Roman Polański w końcu przeniesie na ekran aferę Dreyfusa. „Oficer i szpieg” z datą premiery i pierwszym zdjęciem

News/Film 11.06.2019
Roman Polański w końcu przeniesie na ekran aferę Dreyfusa. „Oficer i szpieg” z datą premiery i pierwszym zdjęciem

Roman Polański w końcu przeniesie na ekran aferę Dreyfusa. „Oficer i szpieg” z datą premiery i pierwszym zdjęciem

Roman Polański jest na finiszu jednego ze swoich najważniejszych projektów. „Oficer i szpieg” będzie adaptacją słynnej powieści Roberta Harrisa i pokaże prawdziwą historię oskarżonego o szpiegostwo Aleksandra Drefyusa. Wiemy, kiedy produkcja trafi do kin.

Roman Polański ostatnio nie miał najspokojniejszego okresu. Polski reżyser zmagał się z wyrzuceniem z Akademii Oscarowej, średnim przyjęciem dwóch ostatnich filmów i zamieszaniem wokół „Pewnego razu w Hollywood”. Produkcja Quentina Tarantino została nawet publicznie skrytykowana przez obecną żonę Polańskiego. W międzyczasie reżyser pracował jednak na „J’Accuse”, czyli filmem będącym od dłuższego czasu jego wielkim marzeniem.

Najnowsze dzieło Polańskiego będzie dotyczyć tzw. sprawy Dreyfusa. Chodzi o jeden z największych politycznych kryzysów we Francji XIX wieku. Wszystko zaczęło się w chwili, gdy żydowski oficer armii, Aleksander Dreyfus, został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Dowody przeciwko niemu zostały spreparowane i mężczyznę wysłano na dożywotni pobyt na Wyspie Diabelskiej. Kilka lat później fałszerstwo odkrył podpułkownik francuskiego wywiadu, Georges Picquart. Gdy zrozumiał, jak głęboko w całej sprawie tkwią jego przełożeni, postanowił ujawnić ją na własną rękę. Niedługo później cały kraj podzielił się na zwolenników i przeciwników zatrzymanego oficera.

Powieść „Oficer i szpieg” na bazie historycznych wydarzeń napisał Robert Harris, wieloletni przyjaciel Polańskiego.

Teraz pochodzący z Polski twórca nareszcie przedstawi sprawę Dreyfusa na dużym ekranie. W rolę Picquarta wcieli się zdobywca Oscara za „Artystę”, Jean Dujardin, zaś Dreyfusa zagra Louis Garrel. Wśród znanych nazwisk w obsadzie będzie można znaleźć jeszcze m.in. Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalrica i Melvila Poupauda. Zdjęcia do produkcji przygotował sam Paweł Edelman, a za muzykę odpowiedzialny jest Alexandre Despalt, którego Amerykańska Akademia nagrodziła Oscarami za ścieżkę dźwiękową do „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona oraz „Kształtu wody”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#jaccuse de #romanpolanski @robertharrishome photo @guyferrandis

Post udostępniony przez Jean Dujardin (@jeandujardin)

Warto przy tym zaznaczyć, że to nie pierwsza scenariuszowa współpraca między Harrisem i Polańskim. Reżyser próbował zaadaptować powieść brytyjskiego twórcy już w 2007 roku, ale z powodu strajku aktorów „Pompeii” nigdy nie zostało nakręcone. Udało się za to w 2010 roku, gdy do kin wszedł „Autor widmo”.

Najnowszych owoców pracy obu artystów możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. We francuskich kinach „Oficer i szpieg” zadebiutuje 13 listopada. Polscy widzowie będą musieli poczekać na nowy film Romana Polańskiego dłużej niż ich odpowiednicy znad Sekwany.

„Oficer i szpieg” zadebiutuje w polskich kinach 27 grudnia.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...