Co warto zobaczyć przed seansem „Annabelle wraca do domu”? Podpowiadamy, jak oglądać filmy spod znaku „Obecności”

Artykuł/Film 12.07.2019
Co warto zobaczyć przed seansem „Annabelle wraca do domu”? Podpowiadamy, jak oglądać filmy spod znaku „Obecności”

Co warto zobaczyć przed seansem „Annabelle wraca do domu”? Podpowiadamy, jak oglądać filmy spod znaku „Obecności”

Żadna seria horrorów nie może obecnie równać się popularnością z kolejnymi produkcjami spod znaku „Obecności”. Od dzisiaj w kinach dostępny jest już trzeci film dotyczący przeklętej laleczki, Annabelle. W jakiej kolejności obejrzeć wcześniejsze części serii, żeby być idealnie przygotowanym na „Annabelle wraca do domu”?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Ostatnia dekada w Hollywood zostanie z pewnością zapamiętana jako czas rozbudowanych filmowych uniwersów. Właściwie każda wytwórnia próbowała dorobić się własnej długiej serii, ale sprawa okazała się znacznie łatwiejsza na papierze niż w praktyce. Tak naprawdę udało się to zaledwie garstce, a nawet firmy z największymi sukcesami nie osiągnęły ich bez żadnych kłopotów po drodze. Nawet Disney, który zbudował od zera niezwykle popularne Marvel Cinematic Universe, nie miał równie wiele szczęścia z trylogią „Gwiezdnych wojen” i kolejnymi spin-offami.

Część osób pewnie to zaskoczy, ale największy po MCU sukces osiągnął cykl horrorów „Obecność”. Premierowa część serii trafiła do kin w 2013 roku i nie minęło dużo czasu, aż doczekała się rozmaitych sequeli, prequeli i spin-offów. Wszystkie filmy powiązane z uniwersum „Obecności” łączy postać reżysera i producenta Jamesa Wana, ale mają one ze sobą także wiele wspólnego na poziomie fabularnym. Co w pewnym sensie rodzi problemy przed wejściem do kin następnej części, czyli „Annabelle wraca do domu”. Na szczęście dla maniaków filmów grozy istnieje więcej niż jeden właściwy sposób pełnego zaznajomienia się z popularnej kolekcji horrorów.

Obecność seria – jak oglądać?

obecność seria

Zgodnie z zasadą znaną każdemu wielbicielowi „Gwiezdnych wojen” najbardziej oczywistym sposobem na oglądanie długiej, fabularnie powiązanej serii jest wyświetlanie produkcji według chronologii. W przypadku „Obecności” jest to jednak odrobinę bardziej skomplikowane niż przy okazji „Star Wars”. Wszystko dlatego, że akcja z horrorów Wana skacze z roku na rok i nie da się ich bezproblemowo przyporządkować do jednego miejsca na osi czasu.

Filmy w porządku chronologicznym

 1. „Annabelle: Narodziny zła” – 1943/1952/1955/1967
 2. „Zakonnica” – 1945/1952/1971
 3. „Annabelle” – 1967
 4. „Obecność” – 1968/1971
 5. „Annabele wraca do domu” – 1968/1972
 6. „Topielisko. Klątwa La Llorony” – 1973
 7. Obecność 2” – 1976/1977

Wiele z wymienionych tu dat dotyczy krótkich retrospekcji, scen po napisach zapowiadających kolejne filmy lub odwołań do poprzednich filmów, które łączą fabułę w jedną, wielką całość. Spokojnie można więc oglądać wymienione filmy po kolei w całości (zamieniwszy jednak numer jeden z numerem dwa, bo większa część „Zakonnicy” rozgrywa w 1952 roku, a akcja „Annabelle: Narodzin zła” jest umiejscowiona głównie trzy lata później). Najbardziej zagorzali fani, którym zależy na prawdziwe autentycznym wrażeniu muszą się jednak przygotować na przełączanie między filmami tak, żeby oglądać wszystkie sceny w chronologicznym porządku.

Filmy według daty powstania

 1. „Obecność” – 2013
 2. „Anabelle” – 2014
 3. „Obecność 2” – 2016
 4. „Annaballe: Narodziny zła” – 2017
 5. „Zakonnica” – 2018
 6. „Topielisko. Klątwa La Llorony” – kwiecień 2019
 7. „Annabelle wraca do domu” – lipiec 2019

obecność chronologia

Druga wersja zakłada oglądanie każdego z przygotowanych filmów według kolejności ich produkcji. Ta metoda jest znacznie mniej skomplikowana, ale ma więcej sensu, jeśli widz jest zainteresowany procesem tworzenia a mniej fabułą. Oglądając „Obecność” i kolejne filmy z listy łatwo zauważyć, które pomysły rozwijały się w głowach scenarzystów wraz z rozwojem cyklu, a które szybko zostały porzucone.

Filmy w ramach mini-serii

Dzieła związane z małżeństwem demonologów, Eda i Lorraine Warren zwykle są traktowane jako jedna całość. W rzeczywistości stanowią jednak dwie mini-serie plus dwa spin-offy. Wkrótce się to zresztą zmieni, bo zapowiedziano już 3. część „Obecności”, kolejny film o morderczej Zakonnicy, a także poboczną historię pt. „The Crooked Man”.

Główna opowieść – „Obecność”

 1. „Obecność”
 2. „Obecność 2”

Historia laleczki Annabelle

 1. „Annabelle”
 2. „Annabelle: Narodziny zła”
 3. „Annabelle wraca do domu”

Spin-offy

 1. „Zakonnica”
 2. „Kąpielisko. Klątwa La Llorony”

Film „Annabele wraca do domu” jest już dostępna w kinach w całej Polsce.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (1)

63 odpowiedzi na “Co warto zobaczyć przed seansem „Annabelle wraca do domu”? Podpowiadamy, jak oglądać filmy spod znaku „Obecności””

 1. Witam czy Annabelle Wraca do domu jest związana z poprzednimi częściami czy to osobna historia? Fajnie gdyby była osobna bo nie chce mi sie odświeżać części z 2014 i 2017 ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...