek bo zamknie ładnie historię że Ciri trafia pod skrzydła Geralta.

    • Albo pierwszy, majaki Geralta (zresztą tak to było w opowiadaniach tylko nie aż tak) to dobry punkt wyjścia do retrospekcji. Myślę że warto pamiętać że opowiadania to skakanie po “osi czasu” na przestrzeni lat. Saga już nie – jeżeli nie chcą żeby sezony różniły się formą opowiadanej opowieści bez powodu to jakoś muszą uzasadnić rozrzucenie w czasie + retro

  2. Wydaje mi się że była jeszcze strzyga – opowiadanie Wiedźmin, potem mniejsze zło – rzeź w Blaviken, a ktoś wypatrzył diaboła (kraniec świata) choć ja nie widziałem.

  3. “Jestem prawie pewien, że ten akurat fragment zostanie wykastrowany przez twórców m.in. o Freixeneta (który w przeszłości zaklęty był w kormorana).” – ktoś pomoże mi zrozumieć, co redaktor miał na myśli?

    • Zapewne to, że raczej nie ma szans na zbieżność z książkowym oryginałem akurat tego fragmentu opowiadania, jak Ciri znalazła się w Brokilonie. Uciekła z gościny u króla Verden, a gonił ją właśnie Freixenet. Trzeba zajrzeć do książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...